Ailem Eşimi Alkollü Gördü ve Gece 00:00'da Arayan Arkadaşları

Şu yazılanların çoğunu okudum da bazıları gerçekten ya okuduğunu anlamıyor ya da böyle yazmak işine geliyor , belk hanımefendi evlenmeden bunları konuştu belki de eşi içmeyeceğine sözler verdi sözünü tutmadı falan falan bu konu da çok şey yazarım ama hanımefendi şu an ki süreç için yardım istiyor bana göre ailenizin düşüncesini kenara atıp eşini alıp ikinize de bir kahve yap ve konul evlilik büyük sorumluluklar içerir , öyle evli çiftler kafalarına esti diye özgür alan muhabbetine geceleri gezemez, her şeyin yeri ve zamanı vardır acıları yaşamak konusuna gelince acılarını nasıl yaşadığını biz değil en iyi sen bilirsin ona göre biç tart bu konular hallolmayacak konular değil , eşin de anlamaya yatkınsa zaten sorunlar çözülür
Unutma kimsenin değil senin ne istediğin önemli …

Benim rahatsız olduğum içmesi değil abartarak o şekilde eve gelmesi. Ben de içerim ama içsem bile kendimi kaybetmem, konuşmam değişmez her zaman davrandığım gibi davranırım. Zaten hemen gittiler evlerine eşim gelince. Teyzemin yanına da alkollü gitmiştik konuşması değişmişti.

Ben size hak verdim. Ben de içerim sosyal icicilik gibi ve bazen yalnızken de bir iki kadeh bir şey içtiğim olur. Sarhoş olduğum da olur. Sorun ailenizin eşinizin içki içtiğini bilmesi değil ben de ailem bizi ziyarete gelmiş eşimin sarhoş bir şekilde onları karsilamasini istemezdim. Bana saygısızlık gibi gelirdi. Ayrıca eşinizi sık sık sarhoş görmekten hoslanmayabilirsiniz. Sarhoş olunmaz demiyorum olunur. Ama birincisi haftada 2 kere sarhoş olması ve aileniz geldiginde dahi bundan taviz vermemesi sizin yaninizda ayik bir es isteme hakkinzi var. Ictiginde ve icmediginde iki ayrı kişi gibiyse bu bir problem bence insan rahatsız olur. İkincisi ve en en önemlisi ALKOLLU ARABA KULLANMASI! Bana bunlar eşinizin alkoliliklik seviyesinde olmasa bile problemli bir alkol kullanımı olduğunu düşündürdü. Belki de sorunlarla böyle baş ediyor. Bence açık açık anlatın neden rahatsız olduğunuzu. Amacınızın onu kısıtlamak olmadığını da hissettirerek sen eve sarhoş geldiğinde ben böyle hissediyorum şeklinde.

Her gün o şekil gelmiyordu ama iki gün net o şekil olurdu. Ben söylemek istemedim konuyu açmak istemedim aileler karışmasın diye kendim çözmek istedim. Hastaneden gelince abarttı her gün eve geç gelmeye başladı geç dediğimde 9-10 gibi ama işinin o saatten önce bittiğine eminim. Ayrıca çocuk oldu ama yaşayamadı ben çok üzülüyorum kendini suçluyorum. Ama geçmiş geri gelemeyeceğine göre.
Esiniz hem bencil hem sorumsuz. Siz niye bu kadar sessizsiniz? Aileniz kendisini alkollü görene kadar da size destek olmamış zaten. Hem doğum yapmışsınız hem bebeğinizi kaybetmişsiniz. Bu zamanda yanınızda olmayacakta ne zaman olacak? Onun varsa bir acısı sizin yanınızda lafı bile olamaz.
Konuşsaydiniz diyenler olmuşta şöyle bir zamanda karımın yanında olayim demek yerine soluğu arkadaşlarının yanında alan adamdan ne koca olur baba. Acınız yeni ama nasıl bir adamdan çocuk yaptığınızı görmüş oldunuz. Bundan sonrası için bir ders olur umarım.

Son düzenleme:
Alkoliklik ayrı bir şey ama, bir insan:
  • acılarla başa çıkma konusunda ilk olarak içiyorsa
  • istisnasiz her içtiğinde belli bir sınırın üzerine çıkıyorsa örneğin her içtiğinde sarhoş oluyorsa iki kadeh içip bıraktığı görülmemişse
  • bütün sosyal aktivitelerini alkol üzerinden döndürüyorsa ve bundan taviz vermiyorsa (her yemekte içebilir her cumartesi eğlenmeye çıkabilir bunları kast etmiyorum arada kahve içmeye gitmiyor mesela her aktivitesinde içki olmali)
  • her içtiğinde davranışları değişiyorsa, mesela beraber dışarı çıkıyorsunuz ve ayık olan taraf hep sizsiniz kocanız hep sarhoş
  • araba kullanmak gibi riskli şeyler yapıyorsa

Bence o insanın alkolle ilişkisinde bir takım sıkıntılar vardır. Muhtemelen de ilk konuştuğunuzda kabul etmez. Suçlayıcı şekilde konuşmayın ama bu şekilde davranan bir eşle yasamanin size nasıl hissettirdiğini anlatın ve gerekirse çift terapisine gidin derim. Hepimizin bağımlı gibi davranışları var mesela benim yemek yemek. Ama alkol bağımlılığı olayı biraz zor cidden eş için. Bu arada eşiniz bağımlı demiyorum asla.onu biz bilemeyiz. Ama rahatsızlığınızi dile getirmeye hakkınız var.

Ben size hak verdim. Ben de içerim sosyal icicilik gibi ve bazen yalnızken de bir iki kadeh bir şey içtiğim olur. Sarhoş olduğum da olur. Sorun ailenizin eşinizin içki içtiğini bilmesi değil ben de ailem bizi ziyarete gelmiş eşimin sarhoş bir şekilde onları karsilamasini istemezdim. Bana saygısızlık gibi gelirdi. Ayrıca eşinizi sık sık sarhoş görmekten hoslanmayabilirsiniz. Sarhoş olunmaz demiyorum olunur. Ama birincisi haftada 2 kere sarhoş olması ve aileniz geldiginde dahi bundan taviz vermemesi sizin yaninizda ayik bir es isteme hakkinzi var. Ictiginde ve icmediginde iki ayrı kişi gibiyse bu bir problem bence insan rahatsız olur. İkincisi ve en en önemlisi ALKOLLU ARABA KULLANMASI! Bana bunlar eşinizin alkoliliklik seviyesinde olmasa bile problemli bir alkol kullanımı olduğunu düşündürdü. Belki de sorunlarla böyle baş ediyor. Bence açık açık anlatın neden rahatsız olduğunuzu. Amacınızın onu kısıtlamak olmadığını da hissettirerek sen eve sarhoş geldiğinde ben böyle hissediyorum şeklinde.
Eşim şöyle düşünüyor sarhoş değilim eve gelebildim senin halanın oğlu yemekten önce alkol içiyor ben öyle değilim alkolik değilim. Bu konuda deyim yerindeyse sabit fikirli. Ya senin konuşman değişmiş ailemin yanında saçma sapan laflar etmişsin bana sarhoş olsan ne olmasan ne en azından sarhoş olsan gidip yatarsın böyle saçmalamaya mecalin olmaz. Sorunlarla içerek baş eder de bu gibi durumlarda dışarda içmesini yanlış buluyorum ben evde o dışarda beni düşünseydi zaten dikkat ederdi diye düşünüyorum. Saygıdan bahseden eşimdi. Ben çok nadir içerim eşim ben yokken içme annem seni görebilir ayıp olur demişti (kayınvalidemle çok yakınız) ve ayrıca nişanlıyken babanın karşısında içmem çünkü ona saygısızlık olur demişti.

Sizde kendi karşı çıktığı bir şeyi rahatça yapamaz, benim evliliğimde en hassas olduğum nokta budur. Aynı kişiler değiliz, olamayız da fakat bir değer yargısı ile ilgili benden bir şey bekleniyorsa karşılığı olmalı. Ben kadınım diye eşim tarafından kültürel gerekçelerle kısıtlanmayı kabul etmem.
Biz de alkol alan bir çiftiz, eşimin limiti beni rahatsız etmeyecek olan sınırdır, eğer bir şekilde onun eğlencesi bana eziyet oluyorsa orada durmak zorunda. Aynı şekilde ben bir gün onun yakınları yanında ağzım yüzüm değişip saçma sapan tavırlar sergilediğimde utanmayacaksa buyrun yapsın, ama kimse bana sen kadınsın sana yakışmaz manipülasyonunu yapamaz. Burada konu sahibi de düzelip ayaklanınca 2 gece kafa dağıtmaya çıksın bence. Bana eşim yapsa aynısını yapardım, bana saygı duyarsa da ses etmezdim. İlişkilerde bazı saçmalıklar anlatılarak, konuşularak çözülmüyor, empati kurmuyor sizinle karşı taraf. Bu nedenle bazen onun gibi davranarak, hisleri yaşamasını sağlamak 100 yıl dil dökmekten daha kestirme çözüm.

Eğer dönemsel bir sorunsa;
Alkol alımıyla ilgili de herkesin başa çıkma mekanizması farklı. Eşiniz de bir kayıp yaşadı, muhtemelen sizin aileniz yanınızda onlardan destek görebildiğinizi düşünüyor, kendisi de kendi bildiği şekilde kafasını dağıtmaya çalışıyor. Eğer çok kötü değilseniz, ailenizi bir süre uzak tutun. Bakımınızı eşiniz yapsın, öncelikle siz bir ailesiniz, yalnız kalın, dertleşin, alkol alacaksanız karşılıklı oturup için, hem birbirinize yakınlaşırsınız hem de bu süreçte aile faktörü sorun olmaz. Çünkü doğru ya da yanlış eşiniz de bir şekilde atlatmaya çalışıyor stresini. Alkolizm seviyesindeyse -bunu buradan ben tespit edemem- bir uzmandan yardım alın, fakat dönemsel olan bir şey ise bence ailenizi uzaklaştırıp baş başa kalın.

Ortak yaşadığımız bir sorunda eşimin ailesi bir gerekçeyle yanında olsa ben de "neyse onun bana ihtiyacı yok, bari ben de kendi stresimi atayım" diye düşünebilirdim.

Sizde kendi karşı çıktığı bir şeyi rahatça yapamaz, benim evliliğimde en hassas olduğum nokta budur. Aynı kişiler değiliz, olamayız da fakat bir değer yargısı ile ilgili benden bir şey bekleniyorsa karşılığı olmalı. Ben kadınım diye eşim tarafından kültürel gerekçelerle kısıtlanmayı kabul etmem.
Biz de alkol alan bir çiftiz, eşimin limiti beni rahatsız etmeyecek olan sınırdır, eğer bir şekilde onun eğlencesi bana eziyet oluyorsa orada durmak zorunda. Aynı şekilde ben bir gün onun yakınları yanında ağzım yüzüm değişip saçma sapan tavırlar sergilediğimde utanmayacaksa buyrun yapsın, ama kimse bana sen kadınsın sana yakışmaz manipülasyonunu yapamaz. Burada konu sahibi de düzelip ayaklanınca 2 gece kafa dağıtmaya çıksın bence. Bana eşim yapsa aynısını yapardım, bana saygı duyarsa da ses etmezdim. İlişkilerde bazı saçmalıklar anlatılarak, konuşularak çözülmüyor, empati kurmuyor sizinle karşı taraf. Bu nedenle bazen onun gibi davranarak, hisleri yaşamasını sağlamak 100 yıl dil dökmekten daha kestirme çözüm.

Eğer dönemsel bir sorunsa;
Alkol alımıyla ilgili de herkesin başa çıkma mekanizması farklı. Eşiniz de bir kayıp yaşadı, muhtemelen sizin aileniz yanınızda onlardan destek görebildiğinizi düşünüyor, kendisi de kendi bildiği şekilde kafasını dağıtmaya çalışıyor. Eğer çok kötü değilseniz, ailenizi bir süre uzak tutun. Bakımınızı eşiniz yapsın, öncelikle siz bir ailesiniz, yalnız kalın, dertleşin, alkol alacaksanız karşılıklı oturup için, hem birbirinize yakınlaşırsınız hem de bu süreçte aile faktörü sorun olmaz. Çünkü doğru ya da yanlış eşiniz de bir şekilde atlatmaya çalışıyor stresini. Alkolizm seviyesindeyse -bunu buradan ben tespit edemem- bir uzmandan yardım alın, fakat dönemsel olan bir şey ise bence ailenizi uzaklaştırıp baş başa kalın.

Ortak yaşadığımız bir sorunda eşimin ailesi bir gerekçeyle yanında olsa ben de "neyse onun bana ihtiyacı yok, bari ben de kendi stresimi atayım" diye düşünebilirdim.
Teşekkür ederim öncelikle detaylıca yazmışsınız ben eşime önceden herkes geliyor yanıma sağolsunlar ama en çok seni arıyorum gibi bir şey demiştim. Aynısını ben yapsam hiç yapmadım ama muhtemelen arayıp durar cevap alamazsa ortalığı ayağa kaldırırdı. Dönemsel değil haftanın en az iki günü falan bu şekilde takılırdı. Ya da misafirliğe giderdik başbaşa kalma kültürü diye bir şey pek yok eşimde ağır br işte çalışıyor gelince uyuyakalıyorum diyor o konuda hak veriyorum eşime öyle yorucu işte çalışsam ben de evde uyuyakalırdım. Eşim benimle değil de iş arkadaşlarıyla içmeyi seviyor. Ama bana son dediği bahane gibi geldi. Aynı şeyi ben ailesine karşı yapsam vereceği tepki sert olurdu benim gibi ılımlı da konuşmazdı erkek yapınca oh ne ala kadın yapınca tüh kaka. Planlı bir şekilde teyzeme giderken bile içmişti orda da bana taşkınca davranmaya başladı. Yani çenesi açılmaya başladı desem daha doğru olur. Uzakta otursan bile eşimden alkol kokusu geliyordu. Bu yüzden dayıma gitmek istemedim.

Merhaba herkese fikir almaya çok ihtiyacım var. Evliyim ve eşimin iki huyundan rahatsızım üstelik araya artık ailem de karıştı. Hamileyken bir kalp yetmezliği süreci ve 1 haftalık bebeğimi kaybetme gibi üzücü olaylar yaşadım bunu anlatma sebebim konumla ilgili olduğu için. Eşim normalde de her hafta iki gün eve işten çıktığı gibi gelmez içki içerdi. Gelince de içtiği belli olur normalde davrandığı gibi asla davranmazdı. Bu hastalık sürecimde artık ailem de evime gelmeye başladı ve ailemden bunu gizlemek istedim eşimin bazen işi uzar ama bu yine içmesine engel değildir. Eşimi aradım ve ailem gelmiş dedim buna rağmen eşim o halde eve geldi ailem tabi anladı. Ee tabi eşimi o halde benim görmemle ailemin görmesi çok farklı eşim alkolik muammelesi görüyor. Ben onun ailesinin yanında bu kadar ince düşünmeye saygılı davranmaya çalışırken böyle bir hareket görmek beni çok sinirlendirdi. Ayrıca kaybımız yeniyken evli arkadaşı gece 00:00'da eşimi gezmeye çağırdı, yerli yersiz gecenin bir körü arıyorlar eşimi hal hatır sormak içinmiş saygısızlığa asla gelemem o davranış saygısızcaydı Allah'a havale ettim. Ben mi çok abartıyorum bilemedim evlenmeden önce bu kadar olduğunu bilmiyordum. Sorunca da bebeğimizi bahane ediyor ama gerçekten de bahane gibi geliyor. Aileme anlatmıyordum benim anlatmama gerek kalmadan bizzat gözleriyle gördüler. Ben mi abartıyorum acaba?
Demek alkollü görüldü ha vaybe... Adam sanki yetim çocukları sakat bırakıp dilendirdikten sonra paraları üç tane metresiyle pavyonda yerken ahlak masası tarafından baskına uğramış yani... Alt tarafı içki içmiş? Bu içki içme konusunu bu kadar abartan aileler umarım kendi hayatlarında inanılmaz tutarlı ve ahlaklı bir hayat yaşıyorlardir ya ama sanmıyorum biliyo musunuz. Neyse sevgiler.

Evet arkadaşları da zira o halde araç kullanıyor en tahammül edemediğim şey cinayet ama eşimin arkadaşı bir şekilde yırtmış vereceksin hapis cezasını. Başınız sağolsun Allah sabır versin. Ben de ondan korkuyorum işte.

Benim eşimde alkol alır, arkadaş gurubu herkes arabasını kullanır, en korktuğum şeydir içkili araç kullanmak. Aldım karşıma konuştum haklısın dedi. Telefonuna Uber yükledim (ödemeyi de kredi kartına bağladım param yoktu, atm bulamadım gibi bahaneleri olmasın diye ), nerde olursan ol arabayı bırak, taksi çağır dedim. Bu konuda sert bir duruşum var, alkollü araba kullanırken başına bir iş gelirse yanında olmam bilesin dedim. Yıllardır bozmadı anlaşmamızı, onun dışında haftada iki gün alkol alması beni rahatsız etmez, kendi tercihi. Konuda ailenizi ilgilendiren bir durum yok ama

Yani herkesin doğrusu kendinedir. Ona ve size göre düzenli olarak içki alması normalse aynen devam edin. Ama adam bunu çok içselleştirdiyse, aileniz oldugunda ya da sizin üzgün zamanlarınızda bile rutinini bozmuyorsa bence bu hoş değil.

Evde eşimin ailesi varken sosyal alandan fedakarlık yapabilir bence. Eşin ailesinin karışmasından önce bu daha mühim bir konu! Ertele kardeşim ölmezsin.

X