Ailem Eşimi Alkollü Gördü ve Gece 00:00'da Arayan Arkadaşları

Öncelikle başınız sağolsun.

Acınız taze olduğu için bazı şeyleri doğru değerlendiremeyebilirsiniz.

Alkol size göre yanlış bir şey mi?

Yanlışsa neden böyle bir eş tercihinde bulundunuz?

Eğer size göre yanlış değil ama ailenize göre yanlışsa da bu bizim doğrularımız diyebilmelisiniz.

Öte taraftan elbette kadın erkek farketmez insanlar arkadaşlarıyla vakit geçirir, dertleşir bazen ailesiyle paylaşamadığını arkadaşlarına anlatır. İlla ki alkol kullanan insanlar çıkmıyor dışarı.

Dini hassasiyetleri olan bir aileyiz, sosyal insanlarız. Sosyal çevremizde de her görüşten arkadaşımız vardır. Bizle buluşacaklarında alkollü mekanı teklif dahi etmezler. Sosyalleşmek demek illa ki alkol vs olmak zorunda değil ki. Arkadaşlarımızla dışarı çıkacağımız da eşimle birbirimize müdahale etmeyiz. Birbirimize güveniriz. Ha bazen eşler olarak birbirimizi duygusal anlamda farkedemediğimiz olmaz mı? Elbette olur, böyle bir durumda "sana ihtiyacım var beraber dışarı çıkalım, yanımda kal vb..." denilebilir.

Geçen başka bir konu vardı dansöz meselesi ile ilgili, şimdi de sizin alkol konunuz... Aslında çok benzer konular.
Her bireyin kendine göre belirlediği bir yaşam tarzı vardır. Kimisi dini kurallara daha dikkat eder kimisi için önemli değildir vs... Toplumsal olarak farklılıklarımızın olması kadar normal bir şey yoktur. Ancak toplumun en küçük yapı taşı aileye geldiğimiz zaman eşler birbirini tercih ederken ortak bir yaşam tarzının olup olmamasına göre seçerse bu tür problemler evlilik içerisinde yaşanmaz.
Teşekkür ederim Allah razı olsun, inançlı olsam da dindar biri değilim. Hatta arada bir ben de içerim. Eşimin de bu şekilde olduğunu düşünüyordum nişanlılık döneminde öyle gezme, vakit geçirme fırsatı bulamadık çok fazla. Ben aslında içmesine değil konuşmasını, davranışlarını değiştirecek kadar içmesinden rahatsızım. Memleketim de öyle keza dindar insan burda çok az bulunur nerdeyse herkes içer öyle bir şehir. Benim o zamanlarda en çok eşime ihtiyacım vardı ama o geç gelmeyi tercih etti. Gelince de alkolün tesiriyle başka şeyler için yaklaşıyordu. Kendisi bana ben yokken içme annem seni öyle görebilir diyen biri biraz da bu yüzden parladım ben.

Teşekkür ederim Allah razı olsun, inançlı olsam da dindar biri değilim. Hatta arada bir ben de içerim. Eşimin de bu şekilde olduğunu düşünüyordum nişanlılık döneminde öyle gezme, vakit geçirme fırsatı bulamadık çok fazla. Ben aslında içmesine değil konuşmasını, davranışlarını değiştirecek kadar içmesinden rahatsızım. Memleketim de öyle keza dindar insan burda çok az bulunur nerdeyse herkes içer öyle bir şehir. Benim o zamanlarda en çok eşime ihtiyacım vardı ama o geç gelmeyi tercih etti. Gelince de alkolün tesiriyle başka şeyler için yaklaşıyordu. Kendisi bana ben yokken içme annem seni öyle görebilir diyen biri biraz da bu yüzden parladım ben.

Anladım.
Erkekler garip varlıklar böyle zor zamanlarda eşine sarılıp birlikte üzülmek yerine arkadaşlarıyla konuşup çözüm buluyorlar üzüntülerine.
Yine de ihtiyacım var demekten kaçınmayın.

Benim rahatsız olduğum içmesi değil abartarak o şekilde eve gelmesi. Ben de içerim ama içsem bile kendimi kaybetmem, konuşmam değişmez her zaman davrandığım gibi davranırım. Zaten hemen gittiler evlerine eşim gelince. Teyzemin yanına da alkollü gitmiştik konuşması değişmişti.
İçince çakırkeyf olur insan. Zaten amaç çakırkeyf olmak. Ama mesela çok içmek istersin hafif sarhoş olmak istersin, bunu uygun ortamda yaparsın, mesela sarhoş olup bi misafirliğe gidilmemeli. İçtiğin kişilerle akşamı sonlandırmak en güzeli. İçti ve aniden gelişen bir buluşma oldu diyelim yapacak bir şey yok, bu olabilir. Bilemiyorum aileniz ya da teyzenizle, eşiniz içtikten sonra böyle doğaçlama bir görüşme mi oldu. Yoksa akşam yaptığınız bir görüşme programına eşiniz içerek mi katılıyor. İkincisi huzursuz eder beni örneğin.

Şöyle söyleyeyim ben de içersem çakırkeyf olurum konuşmam aheste aheste olur. Böyle olmasını da severim bu sebeple arkadaşlarımla eşimle ailemle içerim. Öyleyken mesela eşimin teyzesine amcasına vs gitmem.

Anladım.
Erkekler garip varlıklar böyle zor zamanlarda eşine sarılıp birlikte üzülmek yerine arkadaşlarıyla konuşup çözüm buluyorlar üzüntülerine.
Yine de ihtiyacım var demekten kaçınmayın.
Ben de güzelce dediğiniz gibi dedim zira onun yaptığı davranışı ben yapsaydım o bana bu şekilde bile yaklaşmazdı. Ben de bunu anlamıyorum erkek yapınca normal oluyor kadın yapınca anormal. O da ailelerin karşısında içilmesini, alkollü gelmeyi saygısızlık olarak gördüğünü söylüyordu. Ben ona hiç içme demedim sizin için demiyorum ama genel olarak konum o şekilde anlaşıldı maalesef.

Ben de güzelce dediğiniz gibi dedim zira onun yaptığı davranışı ben yapsaydım o bana bu şekilde bile yaklaşmazdı. Ben de bunu anlamıyorum erkek yapınca normal oluyor kadın yapınca anormal. O da ailelerin karşısında içilmesini, alkollü gelmeyi saygısızlık olarak gördüğünü söylüyordu. Ben ona hiç içme demedim sizin için demiyorum ama genel olarak konum o şekilde anlaşıldı maalesef.

Umarım eşinizle en kısa zamanda sorunlarınızı çözebilirsiniz. Empati kurmayı beceremeyebiliyorlar.

Kadın hasta yatağında iken eğlenmeye çıkan erkek acımasızdır bana göre.

Ciddi ciddi adamın şu yaptığını içki içmesine karışmak noktasına çekmek absürt. Karısı orada hasta yatarken gezemez efendim, yok öyle bir dünya!

İçince çakırkeyf olur insan. Zaten amaç çakırkeyf olmak. Ama mesela çok içmek istersin hafif sarhoş olmak istersin, bunu uygun ortamda yaparsın, mesela sarhoş olup bi misafirliğe gidilmemeli. İçtiğin kişilerle akşamı sonlandırmak en güzeli. İçti ve aniden gelişen bir buluşma oldu diyelim yapacak bir şey yok, bu olabilir. Bilemiyorum aileniz ya da teyzenizle, eşiniz içtikten sonra böyle doğaçlama bir görüşme mi oldu. Yoksa akşam yaptığınız bir görüşme programına eşiniz içerek mi katılıyor. İkincisi huzursuz eder beni örneğin.

Şöyle söyleyeyim ben de içersem çakırkeyf olurum konuşmam aheste aheste olur. Böyle olmasını da severim bu sebeple arkadaşlarımla eşimle ailemle içerim. Öyleyken mesela eşimin teyzesine amcasına vs gitmem.
Teyzeme gideceğimiz gün planlıydı ailemin geldiğini de onlar gelince hemen söyledim. Benim asıl kızdığım nokta ben aynısını yapsaydım bana bundan fazla tepki verirdi eşim. Zira kendisi nişanlıyken babanın karşısında içmem saygısızlık olurdu demişti. Dışarda benden habersiz o şekilde olması rahatsız ediyor beni.

Normalde ailem evime bile gelmez çalışıyorlar akşam da bir yere çıkmıyorlar ama ona rağmen işten çıktıkları gibi bana geliyorlar yemek falan getiriyorlar ev işlerimi yapıyorlardı. Benim en büyük ihtiyacım bu süreçte eşimdi. İşinin bittiğini çok iyi biliyordum.

Aileniz ne kadar saygısız ve sınır bilmez insanlar yaa
Eşinizin içkisine nasıl karışırlar

Eşiniz onların orucuna namazına karışıyor mu
Karışmaz çünkü ailemin orucu namazı yok. Zira biz dindar değiliz her içkiye karışan dindar olmak zorunda değil. Karışıyorlar çünkü istirahat halindeyim ve hastayım o halde gelmesi doğru mu bari biraz bekleseydi.

Ben sizi haklı buldum.
Çünkü kendisi sizi aynı konuda uyarmış.
Ama uyardığı konuya kendi dikkat etmemiş.
Kendisine göre bu durum saygısızlıksa sizin ailenize de ona göre hareket etmeliydi.
Siz yapsanız tepki göstereceği bir hareketi kendi yapıp üstüne yatamaz.
Beni anladığınız için çok teşekkür ederim. Tam da dediğiniz gibi yoksa ne ben ne de ailem muhafazakar insanlar değiliz.

Ciddi ciddi adamın şu yaptığını içki içmesine karışmak noktasına çekmek absürt. Karısı orada hasta yatarken gezemez efendim, yok öyle bir dünya!
Hastayken gezmemiş ki, arkadaşı aramış çağırmış, adam gitmemiş.

Eşinizin içmesine ,arkadaşlarına aileniz karışamaz ki. Mesela benim için de sorun değil bunlar. Eşim canının istediği zaman çıkar,arkadaşlarıyla eğlenir,alkol de alabilir,arkadaşları sabaha karşı bile arayabilir. Sizin hatanız kendinize uygun olmayan adamla evlenmeniz. İçkiden hoşlanmıyorsanız içen adamla işiniz ne? Aileniz bu konuda dert edilecek en en son şey bile değil.

Konu ay eşim içki içti anam babam muhafazakar tüh ayıp oldu konusu değil bence.

Benim ailemde içki hassasiyeti falan yoktur, hatta kimine çok gelecek şekilde tüketilir. Ama ben hasta döşek yatarken ki grip de değilsiniz evladınızı kaybetmişsiniz başınız sağolsun eşim eve sarhoş gelirse büyük sıkıntı patlar. Bunu ailem görürse zaten kepazelik. Bi fenalaşsan adam kendini toplayıp doktora götüremeyecek.

Eşinizin içmesine ,arkadaşlarına aileniz karışamaz ki. Mesela benim için de sorun değil bunlar. Eşim canının istediği zaman çıkar,arkadaşlarıyla eğlenir,alkol de alabilir,arkadaşları sabaha karşı bile arayabilir. Sizin hatanız kendinize uygun olmayan adamla evlenmeniz. İçkiden hoşlanmıyorsanız içen adamla işiniz ne? Aileniz bu konuda dert edilecek en en son şey bile değil.
kız bu konuda adamın içmesine değil zamanlamasına kızıyor.

kendisi yeni bebek kaybetmiş, doktor hareket etme fazla demiş ,yemeğini evin işini (ki onlar da çalışıyormuş işten gelip) kızın kök ailesi yapıyor filan. kız istiyor ki eşi yanında olun -yani bunda abes bir şey göremedim..

ha "iç ama aileme gösterme" diye saygı mı olur...bunu sabaha kadar tartışabiliriz. ama anadoluda muhafazakar olmayan aile ortamı bile genel olarak böyle. adam kendisi bile "annemin yanında içme ben yokken içme" diyor kadına ya da "ben babanın yanında içersem ayıp olur" demiş bir kişi..yani demek ki her ikisi de aslnda gayet benzer gayet de aynı düşünüyorlarmış.

adamla kadın farklı değil. kendine uygun biriyle evlenseydin meselesi değil bu çünkü gayet de aynı şeyleri diyorlarmış. adamın dedikleriyle yaptıkları uymuyor burada.

X