Arapça tanışma metini

selam................canım cevahır zey ve dahin gıbı kelımeler fasıh değıl ama ............aslında onları kullanalım ama bellı edelım..............hel fehimti ya sadikati...............ene elan dehaltulbeyete...........zevci seyeciu inş bagde galil...........fealtu etteam...............tabahtu taamel patata filfurni.............measselameh.............indi şuğulun kesır.............

Benim maksadımda günlük kelimelri (dili) kullanmak zaten muallimim Dahin de belirttim ama zey de unutmuşum
Zey (gibi)

Allahü yessirlek ümürak Ve küülü bil afiye (müennese hitapları kasden belirtmedim Zaten mutabammın müennes olduğu belli diye -günlük kullanım babından-)

şukaran canım selımet yedak................ene meşguletun cıdden fi hazihil eyyami......ve enti ya habıbetı....hel entı tagmelıne........eyne teskunıne..............eyyu fılmın tuşahıdıne fıttılfazi..........

benım mısafırım var dıye gırmıyorum sızlerde ugramamıssınız arkadaslarr nerdesınız

Slm arkadaşlar ben arapça öğrenmek istiyorum fonodan set bile aldım ama bir türlü başlayamadım çünkü nerden başlaınr bilmiyorum tek başına olmuyor sanırım bana da yardımcı olursanız sevinirim herkese selam

Kim?

أَيْنَ؟ Nerede?

مَتَى؟ Ne zaman?

كَيْفَ؟ Nasıl?

لِمَاذَا؟ Niçin?

بِكَمْ؟ Kaça?

مَا؟ Ne?

أَيُّ Hangi?

أَيْنَ الْفُنْدُقُ؟ Otel Nerede?

أَيْنَ السوق المسقوفة ؟ Kapalıçarşı nerededir?

مَنْ أَنْتَ؟ Sen kimsin?

مَنْ هُمْ؟ Kim onlar?

مَتَى وَصَلْتَ؟ Ne zaman ulaştın?

مَتَى تُسَافِرُ؟ Ne zaman gideceksin?

كَيْفَ السَّفَرُ؟ Yolculuk nasıl?

مَا هذا ؟ Bu ne?

مَا إِسْمُ هذا ؟ Bunun adı ne?

مَاذَا تُرِيدُ؟ Ne istiyorsun?

مَاذا تَأْكُلُ؟ Ne yersin?

مَاذَاتَشْرَبُ؟ Ne içersin?

بِكَمْ هذا ؟ Bu kaça?

هَلْ تَفْهَمُ؟ Anlıyor musun?

هَلْ يُوجَدُ؟ Bulunur mu?

لاَ يُوجَدُ؟ Bulunmaz.

مِنْ أَيْنَ؟ Nereden?

إِلَى أَيْنَ؟ Nereye?

مِنْ أَيْنَ تَأْتِي؟ Nereden geliyorsun?

إِلَى أَيْنَ تَذْهَبُ؟ Nereye gidiyorsun?

S3lamIn Al3iQum ..
Keyfe Hal?
Arkadaşlar..Bir müddet yoktum,Türkiyeden dönünce uğrayamadım,artık burdayım..
Nasılsınız,çalışmalar nasıl gidiyor.Aslında bu enfes dili beraber öğrenmek için daha önce de programlar ve periodik alıştırmalar yapalım demiştik..
Boşluk doldurmacalar,hikayeler eklemiştim ben de..
Organize şeklinde çalışırsak daha güzel olur..
Öğrendiğimiz yeni kelimeleri fiilleri zamirleri zarfları ekleyelim..
Hergün 5 er kelime mesela.
En baştan başlayalım mı? Benim de arapçamın tazelenmeye ihtiyacı var,sıfırdan başlamam gerek.
Fasih arapçaya..
Öneri ve fikirlerimizi paylaşalım..
Yeni gelen arkadaşlara selam ve sevgiler.

ya çok güzel arkadaşlar emeğinize sağlık.bende öğrenmek istiyorum ama henüz hiç bişey bilmiyorum.umarım buradan birşeyler öğrenebilirim:))

merhaba...............selamun aleykunne...............keyfe halukı ya cevahır............ene meşguletun ...

Bihayr elhamdülillah ya habibetii
Ve ene meşgule bi şuğlüddünya
Elhamdülillah ala külli hal

mekkede eczaneye girmiş bizimkilerden biri arapça derdini anlatıyor. eleman içeri gidip patrona abi bi müşteri geldi şiir okuyor sanki bi bak demiş.Burdaki arapça kelimeler çok kibar kaçıyor onlara..

Merhabalar
Keyfe Hal bayanlar:*
el muallım nerelerdesın yaubvvv

merhaba..................ene huna...........eyne entunne............ene ezhebu ılalmedresetı ğaden inş.....mesaulhayr.....................fı emanıllahhhhhhhh

oyoyyyy..

eylüle kadar benim de öğrenmem lazım arapça.. bi el atsanız şu garibe :KK43: set aldım daha elimi sürmedim..
okumasına şahane okuyom ama ne okuyorum bilmiyorum :)))

canım selam setı dınlemeye başla...............ama tek başına çok faydası olmaz ısmek gıbı kursalara gıtsen ıyı olur canımmmmmmmmmm

herkeze merhabalar nasilsiniz?
bende 1 yildir misirdayim arapca ogrenmek istiyorum fakat burada butun arkadaslarim turk.
birlikte ogrenebilirmiyiz?

gumleten selamun aleykum izayyek?
ene min masr fi sene. ayzi tagalimu arabi lisan lakin hena kulli sadiki turki.
mumkin tagalimu mabat?

arkadaslar bildigim arapca konusma dilinde gunluk ihtiyaclarimi giderebilecek derdimi idareten anlatabilecek kadar kadar yazma dilini cok az okuyabiliyorum oda kuran okumayi bildigimden esre otre cezm gibi isaretler olmadigindan zorlaniyorum malesef misir arapcasi diger bolgelere oranla biraz farkli hatta misirin kendi icerisinde de bolgesel olarak degisiklik gosterebiliyor.
arapcami dahada gelistirmek istiyorum cunku ise baslamam buna bagli :KK43:

X