Ask istiyorum!

Ben tüm seriyi kendi paramla aldım, heeepsini okudum. Sonra da lan ben niye çalışırken, dinlenirken, yürürken, koşarken, tuvalete giderken falan klasik batı müziği dinlemiyorum diye kendimi kültürsüz hissettim. Sevdiğim birkaç kült eser vardı, zaman zaman dinliyordum ama hayatımın bir parçası değildi. Ben rock ve alternatif müzik dinlemekten mutlu oluyordum. İpek Teyze duysa büyük kınar. Mesela ikinci kitapta Melis ve Esin The Marmara Oteli'ne çaya gidiyorlar. Tabi ki üzerlerinde de tayyörleri var. Allah için ya 14 - 15 yaşındaki hangi genç tayyör giyip The Marmara Oteli'ne çaya gider? Bu zengin babaanne aktivitesi. Sonra da alt-orta sınıf gençler bunu okuyup kendilerini kötü hissediyor.

En yakin arkadasimla Ipek Ongun quizleri yapariz hala kendi aramizda :KK70: . Misal:

- Serra'nin babasi Serra'yi almaya gelmeyince Serra'yi annesi nereye goturuyor ve morali duzelsin diye ne aliyor?
- V..a'dan burclu yastik!
- Bravo, bildiniz!!

Bu arada ben de rock ve alternatif dinlerdim surekli, Radiohead, Placebo, Coldplay, Mor ve Otesi, Kargo hastasiydim, gunlugume her gun ne kadar depresyonda oldugumu, intihar etmek istedigimi filan yazardim, dalgali tiftik tiftik sacli, hafif kilolu, kirmizi goz makyaji yapan, pasajlardan aldigi kupeleri mukemmel aksesuarlar zanneden ve her seyim alternatif olsun derdinde bir ergendim, Istiklal Caddesi mekanimdi, ama bir yandan da o kitaplardaki gibi mis gibi parfum kokan, manikurlu, klasik muzik dinleyen, guleryuzlu, neseli, fit bir genc kiz olmayi hayal ederdim. :KK70: Serra'nin kuzeni Sirma gibi sabah kalkip, dusumu alip, fon cekip, cicek gibi kahvaltiya oturayim isterdim :KK70:

Eveeet izledim sonra da dedim ki kadın çok haklı. Sonra küçükken klasik müzik dinlemediğim için kendimi kültürsüz hissettiğim günleri hatırladım. Şu an evde hayatın anlamını kavramışım gibi, ejderham varmış gibi dolaşıyorum😏😁

Ben de okudum o kitaplari ama olumsuz etki birakti diyemem, severdim o tarz kitaplari hatta başka kitaplar da okuyordum üst sinif zengin cocuklarinin hayatlari, hayatimda duymadigim, satin almadiğim markalar, mukemmel vucut betimlemeleri filan havada uçuşuyordu. 😂

Kitaplardaki gibi yaşamiyordum bende ama kendimi kultursuz hissetmedim veya kitaptaki hayatlarla pek kiyasa girmedim. Zayif bir ruh haliyle okusaydim belki çok etkilenirdim ama şuan o kitaplari dusununce olumsuz hissetmiyorum. O yillar severek okuyordum ben 🙄

Bir sey soyleyecegim, bu kadar mi benzeriz... Ben de 20lerimde 3 senelik bir iliski yasadim, hatta bu forumda konusunu da actim cok. Benim hanzoyla uzak mesafe iliskisi icindeydik ve bana yuzuk almisti. Facebook, mail sifrelerimi biliyordu, herkesle gorusmemi kisitlamisti, arkadaslarimla gorusmem filan yasakti, mastera gitmistim Fransa'ya ve geri donmezsen iliskimiz biter diye her gun baski yapti, master bitince geri dondum, geri donunce isler iyice cigirindan cikti, duygusal siddet, cinsel siddet girla... Zaten bu kilolari o donemden sonra (yasadigim baska bir kotu olayin da etkisiyle) girdigim depresyonda almis bulundum. Sonunda benim hanzo, Sedef diye gencecik, guzel bir kizcagizla beni aldatti ve terk etti. Bu arada o Sedef'ten ALLAH RAZI OLSUN, hayatimi kurtardi, yoksa ben kendim birakamazdim o hanzoyu. Herif kiz arkadaslarinin egitim ve is hayatindan sorumlu bakan oldugundan dolayi Sedef hanimin da sehir degistirmesine laf edince kiz bunu sutlamis. Herkes bizim gibi keriz degil tabi. :)

Ben de yasadigim o siddet dolu igrenc iliskiden bir seyler ogrendigimi, ve hatta guclendigimi dusunuyorum, kendi degerimi bilme, sinirlar cizme konusunda cook ama cok yol kat ettim sanki. Bir daha oyle biriyle isim olmaz diye dusunuyorum aslinda. Yani mesela en son manitam benden surekli para isteyince, bana sormadan ev sahibimle konusup benden habersiz evime yerlesince, sinirlarimi ihlal edince, aninda terk edebildim. 20 yasindaki en buyuk kk olsa bunu yapamazdi mesela. Aslinda bu bile bir sey, yani en azindan eski siddet dongulerine artik kolay kolay girmem, kendimi korurum, savunurum gibi geliyor bana... Yalniz olmak yanlis iliskilerde olmaktan daha iyi tabi. De, iste, yine de insan dogru, guzel iliskileri de istiyor be!
ayy ya nasil hayatlar yasamisiz yarabbim resmen iyi gelmisiz bugunlere.
ya ask istemek suc degil tabiki ben de zaman zaman giriyorum o moda ve seyi de cok iyi anliyorum evlilik, baglanma degil maksat gunumuz guzel gecsin kafasini. hatta surekli dibimde de olmasin arada bi gelsin falan. ben sahsen hatta friends with benefits diyorum. :rapci:
guzel enerjiler yolluyorum sana ya boyle eski asklar kopek olsun yeniler kapiya dizilsin temali enerjiler sana:KK200:

Ben tüm seriyi kendi paramla aldım, heeepsini okudum. Sonra da lan ben niye çalışırken, dinlenirken, yürürken, koşarken, tuvalete giderken falan klasik batı müziği dinlemiyorum diye kendimi kültürsüz hissettim. Sevdiğim birkaç kült eser vardı, zaman zaman dinliyordum ama hayatımın bir parçası değildi. Ben rock ve alternatif müzik dinlemekten mutlu oluyordum. İpek Teyze duysa büyük kınar. Mesela ikinci kitapta Melis ve Esin The Marmara Oteli'ne çaya gidiyorlar. Tabi ki üzerlerinde de tayyörleri var. Allah için ya 14 - 15 yaşındaki hangi genç tayyör giyip The Marmara Oteli'ne çaya gider? Bu zengin babaanne aktivitesi. Sonra da alt-orta sınıf gençler bunu okuyup kendilerini kötü hissediyor.

En yakin arkadasimla Ipek Ongun quizleri yapariz hala kendi aramizda :KK70: . Misal:

- Serra'nin babasi Serra'yi almaya gelmeyince Serra'yi annesi nereye goturuyor ve morali duzelsin diye ne aliyor?
- Bravo, bildiniz!!

Bu arada ben de rock ve alternatif dinlerdim surekli, Radiohead, Placebo, Coldplay, Mor ve Otesi, Kargo hastasiydim, gunlugume her gun ne kadar depresyonda oldugumu, intihar etmek istedigimi filan yazardim, dalgali tiftik tiftik sacli, hafif kilolu, kirmizi goz makyaji yapan, pasajlardan aldigi kupeleri mukemmel aksesuarlar zanneden ve her seyim alternatif olsun derdinde bir ergendim, Istiklal Caddesi mekanimdi, ama bir yandan da o kitaplardaki gibi mis gibi parfum kokan, manikurlu, klasik muzik dinleyen, guleryuzlu, neseli, fit bir genc kiz olmayi hayal ederdim. :KK70: Serra'nin kuzeni Sirma gibi sabah kalkip, dusumu alip, fon cekip, cicek gibi kahvaltiya oturayim isterdim :KK70:

Mesajlarınızı okuduğum kadarıyla bilinçli, akıllı en azından acaba hatam nerede deyip yardım isteyen birisiniz bu iyi bir şey🤗
Bu olayın güzellikle alakası yok bence. Ama dış görünüşle, etrafa yaydığınız enerjiyle ilgili bir durum olduğunu düşünüyorum yaşadığınız yerinde etkisi var tabi.
Bence madem o ülkeden ayrılmayı istiyorsunuz ve 1 seneniz kalmış ben olsam o bir sene içinde tamamen değişime girmeyi hedeflerdim.mesela, 1 sene içinde kendimi daha iyi hissetmek için kalan kilomu verirdim,YouTube’dan vs dişil enerjiyle ilgili videolara bakardım, giyim tarzımı değişirdim( çoğunluk kötü giyiniyorum demişsiniz) bence bir insan da giyim tarzı çok önemli, cilt bakımınızı yapıyorum demişsiniz bu süper bir durum ama makyajı da ekleyin mutlaka insanın havasını çok değiştiren başka bir şey o da, ben makyajsız asla çıkmam dışarı mesela hemen havam değişir makyaj bakım yapınca bir topuklu giyince 🤣 instagramdan falan takip ettiğim sayfalar var kim ne giymiş nereden kim ne ürün kullanmış falan çok faydalanıyorum

Tesekkurler aslinda cok iyi fikir, bence de bu seneyi bu sekilde kullanabilirim, bu sekilde bir degisim surecine girmeye calisabilirim :KK16:

Senin için hep dönmelisin diye düşünüyordum ama şu cümlenden sonra bir sene daha sık dişini diyorum. Aşk konusuna ben artık kafa yormuyorum künhüne varamadım çünkü, ben de geçmişte kötü ilişkiler (bir de evlilik) yaşadım, sonrasında da zaten iyisi beni bulmaz ki kafasındaydım. Giyim kuşam yürüyüş falan hikaye bana göre, ama şu “ben iyi ilişkiyi hak ediyor muyum ki sanki beni bulurlar mı ki hem iyi adam kaldı mı ki” benzeri sorgulamalar kendimize yapacağımız en büyük kötülükmüş bunu anladım. Özellikle boşandıktan sonra, eski ilişkilerimi de düşününce çok etkilemişti bu düşünceler beni, boşanma olmaz da uzun ilişki olur aynı şey. Şahsen düzelteceksem bunu düzelteyim dedim iyi kötü bir yol aldım sonra da üşendim düşünmeyi bıraktım. Bana kalırsa normal düz yaşayalım işte bakalım hayat ne gösterecek. Sen de bir sene daha köyde dişini sık canım, eminim güzel bir işin olacak yeni insanlarla tanışacaksın.

Cok uzuldum bu arada :KK43: Bence de "daha iyisini hak etmiyorum" dusuncesi cok yanlis bir dusunce. Bence de bazen akisina birakmak guzel bir karar. Bu arada ne kadar cok benzer seyleri yasayan uyeyiz degil mi ya?

- Bravo, bildiniz!!

Coldplay ve Mor ve Ötesi'ni ben de severim. Özellikle Strawberry Swing mükemmel bir şarkı bence.

Kizlar merhabalar biraz banal bir konu, modasi gecmis bir konu, suyu cikarilmis bir konu oldugunu biliyorum ama karantina gunlerinde aklima takildi.

Simdi benim erkeklerden yana sansim hic olmadi hic yani sifir. Cok guzel degilim, yetmezmis gibi gecen senelerde kotu bir olay gecirdim 40 kilo aldim obez oldum, 20sini verdim, ama hala sismanim. Surekli diyet ve egzersiz yapma cabam var ama zorlaniyorum yani. Yavas veriyorum kiloyu, insulin direncim filan da var.

Bu kilo meselesinden mi yoksa komple bakimsiz olusumdan mi nedir pek talibim yok yalnizim hem de cooook uzun suredir. Arada birkac kisi oldu ama onlar da surekli para istedi benden, bir tanesi kirasini odeyemeyip evime yerlesti zor ayrildim filan pesimi birakmadi zor zamanlar gecirdim. Yabanci bir ulkede yasiyorum burali erkeklerde yabanci kadinlara sirf para beklentisiyle yaklasma durumu var, iki kere basima geldi. Bu yuzden online dating uygulamalarina filan da sicak bakmiyorum korkuyorum biraz artik.

Erkekler genel olarak zaten bana biraz korkutucu, biraz elini versen kolunu kaptirdigin, kotu insanlar gibi geliyorlar cunku karsima hep boyleleri cikti. Yanlis anlamayin, erkek dusmani da degilim, en yakin arkadaslarim erkek, babam super bir adamdir filan, ama ben hep gidip en coplerini kendime cekiyorum. Begendigim, ilgi duydugum, cinsel cekim hissettigim adamlar beni genelde arkadas olarak goruyor. Hep ayni seyi duyuyorum onlardan: "sen iyi birisin ama bisey hissetmiyorum sana karsi".

Simdi ben 31 yasindayim ve istedigim cidden evlilik bile degil. Evlilik fikri bana cok uzak, cocuk istemiyorum stabilite istemiyorum uzun iliski bile istemiyorum. Sanirim tek istedigim ask. Yani hayatimda ask, flort, cinsellik olmamasi normal mi? Yani duzenli bir cinsel yasamim bile olmadi neredeyse hic, hep kacak gocek, sacma sapan iliskiler. Artik asik olmak istiyorum, bu ask karsilikli olsun, mutlu olayim istiyorum, yani bir insanin hayatinda bu hic mi olmaz? Bazen kendimi kadin gibi bile hissetmiyorum artik.

Ask hayatim olmasi icin ne yapabilirim sizce? Erkeklerle nasil tanisilir ve hoslandigimiz erkeklerin de bizden hoslanmasi nasil saglanir? Icine dustugum bu friendzone batagindan nasil kurtulurum? Bunun bir yontemi uzun vadeli bir plani var mi? Temmuzda 32 olacagim, menapoza girmeden bir ask yasamak istiyorum artik. Bir el atin hanimlar.
Bence biz sizinle önceki yaşamlarımızdan birinde tanışıyorduk😁 Bazı söylediklerinizi kendi yaşadıklarıma çok benzetmekle beraber çok yakın hissettim size. Aynı yaştayız bu arada ve ben de sizin gibi pek çok kez reddedildim. Siz bakımsız mıyım kilolu muyum vs diye sorunun kaynağını özellikle dış görünüşte arıyorsunuz. Ben 50 kiloyum mavi gözlüyüm vs. Ancak yaşadığımız sıkıntıların dış görünüşle bir ilgisi yok. Tabi yine de kendinizi daha iyi hissetmek için biraz tarz değişikliğine biraz bakım yapma olaylarına girebilirsiniz. Önce biz kendimizi sevip beğenelim ki bu insanlara da yansısın. Ben kendi sorunlarımla ilgili bir farkındalık seviyesine ulaştım yakın zamanda. Sizinle deneyimlerimi paylaşabilirim isterseniz 🌼

AAAA o videoyu ben de izledim! Kadin cok hakli bence.

Ergenliği sıkıntılı geçenleri olumsuz etkilemiş olabilir ve hakli ama sorun kitap degil aslinda.
Şuanda günümüzde de "instagram" daki hayatlara özenip kafayi yiyen, yetersiz, mutsuz hisseden bir sürü YETİŞKİN insan var.
Bu tarz şeyler her zaman olacak ve karsimiza cikacak. Birileri gostermesin, yazmasin, konusmasinla olmuyor. 🙁🙁 Kendi ruhumuzu güçlendirmemiz lazim.

Kizlar merhabalar biraz banal bir konu, modasi gecmis bir konu, suyu cikarilmis bir konu oldugunu biliyorum ama karantina gunlerinde aklima takildi.

Simdi benim erkeklerden yana sansim hic olmadi hic yani sifir. Cok guzel degilim, yetmezmis gibi gecen senelerde kotu bir olay gecirdim 40 kilo aldim obez oldum, 20sini verdim, ama hala sismanim. Surekli diyet ve egzersiz yapma cabam var ama zorlaniyorum yani. Yavas veriyorum kiloyu, insulin direncim filan da var.

Bu kilo meselesinden mi yoksa komple bakimsiz olusumdan mi nedir pek talibim yok yalnizim hem de cooook uzun suredir. Arada birkac kisi oldu ama onlar da surekli para istedi benden, bir tanesi kirasini odeyemeyip evime yerlesti zor ayrildim filan pesimi birakmadi zor zamanlar gecirdim. Yabanci bir ulkede yasiyorum burali erkeklerde yabanci kadinlara sirf para beklentisiyle yaklasma durumu var, iki kere basima geldi. Bu yuzden online dating uygulamalarina filan da sicak bakmiyorum korkuyorum biraz artik.

Erkekler genel olarak zaten bana biraz korkutucu, biraz elini versen kolunu kaptirdigin, kotu insanlar gibi geliyorlar cunku karsima hep boyleleri cikti. Yanlis anlamayin, erkek dusmani da degilim, en yakin arkadaslarim erkek, babam super bir adamdir filan, ama ben hep gidip en coplerini kendime cekiyorum. Begendigim, ilgi duydugum, cinsel cekim hissettigim adamlar beni genelde arkadas olarak goruyor. Hep ayni seyi duyuyorum onlardan: "sen iyi birisin ama bisey hissetmiyorum sana karsi".

Simdi ben 31 yasindayim ve istedigim cidden evlilik bile degil. Evlilik fikri bana cok uzak, cocuk istemiyorum stabilite istemiyorum uzun iliski bile istemiyorum. Sanirim tek istedigim ask. Yani hayatimda ask, flort, cinsellik olmamasi normal mi? Yani duzenli bir cinsel yasamim bile olmadi neredeyse hic, hep kacak gocek, sacma sapan iliskiler. Artik asik olmak istiyorum, bu ask karsilikli olsun, mutlu olayim istiyorum, yani bir insanin hayatinda bu hic mi olmaz? Bazen kendimi kadin gibi bile hissetmiyorum artik.

Ask hayatim olmasi icin ne yapabilirim sizce? Erkeklerle nasil tanisilir ve hoslandigimiz erkeklerin de bizden hoslanmasi nasil saglanir? Icine dustugum bu friendzone batagindan nasil kurtulurum? Bunun bir yontemi uzun vadeli bir plani var mi? Temmuzda 32 olacagim, menapoza girmeden bir ask yasamak istiyorum artik. Bir el atin hanimlar.
kuzum orası senin psikolojine hiç iyi gelmiyo bence, orda aşkı nerden bulucan zaten filmlerde olur o, dön gel sen :KK200:

Bence biz sizinle önceki yaşamlarımızdan birinde tanışıyorduk😁 Bazı söylediklerinizi kendi yaşadıklarıma çok benzetmekle beraber çok yakın hissettim size. Aynı yaştayız bu arada ve ben de sizin gibi pek çok kez reddedildim. Siz bakımsız mıyım kilolu muyum vs diye sorunun kaynağını özellikle dış görünüşte arıyorsunuz. Ben 50 kiloyum mavi gözlüyüm vs. Ancak yaşadığımız sıkıntıların dış görünüşle bir ilgisi yok. Tabi yine de kendinizi daha iyi hissetmek için biraz tarz değişikliğine biraz bakım yapma olaylarına girebilirsiniz. Önce biz kendimizi sevip beğenelim ki bu insanlara da yansısın. Ben kendi sorunlarımla ilgili bir farkındalık seviyesine ulaştım yakın zamanda. Sizinle deneyimlerimi paylaşabilirim isterseniz 🌼

Paylasin super olur :KK50: Buradaki farkli bakis acilari ufkumu aciyor.

Tabii. Tarağına sık saçını tara, kombinezonuna(kombinezon ne lan 14 - 15 yaşında çocuk niye kombinezon giyiyor) sık, çiçeğe sık, ampule sık, uyurken yastığa sık, boş parfüm şişesini donlarının atletlerinin arasına koy ki donun da güzel koksun, sonra al o parfümü pamuğa sık ve pamuğu gö...
Neyse banlanmamalıyım. 30 ml parfüme dünya para veriyoruz teyze ampule sık diyor.
pamuğu :rolleyes:

kuzum orası senin psikolojine hiç iyi gelmiyo bence, orda aşkı nerden bulucan zaten filmlerde olur o, dön gel sen :KK200:

Cok dogru :KK43: Bir suru de is basvurusu yaptim, bu korona surecinde kesintiye ugradi tabi... Calistigim kurumda 5 senedir calisiyorum ama hic kadrolu eleman olmadim. Kadroluydum sonra Trump fonlari kesince hepimizi disardan sozlesmeli yaptilar filan... Kadrolu olmayinca da bircok pozisyona basvuramiyorum. 3 sene Turkiye'de, 2 sene de burda calistim. Simdi burada 3. senemi doldurursam (veya ayni tip sozlesmeyle baska bir yerde 1 sene daha uluslarasi calisirsam) bircok pozisyona oncelikli olarak basvurabilecegim. Ha, bunu istiyor muyum onu da bilmiyorum ama is bulmadan donmek de gozumu korkutuyor, hem ekonomik, hem psikolojik acidan... Bilmiyorum ki bakalim, insallah kisa zamanda baska bir is yakalayabilirim.

Ergenliği sıkıntılı geçenleri olumsuz etkilemiş olabilir ve hakli ama sorun kitap degil aslinda.
Şuanda günümüzde de "instagram" daki hayatlara özenip kafayi yiyen, yetersiz, mutsuz hisseden bir sürü YETİŞKİN insan var.
Bu tarz şeyler her zaman olacak ve karsimiza cikacak. Birileri gostermesin, yazmasin, konusmasinla olmuyor. 🙁🙁 Kendi ruhumuzu güçlendirmemiz lazim.
Söylediklerinize tamamen katılıyorum. Ama sadece bu kitabın özellikle gençlere yönelik, onları bilinçlendirmeye yönelik bir çalışma olmasına rağmen bu bahsettiğimiz detaylara dikkat edilmemiş olması beni eleştiriye sevk ediyor. Ve haklısınız, kendimizi dış etkilere kapatabilmeyi ve dengeli iç dinamikler oluşturmayı başarabilmeliyiz🤗

Paylasin super olur :KK50: Buradaki farkli bakis acilari ufkumu aciyor.
Öncelikle çok iyi bir insansın ama ben aynı şeyleri hissetmiyorum, sorun sende değil bende, aşık değilim gibi sözleri geçmişte çok duydum. Etrafımdaki yakın arkadaşlarım şaşırıyorlardı, beni gayet güzel, becerikli, zeki ve iyi buluyorlardı ama gel gör ki ikili ilişkilerim hiç iyi gitmiyordu. İstediğim aşkı yaşayamıyordum. Sevildiğimi hissedemiyordum, nitekim bir süre sonra ee ben hissedemiyorum falan diyorlardı. Ben de bir ilişkide hep hem manevi hem maddi varımı yoğumu ruhumu ortaya koyanlardandım. Benim de farklı milletlerden farklı kıtalardan ilişkilerim oldu sizin gibi yurtdışında Avrupa Afrika vs çalıştım okudum ama nereye gidersem gideyim sonuç hep aynıydı😁 Sizin kişiliğinizi bilmiyorum tabii ki ancak ben kendimle ilgili eksik ve geliştirmem gereken tarafları tespit ettim ve daha iyi bir ben olabilmek için çalışıyorum. Şunu farkettim ki en başından kötü insanları çeke çeke karakterime de zarar vermişim çünkü en son tamam aşkı buldum derken bu kez ben hata yaptım ve kaybettim. Aynı tarz insanları çekiyor oluşumuz bilinçaltımızla ilgili ve çocuklukta ergenlikte yaşanan bazı travmalarla. Ben benimkileri biliyorum. Sizin de varsa bunları belirlemeniz gerek. Sorunun ana kaynağını belirlemeli sorunları kabul etmeli, kendinizi olduğu gibi kabul edip kendinizi onaylamalı. Kendinize değer vermelisiniz ama bunu gerçek manada yapmalısınız. Maddi ve manevi olarak kendinizi kullandırıp kendi hakkınıza girmeyin. Sevilmediğinizi hissettiğiniz ilişki içerisinde olmayın. İlla hayatımda biri olsun diye de diretmeyin. Aman takılayım bırakırım diye başlanılan ilişkiler bile sonrası için kötü karmalar oluşturuyor. Siz kendi içsel dünyanızı yükseltir aynı zamanda sevdiğiniz şeylerle hobiler vs ilgilenmeye çalışırsanız ve bazı şeyleri akışına bırakırsanız bir gün bir bakmışsınız bir şeyler kendiliğinden oluvermiş.

İpek ongun’un kızı Defne Ongun Müminoğlu da sanırım yine bu tip bir edebiyat işinin içinde ya da çocuk edebiyatı da olabilir emin değilim , instagramda rastlamıştım. Zaten bu ünlülerin çocukları da hep kendilerinin izinden gidiyor nasılsa... konuya gelirsek aklıma gelen ilk şey Uganda’da nasıl bulacaksın oldu... cidden ne zaman döneceksin, orda yaşlanmak istemiyorsundur herhalde

X