Bu ekonomide iş bırakılırmı?

Bayıliyorsunuz evde oturup totonuzu büyütmeye. Su mantiktiktan bir cikin ya!!!! Biraz vizyon!
Sonrada kocam beni aldatti isim yok param yok ne yapicam diye agliyorsunuz. Gencecik insansin niye çalışmayacaksin? Topalmisin?

Yok yok 0-6 değil 0-15 falan olsun. 6 yas yetmez. 6 yıl hangi işe ara verebilirsiniz? 25 yaşında çocuk yapsanız 30dan sonra sıfır tecrübeyle hangi işe başlayabilirsiniz? Kamuda kariyer uzmanı olarak bile işe almazlar. Özel sektörü söylemiyorum bile.
Siz uygun bulmayabilirsiniz ama anne çalışsın çalışmasın uzmanlar 3 yaştan sonra çocukların okul öncesi eğitime başlamaları gerektiğini söylüyor.
Sanki evdeki anneler hepsi birer çocuk gelişimi uzmanı, hepsi birer guru. Ben de 2 yıldan fazla evde kaldım çocuğumla. Bilmediğim bir şey değil.
Burası Türkiye, insanımızın eğitim seviyesi, kültürü belli. Ev hayatı belli. Cocuğa ortalama bir okul öncesi kurumdan daha fayda sağlayacak bir ev ortamı bu ülkede yüzde kaç? Bütün akranları çoktan sosyal hayata adapte olmuşken, duygusal/sosyal gelişimde ilerlemişken bazı çocukların 6 yaşına kadar evde tutulması onlara en büyük haksızlık esas.
Çocuğun evde tutulması değil anneyi görmesi önemli olan

Ben bırakılmaması taraftarıyım.
Zamanında bıraktım ama, evliliğin ilk 1,5 senesi falan çalışmadım. Eşimle ortak kararımızdı. Bunu sonrasında salaklık, toyluk, şımarıklık olarak nitelendirdik çok pişman olup :KK70:
Çoluğumuz çocuğumuz da yoktu o zamanlar yani nasıl bir akıl tutulması yaşadık belli değil.

Şimdi gelirim olmadan yaşayamam diyorum. Evet eşimin geliri benimkinden yüksek, evet hesabımız ortak, ticaret yapan adam kazancını benim hesabıma aktarır, yatırımlar birikimler vadeli hesaplar hep benim adımadır. Güvence dersen, var. Allah korusun bir şey olsa, 8-10 sene standardımı düşürmeden idare ederim ama çalışmaya devam.

Doğumum var 2 hafta sonra, ara vermeyi düşünmüyorum işe. Kendi işimiz, ben olmasam 3 farklı eleman alınması gerekecek. Onun yerine evi çekip çevirecek abla ile devam edeceğiz, yenidoğan ve büyüğün bakımı zaten eşit olarak eşimle bende olacak. Hatta konuşuyoruz, büyük kızım bana çok düşkün diye yenidoğan daha çok kocamda olacak muhtemelen. Eve bebekle ve çocukla kapanmak bana da iyi gelmez.

Ben olmasam bizim işimiz bu günlere gelmezdi. Keza eşim olmasa da gelmezdi. Bunu riske edemem.

Bir akrabam var mesela. Yeni evlendi. 30 yaşından büyük, hiç çalışmamış. Kocasının aylık 15 bin kredi ve kredi kartı ödemesi, 10 bin kirası var. Maaşı 27 mi ne olacakmış işte zamla beraber. Asla çalışmak gündeminde yok. Kendi bilir, soğan ekmek bile yemeye yetmez diye dilimin ucuna geliyor ama söylemiyorum çünkü bana ne.

Bazı kadınlar kendini çalışmaya layık görmüyor. Çalışmayı aşağılık bir durum gibi algılıyor. Valla kendileri bilirler.

Ben bırakılmaması taraftarıyım.
Zamanında bıraktım ama, evliliğin ilk 1,5 senesi falan çalışmadım. Eşimle ortak kararımızdı. Bunu sonrasında salaklık, toyluk, şımarıklık olarak nitelendirdik çok pişman olup :KK70:
Çoluğumuz çocuğumuz da yoktu o zamanlar yani nasıl bir akıl tutulması yaşadık belli değil.

Şimdi gelirim olmadan yaşayamam diyorum. Evet eşimin geliri benimkinden yüksek, evet hesabımız ortak, ticaret yapan adam kazancını benim hesabıma aktarır, yatırımlar birikimler vadeli hesaplar hep benim adımadır. Güvence dersen, var. Allah korusun bir şey olsa, 8-10 sene standardımı düşürmeden idare ederim ama çalışmaya devam.

Doğumum var 2 hafta sonra, ara vermeyi düşünmüyorum işe. Kendi işimiz, ben olmasam 3 farklı eleman alınması gerekecek. Onun yerine evi çekip çevirecek abla ile devam edeceğiz, yenidoğan ve büyüğün bakımı zaten eşit olarak eşimle bende olacak. Hatta konuşuyoruz, büyük kızım bana çok düşkün diye yenidoğan daha çok kocamda olacak muhtemelen. Eve bebekle ve çocukla kapanmak bana da iyi gelmez.

Ben olmasam bizim işimiz bu günlere gelmezdi. Keza eşim olmasa da gelmezdi. Bunu riske edemem.

Bir akrabam var mesela. Yeni evlendi. 30 yaşından büyük, hiç çalışmamış. Kocasının aylık 15 bin kredi ve kredi kartı ödemesi, 10 bin kirası var. Maaşı 27 mi ne olacakmış işte zamla beraber. Asla çalışmak gündeminde yok. Kendi bilir, soğan ekmek bile yemeye yetmez diye dilimin ucuna geliyor ama söylemiyorum çünkü bana ne.

Bazı kadınlar kendini çalışmaya layık görmüyor. Çalışmayı aşağılık bir durum gibi algılıyor. Valla kendileri bilirler.
soğan da pahalı artık

Bu devirde memuriyeti bırakanda akıl yoktur özelde olsa belki hadi neyse derimde memuriyet asla bırakılmaz.çocuk 12 yaşına gelmiş 3-5 yıla sizle gezmeye bile gelmeyecek.

I iyikiamaiyiki İşi bırakın. Gençlere yer açılsın. Eminim yerinizde olmak isteyen milyon insan vardır dışarda.
Evet Bu Ekonomide! hemde.

haftasonu çalışmıyorsun, fazla mesain yok. Resmi tatiller senin. En geç 6:30 evdesin. Kızın büyümüş.
Herkes bir işin ucundan tutsa, saat 9, çay sofrası hazır olur, yanına kek pişmiştir keyif yapıyorumdur, serbest zaman.
'elinizdeki nimetin kıymetini bilin'
alternatif düşünün, kızınızı çok daha iyi okullarda okutabilirsiniz çalışmaya devam ederek.

Ev işi dediğiniz şey ayrıca pratiklik ve kullanımla alakalı kesinlikle.
Yani haftaiçi bir akşam ayırsanız, yemek biraz geçiştirilirse, sandviç vesaire, detaylı temizlik yapılabilir.
Tavsiyem, işleri asla biriktirmeyin.
Kirli çamaşırların bile sepeti ayrıdır. Kurutma makinesinin tazeleme ayarını çok sık kullanırım.
Kullandığım herşeyi, yerine koymaya özen gösteririm. Evde şarj aletlerinin bile yeri bellidir.
tabletten film izlerken mutlaka dolapların birisini düzenliyorumdur.
Ne kadar yorgun olsam da, yatmadan önce evi bir tur gezer, elden geçirir, iş ve okul sabahına hazırlık yaparım.

ben bu düzene o kadar alıştım ki, hafta sonu evde geçirmişsek bana hafakanlar basıyor, ve sürekli evde olunca iş bitmiyor düzen diye birşey kalmıyor.

Şu borsadan para kazanamayan bir ben miyim ya? Tamam zarar etmedim ama çok da kar etmedim.

konuyu dağıtmak istemem de, ben 'bu bor.sa.dan şöyle yürüdüm, böyle şahlandım' diyene inanmıyorum.
hayır yürüdün de aynı işte, aynı evdesin, aynı arabaya biniyorsun. Bir tatil parasına mı şahlandın anlamıyorum ki :işsiz:

bir kağıt aldım, almaz olaydım, çıkıcam çıkamıyorum bana daha çok al diyolar allahtan çerez parası yani çok birşey koymamışım.

Eee çocuk kreşe gidecek, anne de evde temizlik kek börek falan mı yapsın?
Çalışan annelerin çocukları anneyi görmüyor mu? Ya da çalışmayan annelerin çocukları anneyi ile 7/24 süper verimli vakit mi geçiriyor?

İnstagramda feminist aktivist bir avukat hanımın çok sevdiğim bir paylaşımı var:
"Sen çalışma çocukla ilgilen diyenler şunları der mi:
-Sen çocukla ilgilen, ben ütüyü/temizliği hallederim
-Sen çocukla ilgilen, annem evi için temizlikçi tutar
-Sen çocukla ilgilen, babama hasta bakıcı bakar
Demez. Çünkü sorun ettikleri annelerin çalışmasını değil, para kazanmasıdır."

O kadar doğru ki. Kadın çocuğuyla ilgilensin diyen, kadının yeri evidir diyen özellikle erkeklerin kadınlardan beklentisi çocukla ilgilenmek dışında her şey oluyor maşallah.
E burda okuyoruz. Yok eşim evde bütün gün ne yapıyorsun/ Sen ne işe yararsın dedi, yok kaynanamın misafirin yardıma gittim bana laf söyledi, yok ben kaynıma bakmak zorunda mıyım. Adamlar istiyor ki işe gitsin gelsin akşam evde TV karşısında elinde telefon yayılsın. Kadın da evle çocukla ilgili herrrr şeyi halletsin, anasına danasina hizmet etsin, sesi çıkmasın. Bütün bunları da sen çocukla ilgilen hayatım diye kadına yuttursun.
Sen çocukla ilgilen, çocuk çok önemli diyen adam karısına çalışma demez. Ben senin yükünü alayım, sen zaten çalışıyorsun evde başka şeylerle uğraşma bütün vaktin çocuğumuzun olsun der.

Özet: cocuk bahane kadınları kendine muhtaç etmek şahane

Sizin çocuğuniz yok sanırım. 3 yaşta artık kreş zamanı geliyor bu çalışıp çalısmamakla ilgilide değil artık evde çocuklar sosyallesemiyor eskisi gibi sokağa sal cocuklarla oynasın durumu yok kime nasıl güveneceksin bu devirde. Bu yüzden ev hanimi olanlarda kreşe başlatiyor çocuk zaten 9-13 arası kreşte (saatler ortalama 8-2de var mesela) yani yarim gün sadece annesi işte olmus oluyor. Yaz zamanı özellikle 5ten sonra disari cikiyoruz bol bol vakit var. Çalisan kadın pratik olmali yemege temizlige saatler harcarsan kimseye vaktin kalmaz. 5-5 izin alsan zaten en az 3-4 ay 9 gün tatil yaparsin (haftasonu dahil).
Ayrica devlet okullarinda olmus siniflar 40-45 kisi cocugunu artik sadece bu sebepten özele vermek isteyenler var egitim kalitesini geçim sadece bunun icin ücretler ortada yani. Bende devlet memuruyum hayatimda ilk kez 8,5-4,5 calisacam şimdiden ev-yeme düzenimi planladim bile

Bence işi bırakın. Mutsuzsunuz, paranız var, çocuğunuzla mis gibi oturun, gezin. Hayata bir kere geliyoruz. Fakir kalmayacaksanız neden köpek gibi çalışasınız?

Sizin çocuğuniz yok sanırım. 3 yaşta artık kreş zamanı geliyor bu çalışıp çalısmamakla ilgilide değil artık evde çocuklar sosyallesemiyor eskisi gibi sokağa sal cocuklarla oynasın durumu yok kime nasıl güveneceksin bu devirde. Bu yüzden ev hanimi olanlarda kreşe başlatiyor çocuk zaten 9-13 arası kreşte (saatler ortalama 8-2de var mesela) yani yarim gün sadece annesi işte olmus oluyor. Yaz zamanı özellikle 5ten sonra disari cikiyoruz bol bol vakit var. Çalisan kadın pratik olmali yemege temizlige saatler harcarsan kimseye vaktin kalmaz. 5-5 izin alsan zaten en az 3-4 ay 9 gün tatil yaparsin (haftasonu dahil).
Ayrica devlet okullarinda olmus siniflar 40-45 kisi cocugunu artik sadece bu sebepten özele vermek isteyenler var egitim kalitesini geçim sadece bunun icin ücretler ortada yani. Bende devlet memuruyum hayatimda ilk kez 8,5-4,5 calisacam şimdiden ev-yeme düzenimi planladim bile
Evet çocuğum yok.Zaten bu saatten sonra da zor.

İnanın uzun zamandır beni bu şekilde etkileyen bir yazı okumadım,teşekkür ederim
okurken yutkundum çünkü şu sıralar bende kızıma kaliteli vakit ayıramadığımı düşünüyorum.işten gelince erkenden uyuyan annesi olduğunu hatırlayacak ve bu beni üzüyor
kızımın toplantılarına ya eşim gitti ya annem.o zamanlar işe yeni girdiğim için çok izinde alamıyordum
bütün verimli olduğum saatleri işyerinde geçiriyorum zaten işten çıktığım zaman akşam oluyor mayışıp gidiyorum.bu günlerimize bir daha gelemicez ancak kızımın isteklerine de tek maaşla zor yetişiriz her türlüsü zor

Son birkaç yıldır beni çok rahatlatan bir söz var, "Bir, sıfırdan büyüktür". Kızınızın toplantılarına giden bir kişi var mıydı? O zaman yalnız değilmiş. Şu an bir şeylerin yanlışlığından rahatsız mısınız? O zaman değiştirmek için hala vaktiniz var. Akşam erkenden uyuyorsanız altında yatan psikolojik ya da fizyolojik sebebi bulmayı deneyin. Şu ev işi adı verilen garabet zorunluluklarda mükemmeliyetçi bir yapınız varsa bir kenara bırakın. Yemek yediğiniz vakitleri iyi değerlendirin mesela, sofranızı günün kaliteli zaman geçirme odağı yapın. Önemli olan ne yediğiniz ya da yemediğiniz değil, ettiğiniz sohbet olsun. Bu eşimle bize çok ama çok iyi gelen bir alışkanlığımız.

Ne güzel yazmışsınız.
Mesele çalışmak çalışmamak değil. Çocuğunuzla kurduğunuz bağ ve ilişkinizin kalitesi. Benim annem hiç çalışmadı ama kalabalık bir aileyiz. Öncelik bizler olmadık çoğu zaman. Eğitimimize önem verildi evet ama annem için evin temizliği, düzeni herseyin önünde geliyordu. Babamın ailesi sürekli huzur bozuyordu vs vs
Ya da günümüzden bir örnek vereyim. Evde çalışmayan bir anne. Çocuklarının hepsine ayrı ayrı sevdikleri tatlıyı yapar. Sürekli gün tadında arkadaşları ve onların çocukları ile sosyalleşirler. Dersleriyle ilgilenir ama pek çok davranış kalıbı oldukça yanlış. Çocuklarıyla kurduğu bağ, bağımlılığa yaklaşmış. Meme bıraktırma, wc egitimi gibi konularda yaklaşımları yanlış. Çalışmadığı için süper anne değil.
Mesele çocuğun sosyal, duygusal, fiziksel ihtiyaçlarını karşılamak. Bunu çalışarak da yapabilirsiniz, çalışmayarak da. İlk 2-3 yıl elbette ki fiziksel olarak çocuğun yanında olmak önemlidir. Ama 12 yaşına gelmiş bir ergenin işi bırak demesinin arkasında başka sebepler olabilir. Neden böyle hissetti, şu anda yapamadığı ama işi bırakınca yapabileceği ne var? Belki sizi sürekli yorgun/mutsuz gördüğü için böyle söylüyor. 3 ayı geçkindir ücretsiz izindeyim. Evde olunca otomatik olarak mutlu olmayacaksınız. Evet insanlık dışı çalışma şartları ruh halini etkiler ama siz o grupta mısınız? Bende biraz bunları düşünün. Gerekirse ara verin. Ama istifa çözüm değil.

Benim demeye çalıştıklarımı ne kadar derli toplu anlatmışsınız :) Gerçekten bakımını üstlendiğiniz çocuğun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilmek çok önemli.

Sizde bendensiniz :) ayni sekilde calisan annenin calisan kiziyim. Fakat benim annem okul toplantilarina gelmek disinda benimle cok aktivite yapardi tatiller sinemalar yasitlarimin sahip olmadigi bir çok maddi imkan. Sadece okul aktivitelerinde annem evde olsaydi keske dedirtirirdi bana cocuk akli işte.Buyudugumde anladim kiymetini annemle gurur duyuyorum cocuklugumda bana bir suru güzel ani biraktigi icin , arkadaslarimin ev hanimi anneleri bir kez cocuguyla sinemaya tiyatroya gitmemisken benim annem benle birebir vakit gecirirdi onlarin annesi eline dantel alir yemek saati cagarirdi bu kadar. Bende terapi ile farkina vardim, anne olup işe baslama zamani gelince kaygilandim en dogrusu nasil olmali diye arastirdim. Gittigim doktor mesele "gitmek "degil "gelmek" dedi. Nasil yani dedim. İşe gidebilirsin seyehate gidebilirsin dünya hali belki bi yakınına refakatci olabilirsin her sey olabilir mesele nasil gittigin değil nasil geldigindir. Geldiginde verdigin sevgi güvendir dedi.

Keşke annem de sizin anneniz (ve şu an sizin) gibi bilinçli olabilseymiş. Terapistinizin söylediği şey gerçekten tüm ebeveynlerin şiar edinmesi gereken bir söz.

Son birkaç yıldır beni çok rahatlatan bir söz var, "Bir, sıfırdan büyüktür". Kızınızın toplantılarına giden bir kişi var mıydı? O zaman yalnız değilmiş. Şu an bir şeylerin yanlışlığından rahatsız mısınız? O zaman değiştirmek için hala vaktiniz var. Akşam erkenden uyuyorsanız altında yatan psikolojik ya da fizyolojik sebebi bulmayı deneyin. Şu ev işi adı verilen garabet zorunluluklarda mükemmeliyetçi bir yapınız varsa bir kenara bırakın. Yemek yediğiniz vakitleri iyi değerlendirin mesela, sofranızı günün kaliteli zaman geçirme odağı yapın. Önemli olan ne yediğiniz ya da yemediğiniz değil, ettiğiniz sohbet olsun. Bu eşimle bize çok ama çok iyi gelen bir alışkanlığımız.

Benim demeye çalıştıklarımı ne kadar derli toplu anlatmışsınız :) Gerçekten bakımını üstlendiğiniz çocuğun sosyal ve duygusal ihtiyaçlarını karşılayabilmek çok önemli.

Keşke annem de sizin anneniz (ve şu an sizin) gibi bilinçli olabilseymiş. Terapistinizin söylediği şey gerçekten tüm ebeveynlerin şiar edinmesi gereken bir söz.
Kesinlikle bakış açım genişledi artık bambaşka şekilde bakıyorum mutlu anne = mutlu çocuklar.

İşi bırakmayın,sadece evdeki sorumlulukları paylaştırın.Eşinize kıyamıyorsunuz,kızınıza kıyamıyorsunuz, sonuçta olan size oluyor.

Ödevleri siz kontrol edecekseniz mutfak toplama kısmı eşinizde olsun mesela,ya da tam tersi.

Kızınız balığı çok sevmese de o akşam onu yemek zorunda olduğunu bilsin,kural bu şekilde olur.Mantiyi da yarın yer, vicdan yapacak bir durum yok.Sizin evin kuralı sizin her şeyi üstlenmeniz ve evdekilerin gönlünü yapmak zorunda olmanız sanki.

Eee çocuk kreşe gidecek, anne de evde temizlik kek börek falan mı yapsın?
Çalışan annelerin çocukları anneyi görmüyor mu? Ya da çalışmayan annelerin çocukları anneyi ile 7/24 süper verimli vakit mi geçiriyor?

İnstagramda feminist aktivist bir avukat hanımın çok sevdiğim bir paylaşımı var:
"Sen çalışma çocukla ilgilen diyenler şunları der mi:
-Sen çocukla ilgilen, ben ütüyü/temizliği hallederim
-Sen çocukla ilgilen, annem evi için temizlikçi tutar
-Sen çocukla ilgilen, babama hasta bakıcı bakar
Demez. Çünkü sorun ettikleri annelerin çalışmasını değil, para kazanmasıdır."

O kadar doğru ki. Kadın çocuğuyla ilgilensin diyen, kadının yeri evidir diyen özellikle erkeklerin kadınlardan beklentisi çocukla ilgilenmek dışında her şey oluyor maşallah.
E burda okuyoruz. Yok eşim evde bütün gün ne yapıyorsun/ Sen ne işe yararsın dedi, yok kaynanamın misafirin yardıma gittim bana laf söyledi, yok ben kaynıma bakmak zorunda mıyım. Adamlar istiyor ki işe gitsin gelsin akşam evde TV karşısında elinde telefon yayılsın. Kadın da evle çocukla ilgili herrrr şeyi halletsin, anasına danasina hizmet etsin, sesi çıkmasın. Bütün bunları da sen çocukla ilgilen hayatım diye kadına yuttursun.
Sen çocukla ilgilen, çocuk çok önemli diyen adam karısına çalışma demez. Ben senin yükünü alayım, sen zaten çalışıyorsun evde başka şeylerle uğraşma bütün vaktin çocuğumuzun olsun der.

Özet: cocuk bahane kadınları kendine muhtaç etmek şahane

çok güzel bir bakış açısı..
Bir erkeğin içi sesleri acı ama gerçek. Erkeklere muhtaç olmayışımızı kabullenmeleri zor olabiliyor.

evet çalışan hem cinslerime tavsiyem. Pratik olmayı öğrenin. Bir şekilde öğrenin. Yani zamanı kullanmayı bilmek önemli.
ve oturup saatlerce hamur açmanıza gerek yok, hazır yufka diye bir şey var.
zaten çekirdek aile 3 çeşit yemek yaptım diye övünmeye gerek yok ki, eski zamanlarda yaşamıyor, kalabalık sofralardan geçmiyoruz. sağlıklı beslenmek mühim.
Ayrıca masraflı da olsa gelişen teknolojiyi iyi kullanmak gerekiyor.

Merhaba ben öğretmenim hemde kamu da . 17 yıldır çalışıyorum çocuklarım küçükken 4 yıl ücretsiz izin aldım . Dün akşam eşimle aynı konuyu konuştum çok yorgunum çalışmak istemiyorum diye . Ben tamamiyle istifa etmem ama borcum var ( kendi ailemle alakalı ) bu sene öğrencilerim 4.sinif seneye 1 almayacağım 6 ay ücretsiz izin alacağım . Sizde bir süre ücretsiz izin alabilirsiniz .
Nasıl 4 yıl ücretsiz aldınız en fazla 2 yıl diye biliyorum ben ben de öğretmenim?

Aslında dert değilde sadece merak ettiğim için soruyorum.
Etrafımdaki çoğu bayan işi bırakıyor.En yakın arkadaşım 2 çocuğuna bakmak için işi bıraktı,eşinin geliri iyi evi arabası var bakıcak kimsem yok dedi bıraktı onlar bile şu ara eskisi gibi gezmiyor dışarıdan yemiyor,arkadaşım kendine kıyafet vs almıyor sadece çocuklarına alıyor.
eltim bıraktı onun eşi asgari ücret alıyor onlarında iki çocuğu var ev kredisi ödüyorlar 2000 tl kadar.onları hiç anlamıyorum bir maaşla nasıl geçinecekler hiç çözemedim.
bizim 1 tane çocuğumuz var,ben asgari ücretten fazla alıyorum eşimde iyi maaş alıyor çok şükür ama zor geçiniyoruz çoğu zaman maaş yakın paramızın kalmadığı bile oluyor.
Bir düşündüm işe girdiğimde çocuğum 2,5 yaşındaydı şuan 12 yaşında.çoğu şeyine gidemedim(okul toplantısı,etkinlikler vs.) annem gitti hep.en güzel zamanları çalışarak geçti ama çalıştığım içinde ev aldık birçok şey yaptık.
Eltim ve arkadaşım çocuklarının başında,herşeyleriyle birebir ilgileniyorlar bense işten gelince yemekti bulaşık toplamaydı ağzım açık uyuyorum.Onlarmı iyisini yapıyor benmi bilmiyorum?herşey para değil ama bu pahalılıkta işi bırakınca tek maaşla nasıl geçinilir bu beni düşündürüyor
Benim babam devlet memuruydu,tek maaşla bizide okuttu,evin her ihtiyacını karşılardı hiç birşeyimiz eksik kalmadı.Şuan 2 maaşla tek çocuğumuzun isteklerine ancak yetiyoruz.tek maaşla nasıl yapılır mantığım almıyor?
Fikir almak istiyorum.
Benim çevremde sadece erkeğin çalıştığı evlilikler var. Hepsi kendi memletinde. Ve bir kısmına bir yerlerden ek gelir geliyor.

Bence bu devirde bir eve sadece asgari ücret giriyorsa geçinme olmaz, hele de çocuk varsa. Ev kira değilse ve memlekette yeme içme ucuza geliyorsa o yönden harcamalar daha azdır sadece. Çünkü kimisi sadece karın tokluğunu geçinmek sanıyor.

X