Çok dertliyim siz olsanız ne yapardınız

Aile desteği yok,düzenli iş yok ama hop diye evlilik var. Ne acelesi vardı da hemen evlendiniz? Kimse sizi zorla baba evinden almadı.Evlenirken iyi borçları ödemeye gelince mi kötü oldu? Biraz bekleyelim ben atanayım veya para biriktireyim öyle evlenelim deseydiniz? Evlilik işi kimseye güvenilerek yapılmaz kusura bakmayın. Kariyer, iş,güç ayarlayacağım diye yıllarca çabalayıp sonra evlenen bir sürü insan var. Siz hazıra konmak istemişsiniz. 2,3 yıl bekleyip birikim yapabilirdiniz veya atanıp evlenebilirdiniz. Tercihlerinizin bedelini ödüyorsunuz🤷🏻‍♀️ sorry not sorry.

Hamile kalmamaya çalışıyorum. Yarın öbür gün atanıp memur olsam benden kıymetlisi olmaz farkındayım. Kuzeni de aynı dönemde evlendi ailesi çok destek oluyor evlerini verdi babası gelinlerine bakıyorlar geçen bize gelmek için aramış kuzeni kayınvalidem gelmesinler evde yokuz diyin demiş hem bu halimizin görülmesinden çekiniyorlar anladığım kadarıyla hem de bir şey yapmıyorlar. Diğer kuzeninin karısı memur diye övüp duruyorlar.
Gelinlerine bakıyorlar dediğiniz gelinler engelli mi sakat mı neden birileri bakıyor evli barklı kadınlara?

Selam kızlar özet geçicem kendi ailem çok sorunluydu hatta bir ailem bile yoktu diyebilirim. Kendi paramı kazanmaya başladım bir süre sonra eşim çıktı karşıma düzenli bir işim yoktu gir çık üç kuruş para rezillik derken evlenelim rahat edelim dedik ailesi falan çok aceleye getirdi her gün ne zaman olucak ne zaman olucak demeye başladılar çok sevmiştim başta ailesini de. Annesi arada iğneliyordu laflarıyla ama takmadım. Sevgiliyken birlikte yaşamaya başladık nişanlılıkta da sonra nişandan sonra ailesinin tavırları değişmeye başladı. Dilara işten çıkmasın dediler ama işim çok ağırdı ter kokmuş bir halde bazen 14 saat çalışıp geliyordum üni mezunuyum ama alanımda iş bulamadım. Babamla liletişimimiz eşimle tanıştığımda koptu o da bu durumdan gayet memnundu bence sonuçta yapması gereken masraflar azaldı. Düğünümün diğer masraflarını annem yaptı evlendirdi biraz çeyiz aldı . Düğün sürecinde eşimle çok maddi sıkıntı çektik ailesi adam akıllı destek olmadı beni istemeye geldiklerinde her şeyi yaparız evlerini alırız dediler. Ama şu an dolabımda yemek bile yok. Eve aldığımız her şeyi para yetişsin diye en uygunundan aldım. Yeterki mutlu olalım diye düşündüm. Hatta kayınpederm sen şimdi al ben sana daha iyisini de alırım birkaç yıla dedi durdu. Düğünü bile yarım yangalak yaptılar. Eşim bir evin bir oğlu olmasına rağmen beklediğimiz gibi olmadı hiçbir şey. Götümüze bir sürü borç girdi. Balayına kuaföre her şeye borçla gittik. Normalde erkek tarafı ödemeli herkesi sorun olmasın diye tek gittim onu da borçla eşim ödedi o borçlar yüzünden şu an geçinemiyoruz. Altınların bir kısmını geçinebilmek için ihtiyaçlar için harcadım küçük bir meblağa idi. Düğünden bir ay önce evlenince oturacağımız eve geçtik. İnanır mısınız bi koltuk takımı bir beyaz eşya bi yatak odası vardı 1 buçuk ay halısız durdum kimseye de bir laf etmedim gıkımı çıkartmadım soğuk yere basmaktan hasta oldum kaç kez. O süreçte yerde mi yemek yemedik neler neler… bir yerde isteyince annesi niye aceleye getirdin dedi ama öyle böyle alındı. Ne sevgililer gününde ne doğum günümde özel bir şey yapmadı eşim ev yoktu düğün olacaktı para lazım diye bir çanta falan aldı geçti. Ne özel bir yere gittik ne özel bir eşya. Neyse gel zaman git zaman evlendik kpssye hzırlanayım dedim eşşek gibi çalışıyorum sınava sabah kalkıyorum bir kahve içiyorum aç aç çalışıyorum paramız yok ailesi gıdım gıdım yolluyor. Benim ailem zaten yok. İnanır mısınız o kadar ağrıma gidiyor ki eşle dostla görüşmüyorum halimizi görmesinler diye . Evlendim evleneli ne bir kuaföre gidip saçımı boyattım ne tırnak uaptırdım Her şeyimi kendim yaparım masrafsızım günlük bir paket sigaram var. Uyanıyorum aç aç akşama kadar ders çalışıyorum çok kötü durumdayım ailesiyle kavga ettik resmen rezillik çekelim diye bizi bu borca soktular. Bi de borcun hesabını bana sordular eşim de düğünde o yapılanlar neyle yapıldı diye sordun mu dedi. Ailesinin durumu var ama verdikleri sözü tutmadılar. Benim dolabımda yemek oluyorsa meyve olmuyor o varsa içecek olmuyor. Altınlardan rezil olmayyım diye kendime kıyafet aldım. Bugün eşim geldi 14 şubatta bir şey yapamicam dedi. Para yok dedi. Sinirlendim madem senede 1 gün adam akıllı bir özel gün bile kutlayamicaktın ne diye evlenelim dedin bakcak durumunuz yoktu ne diye beni aldınız dedim. Sevgiliyken de böyleydi hadi o zaman evlencez geçcek diyordum. Sen kutlamak istesen hafta sonu ek işe gider onu biriktirir yine kutlarsın istesen dedim. Artık eşimle bile evlendiğime pişmanım. Tamam zor durumdayız ama insan yeni evli bulup buluşturup güzel bir gün geçirir. Zaten yoksulluktan sosyal hayatım yok. Ders çalışmaktan ve parasızlıktan psikolojim bozuldu. Buraya kurban olarak gelmişim gibi hissediyorum inşallah atanır kurtulurum . Siz olsanız ne yapardınız. Not ; çalış demeyin şu an kpss çalışıyorum
Ekmek arası sigara yiyin karnınız doyar

Yani kusura bakmayın da siz o eve gelin mi geldiniz yoksa sizi evlat mı edindiler zorla tam anlayamadım. Her kadın saçına kıyafetine tırnağına düşkündür ama kayınvalidesinden aylık kuaför masrafını karşılamasını bekleyeni de ilk defa gördüm. Kusura bakmayın da siz sırf ailesi size baksın diye adamın biriyle evlenmişsiniz şimdi de evlendiğiniz adamın maddi durumunu beğenmiyorsunuz. En başından belliymiş zaten her şey. Hala 14 şubat falan demişsiniz. Atanıp gidin de adam rahatına baksın biraz. En azından kendi kazandığını kendi yer.

Ay şoktayım. adam çalışıyormuş geçinemiyormuşsunuz. Sanki evde yatıyor da bana bakamayacaksan neden aldın falan. Ayrıca ailesi size maddi yardım yapmak zorunda değil ki. KPSS çalışmak istemeni anlıyorum, atanmayı herkes ister ama senin şu an evde oturacak 1 günün bile yok. Sınava çalışma işini eliniz açıkken yapmalısın. 14 şubatta hediye alamadı diye kocanı darlaman çok çirkin, daha dolapta yemek yok diyorsun ne hediyesi? Heveslerini, arzularını anlıyorum. Gençsin ama adam yetiremiyorsa bir işin ucundan da sen tut yahu. Dolap boş diye isyan edeceğine bir işe gir de düze çıkana kadar en azından dolabını sen doldur. Maalesef kocam bana bakmak zorunda devri kapandı. Çünkü tek maaşla geçinmek imkansız! Ayrıca kocan da nereden bulsun buluştursun. Adam banka mı soysun? Olmayınca olmuyor işte. Yokluk nedir bilirim. Fakat bu durumdayken KPSS kasman çok saçma. Adamı darlama, dönülemeyecek hatalara sebep olursun. Yakama adamın başını. Kocam sana hediye alamayacağım dese onun gururunu asla kırmam ya, alamıyormuş işte ne yapsın. Çok üzüldüm... Adam borç har balayına bile götürmüş. Valla ben balayına falan gitmedim, borca girdik diye ben istemedim, bir de oraya para harcamak istemedim. Hiç de üzülmedim. Şimdi ikimiz de çalışıyoruz, gül gibi geçiniyoruz çok şükür. İsyan etmeden bir işin ucundan tut.

Son düzenleme:
Selam kızlar özet geçicem kendi ailem çok sorunluydu hatta bir ailem bile yoktu diyebilirim. Kendi paramı kazanmaya başladım bir süre sonra eşim çıktı karşıma düzenli bir işim yoktu gir çık üç kuruş para rezillik derken evlenelim rahat edelim dedik ailesi falan çok aceleye getirdi her gün ne zaman olucak ne zaman olucak demeye başladılar çok sevmiştim başta ailesini de. Annesi arada iğneliyordu laflarıyla ama takmadım. Sevgiliyken birlikte yaşamaya başladık nişanlılıkta da sonra nişandan sonra ailesinin tavırları değişmeye başladı. Dilara işten çıkmasın dediler ama işim çok ağırdı ter kokmuş bir halde bazen 14 saat çalışıp geliyordum üni mezunuyum ama alanımda iş bulamadım. Babamla liletişimimiz eşimle tanıştığımda koptu o da bu durumdan gayet memnundu bence sonuçta yapması gereken masraflar azaldı. Düğünümün diğer masraflarını annem yaptı evlendirdi biraz çeyiz aldı . Düğün sürecinde eşimle çok maddi sıkıntı çektik ailesi adam akıllı destek olmadı beni istemeye geldiklerinde her şeyi yaparız evlerini alırız dediler. Ama şu an dolabımda yemek bile yok. Eve aldığımız her şeyi para yetişsin diye en uygunundan aldım. Yeterki mutlu olalım diye düşündüm. Hatta kayınpederm sen şimdi al ben sana daha iyisini de alırım birkaç yıla dedi durdu. Düğünü bile yarım yangalak yaptılar. Eşim bir evin bir oğlu olmasına rağmen beklediğimiz gibi olmadı hiçbir şey. Götümüze bir sürü borç girdi. Balayına kuaföre her şeye borçla gittik. Normalde erkek tarafı ödemeli herkesi sorun olmasın diye tek gittim onu da borçla eşim ödedi o borçlar yüzünden şu an geçinemiyoruz. Altınların bir kısmını geçinebilmek için ihtiyaçlar için harcadım küçük bir meblağa idi. Düğünden bir ay önce evlenince oturacağımız eve geçtik. İnanır mısınız bi koltuk takımı bir beyaz eşya bi yatak odası vardı 1 buçuk ay halısız durdum kimseye de bir laf etmedim gıkımı çıkartmadım soğuk yere basmaktan hasta oldum kaç kez. O süreçte yerde mi yemek yemedik neler neler… bir yerde isteyince annesi niye aceleye getirdin dedi ama öyle böyle alındı. Ne sevgililer gününde ne doğum günümde özel bir şey yapmadı eşim ev yoktu düğün olacaktı para lazım diye bir çanta falan aldı geçti. Ne özel bir yere gittik ne özel bir eşya. Neyse gel zaman git zaman evlendik kpssye hzırlanayım dedim eşşek gibi çalışıyorum sınava sabah kalkıyorum bir kahve içiyorum aç aç çalışıyorum paramız yok ailesi gıdım gıdım yolluyor. Benim ailem zaten yok. İnanır mısınız o kadar ağrıma gidiyor ki eşle dostla görüşmüyorum halimizi görmesinler diye . Evlendim evleneli ne bir kuaföre gidip saçımı boyattım ne tırnak uaptırdım Her şeyimi kendim yaparım masrafsızım günlük bir paket sigaram var. Uyanıyorum aç aç akşama kadar ders çalışıyorum çok kötü durumdayım ailesiyle kavga ettik resmen rezillik çekelim diye bizi bu borca soktular. Bi de borcun hesabını bana sordular eşim de düğünde o yapılanlar neyle yapıldı diye sordun mu dedi. Ailesinin durumu var ama verdikleri sözü tutmadılar. Benim dolabımda yemek oluyorsa meyve olmuyor o varsa içecek olmuyor. Altınlardan rezil olmayyım diye kendime kıyafet aldım. Bugün eşim geldi 14 şubatta bir şey yapamicam dedi. Para yok dedi. Sinirlendim madem senede 1 gün adam akıllı bir özel gün bile kutlayamicaktın ne diye evlenelim dedin bakcak durumunuz yoktu ne diye beni aldınız dedim. Sevgiliyken de böyleydi hadi o zaman evlencez geçcek diyordum. Sen kutlamak istesen hafta sonu ek işe gider onu biriktirir yine kutlarsın istesen dedim. Artık eşimle bile evlendiğime pişmanım. Tamam zor durumdayız ama insan yeni evli bulup buluşturup güzel bir gün geçirir. Zaten yoksulluktan sosyal hayatım yok. Ders çalışmaktan ve parasızlıktan psikolojim bozuldu. Buraya kurban olarak gelmişim gibi hissediyorum inşallah atanır kurtulurum . Siz olsanız ne yapardınız. Not ; çalış demeyin şu an kpss çalışıyorum
Bizde de buna benzer bir durum var. Burdaki konulardan sunu fark ettim. Esimin ailesi biz bosaniriz da mal benim ustume kalir diye hic yardim etmemis olabilir. Insallah oyledir yani...ben artık umudu kestim kimseden bir sey beklemiyorum. Bazen aklima geliyo borc bile verseler ne kadar rahatlardik zamanla oderdik diye ama yok yani vermiyorlar esine kizma bosuna

Konu sahibine iyi, kötü düğün yapmışlar, kuaföre gitmiş üstüne balayı da yapmışlar hâlâ beğenmiyor. Eşi tek başına çalışıp tüm borçları ödemeye çalışıyor. Başka adam olsa sende çalış diye baskı yapardı. Ne güzel konu sahibine bir baskı da yapmıyor sen sınava çalış diyor. Yine de yaranılmıyor. Adam 14 Şubat'ı unutmuş da değil gelip kibarca bir şey alamayacağını söylemiş. Yerinde başka kadın olsa "Kocam beni hiçbir şeyden eksik etmedi,elinden geleni yaptı ben de iyi,kötü bir işe girip yardımcı olayım" der. Hanımefendi sigara, manikür derdinde. Güzel bir deyim vardır: "Halimiz itten beter,keyfimiz paşada yok". Herkes manikür, saç boyası,estetik yaptırmak ister ama bunu kayınvalide,kayınbaba ödemez ki. Örneğin; ben de burun ve diş operasyonu geçirmek istiyorum gidip kendi babamdan bile istemem. Şu an işte çalışıyorum ve birikim yapmayı düşünüyorum. Kendi babamız bile bunu yapmak zorunda değilken elin babası niye size manikür, saç boya parası versin? Ya kpss çalışıp 5,6 ay saç boyası,tırnak sevdasından vazgeçeceksin ya da bir işe girip kendi bakımını kendin yaptıracaksın. Bunun başka yolu yok ki.

ohhhh iyimiss. ben calismayim ama hersey yapilsin bana. okadar isteklerin varsa calisip yapaydin. ondan bundan beklemiyeceksin. evleniyorsun bide esinin ailesi size bakacak?? hangi kafa bu yaa. Az biraz gurur sart!

Sen deli gibi çalış bunlara da kredi Altın vs hiç bir şey verme atanır atanmaz boşan.

Baktın atanmadın işe gir yine boşan.

İşe girdiğinde de KPSS ye yine çalış tabiki,

Gönül ister ki ilk senende atanasın ama dünyanın bin bir türlü hali var.

Senin kocanla olmazzzz düzelmesini bekleme bak sevgiliyken de bekledin ne oldu
kafaya bak :KK70: bi bitmediniz :KK70:

Bizde de buna benzer bir durum var. Burdaki konulardan sunu fark ettim. Esimin ailesi biz bosaniriz da mal benim ustume kalir diye hic yardim etmemis olabilir. Insallah oyledir yani...ben artık umudu kestim kimseden bir sey beklemiyorum. Bazen aklima geliyo borc bile verseler ne kadar rahatlardik zamanla oderdik diye ama yok yani vermiyorlar esine kizma bosuna
Benim de aklıma o geldi hatta düğün borçlarını bile altınlarla ödeyeyim diye destek olmadıklarını düşünüyorum. Oysa evli bir çifte destek olsalar bir ev kredisi kadar kira veriyoruz zaten üzerine altın katar alırdık ev

Aile desteği yok,düzenli iş yok ama hop diye evlilik var. Ne acelesi vardı da hemen evlendiniz? Kimse sizi zorla baba evinden almadı.Evlenirken iyi borçları ödemeye gelince mi kötü oldu? Biraz bekleyelim ben atanayım veya para biriktireyim öyle evlenelim deseydiniz? Evlilik işi kimseye güvenilerek yapılmaz kusura bakmayın. Kariyer, iş,güç ayarlayacağım diye yıllarca çabalayıp sonra evlenen bir sürü insan var. Siz hazıra konmak istemişsiniz. 2,3 yıl bekleyip birikim yapabilirdiniz veya atanıp evlenebilirdiniz. Tercihlerinizin bedelini ödüyorsunuz🤷🏻‍♀️ sorry not sorry.
Dedim zaten kendileri hızlı olsun hemen olsun biz her şeyi yaparız dediler ben de elbette durumumuz rahatlayınca evlenelim dedim

Bence sen çok bunalmışsın. İçinde çok birikmiş. Evet geçinmek çok zor. Hele kpss süreci cinnetlik. Ancak bu durumun içinde bile mutluluk ve huzur yine sizin elinizde. 14 şubatı çok takacağınızı sanmıyorum normalde ama beklentiniz tüm yılın içinde bir an için mutlu olmak istemişsiniz. Eşinizden beklentiniz size bir hediye almasından ziyade sizi mutlu etmeyi düşünmesi. Bunu göremediğiniz için üzgünsünüz bence. Ancak para harcanmadan da romantik anlar geçirilebilir. Siz onun için bir şey hazırlamış mıydınız peki?
Bu arada düğünde takılan takılarınızı bozdurup borçları kapatıp düze çıkmayı neden denemiyorsunuz? Sonuçta bu paradır bugün gider yarın gelir.
Düşündüm ama onlar da bitecek bu kez acil bir durum için hiç birikim kalmayacak onları ilerideki hayatımız hayallerimiz için saklamak istiyordum. Altını yerine koymak bence borç ödemekten daha zor. Eşime de teklif ettim altın sürekli yükseliyor borç öyle böyle ödenir dedi

Benim de aklıma o geldi hatta düğün borçlarını bile altınlarla ödeyeyim diye destek olmadıklarını düşünüyorum. Oysa evli bir çifte destek olsalar bir ev kredisi kadar kira veriyoruz zaten üzerine altın katar alırdık ev
Maalesef yapmayan yapmiyor iste. Esiniz sizi seviyor, siz de onu seviyorsaniz biraz disinizi sıkıp bir yolunu bulursunuz diye umuyorum

Sen deli gibi çalış bunlara da kredi Altın vs hiç bir şey verme atanır atanmaz boşan.

Baktın atanmadın işe gir yine boşan.

İşe girdiğinde de KPSS ye yine çalış tabiki,

Gönül ister ki ilk senende atanasın ama dünyanın bin bir türlü hali var.

Senin kocanla olmazzzz düzelmesini bekleme bak sevgiliyken de bekledin ne oldu

Bence mesele böyle olmamış. Kızın üslubu, beklentileri ailenin sinirlerini bozmuş hadi kendiniz ne yaparsanız o demişler gibi geliyor.

Aslında borç çok değil 100 bin lira altınlarla kapatabilirim bilerek kapatmak istemiyorum. Açıkçası.
Ablacım altınla kapanan borcun varsa dolapta nasıl bişey yok
Sen sabah bi kahveyle aaaaakkkkşaaaama kadar aç aç ders nasıl çalışıyorsun
Şimdi 100 bin borç ne ki ben bekarım daha fazla borcum var ama hiç öyle dolabım boş akşama kadar açım gibi bi durumum olmadı çok şükür
Konuda oturmayan yerler var
Bi de evli barklı insanlara ne diye para göndersin ailesi gıdım gıdım gönderiyor diye sitem etmişsin mecbur mu Niye göndersin
Bi zahmet ayağınızı yorganınıza göre uzatın balayına da gitmeyiverin ölmezsiniz durumunuz olunca yaparsınız bişeyler
Anlattığına göre afedersin açlıktan nefesin kokuyor(yazdıklarını yazıyorum) ama 14 Şubat derdindesin şaştım kaldım
Te Allahım ya

X