Çok dertliyim siz olsanız ne yapardınız

Selam kızlar özet geçicem kendi ailem çok sorunluydu hatta bir ailem bile yoktu diyebilirim. Kendi paramı kazanmaya başladım bir süre sonra eşim çıktı karşıma düzenli bir işim yoktu gir çık üç kuruş para rezillik derken evlenelim rahat edelim dedik ailesi falan çok aceleye getirdi her gün ne zaman olucak ne zaman olucak demeye başladılar çok sevmiştim başta ailesini de. Annesi arada iğneliyordu laflarıyla ama takmadım. Sevgiliyken birlikte yaşamaya başladık nişanlılıkta da sonra nişandan sonra ailesinin tavırları değişmeye başladı. Dilara işten çıkmasın dediler ama işim çok ağırdı ter kokmuş bir halde bazen 14 saat çalışıp geliyordum üni mezunuyum ama alanımda iş bulamadım. Babamla liletişimimiz eşimle tanıştığımda koptu o da bu durumdan gayet memnundu bence sonuçta yapması gereken masraflar azaldı. Düğünümün diğer masraflarını annem yaptı evlendirdi biraz çeyiz aldı . Düğün sürecinde eşimle çok maddi sıkıntı çektik ailesi adam akıllı destek olmadı beni istemeye geldiklerinde her şeyi yaparız evlerini alırız dediler. Ama şu an dolabımda yemek bile yok. Eve aldığımız her şeyi para yetişsin diye en uygunundan aldım. Yeterki mutlu olalım diye düşündüm. Hatta kayınpederm sen şimdi al ben sana daha iyisini de alırım birkaç yıla dedi durdu. Düğünü bile yarım yangalak yaptılar. Eşim bir evin bir oğlu olmasına rağmen beklediğimiz gibi olmadı hiçbir şey. Götümüze bir sürü borç girdi. Balayına kuaföre her şeye borçla gittik. Normalde erkek tarafı ödemeli herkesi sorun olmasın diye tek gittim onu da borçla eşim ödedi o borçlar yüzünden şu an geçinemiyoruz. Altınların bir kısmını geçinebilmek için ihtiyaçlar için harcadım küçük bir meblağa idi. Düğünden bir ay önce evlenince oturacağımız eve geçtik. İnanır mısınız bi koltuk takımı bir beyaz eşya bi yatak odası vardı 1 buçuk ay halısız durdum kimseye de bir laf etmedim gıkımı çıkartmadım soğuk yere basmaktan hasta oldum kaç kez. O süreçte yerde mi yemek yemedik neler neler… bir yerde isteyince annesi niye aceleye getirdin dedi ama öyle böyle alındı. Ne sevgililer gününde ne doğum günümde özel bir şey yapmadı eşim ev yoktu düğün olacaktı para lazım diye bir çanta falan aldı geçti. Ne özel bir yere gittik ne özel bir eşya. Neyse gel zaman git zaman evlendik kpssye hzırlanayım dedim eşşek gibi çalışıyorum sınava sabah kalkıyorum bir kahve içiyorum aç aç çalışıyorum paramız yok ailesi gıdım gıdım yolluyor. Benim ailem zaten yok. İnanır mısınız o kadar ağrıma gidiyor ki eşle dostla görüşmüyorum halimizi görmesinler diye . Evlendim evleneli ne bir kuaföre gidip saçımı boyattım ne tırnak uaptırdım Her şeyimi kendim yaparım masrafsızım günlük bir paket sigaram var. Uyanıyorum aç aç akşama kadar ders çalışıyorum çok kötü durumdayım ailesiyle kavga ettik resmen rezillik çekelim diye bizi bu borca soktular. Bi de borcun hesabını bana sordular eşim de düğünde o yapılanlar neyle yapıldı diye sordun mu dedi. Ailesinin durumu var ama verdikleri sözü tutmadılar. Benim dolabımda yemek oluyorsa meyve olmuyor o varsa içecek olmuyor. Altınlardan rezil olmayyım diye kendime kıyafet aldım. Bugün eşim geldi 14 şubatta bir şey yapamicam dedi. Para yok dedi. Sinirlendim madem senede 1 gün adam akıllı bir özel gün bile kutlayamicaktın ne diye evlenelim dedin bakcak durumunuz yoktu ne diye beni aldınız dedim. Sevgiliyken de böyleydi hadi o zaman evlencez geçcek diyordum. Sen kutlamak istesen hafta sonu ek işe gider onu biriktirir yine kutlarsın istesen dedim. Artık eşimle bile evlendiğime pişmanım. Tamam zor durumdayız ama insan yeni evli bulup buluşturup güzel bir gün geçirir. Zaten yoksulluktan sosyal hayatım yok. Ders çalışmaktan ve parasızlıktan psikolojim bozuldu. Buraya kurban olarak gelmişim gibi hissediyorum inşallah atanır kurtulurum . Siz olsanız ne yapardınız. Not ; çalış demeyin şu an kpss çalışıyorum
𝐇𝐞𝐫 𝐛𝐚𝐬𝐚𝐫𝐢𝐥 𝐯𝐞 𝐠üç𝐥ü 𝐛𝐢𝐫𝐞𝐲𝐢𝐧 𝐚𝐫𝐤𝐚𝐬ı𝐧𝐝𝐚 𝐬𝐚𝐠𝐥𝐚𝐦 𝐛𝐢𝐫 𝐚𝐢𝐥𝐞 𝐲𝐨𝐤𝐭𝐮𝐫.𝐁𝐚𝐳𝐢𝐥𝐚𝐫𝐢𝐧𝐢𝐧 𝐚𝐫𝐤𝐚𝐬𝐢𝐧𝐝𝐚;𝐄𝐫𝐤𝐞𝐧 𝐛ü𝐲ü𝐦𝐞𝐬𝐢𝐧𝐞 𝐧𝐞𝐝𝐞𝐧 𝐨𝐥𝐚𝐧,𝐊𝐞𝐧𝐝𝐢 𝐬𝐨𝐫𝐮𝐧𝐥𝐚𝐫ı𝐧𝐚 𝐨𝐝𝐚𝐤𝐥𝐚𝐧𝐦ış,𝐒𝐞𝐯𝐦𝐞𝐲𝐢, 𝐝𝐞𝐠𝐞𝐫 𝐯𝐞𝐫𝐦𝐞𝐲𝐢 𝐛𝐢𝐥𝐦𝐞𝐲𝐞𝐧 𝐞𝐛𝐞𝐯𝐞𝐲𝐧𝐥𝐞𝐫 𝐯𝐚𝐫𝐝𝐢𝐫.𝐕𝐞 𝐨𝐧𝐥𝐚𝐫 𝐬𝐚𝐲𝐞𝐬𝐢𝐝𝐞 𝐤𝐢𝐬𝐢 𝐛𝐚𝐬𝐢𝐧𝐢𝐧 ç𝐚𝐫𝐞𝐬𝐢𝐧𝐞 𝐛𝐚𝐤𝐚𝐫𝐚𝐤 𝐠ü𝐜𝐥𝐞𝐧𝐦𝐞𝐲𝐢 ö𝐠𝐫𝐞𝐧𝐦𝐢𝐬𝐭𝐢𝐫.

Ben bu KPSS sevdasını anlayamıyorum. KPSS, tembel çalışmak istemeyenlerin uydurduğu bir bahane. Atandığınız yere eşiniz sizinle birlikte gidecek mi ? Orada iş bulabilecek mi ?

" Evlendim evleneli ne bir kuaföre gidip saçımı boyattım ne tırnak uaptırdım Her şeyimi kendim yaparım masrafsızım günlük bir paket sigaram var. Uyanıyorum aç aç akşama kadar ders çalışıyorum çok kötü durumdayım ailesiyle kavga ettik resmen rezillik çekelim diye bizi bu borca soktular. "

34 yaşındayım. Gelir düzeyim iyi olduğu halde kuaföre gitmiyorum. Saçlarımı kendim boyuyorum Tırnak yaptırmak ne demek ??
Sanatçı mısınız siz ?

Günlük bir paket sigara alacağınıza dolabınıza meyve koyun. Gayet de masraflısınız.

Kocanız bu ekonomik krizde tek maaşla bu kadar yapabiliyor.

Üniversite mezunu matematik öğretmeni atanamamış çocukluk mahalle arkadaşlarım markette kasiyerlik yapıyor.

Ben de üniv.mezunuyum. 4 yıl teksilde işçilik yaptım. 2 sene işsiz kaldım. Bu 2 sene zarfında evde oturmadım. 3 aylığına mevsimlik konserve fabrikasında domates ayıkladım.

KPSS olmazsa çalışmayacak mısınız ?

Ben okurken tavuk fabrikasında 16 saat ayakta çalıştım ki benim babam gerek yok dedi ama ben delikanlı kızım babamdan para istemem ! Koca dediğiniz me ki el oğlu ? Niye elin oğluna muhtaç olayım ? (Hamilelik durumu hariç)

Kedi misiniz? 😃 Bakacak durumunuz yoksa beni niye aldiniz ne demek ya.
Siz cocuk degilsiniz, esinizin ailesi de sizi evlatlik almadi. Esinizin ailesi size bakmak zorunda değil.
Borc dediginiz dugun borcu baskasinin degil sizin, madem yoktu paraniz borcla dugun dernek, kuafor, balayi harcamayacaktiniz.

Evi, arabasi hazir olan maddi durumlari iyi olan bazi arkadaşlarim bile kısa, sade bir nikah kiyip bitirdiler. Olmayan parayi harcamaniz kimsenin suçu değil. Aileler ister yapar ister yapmaz, siz kendinize göre ayarlayacaktiniz.

Çalışmayan ev kadınlarını anlayamıyorum zaten. Utanmıyorlar mı kocalarından para isterken ? Çocuk olur, bırakacak yer yoktur amenna ama bizim toplumdaki
" evinin hanımı " olma hayali başka hiçbir toplumda yok. Ev hanımlığı bir meslek değil ki

Beş parası olmayan insanlar tatile balayına gidiyorlar.

En sosyetik kocaları babaları fabrikatör arkadaşlarım bile sade nikahtan evleniyorlar. Hatta gelinlik yerine nikah elbisesi giydiler.

Düğün gelinlik bunlar varoşça zamanın modasına uygun değil ve gereksiz masraf
hele ki günümüz şartlarında cidden lüks

Olmayan parayı neden harcadınız ki ?

Evi erkek geçindirir mantalitesi 50 sene öncesinde kaldı. Siz eşinizi sevdiğiniz için değil, rahat yaşamak için evlenmişsiniz. Adamcağız sizin kuaför masrafınızı tırnağınızı ödemek zorunda mı ?

Sizi evlatlık mı aldı ailesi nüfusuna mı geçirdi bakmak zorunda değiller size, ne kök ailesi me de kocanız

Bu kafa yapısını değiştirmediğiniz sürece daha çok aç yatarsınız ah kıyamam

Kendinizi çok özel sanıyorsunuz prenses sendromundasınız

Babanızın evinde görmediğinizi kocanızdan istiyorsunuz

Bir paket sigaraya para vereceğinize dolabına 2 kg elma portakal koyun

Çalışmayan ev kadınlarını anlayamıyorum zaten. Utanmıyorlar mı kocalarından para isterken ? Çocuk olur, bırakacak yer yoktur amenna ama bizim toplumdaki
" evinin hanımı " olma hayali başka hiçbir toplumda yok. Ev hanımlığı bir meslek değil ki

Beş parası olmayan insanlar tatile balayına gidiyorlar.

En sosyetik kocaları babaları fabrikatör arkadaşlarım bile sade nikahtan evleniyorlar. Hatta gelinlik yerine nikah elbisesi giydiler.

Düğün gelinlik bunlar varoşça zamanın modasına uygun değil ve gereksiz masraf
hele ki günümüz şartlarında cidden lüks

Olmayan parayı neden harcadınız ki ?

Calişmayan ve cocuksuz biriyim 😀 Eşimden para istemiyorum kendim çekebiliyorum soruya yanit vermiş olayim.
Kocasindan para almasina tepki vermedim o yorumumda, eş ailesinin kendisine bakmasi gerektiğini l, eş ailesinin düğün vs yapmasi gerektigini düşündüğü için öyle yazdim. 🙄

Calişmayan ve cocuksuz biriyim 😀 Eşimden para istemiyorum kendim çekebiliyorum soruya yanit vermiş olayim.
Kocasindan para almasina tepki vermedim o yorumumda, eş ailesinin kendisine bakmasi gerektiğini l, eş ailesinin düğün vs yapmasi gerektigini düşündüğü için öyle yazdim. 🙄

Yanlışlıkla yorumunuzu alıntıladım. Mesajımı düzeltemedim de.

Herkesin kendi kararı hayatı. Ben ne babamdan ne de el oğlundan para istemeyecek kadar gururluyum. Evcil hayvan mıyım bana baksın ? Evli olsam kocama kıyamam zaten onun emeği alın teri ile kendime kıyafet almaya kuaföre gitmeye. Elim ayağım tutuyor niye asalak gibi yaşayayım ki ?

Ev kadınlığı meslek değildir.

Babam beni el oğluna muhtaç olmayayım diye meslek sahibi yaptı. Kpss olmuyorsa amelelik yaparım da eş kişisinden para istemem
Ölsem istemem.

Ne eş kişisi ne de eş ailesi bana para vermek zorunda değil. Resmen gurursuzluk.

Yanlışlıkla yorumunuzu alıntıladım. Mesajımı düzeltemedim de.

Herkesin kendi kararı hayatı. Ben ne babamdan ne de el oğlundan para istemeyecek kadar gururluyum. Evcil hayvan mıyım bana baksın ? Evli olsam kocama kıyamam zaten onun emeği alın teri ile kendime kıyafet almaya kuaföre gitmeye. Elim ayağım tutuyor niye asalak gibi yaşayayım ki ?

Ev kadınlığı meslek değildir.

Babam beni el oğluna muhtaç olmayayım diye meslek sahibi yaptı. Kpss olmuyorsa amelelik yaparım da eş kişisinden para istemem
Ölsem istemem.

Ne eş kişisi ne de eş ailesi bana para vermek zorunda değil. Resmen gurursuzluk.

Tamam sakin olun ölmeyin sizi zorlamiyor kimse kocanizdan para isteyin diye. 🥲 Ev hanimlik meslek diyen de yok. Sakinleşin.

Soğuk yere basmaktan hasta oldumdan sonrasını okumadım. Acıtasyon seven birisiniz belliki.. Halı yoksa terlikte mi yoktu kardeşim derler insana. Benim evimde salonda göstermelik bir halı dışında hiç halı yok mesela. Hiçte sevmem,tercih etmediğimden yok yani.

Konunun neresini hangi parcasini alintalasam sastim kaldim. Sizin vecizelerinizin bir kismina cevap vermek istedim elimden geldigince...
Sevgiliyken de böyleydi hadi o zaman evlencez geçcek diyordum.
Evlenince sihirli degnek mi degiyor? Tam olarak ne olmasini beklediniz? Biliyormussunuz adamin maddi durumunu.
Not ; çalış demeyin şu an kpss çalışıyorum
Ben su KPSS'ye calisma olayini anlamiyorum. Diger arkadaslar da soylemis zaten, sanirim bu calismamak icin bir cesit bahane. Bir de o kadar zor mu yahu bu KPSS gece gunduz calismak gerektirecek kadar?
En son universite sinavina girdim, ondan zor mu mesela? Karsilastirabilmek, anlamak adina soruyorum. Ama yani universite sinavi gibi integraller, turevler havada ucusmuyor bildigim kadariyla. O kadar da zor oldugunu sanmiyorum. Ayni anda calisabilirsiniz gibi geldi bana.
bakcak durumunuz yoktu ne diye beni aldınız dedim
Kimse size bakmakla yukumlu degil. 26 yasinda bir birey olarak kendi kendinizi gecindirmek sizin sorumlulugunuz. Oldu insanlar oglan yetmedi bi de karisini bakacakti. Evlenmeye akliniz eriyor, gecinmeye ermiyor. Evlenecek sorumlulukta ve durumda olmayan evlenmesin yahu bu ne?
Evlendim evleneli ne bir kuaföre gidip saçımı boyattım ne tırnak uaptırdım
Mahalle yanarken... Evde yapin tirnaklarinizi ben oyle yapiyorum, cok buyuk bir masraf kalemi cunku.
bir adam bana öyle geliyor ki zor durumda bile olsa kırk yılın başı gerekirse ek iş yapar bir gününü güzel geçirmeni sağlar
Bir kadin mesela bana oyle geliyor ki, evinde bu kadar buyuk bi gecim sikintisi varken ise girer calisir gecesini gunduzune katar hem KPSS calisir hem evine para getirir.
İşten beni onlar çıkartmadı tam tersi çıkmasın dediler
Belliymis aslinda, calisin paraya ihtiyaciniz olcak demisler.

Kedi misiniz? 😃 Bakacak durumunuz yoksa beni niye aldiniz ne demek ya.
Siz cocuk degilsiniz, esinizin ailesi de sizi evlatlik almadi. Esinizin ailesi size bakmak zorunda değil.
Borc dediginiz dugun borcu baskasinin degil sizin, madem yoktu paraniz borcla dugun dernek, kuafor, balayi harcamayacaktiniz.

Evi, arabasi hazir olan maddi durumlari iyi olan bazi arkadaşlarim bile kısa, sade bir nikah kiyip bitirdiler. Olmayan parayi harcamaniz kimsenin suçu değil. Aileler ister yapar ister yapmaz, siz kendinize göre ayarlayacaktiniz.
+1 👏🏼👏🏼👏🏼Yorum şahane.İnsallah kazanırsınız sınavı ondan sonrada hiçbir zaman sözlere değil emeğe kendi emegimize değer vermemiz gerektiğini ve her insanın bize her zaman verdiği sözleri zaten yy lardir tutmadığını tutmak zorunda olmadıklarını sözlerin uctugunu aslolanin kendi mantigimiz olduğunu hatta sorun para olunca kazanması zor ya herkesin kendine anca yettiğini anlayarak yolunuza daha aydınlanmış olarak devam edersiniz.

X