DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI YOKSA BEBEĞE BAKMAK MI?

DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI- BEBEĞİMİ BÜYÜTMEK Mİ?

• ÇALIŞMAK

OY: 70 51,1%
  • BEBEĞİNİ BÜYÜTMEK

OY: 67 48,9%

• Ankete Katılan
    137
Çocuğunuz sizle geçirdiği (ne kadar kaliteli olursa olsun) vakti değil sizsiz geçirdiği vakitleri hatırlayacak. Yanında olmanız bile çocuğun bunu bilmesi bile yeterli. Ben çocuk büyüyüp kendini bilene kadar çalışmaya karşıyım. Mecburiyet çok başka bi konu ona girmiyorum. Sizin durumunuzda çalışmazdım ki çalışmıyorum şuan da. Ban göre durum böyle

Teşekkür ederim yorumunuz için.

Öyle gerçekten. Ben iş bulamadım baştan sınava girip tekrar okudum da öyle iş buldum. Zor iş bulmak, ileride istese de öyle hemen iş bulamaz.
Şu zamanda işten çıkmak akıllıca değil, hele hele çocuk varsa, ufak çocuklu evin mutfak masrafı cüzdan yakıyor. Ekgıdaya başlayınca cevizi, bademi, yoğurdunu, organik yumurtayı, eti, balığı, sebzeyi meyveyi yesin isteyecek her anne baba gibi. Muzun kilosu 18 lira, yoğurt için süt alsa üç litresi 20 lira. Çocuk bir de canı hep bir şeyler ister, her gün köfte istese alamasa daha çok üzülür insan.

Ne kadar da haklısınız. Teşekkür ederim doğru söylüyorsunuz.

Kredi olmasa dahi 3000 lirayla geçinemezsiniz. Bezin tanesi 1.5 2 lira günde en az 6-7 tane kullansanız 15 lira günlük poposuna ödeyeceksiniz. Yani aylık 450 sadece bez masrafınız olacak. Doğalgazı, elektrik, su, internet en az 800. E mutfak masrafı zaten artık el yakıyor. Çocukların her sene bot palto masrafı oluyor, hastane kontrolleri, hastalansa ilacı var. Devletin karşılamadığı aşılar var, tanesi geçen sene 400tü şimdi kimbilir kaç oldu.
Ki hep bebek kalmayacak, okula başlayınca arkadaşlarından görüp özendiği şeyler olacak.
Bu devirde 3000 lirayla çocuk büyütmek zor.
Çok pişman olursunuz. İşsizlik çok kötü. İleride isteseniz de bulamazsanız eğitimi nasıl olacak?

Çok doğru söylüyorsunuz inanın şu an çalışmak istemiyorum diyen yanımın bu sorunuza cevabı yok. O yüzden mantıklı düşünüp, doğru olanı yapmam gerek. Teşekkür ederim.

Anneliğin en zorlayıcı kararlarından biridir. Duygusal düşünmenizi anlayabiliyorum.
Ama sizin şartlarınızda çalışmanız mecburi gibi...
Çocuğunuza onu çok seven, zarar görmesinden korkan biri bakacak sonuçta. Bu güzel bir artı.
Hafta sonları evde olacaksınız, iş saatlerinizde çok geç saatler değil. Yine evladınıza fazlasıyla vaktiniz kalacak.

Size tek önerim evinize düzenli olarak yardımcı alın. Mesela her cuma eviniz temizlensin ki sizde bebeğinizle vakit geçirebilin. Benim en büyük pişmanlığım her cumartesiyi bu konuda feda etmem oldu. Bunu artı masraf olarak düşünmeyin, çalışmasanız hiç para gelmeyecekti sonuçta.
Bir cuma tam gün dip köşe, bir cuma yarım gün silip süpürme gibi bir düzen kurmaya çalışın.

Evet bu mantıklıymış gerçekten de. En azından temizlikti, yemekti diye hafta sonum gitti demem . Teşekkür ederim

Çocuğunuz sizle geçirdiği (ne kadar kaliteli olursa olsun) vakti değil sizsiz geçirdiği vakitleri hatırlayacak. Yanında olmanız bile çocuğun bunu bilmesi bile yeterli. Ben çocuk büyüyüp kendini bilene kadar çalışmaya karşıyım. Mecburiyet çok başka bi konu ona girmiyorum. Sizin durumunuzda çalışmazdım ki çalışmıyorum şuan da. Ban göre durum böyle
Size göre öyledir, tartışmalık bir durum yok. Bana göre de yukarda yazdığım gibi.

Birikmişimiz yok zaten tüp bebek masraflarını da borç almıştık. Çocuğumu ben büyütmüyorum diye annesinin ben olduğunu unutacağını ve ben hariç herkesi sevecekmiş gibi düşünmeyi bırakmalıyım sanırım. Teşekkür ederim.
Öyle bişey yok,
İlk 6 ay beraber olsanız iyi tabi. Doğuma daha çok varmış iyice kendinizi sıkıp bi kaç aylığınız kadar para biriktirip o kadar ay ücretsize ayrılın

Öyle bişey yok,
İlk 6 ay beraber olsanız iyi tabi. Doğuma daha çok varmış iyice kendinizi sıkıp bi kaç aylığınız kadar para biriktirip o kadar ay ücretsize ayrılın

Evet bende en azından ilk 6 ay evde yanında durmak istiyorum. O yüzden 4 ay ücretli izin sonrasında kullanacağım 2 ay ücretsiz izin zamanına şimdiden para biriktirmeye çalışacağım. Teşekkür ederim :)

Size göre öyledir, tartışmalık bir durum yok. Bana göre de yukarda yazdığım gibi.
Konu sahibi siz misiniz acaba neden bana cevap yazma ihtiyacı hissettiniz? Zaten herkez kendi fikrini yazıyor ben de konu sahibine bana göre yaşantıma göre olması gerekeni yazdım. Tartışmaya mahal verecek bişey yazdığımı da düşünmüyorum.

Konu sahibi siz misiniz acaba neden bana cevap yazma ihtiyacı hissettiniz? Zaten herkez kendi fikrini yazıyor ben de konu sahibine bana göre yaşantıma göre olması gerekeni yazdım. Tartışmaya mahal verecek bişey yazdığımı da düşünmüyorum.
Yok konu sahibi ben değilim, beni alıntıladığınız için cevap yazma ihtiyacı hissettim.

Fikrinizle ilgili de sorunum yok yazdığım gibi.

Rica ederim :) ben de beni alıntılayınca dedim herhalde tartışmak istiyor birisi, yüksek tondan cevapladım hemen. Kusura bakmayın siz de :)
Yok önemli değil bende öyle düşündüm ama hata benim hiç farkında değilim şimdi baktım da gördüm 😁

Ben kızım 14 aylık olunca başladım işe . Tek maasla geçinebilirdik ama ülkenin durumu bu haldeyken cocuguma iyi bir gelecek sunma adına işe döndüm. Annem kızıma baktığı icin icim rahattı. Cok küçükken bırakamazdım sanırım bilemiyorum. 2. Cocugum olursa 2 sene kendim bakmayı düşünüyorum. Ilk 2 yas cok önemli. Sonra işe dönerim durumumuz elverirse.

Bebeğin her anını görmek çok ütopik bir düşünce bence. Aylardır evden çalışıyorum, çocuklarımla beraberiz ama her an yanlarında değilim. İşle ilgili saatleri katmasak bile yemek, bulaşık, ev işi ya da bi kahve molası yapıyorum. Siz de işe dönmeseniz bile her anını görmeyeceksiniz. Bu forumda "ilk adımlarını" girmek gibi dramatize edilmiş şeyler var. Kızım 15 aylık olana kadar yanındaydım hep. İlk adimlarini hic hatirlamiyorum inanin. Oglumu da hatırlamıyorum. Hatırlamak zorunda olduğuma da inanmıyorum. Ekonomik krizin giderek arttığı, kazanılan paranın günden güne eriyip gittiği bir dönemde işi bırakmak, ara vermek hiç mantıklı değil. Maddi sıkıntılar bastırdığı zaman çocuğunuzun ilk adımları bütün sıkıntılarınızı alıp götürmeyecek emin olun.

Ben kızım 14 aylık olunca başladım işe . Tek maasla geçinebilirdik ama ülkenin durumu bu haldeyken cocuguma iyi bir gelecek sunma adına işe döndüm. Annem kızıma baktığı icin icim rahattı. Cok küçükken bırakamazdım sanırım bilemiyorum. 2. Cocugum olursa 2 sene kendim bakmayı düşünüyorum. Ilk 2 yas cok önemli. Sonra işe dönerim durumumuz elverirse.

Ne kadar güzel en azından belli bir süre yanında olabilmişsiniz.

X