DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI YOKSA BEBEĞE BAKMAK MI?

DOĞUMDAN SONRA ÇALIŞMAK MI- BEBEĞİMİ BÜYÜTMEK Mİ?

• ÇALIŞMAK

OY: 70 51,1%
  • BEBEĞİNİ BÜYÜTMEK

OY: 67 48,9%

• Ankete Katılan
    137
Hiçbir borcun derdin olmadığı yerde bile 3200 lirayla geçinemezsiniz. Umarım çocuğunuz emer ama olur da emmezse mama fiyatlarına yetişemezsiniz sadece.
2 ay için bir şeyler ayarlamaya çalışsanız iyi olur , 6 ay bakabilme fikri güzel. Ama işten ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

İlla birileri söylemiştir şimdiye kadar da daha 9 haftalık hamileymişsiniz. Sizce de biraz erken değil mi bunları düşünmek için? Boşa stres oluyorsunuz.

Tüp bebeği mecbur yapmak zorundaydık. 6 ay sonrasına bile ertelemeye hakkımız yoktu çünkü şansımız zaten %15 lerdeyken 3-5 ay sonra 0 olacaktı. Ya borca girip yapacaktık ya da bir daha çocuğumuz olmayacaktı ne yapsaydık? Daha 26 yaşımdayken ömrüm boyunca anne olamamayı mı seçmeliydim önümde fırsat varken? Ne yaşadığımı bilmeden sivri bir dille tüp bebek yapmış olmamı eleştirmeniz kırıcı oldu biraz ama sonuçta keyfi yapıp yapmadığımı bilemezsiniz bir şey de diyemiyorum o yüzden. Haklısınız çalışmam gerek fazla duygusallaştığım için mantığım devre dışı kaldı teşekkür ederim.
İlk denemede tutmasına çok sevindim canım Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin darısı benim ve tüm bekleyenlerin başına 🙏🏼

Ayrıca şu da var. Ilk 2 3 sene evet vicdan azabı pişmanlık çekebilirsiniz. Ama çocuğunuz büyüdükçe istekleri artacak. Sevdiği araba , oyuncak, ayakkabı , mont ya da o zamanda işte moda olan her ne ise. Yani ilerde çocuğunuzun istediklerini alamayacaksınız. Herkes çocuğu için en iyisini ister elbet. Ama siz hiçbirini yapamayacak durumda olacaksınız belki. O zaman daha çok vicdan azabı çekip daha çok üzülebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu cümleleri kendime de diyorum tabi. Ben de sizin gibi ikilemde kalan bir anne olarak 😊

Hiçbir borcun derdin olmadığı yerde bile 3200 lirayla geçinemezsiniz. Umarım çocuğunuz emer ama olur da emmezse mama fiyatlarına yetişemezsiniz sadece.
2 ay için bir şeyler ayarlamaya çalışsanız iyi olur , 6 ay bakabilme fikri güzel. Ama işten ayrılmayı aklınızdan bile geçirmeyin.

Eğer kredi bitmiş olursa 6 aya tamamlayacağım iznimi sonrasında tekrar döneceğim işe hepinize teşekkür ederim mantığımı devreye soktuğunuz için tek başıma becerememiştim.

İlla birileri söylemiştir şimdiye kadar da daha 9 haftalık hamileymişsiniz. Sizce de biraz erken değil mi bunları düşünmek için? Boşa stres oluyorsunuz.

Olumsuz düşünmek yerine her şeyin güzel olacağını düşünüp, sağlıkla kucağıma alabilmek için dua ederek geçiriyorum günlerimi. Şu an bebeğim benimle ve sonrasını düşünüyorum, eğer Allah korusun ama bir şey olursa o olumsuzluğu da o zaman düşünürüm. Teşekkür ederim .

Ayrıca şu da var. Ilk 2 3 sene evet vicdan azabı pişmanlık çekebilirsiniz. Ama çocuğunuz büyüdükçe istekleri artacak. Sevdiği araba , oyuncak, ayakkabı , mont ya da o zamanda işte moda olan her ne ise. Yani ilerde çocuğunuzun istediklerini alamayacaksınız. Herkes çocuğu için en iyisini ister elbet. Ama siz hiçbirini yapamayacak durumda olacaksınız belki. O zaman daha çok vicdan azabı çekip daha çok üzülebilirsiniz diye düşünüyorum. Bu cümleleri kendime de diyorum tabi. Ben de sizin gibi ikilemde kalan bir anne olarak 😊

Teşekkür ederim motive cümleleriniz için gerçekten kendime geliyorum böyle yorumlar okuyunca :)

Merhaba hanımlar,

Açıkçası bu konu beni oldukça üzüyor ve ben aşırı kararsızım o yüzden yorumlarınızı alma ihtiyacı duydum. Ben tüp bebek denemesi sonucu (Rabbime çok şükür ilk denemede) hamile kaldım. Şu an çalıştığım bir yer var ve iş şartlarım güzel, eşim de çalışıyor aldığı maaş 3.200 TL bende ona yakın bir şeyler alıyorum, yeni yıl sonrası ikimizin de maaşına zam gelecek ama ne kadar zam yaparlar bilemiyorum. Sizlere sorum şu;

Ben zaten normalde de çalışmayı seven bir kadın değilim. Ama ev kredisi ödüyoruz ve çift maaş olunca yaşam standardı daha yüksek diye bunu ne eşime ne de işime yansıtmıyorum. Eşim geçim derdine düşecek, daralacak diye çalışmak istemiyorum diyemiyorum. Şimdi hamileyim ve doğum sonrası 4 ay izin bitince işe geri dönmek zorunda kalacağım en azından ilk 6 ay evde durayım 4 ay zaten ücretli 2 ay daha durup öyle başlayayım diyorum (en azından ek gıdaya geçmiş olacak 6 ay sonra. Emerken biberondan süt içmesin istiyorum, ben onu ten tene emzirmek istiyorum) eşimde 3.200 TL maaşla hem kredi ödeyip hem nasıl geçineceğiz o 2 ayda diyor ama mesele burada başlıyor işte ben işe dönmek değil çocuğuma bakmak, onun her anında yanında ben olmak istiyorum :cry: Ben çalışırsam çocuğuma kayınvalidem ve eşimin teyzesi bakacak (Kayınvalidem ve teyzesi çok iyiler, ikisinin de çocuğuma gözü gibi bakacağından adım gibi eminim, asla şüphem yok) Şimdi düşünüyorum kendi kendime bir tarafım diyor ki; Çocuğunun geleceği için çalışmalısın, evlerimiz yakın, hafta sonumda yok, zaten doğumdan sonraki 1 senenin ilk 6 ayında 3 saat önce sonraki 6 ayında 1,5 saat önce işten çıkma hakkım var. (Günlük süt izni), çocuğunla yine vakit geçirirsin diyor. Diğer tarafım da; kredi bitince işten çık, (önümüzdeki sene sonunda bitecek sanırsam tam hatırlayamıyorum şimdi) çocuğuna bak elbet geçinirsiniz kredi de yok o parayı çocuğun masrafına ödersiniz diyor. Biraz da annelik iç güdüsü müdür nedir, kıskanıyorum çocuğumu galiba :KK42: Ben her anında olamayacağım benim koynumda değil, kayınvalidemin, teyzemin kucağında büyüyecek diye. Çok saçma bir takıntı biliyorum ama sanki ben çalışırsam çocuğum bana değil onu büyütenlere düşkün olacakmış gibi geliyor ben eşimi de zora sokmak istemiyorum ama çalışmakta istemiyorum ne yapacağım bana akıl verin ben işin içinden çıkamıyorum :cry:
Konuyu tamamen okuyamadım bebeğimin uyanma vakti geldi. Ben özelde çalışıyordum çıktım . Eğer imkanınız varsa kendimizi biraz sıkarız diyorsanız kendiniz bakın elbette çünkü bu günler geri gelmiyo ama zaten ekonomik şartlarınız el vermiyorsa çalışmak kaçınılmaz

Anneliğin en zorlayıcı kararlarından biridir. Duygusal düşünmenizi anlayabiliyorum.
Ama sizin şartlarınızda çalışmanız mecburi gibi...
Çocuğunuza onu çok seven, zarar görmesinden korkan biri bakacak sonuçta. Bu güzel bir artı.
Hafta sonları evde olacaksınız, iş saatlerinizde çok geç saatler değil. Yine evladınıza fazlasıyla vaktiniz kalacak.

Size tek önerim evinize düzenli olarak yardımcı alın. Mesela her cuma eviniz temizlensin ki sizde bebeğinizle vakit geçirebilin. Benim en büyük pişmanlığım her cumartesiyi bu konuda feda etmem oldu. Bunu artı masraf olarak düşünmeyin, çalışmasanız hiç para gelmeyecekti sonuçta.
Bir cuma tam gün dip köşe, bir cuma yarım gün silip süpürme gibi bir düzen kurmaya çalışın.

Merhaba hanımlar,

Açıkçası bu konu beni oldukça üzüyor ve ben aşırı kararsızım o yüzden yorumlarınızı alma ihtiyacı duydum. Ben tüp bebek denemesi sonucu (Rabbime çok şükür ilk denemede) hamile kaldım. Şu an çalıştığım bir yer var ve iş şartlarım güzel, eşim de çalışıyor aldığı maaş 3.200 TL bende ona yakın bir şeyler alıyorum, yeni yıl sonrası ikimizin de maaşına zam gelecek ama ne kadar zam yaparlar bilemiyorum. Sizlere sorum şu;

Ben zaten normalde de çalışmayı seven bir kadın değilim. Ama ev kredisi ödüyoruz ve çift maaş olunca yaşam standardı daha yüksek diye bunu ne eşime ne de işime yansıtmıyorum. Eşim geçim derdine düşecek, daralacak diye çalışmak istemiyorum diyemiyorum. Şimdi hamileyim ve doğum sonrası 4 ay izin bitince işe geri dönmek zorunda kalacağım en azından ilk 6 ay evde durayım 4 ay zaten ücretli 2 ay daha durup öyle başlayayım diyorum (en azından ek gıdaya geçmiş olacak 6 ay sonra. Emerken biberondan süt içmesin istiyorum, ben onu ten tene emzirmek istiyorum) eşimde 3.200 TL maaşla hem kredi ödeyip hem nasıl geçineceğiz o 2 ayda diyor ama mesele burada başlıyor işte ben işe dönmek değil çocuğuma bakmak, onun her anında yanında ben olmak istiyorum :cry: Ben çalışırsam çocuğuma kayınvalidem ve eşimin teyzesi bakacak (Kayınvalidem ve teyzesi çok iyiler, ikisinin de çocuğuma gözü gibi bakacağından adım gibi eminim, asla şüphem yok) Şimdi düşünüyorum kendi kendime bir tarafım diyor ki; Çocuğunun geleceği için çalışmalısın, evlerimiz yakın, hafta sonumda yok, zaten doğumdan sonraki 1 senenin ilk 6 ayında 3 saat önce sonraki 6 ayında 1,5 saat önce işten çıkma hakkım var. (Günlük süt izni), çocuğunla yine vakit geçirirsin diyor. Diğer tarafım da; kredi bitince işten çık, (önümüzdeki sene sonunda bitecek sanırsam tam hatırlayamıyorum şimdi) çocuğuna bak elbet geçinirsiniz kredi de yok o parayı çocuğun masrafına ödersiniz diyor. Biraz da annelik iç güdüsü müdür nedir, kıskanıyorum çocuğumu galiba :KK42: Ben her anında olamayacağım benim koynumda değil, kayınvalidemin, teyzemin kucağında büyüyecek diye. Çok saçma bir takıntı biliyorum ama sanki ben çalışırsam çocuğum bana değil onu büyütenlere düşkün olacakmış gibi geliyor ben eşimi de zora sokmak istemiyorum ama çalışmakta istemiyorum ne yapacağım bana akıl verin ben işin içinden çıkamıyorum :cry:
Şuanki şartlar malesef geçinmeye yetmiyor herşey o kadar pahalı ki tek başına ev geçindirmek kolay değil daha iyi geçinmek herkes ister suan böyle düşünmekte cok haklisin bende böyle düşünüyorum eşim şuanda tek çalışıyor yettiği yere kadar diyoruz ama çocuk olunca en azından biraz kendini toparlayınca bende çalışmak istiyorum çocuğun ihtiyaçları bizim ihtiyaçlarımız evin ihtiyaçları hiç bitmeyecek o yüzden çalışmak en güzeli en azından çocuklarımızın geleceği icin :KK43:

Kredi olmasa dahi 3000 lirayla geçinemezsiniz. Bezin tanesi 1.5 2 lira günde en az 6-7 tane kullansanız 15 lira günlük poposuna ödeyeceksiniz. Yani aylık 450 sadece bez masrafınız olacak. Doğalgazı, elektrik, su, internet en az 800. E mutfak masrafı zaten artık el yakıyor. Çocukların her sene bot palto masrafı oluyor, hastane kontrolleri, hastalansa ilacı var. Devletin karşılamadığı aşılar var, tanesi geçen sene 400tü şimdi kimbilir kaç oldu.
Ki hep bebek kalmayacak, okula başlayınca arkadaşlarından görüp özendiği şeyler olacak.
Bu devirde 3000 lirayla çocuk büyütmek zor.
Çok pişman olursunuz. İşsizlik çok kötü. İleride isteseniz de bulamazsanız eğitimi nasıl olacak?

Kredi olmasa dahi 3000 lirayla geçinemezsiniz. Bezin tanesi 1.5 2 lira günde en az 6-7 tane kullansanız 15 lira günlük poposuna ödeyeceksiniz. Yani aylık 450 sadece bez masrafınız olacak. Doğalgazı, elektrik, su, internet en az 800. E mutfak masrafı zaten artık el yakıyor. Çocukların her sene bot palto masrafı oluyor, hastane kontrolleri, hastalansa ilacı var. Devletin karşılamadığı aşılar var, tanesi geçen sene 400tü şimdi kimbilir kaç oldu.
Ki hep bebek kalmayacak, okula başlayınca arkadaşlarından görüp özendiği şeyler olacak.
Bu devirde 3000 lirayla çocuk büyütmek zor.
Çok pişman olursunuz. İşsizlik çok kötü. İleride isteseniz de bulamazsanız eğitimi nasıl olacak?

İşten çıkan iş bulamıyor artık.

Ya vasfının çok altında işi kabul etmek zorunda kalıyor ya da iki kat çalışacak bir işi buluyor.

Hayat çok pahalı, fazla uçtu fiyatlar, durmayacak gibi de görünüyor.

Maaşlar yerinde sayıyor , zam üstüne zam geliyor.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım. Eşinizin aldığı rakamla hem kredi ödeyip, hem geçinip hem de çocuk büyütmeniz mümkün değil. Ayrıca çalıştığınız zaman çocuğunuzu siz büyütmemiş olmuyorsunuz. Sizin yokluğunuzda birileri bakmış oluyor sadece. Geceleri koynunuzda uyutmak, işten geldiğinizde onu özlediğiniz için kaliteli vakit geçirmek, ya da biraz daha büyüdüğünde başbaşa parka gitmek belki bir simit yemek.. çocukların biriktirdiği anılar bunlar.

Çalışmasanız bütün gün etkinlik yaptırmayacaksınız ki bebeğe.. Yani, uyudu, kucağımdan inmedi, tuvalete gidemiyorum, yemek yapamıyorum hep ilgi istiyor... okuyoruz burda, bu sefer de bu şikayetler başlayacak. Çalıştığınızda kendi alanınız olduğu için inanın çocuğunuza ve evinize tahammül sınırınız da yükselecek.

Benim kazancım eşiminkinden yüksek olduğu için, çocuklarımın geleceği için çalışmak zorundayım. Birini 2,5 aylıkken diğerini 29 günlükken bakıcımıza emanet edip işe dönmek zorunda kaldım. Şu an biri 2,5 yaşında diğeri de 4 buçuk yaşında olmak üzere. Onlar kreşte abi kardeş, ben işte.
Çocuğunuz sizle geçirdiği (ne kadar kaliteli olursa olsun) vakti değil sizsiz geçirdiği vakitleri hatırlayacak. Yanında olmanız bile çocuğun bunu bilmesi bile yeterli. Ben çocuk büyüyüp kendini bilene kadar çalışmaya karşıyım. Mecburiyet çok başka bi konu ona girmiyorum. Sizin durumunuzda çalışmazdım ki çalışmıyorum şuan da. Ban göre durum böyle

Ya vasfının çok altında işi kabul etmek zorunda kalıyor ya da iki kat çalışacak bir işi buluyor.

Öyle gerçekten. Ben iş bulamadım baştan sınava girip tekrar okudum da öyle iş buldum. Zor iş bulmak, ileride istese de öyle hemen iş bulamaz.
Şu zamanda işten çıkmak akıllıca değil, hele hele çocuk varsa, ufak çocuklu evin mutfak masrafı cüzdan yakıyor. Ekgıdaya başlayınca cevizi, bademi, yoğurdunu, organik yumurtayı, eti, balığı, sebzeyi meyveyi yesin isteyecek her anne baba gibi. Muzun kilosu 18 lira, yoğurt için süt alsa üç litresi 20 lira. Çocuk bir de canı hep bir şeyler ister, her gün köfte istese alamasa daha çok üzülür insan.

Şuanki şartlar malesef geçinmeye yetmiyor herşey o kadar pahalı ki tek başına ev geçindirmek kolay değil daha iyi geçinmek herkes ister suan böyle düşünmekte cok haklisin bende böyle düşünüyorum eşim şuanda tek çalışıyor yettiği yere kadar diyoruz ama çocuk olunca en azından biraz kendini toparlayınca bende çalışmak istiyorum çocuğun ihtiyaçları bizim ihtiyaçlarımız evin ihtiyaçları hiç bitmeyecek o yüzden çalışmak en güzeli en azından çocuklarımızın geleceği icin :KK43:

Evet haklısınız. En azından gelecekleri için mecburuz :/

Konuyu tamamen okuyamadım bebeğimin uyanma vakti geldi. Ben özelde çalışıyordum çıktım . Eğer imkanınız varsa kendimizi biraz sıkarız diyorsanız kendiniz bakın elbette çünkü bu günler geri gelmiyo ama zaten ekonomik şartlarınız el vermiyorsa çalışmak kaçınılmaz

Evet maalesef çalışmak zorundayım. Bunuda biliyordum ama kendimi ikna edemediğim için buraya da yazdım teşekkür ederim.

Çalışmak için bunca sebep varken duygusallığıma yenilmemem gerek haklısınız. Teşekkür ederim.

X