Eşimle İlgili Kafama Takılanlar

Biri 13 diğeri 15 yaşında kızım var. Yengelerine dadılık yapmaya ev toplamaya yol-la-mam. Ergen demissiniz belki bir tık daha büyüklerdir. 18/20 olsalar kendi kararları lakin şu yaştaki çocukların işi gücü yok nasıl bakarız diye düşünülmemiş iki yetişkinin sorumluluğunu azaltacak arkadan da buralarda laf yiyecek bu ne saçma iş! Pes.

Yahu görümce gelip sizin çocuğunuza bakmak zorunda değil. Anneniz gelmiş işte daha ne olsun?
Görumcenin kızını niye getiriyorsunuz ayrica, kendisi istemeyerek gelmiştir, sizinle neden uyusun, gece çocuğunuza eşinizle beraber bakarsınız.
Ekstra bir sorun olmadıysa bir hafta 10 güne toplarsın zaten.

Eşiniz evdeyse annenize bırakmasına gerek yok.
Bakıma muhtaç rolünden çıkın.
Annenizin, annesi babası ölmüş eşinizi kardeşleri yüzünden sorunlu göstermeye çalışması da ayrı bir alem.

Saçmalık. Başka bir sey değil.
Çocuğun sorumluluğu anne babadadır. Kimse size hizmet etmek bakmak zorunda da değil. Elbette yardım alınır, bir süre ki almışsınız zaten. Daha yolun başında böyleyseniz daha çok ağlaşırsınız. Çok daha zor günler gelecek çünkü.

Eşinin üzerine daha fazla gitme, yazık adama yaa...
Çok özür dileyerek söylüyorum ama annen bulmuş bir yetim, babandan çıkaramadığını ondan çıkarıyor gibi. Eşin seni nasıl abisine karşı koruduysa sen de onu koruyacaksın. Kural bu.
Adama üzüldüm. Elinden geleni yapıyor, yaranamıyor. Annesi babası ölmüş biriyle evlenmeseydin madem. Yok işte adamın ailesi, napsın annesini mezardan mı çıkarsın sana bakması için. Ne garipsiniz ya...

Konu sahibi kaprisli bi premses lohusa.Esinin anne babası yokmuş diye gorumcelerden ergen çocuğa kadar iş kesmis beğenmemiş bir de.yok evi çekip cevirememisler.Ya bu nasıl bi hadsizlik.Annesi de olsa bakmak zorunda değildi yol diye de görümce vs bakmak zorunda hiç değil bu kustahligin adı yok cidden.Neymis de kız uyanmamis da mis mis.Annenjz neyine dolduruyor sizi kizina baksın o.

Ya ben ne okudum, kız benimle uyumadı ne demek? Bir de çocuk ağlayınca kız of pof yapıyormuş. Yapmasın hatta uyumasın bile, başınızda ayakta nöbette dursun. Siz çocuk doğurdunuz diye niye millet gelip bakmak zorunda olsun? Kocamla biz bebeğe bakacaktık, kız da evi çekip çevirecekti. Yazık değil mi o ergen çocuğa, bu ne kendini beğenme, siz kimsiniz hanımefendi? Görümce hayvanlarım var demiş, sizin prenses nazınızı mı çeksin yoksa hayvanları mı beslesin? İyi be herkes elindeki işi bırakıp bana ve bebeğime baksın. Kocam elini bir şeye sürmesin ama. Siz ayrı anneniz ayrı laf sokmuşsunuz millete, ne hakkınız var? Ya biz bebek yapalım, doğunca kucağımıza alıp köşemize çekilelim, dünyanın geri kalanı da gelsin bize hizmet etsin.

Sizin kocanız iki tabak koyup kaldıramayacak ya da bir süpürge açamayacak kadar üstün bir şahsiyet mi?

Bu prenseslikle gelin gittiğiniz aile asilzade olmaliydi ve size hizmetciler tutulmaliydi, saka ya da kinaye yapmiyorum, sizi ancak o mutlu ederdi cunku.

Cocugunuzun bakim ve buyutme konusundaki tum sorumluluk sizin ve esinizin. Anneniz ve kayin ailenizin yaptigi veya yapmadiklari konusunda tartisma çıkarmayın, cunku yapmak zorunda degiller.

Gecmis olsun, saglikla buyutun.

Ben hayatımda ilk defa böyle bi kafa duydum 😅 kız sizinle neden yatmak zorunda nr munasebet ?? Az yiyin uşak tutun kendinize .

Bizde doğurduk ama hayatımda eşimin bilmem nesi gelsinde bana baksın yok gece kalksın yok çocuğuma baksın evi toplasın diye düşünmek aklımdan geçmedi .
Gelip ben de hizmet beklemesinler hatta lohusayken gelmeselet daha iyi.

Anneniz gelmiş işte , annenizden başka faha çok yardımcı kimse olamaz.
Ayrıca annenizin amacı ne yani yeni doğum yapmışsınız sizi kocamızdan sogutup yuvanız dağıtınca mutlu mu olacak ?

Anne kız bana çok acaip geldiniz. Erkek kardeşimin karısı benden böyle şeyler beklese şoka girerdim.

Bebek sahibi olmadan önce keske o ergen kiza ve annesine bi sorsaydiniz sizin eve gelip dogumdan sonra bebeye bakip bakamicaklarini, sizin ev islerinizi yapip yapamicaklarini ona göre karar verirdiniz. Dogum yapmak bir hastalik deyil ki, herkes dogum yapiyor mis gibide kendileri bakip evlerini cekip ceviriyor. Esinizin ablasinin da bir evi ve sorumluluklari var. Üstelik ergenlik yasinda olan bir kiz neden sizinle uyusun nicin size yardima gelsinki?

Lütfen bakamayacağınız çocukları doğurmayın. Gelmek isteyen gelir ama gelmek istemeyene carlayamazsınız. Kimse sizin doğurduğunuza bakmak zorunda değil. Zorunda olan eşiniz ve sizsiniz. Hele görümcenin ergen kızı ne alaka onu hiç çözemedim. Kendi mi gelmek istedi zorla mı getirildi o kısmı hiç anlamadım zaten.

Merhabalar 1,5 senelik evliyim, 1 aylık bebeğim var. Eşimle ben kendi ailemden uzakta yaşıyoruz. Gebeliğim boyunca eşimle çok nadir tartışma yaşadık. Ev işlerine bazen yardım etti, ayakkabılarımı bile son zamanlarda giydirdi etti; beni elinden geldiğince gezdirdi. Abisi beni telefonda arayıp azarladığında yanımda olmasını bildi. Sezeryan doğum yaptığımdan ötürü annem iki üç hafta yanımda kaldı. Onların ailesinden kimse gelmedi. Abilerinden biri hariç. Eşimin anne babası vefat ettiği için kardeşlerinin gelmesini bekledim. Özellikle görümcem gelebilirdi, annem çok uzak yoldan gelmişti. Hem benimle hem çocukla hem evle ilgilenmek zorunda kaldı; dikişlerimden dolayı hiçbir şey yapamadım. Çok sancılı zamanlar geçirdim. Görümcem dört beş gün sonra geldi. Hayvanlarım var o yüzden gelemedim dedi. Onda da ne çocukla ilgilendiler ne evi çekip çevirdiler, misafir gibi gelip gittiler -ki eşim için bu gayet normal geldiğini düşünüyorum. Hatta eşim geldiğinde ayağa kalkıp yardım etmeye çalışıyorlardı. Dikişli halimle benden ve geceleri hiç uyumamış annemden hizmet beklediler. Görümcem de anneme eşimin “çocuğu askere gittiğinde mi göreceksin” dediği için geldiğini söylemiş. Bir Allaha ısmarladık bile demediler. Annem gidince eşim görümcemi güya eve çağıracaktı; yine hayvanlarım falan deyince ergen kızını eve getirdi, bana danışması gerekiyordu ama danışmadı. İyi niyetli yaptığını düşünüyorum ama bana danışabilirdi. Kız geldi, benimle doğru düzgün muhabbet bile etmedi. Hiçbir şey yapmadı. Hatta ilk başta benimle bile yatmadı, eşim söyleyince benimle uyumaya başladı. Bebeğin ağlamalarına offladı pufladı. Çoğu zaman eşimi uyandırmak zorunda kaldım; kızın bakmadığına o da şahit oldu; ama tek kelime etmedi. Sonra eşimin eğitimi çıktı, eğitime gidecek ama beni ve çocuğu kime emanet edeceğini bilemedi. Yine ablam gelir dedi ama ablası yine hayvanlarım var gelemem dediği için beni ailemin yanına götürdü; 13-14 saatlik mesafe gelmiş oldum lohusa halimle. Eşim hala anlayışlı olmamı bekliyor. Sezeryan olduğumda annem gelmeseydi, gelemeseydi ne yapardık hiç bilmiyorum. Hiç affedemiyorum. Annem de eşimin ailesinden dolayı eşimi çok sevemiyor, benimseyemiyor. Sütüm ilk başlarda az gelince eşim sütün gelmezse süt anne tutarız dediği için de üzüldüm; bazen ne diyeceğini bilemiyor. Annem de sürekli eşimi kötülüyor. Haklı gerekçeleri var, ama eşimin ailesinin yanlışları eşimi bağlamaz ki. Eşim beni buraya bırakıp sürekli arkadaşlarıyla gezdiğini söylüyor, sorumluluk almak istemediğini, bunu bazen ben de düşünüyorum ama eşiyle çocuğunu bırakmış adam evde sıkılır sürekli otuması mı gerekiyor onu da bilemedim. Babamla kıyaslayıp hep farklı olan taraflarını hata olarak görüyor; ben savununca da bana bozuluyor. Ne yapacağımı şaşırdım.

İnsanlara güvenerek çocuk yapmayı bırakın. Ya kimseniz olmasaydı ozaman ne olacaktı?

Şimdi ben aklımdan geçenleri yazsam bir yıl banlanırım
Anneniz gelecek gelecek size bakacak, görümce gelip annenize bakacak, görümcenin kızı sizinle yatıp bebek bakacak
E verin bebeği yetimhaneye baksınlar siz ne işe yarıyorsunuz ana-baba olarak
Gözünü sevdiğim Trakya’sının ne güzel bir lafı vardır: dötüne güvenen borazancı başı denir. Bi tarafınız yemiyorsa ne diye çocuk yapıyorsunuz
Siz kaç gün görümcenin kızında kalıp evini çekip çevirip onla yatıp bebeğine bakacaksınız ondan haber verin
O zamana kadar bebek bakmayı ev çekip çevirmeyi öğrenirsiniz herhalde dimi

Lütfen bakamayacağınız çocukları doğurmayın. Gelmek isteyen gelir ama gelmek istemeyene carlayamazsınız. Kimse sizin doğurduğunuza bakmak zorunda değil. Zorunda olan eşiniz ve sizsiniz. Hele görümcenin ergen kızı ne alaka onu hiç çözemedim. Kendi mi gelmek istedi zorla mı getirildi o kısmı hiç anlamadım zaten.
Benim anladığım görümce hayvancılık yapıyor. Konu sahibiyle anası laf sokuşturdukları için kızını göndermiş. Bana göre köyde bakılması gereken hayvanlar dururken ne görümce ne de kızı gelmemeli. Yazık çocuğa bir tarafta hayvan beslemek bakmak diğer tarafta prensese hizmet etmek ev temizlemek. Karı koca, herkes bize hizmet edecek diye veliahtlarını alıp çekilmişler köşelerine.

X