Ev sahibi konusu açmasam olmazdı

Minel00

Sağıra sözünü, köre yüzünü süsleme. Yorulursun...
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2015
3.163
9.591
merhaba.

Aslında haklarının farkında ve eski ev sahibiyle şuan davalık olan biri olarak bir çok hakkımın farkındayım. Ama bilmediğim bir konu var, onu danışmak istiyorum.

Şimdi ben geçen sene bu zamanlar eski ev sahibim hala 8 ay sözleşmem olmasına rağmen evi satacağım diye baskı kurduğu için çıktım evden. Ama olay tehdit hakarete vardığı için gidip savcılığa şikayet ettim. Geçen sene 11.ayda ettiğim şikayet için daha yeni ifadeye çağrılmışlar o ayrı konu. Neyse.

Ben böyle olunca yakında yeni yapılan Toki ye taşındım. Yeni teslim edilmiş ve %70 boştu. Neyse iş yerime yakın dedim. Birkaç ev baktım, ev sahiplerinden en insancıl olanını seçtiğimi düşünerek, bak birkaç yıl çıkmak istemiyorum diye anlaşarak evi tuttum. O zaman çıktığım ev 1500 dü. Buraların kirası 2500 dü. Ev sahibi ben seni çok sevdim, evime çocuklu kalabalık aile gelmesin yeter ki sen 2250 otur eşime çıktı zaten ev dedi. Neyse aralık 15 te kira kontratım var. Arada emlakçı da var. 1 yıl yazdı, sonra karalama üstüne 2 yıl yazdı. Önemli değil diye konuştuk zaten.

Tabi taşındıktan 2 ay sonra deprem derken kiralar uçtu, Toki evleri güvenli diye sözde daha daha uçtu. Ee deprem bölgesindeyim zaten etrafta ciddi anlamda ev yok.

Ben geçenlerde ev sahibini aradım bir şey için, dedim ki amca bu kira konusunu da konuşalım mı? Hay demez olaydım. Vicdanım devletin %25 zammını kabul etmediği için ben %170 zamla 6000 falan teklif edecektim. Amca ben müsait değilim evdekilerle konuşayım dedi ve kapadı. Tabi ben hiç teklif de etmedim.

Sonra bir iki gün sonra amcanın telefonundan aradılar, açtım. Karısı ve oğlu. Dediler etrafında kiralar ne kadar biliyor musun ? Dedim bilmiyorum etrafımda kiralık yok bence, dediler ki biz emlakçıya sorduk. Sen çıksan 10bine verebilirmiş. (Alt katım geçen ay 7ye verildi) o zaman sen ya bize 10 bin ver. Ya da çık.

Dedim pardon, siz 5 yıl geçmeden bana etraftaki kiraların bahsini bile edemezsiniz. Yasal hakkım %25 ama ben onu yapmak istemedim tamam, ama 5 katı da değil yani. Yok o zaman çık oğluma çeyiz alır koyarım dedi. Bi tartıştık. Yok ev benim kocamın değil falan yaptı. Ben de çıkmıyorum, gelin bakalım nasıl çıkaracaksınız dedim.

Az önce tuttuğum emlakçı aradı. Onu aramışlar. 7bine razı olmuşlar ama Nisan ayına kadar. Yoksa çıksın demişler. Emlakçıya dedim ki bunlar insan gibi 7 yapalım deseler kabul edebilirdim. Ama hem beni bu kadar kızdırıp hem 4 aylık mı izin veriyorlar? Onlara söyle 1 yıl uzatacaklarsa 7yi kabul edebilirim, yoksa paşa paşa zamlı halı 3000 gönderirim gitsin beni tahliye davası açsın bakalım kaç yılda çıkaracak beni. Ev kadınınmış, kocam vermiş kiraya beni ilgilendirmez demiş, dedim daha iyi ya, kendinin olmayan evi bana kiraya verdi diye bide evrakta sahtecilikten işlem yapılır.

Haklısın abla dedi kapadı. Sizce oğlum oturacak diye çıkmamı istemesini sadece sözlü olarak belirtmesi yeterli mi? Bildiğim kadarıyla tebligat göndermesi gerekiyor dimi? Veya 7bini kabul etmeli miyim sizce?

7 bini kabul etmek size kalmış ama tebligat konusunu doğru biliyorsunuz. Ara zam talep etmesi de kontratta yazmıyorsa yasal olmamalı, öyle bir hakkı yok. Sözlü olması yeterli değil. Kendisi veya yakınının oturacağını sebep göstererek ihtar çekmek zorunda. Ben avukat değilim ama bu konuları az buçuk biliyorum, farklı bir şey bilen arkadaş varsa muhakkak yazar zaten.

7 bini kabul etmek size kalmış ama tebligat konusunu doğru biliyorsunuz. Ara zam talep etmesi de kontratta yazmıyorsa yasal olmamalı, öyle bir hakkı yok. Sözlü olması yeterli değil. Kendisi veya yakınının oturacağını sebep göstererek ihtar çekmek zorunda. Ben avukat değilim ama bu konuları az buçuk biliyorum, farklı bir şey bilen arkadaş varsa muhakkak yazar zaten.
7 bini kabul etmeli miyim konusu aslında hak etmediğini düşündüğümden değil, insan gibi konuşsalar tabi ki verirdim çok hak hukuk yapmam. Ama nasıl çirkef çirkef bağırıyorlar görseniz, inanın 3 gönderesim var o açgözlülüklerine.

Yok ara zam değil. Yılım doluyor 10 gün sonra. Onlar 4 ay otur sonra çık demişler sözde. Teşekkür ediyorum

merhaba.

Aslında haklarının farkında ve eski ev sahibiyle şuan davalık olan biri olarak bir çok hakkımın farkındayım. Ama bilmediğim bir konu var, onu danışmak istiyorum.

Şimdi ben geçen sene bu zamanlar eski ev sahibim hala 8 ay sözleşmem olmasına rağmen evi satacağım diye baskı kurduğu için çıktım evden. Ama olay tehdit hakarete vardığı için gidip savcılığa şikayet ettim. Geçen sene 11.ayda ettiğim şikayet için daha yeni ifadeye çağrılmışlar o ayrı konu. Neyse.

Ben böyle olunca yakında yeni yapılan Toki ye taşındım. Yeni teslim edilmiş ve %70 boştu. Neyse iş yerime yakın dedim. Birkaç ev baktım, ev sahiplerinden en insancıl olanını seçtiğimi düşünerek, bak birkaç yıl çıkmak istemiyorum diye anlaşarak evi tuttum. O zaman çıktığım ev 1500 dü. Buraların kirası 2500 dü. Ev sahibi ben seni çok sevdim, evime çocuklu kalabalık aile gelmesin yeter ki sen 2250 otur eşime çıktı zaten ev dedi. Neyse aralık 15 te kira kontratım var. Arada emlakçı da var. 1 yıl yazdı, sonra karalama üstüne 2 yıl yazdı. Önemli değil diye konuştuk zaten.

Tabi taşındıktan 2 ay sonra deprem derken kiralar uçtu, Toki evleri güvenli diye sözde daha daha uçtu. Ee deprem bölgesindeyim zaten etrafta ciddi anlamda ev yok.

Ben geçenlerde ev sahibini aradım bir şey için, dedim ki amca bu kira konusunu da konuşalım mı? Hay demez olaydım. Vicdanım devletin %25 zammını kabul etmediği için ben %170 zamla 6000 falan teklif edecektim. Amca ben müsait değilim evdekilerle konuşayım dedi ve kapadı. Tabi ben hiç teklif de etmedim.

Sonra bir iki gün sonra amcanın telefonundan aradılar, açtım. Karısı ve oğlu. Dediler etrafında kiralar ne kadar biliyor musun ? Dedim bilmiyorum etrafımda kiralık yok bence, dediler ki biz emlakçıya sorduk. Sen çıksan 10bine verebilirmiş. (Alt katım geçen ay 7ye verildi) o zaman sen ya bize 10 bin ver. Ya da çık.

Dedim pardon, siz 5 yıl geçmeden bana etraftaki kiraların bahsini bile edemezsiniz. Yasal hakkım %25 ama ben onu yapmak istemedim tamam, ama 5 katı da değil yani. Yok o zaman çık oğluma çeyiz alır koyarım dedi. Bi tartıştık. Yok ev benim kocamın değil falan yaptı. Ben de çıkmıyorum, gelin bakalım nasıl çıkaracaksınız dedim.

Az önce tuttuğum emlakçı aradı. Onu aramışlar. 7bine razı olmuşlar ama Nisan ayına kadar. Yoksa çıksın demişler. Emlakçıya dedim ki bunlar insan gibi 7 yapalım deseler kabul edebilirdim. Ama hem beni bu kadar kızdırıp hem 4 aylık mı izin veriyorlar? Onlara söyle 1 yıl uzatacaklarsa 7yi kabul edebilirim, yoksa paşa paşa zamlı halı 3000 gönderirim gitsin beni tahliye davası açsın bakalım kaç yılda çıkaracak beni. Ev kadınınmış, kocam vermiş kiraya beni ilgilendirmez demiş, dedim daha iyi ya, kendinin olmayan evi bana kiraya verdi diye bide evrakta sahtecilikten işlem yapılır.

Haklısın abla dedi kapadı. Sizce oğlum oturacak diye çıkmamı istemesini sadece sözlü olarak belirtmesi yeterli mi? Bildiğim kadarıyla tebligat göndermesi gerekiyor dimi? Veya 7bini kabul etmeli miyim sizce?
Kendisi yada 1. derece yakını oturacaksa ihtiyaç sebepli tahliye isteyebilir bunu da noterden ihtar çekerek yapabilir sadece sözlü olan hiçbir şeyin hukuki geçerliliği yoktur. İhtar çekerse de evi tahliye etmek icin 6 ay süreniz var yine de çıkmayabilirsiniz o zaman da tahliye davası açar ev sahibi hakim haklı görürse sizin tahliyenize karar verir.

Noter onaylı tebligat yollamazlarsa sözlü olarak oraya taşınacaklarını iletmelerinin anlamı yok, tebligattan sonra 6 ayınız var, 6 ay somra çıkmazsanız sizi dava edebilir ve eğer davayı kazanırsa o zaman çıkar. Noter onaylı tebligat veya dava sonucunda kendisi ya da 1. Derece yakınının oturacağı belirtilmişse orayı 3 sene kiraya veremez. Ek olarak siz sözleşme yıllarına çok takılmışsınız ama benim bildiğim sözleşmeler 1 veya 2 yıllık da imzalansa siz sözleşme tarihinden min. 15 gün önce feshetmezseniz o sözleşme 10. Yıla kadar otomatik uzatılır. Sadece 5. Yılda kiranız %25 in üstünde,emsal kiralar olacak şekilde güncellenir. Yanlışım varsa avukat arkadaşlar düzeltsin ama ben etrafta hep bu kuralların uygulandığını gördüm

Tebligatta, oğlum oturacak veya dairem boş kalacak diye belirtmez ise siz çıktıktan sonra başkasın da kiralalayabilir hiç bir hak talep edemeyebilirsiniz . Özellikle tebligatta hangi sebepten dolayı sizi çıkardığına dikkat edin.
Evinizden çıkmak zorunda kalırsanız eğer 3 yıl evini kiraya veremeyecek ev sahibi. Kiraya verirse size de şikayet hakkı doğar. Kanunen cezası var bildiğim kadarıyla.

Son kez iletişime geçip ben olsam kabul ediyorsanız 1 yıllık 5bin ödeyeceğim etmiyorsanız ihtar çekin %25 zamlı yatıracağım. 3 yıl mahkemelerle uğraşın beni çıkarmaya der keyfime bakardım.
hep söylüyorum Türkiye’de ev bir yatırım aracıdır. Ama kira getirisiyle geçineyim diyeceğin bir araç değil.
Enflasyon var. Ekonomi stabil değil.

Tebligatla çıkarsanız (oğlum oturacak diye gönderirse) yine kiraya verebilir. Ama tebliğ sonrası çıkmazsanız dava açılır ve mahkeme kararıyla çıkarılırsaniz 3 yıl kiraya veremez.
Eğer gerçekten oğlu oturacaksa mahkeme yoluyla cikarilirsaniz oğlunun bu süre zarfındaki ev kirasınıda siz ödersiniz diye biliyorum. (Oturacak kişiyi mağdur ettiğiniz için)
Ev bulamam derseniz emlakciyı arayıp orta yolu bulmaya çalışın derim

İki taraflı örnek vereyim;
Birincisi abime kiracılı bir daire satın aldık ama kiracının bilgisi var çıkacak denilmişti. Biz evi satın alınca düzgünce konuştuk polis memuruydu ancak pislik bir tarzı vardı. Noterden çekilen ihbarnameyi almadı uzunca bir süre, en son çalıştığı yere gönderdik falan neyse sonuçta çıktı ama sonrasında gerçekten abim mi taşındı diye 3-5 ay kapı çalıp rahatsızlık verdi değişik bir tipti.

İkincisi arkadaşım evli ve ailesinin evine geçmek istedi, kiracı çıkmadı o da avukattı direkt dava açın nasılsa iş mahkemeleri yoğun siz sonuç alana kadar ben birikim yapıp ev bile alırım diye dalga geçmiş. Gerçekten bir yılı geçti tık yok.

Kontratta yazan kişi evin yasal sahibi değilse hukuken o sözleşme geçerli mi değil mi bence onu öğrenmen gerekiyor tamam adama dava açarsın ama sende evi işgal etmişmi sayılırsın bence senin konunda hukukçu yorumu lazım

kira konularında üslup ve niyet benim için çok önemli
hem kiracı hemde ev sahibi olarak
üslubu düzgün ve niyeti bozuk olmayan insanla elimden geldiğince anlaşıp
orta yol bulmaya çalışırım ve herkese de bunu tavsiye ederim
amma velakin sizinkiler mahalle kavgasında mübarek
niyetleri ve tarzları aşırı çirkin
böyle ev sahipleri kesinlikle süründürülmeyi hak ediyor
%25 zammını yap yolla, daha fazla kira istiyorsan veya beni çıkarmak istiyorsan yasal yollara başvur
mahkemede görüşelim de geç
insanı bile bile iyi niyetinden saptırıyor böyleleri

İki taraflı örnek vereyim;
Birincisi abime kiracılı bir daire satın aldık ama kiracının bilgisi var çıkacak denilmişti. Biz evi satın alınca düzgünce konuştuk polis memuruydu ancak pislik bir tarzı vardı. Noterden çekilen ihbarnameyi almadı uzunca bir süre, en son çalıştığı yere gönderdik falan neyse sonuçta çıktı ama sonrasında gerçekten abim mi taşındı diye 3-5 ay kapı çalıp rahatsızlık verdi değişik bir tipti.

İkincisi arkadaşım evli ve ailesinin evine geçmek istedi, kiracı çıkmadı o da avukattı direkt dava açın nasılsa iş mahkemeleri yoğun siz sonuç alana kadar ben birikim yapıp ev bile alırım diye dalga geçmiş. Gerçekten bir yılı geçti tık yok.
Benzer bir olay bende de var. Bürom var içinde avukat var kiracı. Yasal zammı yapıyor gönderiyor, biliyor ki ben ne de yapsam uğraşsam da çıkaramam. Ben de biliyorum. 1 yıl içinde satmayı planladığım için hiç uğraşmıyorum

Kontratta yazan kişi evin yasal sahibi değilse hukuken o sözleşme geçerli mi değil mi bence onu öğrenmen gerekiyor tamam adama dava açarsın ama sende evi işgal etmişmi sayılırsın bence senin konunda hukukçu yorumu lazım
Bunu sordum bir avukat arkadaşa.
Şey dedi, evi tutarken sonuçta tapu kimde bakayım diyemiyoruz. Bu yüzden kendi adına olmayan evi kiraya verip her ay benden hesabına kira atıldığı için yine onlar suçlu oluyormuş.

kira konularında üslup ve niyet benim için çok önemli
hem kiracı hemde ev sahibi olarak
üslubu düzgün ve niyeti bozuk olmayan insanla elimden geldiğince anlaşıp
orta yol bulmaya çalışırım ve herkese de bunu tavsiye ederim
amma velakin sizinkiler mahalle kavgasında mübarek
niyetleri ve tarzları aşırı çirkin
böyle ev sahipleri kesinlikle süründürülmeyi hak ediyor
%25 zammını yap yolla, daha fazla kira istiyorsan veya beni çıkarmak istiyorsan yasal yollara başvur
mahkemede görüşelim de geç
insanı bile bile iyi niyetinden saptırıyor böyleleri
Tam olarak bu durumdayım işte. Bu rezillik saçmalık. Çünkü 10 bin versem oğlu evlenmeyecek bak sen.

Yani bana dese ki bak evlenecek, öyle yada böyle çıkman lazım. Yine derim ben bakayım bi yer. Ama bunlar aşırı açgözlü. Bide 4 ay çıkmam için izin verip 3 kat kira istiyor haspam bak sen. Ben istesem zaten yasal yollardan tahliye bile edilsem 3bine 6-8 ay oturtabilirim ne lütufmuş gibi davranmalar

Sözleşmenin 10 gun sonra bitecegini belirtmişsiniz
1 sene dolmadan en az 1 ay önce noterden ihtar cekmesi lazimdi o sureyi kacirmis
Ayrica oglu oturacaksa bunu dayanak göstererek cekmesi lazim.ihtari
Siz ciktiktan sonra da 3 sene baskasina veremez verirse ceza oder siz de tazminat talebinde bulunabilirsiniz

Sözleşmenin 10 gun sonra bitecegini belirtmişsiniz
1 sene dolmadan en az 1 ay önce noterden ihtar cekmesi lazimdi o sureyi kacirmis
Ayrica oglu oturacaksa bunu dayanak göstererek cekmesi lazim.ihtari
Siz ciktiktan sonra da 3 sene baskasina veremez verirse ceza oder siz de tazminat talebinde bulunabilirsiniz
Ah bunu bilmiyordum.
Bitmeden çekerse tamamdır sanıyordum. Teşekkür ederim.

Ayrıca telefonda dedim, herhalde beni gelip öldürecek haliniz yok, gidin açın davanızı çıkarın beni evden diye. Adam yok ne davası falan yaptı. Öyle kurnaz tipler, aslında kadın ve oğlu. Öyle dava açayım tahliye edeyim diyecek kafa değil. Çık diyeyim çıksın kafası. Aslında derdi çık da değil. 10 bin versem otur yıllarca

Ah bunu bilmiyordum.
Bitmeden çekerse tamamdır sanıyordum. Teşekkür ederim.

Ayrıca telefonda dedim, herhalde beni gelip öldürecek haliniz yok, gidin açın davanızı çıkarın beni evden diye. Adam yok ne davası falan yaptı. Öyle kurnaz tipler, aslında kadın ve oğlu. Öyle dava açayım tahliye edeyim diyecek kafa değil. Çık diyeyim çıksın kafası. Aslında derdi çık da değil. 10 bin versem otur yıllarca
Seneye bu 10 binin 20 bin olmayacagi muamma

Benim eski ev sahibim beni hem telefondan hem esinin telefonundan taciz etti resmen ayrica da komsulari da orgutlemisti onlar da cik diye kapima dayanıyordu hatta polisle tehdit ettiler hadi cagir hatta ben cagirayim sizi dava edeyim demistim.
En son adam benim su kadar evim var depoziton bende kalmaz dedi ama odemedi
Sozlesmeyi bulamadim tasinma telasindan yoksa ihtar cekecektim Allahindan bulsun dedim hayatıma odaklandim.
Simdiki ev sahibimle de tahliye taahhütnamesi imzaladik ama bana 5 sene de otursaniz olur dedi tabii zamani gelince nasil.olur bilmiyorum. Simdilik gayet saygi çerçevesinde bir diyalogumuz var. Sizin de dediginiz gibi uslubunca konusuldugu surece ben de kimseye zorluk cikartmam ama boyle tehdit ve hakaretlerle cok yorucu oluyor
Siz de eger cirkeflesecekse hic muhatap olmadan yuzde 25 zam yapip gonderin aciklamaya da isim.soyisim şu tarihli kira bedeli yazin hatta sigarsa zamli kira da yazabilirsiniz
Ben avukata danismadim hep kendim okudum öğrendim, kimseye koz vermemek lazim

Seneye bu 10 binin 20 bin olmayacagi muamma

Benim eski ev sahibim beni hem telefondan hem esinin telefonundan taciz etti resmen ayrica da komsulari da orgutlemisti onlar da cik diye kapima dayanıyordu hatta polisle tehdit ettiler hadi cagir hatta ben cagirayim sizi dava edeyim demistim.
En son adam benim su kadar evim var depoziton bende kalmaz dedi ama odemedi
Sozlesmeyi bulamadim tasinma telasindan yoksa ihtar cekecektim Allahindan bulsun dedim hayatıma odaklandim.
Simdiki ev sahibimle de tahliye taahhütnamesi imzaladik ama bana 5 sene de otursaniz olur dedi tabii zamani gelince nasil.olur bilmiyorum. Simdilik gayet saygi çerçevesinde bir diyalogumuz var. Sizin de dediginiz gibi uslubunca konusuldugu surece ben de kimseye zorluk cikartmam ama boyle tehdit ve hakaretlerle cok yorucu oluyor
Önceki ev sahibim önce bindiğin arabayı görüyorum evimi satın al diye başıma ekşidi. Alamam deyince bu defa o zaman çık ben satacağım diye darladı. Sonra sat ben kontratım bitince çıkacağım deyince yok sen içindeyken satamıyorum diye yapıştı. Sonra haberim olmadan telefon numaramı bir sürü kişiye verdi, evimin fotoğraflarını paylaştı içinde eşyalarımla, bir de kiraya yıl içinde iki defa zam yapmıştı belgeleri vardı elimde. Sonra sattım evi hadi çık diye yapışınca tehdit ve hakaret de etti. Depozitomu vs de vermedi tabi. ben de kendime ev bulup, beni tehtit ve hakaret etmesinden ve tüm demin saydıklarımdan dolayı savcılığa şikayet ettim. Deprem filan oldu sanırım ondan dolayı bu kadar gecikti tam bir yıl oldu daha yeni çağırmışlar ifadeye. Geçen birini arattırdılar arayıp bulalım diye ama ne olacak bilmiyorum

X