Ev sahibim 5 yil sonra yeni kontrat istiyor

Alimee81

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
6 Ocak 2022
813
565
5 yil sonunda yasa ev sahiplerine emsal kira kadar kira talep etme hakki sunuyor. Bizimde nisanda 5.yilimiz doluyor. Dolayisiyla kiram 3 katina cikacak ama ev sahibim yeni kontrat istiyor. Gecen gun Emlakci aradi soyledi bunu ve sanki gerekli 5. yil sonrasi gibi anladim, o an nedense sorgulamadim. Fakat simdi gece gece aklıma bi kurt düştü. Acaba ayni anda baska sartlardami getirecek ev sahibi diye. 5 yil sonrasinda yeni kontrat normal bi durummu, bilen varmi? Teşekkürler

Yeni kontrat yaparsa zaman açısından sıfırlanmış olacak yani 10 yıl daha sizi çıkaramayacak ve 5. yıldan önce rayiç bedel davası açamayacak. Aslında sizin açınızdan avantajlı Ekstra maddelere dikkat edin ama kira artışı gibi konularda kontratta ne yazarsa yazsın devletin belirlediği oranı (%25 kalkınca da Aylık TÜFE olacak) geçse de geçerli sayılmaz. Belki araya tahliye taahhütnamesi falan sıkıştırmaya çalışacaktır. Her halukarda imzalamak zorunda değilsiniz. 10 seneye kadar eski kontratınız geçerli sayılır.

Bence yeni kontrat ev sahibinin aleyhine bir şey. Şu an zaten emsal kira isteme hakkı var. Kontratı yenilemezse 5 yıl sonra sebepsiz evden çıkmanızı isteyebilir. Yeni kontrat yapınca süre sıfırlanacak. Başka bir şey demiş olabilir mi? İlginç geldi bu talebi.
Haklisiniz bende aynisini dusundum. Ama yeni kontrat demesine rağmen bugun yok demedim dedi.

Yeni kontrat yaparsa zaman açısından sıfırlanmış olacak yani 10 yıl daha sizi çıkaramayacak ve 5. yıldan önce rayiç bedel davası açamayacak. Aslında sizin açınızdan avantajlı Ekstra maddelere dikkat edin ama kira artışı gibi konularda kontratta ne yazarsa yazsın devletin belirlediği oranı (%25 kalkınca da Aylık TÜFE olacak) geçse de geçerli sayılmaz. Belki araya tahliye taahhütnamesi falan sıkıştırmaya çalışacaktır. Her halukarda imzalamak zorunda değilsiniz. 10 seneye kadar eski kontratınız geçerli sayılır.
Haklisiniz bugunde yok oyle demedim dedi ama ben yeni kontrat sozunu duydum. Belkide yanlis ifade etti kendini o an.

X