Yeni ev ve kiracı

merhabalar herkese,

bugün bir ev satın aldık, içinde şu an kiracı var, biz de kirada oturuyoruz ve başka evimiz yok.
kiracı 4,5 yıldır oturuyormuş, eve bakmaya gittiğimizde "benim kontratım temmuza kadar, o zamana kadar vaktim var çıkmak için" demişti, bizde yardımcı olmaya çalışırız elbette demiştik.
tabii tapu bize geçtiği için onun kontratı bitti şu an.
biz yardımcı olmak istiyoruz kendisine, kadın ve 5 yaşındaki oğlu birlikte yaşıyorlar, mağdur etmek istemiyoruz.

bizim isteğimiz şu yönde, kiracı ev bulana kadar hem kira hem kredi ödeyeceğimiz için kiracının bize ödeyeceği kiranın bizim kiramızla aynı olmasını istiyoruz.

bu konuda tecrübesi olan varsa benimle paylaşabilir mi..
nasıl bi yol izlemeliyiz?
2-3 aylık kira sözleşmesi yapabilir miyiz?
bize artıları eksileri ne olur? vs. vs.

güncelleme: avukatla konuştuk, iki yol varmış;
1-tapuyu aldıktan sonra 1 ay içinde noterden ihtar çekmek. bu ihtar evi boşaltmak için 6 ay süre veriyor kiracıya, boşaltmazsa 6 ayın sonunda tahliye davası açılabiliyormuş. dava 2-3 yıl sürebilirmiş.
2-kiracıyla konuşup anlaşıp, mevcuttaki kira sözleşmesi ne zaman bitiyorsa o zamana kadar mühlet verilebiliyormuş, bunu da noterde karşılıklı sözleşmeyle resmileştirmek gerekiyormuş. eğer o sürenin sonunda çıkmazsa yine dava yoluna gidiliyormuş, o dava da 1 yıl sürebiliyormuş.

biz kiracıyla anlaşma yoluna gidip noterden sözleşme yapmaya karar verdik.
Evet en iyi kararı vermişsiniz ailemin de buna benzer bir sıkıntısı var kadın manyak çıktı evden çıkmıyor ihtar çektiler şimdi kadın evi sahipleniyor resmen saçma sapan şeyler soruyormuş komşulara ruh hastalarına denk geliyoruz sürekli

Pazar günü görüşecektiniz bir gelişme oldu mu ?

naptınız görüştünüz mü kiracıyla ?
Pazar günü görüştük kiracıyla, gayet ılımlıydık karşılıklı, temmuza kadar kira kontratı var ama yakın yerde ev bulursam hemen çıkacağım dedi, çünkü çocuğu aynı sokakta okula gidiyor.

zaten kira artışı vs konularına asla girmedim, çünkü kiracıyı haklı buluyorum.

ihtarname çekeceğiz bugün ya da yarın, ve tahliye taahhütnamesi imzalayacağız. prosedür neyse onu yapalım benim için sakıncası yok dedi, zaten bende çıkmak istiyorum dedi.

hatta "evi görmek istediğiniz zaman haber verin, çay kahve kurabiye yaparım" dedi 😅 iyi anlaştık kısacası.

Ilk cümlelerde takıldığım yere yorum yazmak istedim geri kalani okuyacağım
Siz evi alinca kontrat suresi bitmez eski ev sahibi ile Temmuzda yaptiysa sozlesmeyi, suresi o zamana kadardir. Cikmasini istiyorsanız (gerisini okumadim henuz), 1 ay icinde sözleşme bitiminde sozlesme yenilenmeyecektir diyerek ihtar cekebilirsiniz. Yani sozlesme suresi bitti diye düşünmeyin eger tahliye de istiyorsaniz bu ihtar içinde belirtebilirsiniz
evet bunları öğrendik farklı avukatlardan. emlakçı bizi yanlış yönlendirmiş, bunlar bizim kendi düşüncemiz değildi zaten..

Tahliye kararına uyup uymamak kiracının insafına kalmış bir durum.
6 Ay içinde tahliye edeceğim der ama etmeyebilir.
2 aylik kira sözleşmesi falan yapamazsınız hukuken geçerli değil.
Sözleşmeye ne yazarsan yaz 10 yıl oturur kiracı. Düzenli ödeme yapıyorsa çıkmama hakkı var
Gayrimenkul danismaniyiz karı koca.
Yerel emlakcilar evi size satmak için gerçekleri söylemezler.
Eminim cayma akcesi falan da yapmamıştır. Hatta üstüne pay koyup satmıştır. Bu ülkede yerel emlakcilar ile iş yapmayın başınız yanar.

Pazar günü görüştük kiracıyla, gayet ılımlıydık karşılıklı, temmuza kadar kira kontratı var ama yakın yerde ev bulursam hemen çıkacağım dedi, çünkü çocuğu aynı sokakta okula gidiyor.

zaten kira artışı vs konularına asla girmedim, çünkü kiracıyı haklı buluyorum.

ihtarname çekeceğiz bugün ya da yarın, ve tahliye taahhütnamesi imzalayacağız. prosedür neyse onu yapalım benim için sakıncası yok dedi, zaten bende çıkmak istiyorum dedi.

hatta "evi görmek istediğiniz zaman haber verin, çay kahve kurabiye yaparım" dedi 😅 iyi anlaştık kısacası.
Çok sevindim.
Bizim kiracı da evi aldıgımız zaman ılımlıydı.
Ama işte sonra biraz cazgırlıga vurdu işi.
Ama yine de çıktılar 4 ay sonra.
Umarım sorunsuz evinize yerleşirsiniz.
Kaç yıllık bina ne kadara aldınız ?
Kredi çektiniz mi ?

Sözleşmeye ne yazarsan yaz 10 yıl oturur kiracı. Düzenli ödeme yapıyorsa çıkmama hakkı var
Eminim cayma akcesi falan da yapmamıştır. Hatta üstüne pay koyup satmıştır. Bu ülkede yerel emlakcilar ile iş yapmayın başınız yanar.
şansımıza diyelim o zaman.

ama elimde imzaladığı tahliye taahhütnamesi olursa icra hakkımı kullanamıyor muyum? avukat söyledi bunu.

ve benim de ilk ve tek evim bu ev.

ben bunlara gerek olacağını sanmıyorum zaten, herkes kötü tecrübe yaşıyor diye ben de yaşayacak değilim.

görümcem de ekim ayında ev aldı, ihtarnameden sonra 1,5 ay içinde boşalttı evi. hep kötü örnekler yaşanmıyor yani.

Bize evi satan iki kız kardeş aynı bunu yaptılar.
Evin üzerine 50 bin daha koymuşlar geçen sene.
Evi aldıktan sonra öğrendik.
Kırk yalan söylediler.
Haram zıkkım olsun diyorum ben.
Zerrece helal etmiyorum.

Çok sevindim.
Bizim kiracı da evi aldıgımız zaman ılımlıydı.
Ama işte sonra biraz cazgırlıga vurdu işi.
Ama yine de çıktılar 4 ay sonra.
Umarım sorunsuz evinize yerleşirsiniz.
Kaç yıllık bina ne kadara aldınız ?
Kredi çektiniz mi ?
çok teşekkür ederim 🙏

40 yıllık bi ev, içi yapılı ve masrafsız, oturduğumuz yerin en güzel yerinde, deniz manzarası da var, zemini kayalık olan bi yer. 1.850.000 TL ye aldık, 1 milyon kredi çektik.

çok teşekkür ederim 🙏

40 yıllık bi ev, içi yapılı ve masrafsız, oturduğumuz yerin en güzel yerinde, deniz manzarası da var, zemini kayalık olan bi yer. 1.850.000 TL ye aldık, 1 milyon kredi çektik.
Rabbim agız tadıyla oturmayı nasip etsin.
İçi yapılı masrafsız olması çok güzel bir şey.
Hangi şehirde aldınız bayagı iyiymiş fiyatı :)

çok teşekkür ederim 🙏

Hayırlı olsun, ağız tadıyla sağlıkla oturun inşallah 🥰

yerel emlakçıdan kastınız nedir? büyük emlak ofislerinin dışında kalan mahalle arası emlakçılar mı ?

yerel emlakçıdan kastınız nedir? büyük emlak ofislerinin dışında kalan mahalle arası emlakçılar mı ?
Evet. Çünkü onlar mulkunuzun üstünden para alır. Yani elinize beş milyon verir 500 bini alır örneğin. Biz biten rakamın üstünden yüzde iki alır maliyeye fatura ile bildirim yapariz

Arkadaşlar konu sahibinin konusunu baltalamak istemem ama mesela oturmayacağımız bir evi aldığımızda da bu 1 ay ihtar 6 ay sonra çıkarma durumu geçerli mi?

Ne olursa olsun yeni bir ev aldığınızda ilk ay dolmadan ihtarınızı çekin, sonuçta ne olacağı belli olmaz bugün kardeşinize borç verirsiniz iki gün sonra isteyince kötü olursunuz. Lütfen ihtarınızı çekin ben 3 senedir uğraşıyorum.

Arkadaşlar içinde kiraci olan evi yatırım için alin. Şu an yasalar kiracının yanında. Çıkartmak için çok fazla işlemi aynı anda goturebilmeniz gerekir.

Bize evi satan iki kız kardeş aynı bunu yaptılar.
Evin üzerine 50 bin daha koymuşlar geçen sene.
Evi aldıktan sonra öğrendik.
Kırk yalan söylediler.
Haram zıkkım olsun diyorum ben.
Zerrece helal etmiyorum.
Emlakcilik yasal bir meslek
Evinizin satış fiyatı üzerinden yüzden iki alınır maliyetin belirlediği rakam budur.
Üstünü alıyorsa suç işlemiş olur.

Bugün ihtarnameyi çektim, hatta kiracımızla beraber gittim notere, noter çok güldü halimize, nasıl böyle bişey olabilir dedi 🤣 ordan beraber kahve içmeye gittik, sonra da sohbet muhabbet evine bıraktım. hoş sohbetli bi insan, bundan sonra da iletişimizin iyi yönlü devam etmesi temennilerinde bulunduk arkadaşça da görüşürüz dedik.

umarım hakkımızda hayırlısı olur.

X