Yeni ev ve kiracı

KirazHanim

08.04 🌏
Kayıtlı Üye
9 Ocak 2014
6.799
8.338
merhabalar herkese,

bugün bir ev satın aldık, içinde şu an kiracı var, biz de kirada oturuyoruz ve başka evimiz yok.
kiracı 4,5 yıldır oturuyormuş, eve bakmaya gittiğimizde "benim kontratım temmuza kadar, o zamana kadar vaktim var çıkmak için" demişti, bizde yardımcı olmaya çalışırız elbette demiştik.
tabii tapu bize geçtiği için onun kontratı bitti şu an.
biz yardımcı olmak istiyoruz kendisine, kadın ve 5 yaşındaki oğlu birlikte yaşıyorlar, mağdur etmek istemiyoruz.

bizim isteğimiz şu yönde, kiracı ev bulana kadar hem kira hem kredi ödeyeceğimiz için kiracının bize ödeyeceği kiranın bizim kiramızla aynı olmasını istiyoruz.

bu konuda tecrübesi olan varsa benimle paylaşabilir mi..
nasıl bi yol izlemeliyiz?
2-3 aylık kira sözleşmesi yapabilir miyiz?
bize artıları eksileri ne olur? vs. vs.

güncelleme: avukatla konuştuk, iki yol varmış;
1-tapuyu aldıktan sonra 1 ay içinde noterden ihtar çekmek. bu ihtar evi boşaltmak için 6 ay süre veriyor kiracıya, boşaltmazsa 6 ayın sonunda tahliye davası açılabiliyormuş. dava 2-3 yıl sürebilirmiş.
2-kiracıyla konuşup anlaşıp, mevcuttaki kira sözleşmesi ne zaman bitiyorsa o zamana kadar mühlet verilebiliyormuş, bunu da noterde karşılıklı sözleşmeyle resmileştirmek gerekiyormuş. eğer o sürenin sonunda çıkmazsa yine dava yoluna gidiliyormuş, o dava da 1 yıl sürebiliyormuş.

biz kiracıyla anlaşma yoluna gidip noterden sözleşme yapmaya karar verdik.

Son düzenleme:
merhabalar herkese,

bugün bir ev satın aldık, içinde şu an kiracı var, biz de kirada oturuyoruz ve başka evimiz yok.
kiracı 4,5 yıldır oturuyormuş, eve bakmaya gittiğimizde "benim kontratım temmuza kadar, o zamana kadar vaktim var çıkmak için" demişti, bizde yardımcı olmaya çalışırız elbette demiştik.
biz yardımcı olmak istiyoruz kendisine, kadın ve 5 yaşındaki oğlu birlikte yaşıyorlar, mağdur etmek istemiyoruz.

bizim isteğimiz şu yönde, kiracı ev bulana kadar hem kira hem kredi ödeyeceğimiz için kiracının bize ödeyeceği kiranın bizim kiramızla aynı olmasını istiyoruz.

Tapu size geçince kira kontratının bittiğine emin misiniz?

Bir avukattan yardım alın, sorularınızın en net cevabını bir avukattan danışmanlık alarak elde edebilirsiniz.

merhabalar herkese,

Hayır kontratı bitmedi devam ediyor.
Temmuz ayına kadar oturmasını istemiyorsanız ihtar çekeceksiniz 1 aylık zamanınız var.
Zam yapacagını da sanmıyorum ben de kiracı olsam ben de yapmam.
Evi tüm şartlarıyla kabul edip satın almış oluyorsunuz.
1 sene önce ben de kiracılı ev aldım 4 ayda çıktı ama çıkana kadar da canımızı sıkmadı degil.
Neyse umarım sorunsuz taşınırsınız, hayırlı olsun.

Sizin kiranız ne kadar? Kadının şu an ödediği kira ne kadar?

tapu size geçtiği için onun sözleşmesi bitmedi, öyle bir şey yok
emlakçı mı dedi bunları size?

siz evi kiracılı olarak aldınız, olan sözlemenin tarafı haline geldiniz.
çıksın istiyorsanız gidin ihtar çekiin yoksa evden çıkmasa o haklı hale gelir
2-3 aylık yeni sözleşme de yapmaz yeni kira bedeliyle, çünkü öyle bir mecburiyeti yok, neden yapsın ki?

Arkadaşlar doğru yönlendirir ama ben çıkmak için 6 ay hakkı var diye biliyorum. Doğru olmayabilir ama
emlakçı ev size geçtikten sonra 45 gün süresi var dedi ama emin olamıyorum, o yüzden araştırıyorum.
Sizin şu an oturduğunuz evle satın aldığınız evin kirası aynı ederde olabilecek mi peki ?
olur çünkü muhitler yakın, ve aldığımız ev daha iyi bi yerde.
Tapu size geçince kira kontratının bittiğine emin misiniz?

Bir avukattan yardım alın, sorularınızın en net cevabını bir avukattan danışmanlık alarak elde edebilirsiniz.
emin değilim.

avukattan önce burdan bi fikir edinmek istedim.
Hayır kontratı bitmedi devam ediyor.
Temmuz ayına kadar oturmasını istemiyorsanız ihtar çekeceksiniz 1 aylık zamanınız var.
Zam yapacagını da sanmıyorum ben de kiracı olsam ben de yapmam.
Evi tüm şartlarıyla kabul edip satın almış oluyorsunuz.
1 sene önce ben de kiracılı ev aldım 4 ayda çıktı ama çıkana kadar da canımızı sıkmadı degil.
Neyse umarım sorunsuz taşınırsınız, hayırlı olsun.
siz bu konuda yetkili birine benziyorsunuz 😅
Sizin kiranız ne kadar? Kadının şu an ödediği kira ne kadar?
biz şu an oturduğumuz evde geçen ay 5 yılımızı doldurduk, ev sahibi rayiç bedele çekmenin b.kunu çıkardı.. 3500 tl olan kirayı 25-30 bin arası istiyorum dedi, civardaki yeni kiralar 15 bin civarı olmasına rağmen. biz de 10 bin tl ödeyip geçtik, aslında niyetimiz 12 bin de anlaşmaktı.. ev bulup çıkacağız dedik, süre konuşulmadı..

şu an yeni evdeki kiracı 4 bin tl ye oturuyormuş, evi satın aldığımız kişiler bu kiranın ev için çok az olduğunu ama uğraşmak istemedikleri için sattıklarını söylediler.

tapu size geçtiği için onun sözleşmesi bitmedi, öyle bir şey yok
emlakçı mı dedi bunları size?

siz evi kiracılı olarak aldınız, olan sözlemenin tarafı haline geldiniz.
çıksın istiyorsanız gidin ihtar çekiin yoksa evden çıkmasa o haklı hale gelir
2-3 aylık yeni sözleşme de yapmaz yeni kira bedeliyle, çünkü öyle bir mecburiyeti yok, neden yapsın ki?
ben tamamen emlakçının bize söylediğini yazdım buraya.. niyetim kiracıyı mağdur etmek falan değil.

Siz evi aldınız diye kiracının sözleşmesi kendiliğinden sonlanmaz, ama siz doğrudan o sözleşmenin tarafı haline gelirsiniz. Bir avukata danışıp yasal yollardan ilerleyin eğer eve geçmek istiyorsanız.
biz kiracıyı mağdur etmeden ama kendimiz de mağdur olmadan eve geçmek istiyoruz, yani temmuza kadar da sürebilir bu süreç önemli değil.

emlakçı ev size geçtikten sonra 45 gün süresi var ded
Alakası yok ev üstünüze geçtikten sonra 1 ay içinde noterden uygun şekilde tahliye yazısı göndermek zorundasınız ondan sonra 6 ay sonra tahliye davası açabilirsiniz.
Her türlü avukata danışmanızı tavsiye ederim, almadan evvel danışsanız daha iyi olabilirmiş.
Kirayı güncellerseniz onun kiracılığı yeniden kontrat yapılmış gibi 0 seneden başlıyor diye aklımda kalmış yani 5 sene çıkaramazsınız

biz kiracıyı mağdur etmeden ama kendimiz de mağdur olmadan eve geçmek istiyoruz, yani temmuza kadar da sürebilir bu süreç önemli değil.

Emlakçının verdiği bilgi doğru değil. En doğrusu hemen bir avukata gidip süreci başlatın. İki tarafın da yasal hakları var.

emlakçı ev size geçtikten sonra 45 gün süresi var dedi ama emin olamıyorum, o yüzden araştırıyorum.

olur çünkü muhitler yakın, ve aldığımız ev daha iyi bi yerde.

emin değilim.

avukattan önce burdan bi fikir edinmek istedim.

siz bu konuda yetkili birine benziyorsunuz 😅

biz şu an oturduğumuz evde geçen ay 5 yılımızı doldurduk, ev sahibi rayiç bedele çekmenin b.kunu çıkardı.. 3500 tl olan kirayı 25-30 bin arası istiyorum dedi, civardaki yeni kiralar 15 bin civarı olmasına rağmen. biz de 10 bin tl ödeyip geçtik, aslında niyetimiz 12 bin de anlaşmaktı.. ev bulup çıkacağız dedik, süre konuşulmadı..

şu an yeni evdeki kiracı 4 bin tl ye oturuyormuş, evi satın aldığımız kişiler bu kiranın ev için çok az olduğunu ama uğraşmak istemedikleri için sattıklarını söylediler.
Hah bizim ev sahibi için de başka ülkeye taşınacak demişlerdi yalan çıktı.
Üstelik evin fiyatının üzerine 50 bin daha koyarak bize sattılar.
Helal etmiyorum.
Bu arada kiracılı ev cidden sıkıntı evi satan kişiler az çok kiracısını bilir o sebeble satmış geçmişler.
Kiracı nasıl birisi ılımlı mı mesela ?

Alakası yok ev üstünüze geçtikten sonra 1 ay içinde noterden uygun şekilde tahliye yazısı göndermek zorundasınız ondan sonra 6 ay sonra tahliye davası açabilirsiniz.
Her türlü avukata danışmanızı tavsiye ederim, almadan evvel danışsanız daha iyi olabilirmiş.
Kirayı güncellerseniz onun kiracılığı yeniden kontrat yapılmış gibi 0 seneden başlıyor diye aklımda kalmış yani 5 sene çıkaramazsınız

Emlakçının verdiği bilgi doğru değil. En doğrusu hemen bir avukata gidip süreci başlatın. İki tarafın da yasal hakları var.
avukata danışmak daha iyi olacak dediğiniz gibi.
Hah bizim ev sahibi için de başka ülkeye taşınacak demişlerdi yalan çıktı.
Üstelik evin fiyatının üzerine 50 bin daha koyarak bize sattılar.
Helal etmiyorum.
Bu arada kiracılı ev cidden sıkıntı evi satan kişiler az çok kiracısını bilir o sebeble satmış geçmişler.
Kiracı nasıl birisi ılımlı mı mesela ?
biraz suyuna gitmek gerekiyor sanırım kiracının, çok ılımlı biri değil ama biz eve bakmaya gittiğimizde ben de ev bakıyorum demişti.

X