Ev sahibimle anlaşamadık

Biruslanmaz

Üye
Kayıtlı Üye
21 Mart 2023
276
558
Bir yıldır oturduğum evde yeni sözleşme için anlaşma sağlayamadık. %100 zam yaparak kirayı iki katına çıkarmak istiyor. Şu an yeni bir eve taşınmak emlakçı, depozito, nakliye derken benim için çok maliyetli. Beni çok zorlayacak bile olsa % 85'i de kabul ettim ama kabul etmiyor. 71 yaşında yalnız yaşayan bir kadın. Kirayı elden almak istedi biz de her ay için senet yaptık. Kiramı ödedikçe senetlerimi aldım. İhtiyacı olan bir insan değil. Tek gideri faturaları ve mutfak masrafı. Şehrin en işlek yerinde kafeye kiraladığı binası bile var. Sadece kiralar çok yükseldiği için herkes çok zam yapıyor ben neden yapmayayım ki mantığıyla bu kadar zam yapıyor. Bunu kendi ağzıyla da söyledi zaten. Hakkımı yedirmek gibi bir niyetim yok. Evi kiralarken tahliye sözleşmesi imzalatmıştı. Sözleşmeye göre beni evden 15 gün içinde sebepsiz çıkartabilirmiş öyle söyledi. Bir de kontratın 19. maddesinde "taraflardan biri sözleşme bitimine 15 gün kala yazılı beyan göndermezse sözleşme yenilenmiş sayılır" gibi bir şey yazıyor. Tahliye sözleşmesindeki 15 gün bu 15 gün mü? Bilen veya fikri olan var mı? Tahliye sözleşmesini istediği vakit kullanabilir mi? Böyle bir zam talebi durumunda da geçerli midir? Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızım..

Tahliye sözleşmesi evi kiraladığınız gün kontratınızdaki tarihle aynıysa, geçersiz.
Ayrıca senetle falan ödeme yapmayın, istesin ya da istemesin banka hesabına detaylı açıklama ile atın.
Sizin güvenceniz bu ödemeler, yasal hakkınızı korumanın tek yolu.
Evi Eylül 2022de kiraladım kira sözleşmesinde de tahliye sözleşmesinde de aynı tarih yazıyor. Tahliye sözleşmesi de 1 yıl için mi geçerliydi. Kira sözleşmesi gibi bir yıl sonra kendiliğinden yenilenme durumu var mıdır? Çok teşekkür ederim bu arada

Bir yıldır oturduğum evde yeni sözleşme için anlaşma sağlayamadık. %100 zam yaparak kirayı iki katına çıkarmak istiyor. Şu an yeni bir eve taşınmak emlakçı, depozito, nakliye derken benim için çok maliyetli. Beni çok zorlayacak bile olsa % 85'i de kabul ettim ama kabul etmiyor. 71 yaşında yalnız yaşayan bir kadın. Kirayı elden almak istedi biz de her ay için senet yaptık. Kiramı ödedikçe senetlerimi aldım. İhtiyacı olan bir insan değil. Tek gideri faturaları ve mutfak masrafı. Şehrin en işlek yerinde kafeye kiraladığı binası bile var. Sadece kiralar çok yükseldiği için herkes çok zam yapıyor ben neden yapmayayım ki mantığıyla bu kadar zam yapıyor. Bunu kendi ağzıyla da söyledi zaten. Hakkımı yedirmek gibi bir niyetim yok. Evi kiralarken tahliye sözleşmesi imzalatmıştı. Sözleşmeye göre beni evden 15 gün içinde sebepsiz çıkartabilirmiş öyle söyledi. Bir de kontratın 19. maddesinde "taraflardan biri sözleşme bitimine 15 gün kala yazılı beyan göndermezse sözleşme yenilenmiş sayılır" gibi bir şey yazıyor. Tahliye sözleşmesindeki 15 gün bu 15 gün mü? Bilen veya fikri olan var mı? Tahliye sözleşmesini istediği vakit kullanabilir mi? Böyle bir zam talebi durumunda da geçerli midir? Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızım..
Her yıl sozlesme yapilmaz zaten ilk yapilan gecerli olur

Emsal kiralar ne kadar ?
Siz ne kadara oturuyorsunuz , ev sahibinin talep ettiği kira nedir ?
6 bine oturuyorum 12 bin talep ediyor. Emsal kiralar da 10-15 bin bandında. Emlakçı için bir kira depozito için bir kira verecek olmasam hiç uğraşmayıp çıkıp gideceğim evden ama öyle bir durumum yok. Şu anki ödemelerimin arasında öyle bir hamle yapmak mali anlamda intihar olabilir benim için.

• Tahliye taahhütnamesinde iki tarih bulunur: Düzenleme tarihi ve tahliye tarihi. Taahhüdün düzenleme tarihi, kira sözleşmesinden sonraki bir tarih olmalıdır. Kira sözleşmesinden önce ya da sözleşmeyle aynı tarihteki taahhüt geçersizdir. Tahliye tarihi, düzenleme tarihinden sonraki herhangi bir tarih olabilir.

Evi Eylül 2022de kiraladım kira sözleşmesinde de tahliye sözleşmesinde de aynı tarih yazıyor. Tahliye sözleşmesi de 1 yıl için mi geçerliydi. Kira sözleşmesi gibi bir yıl sonra kendiliğinden yenilenme durumu var mıdır? Çok teşekkür ederim bu arada
Tahliye geçersiz tarihleri aynıysa, yani sizi onunla tehdit etmesi boşa.
Kiranızı düzenli ödediniz sürece ki senetle olmaz o iş, vermeyebilir, banka kanalına geçin lütfen sizi evden çıkaramaz.
Bunun için çok belli başlı sebepler gerekir ki belli, o sebepler yok.
Bir banka hesabı isteyin, tamam yüzde yüz artış yapıyorum deyip oturun, ilk kiranızı da geçen seneden yüzde yirmi beş yasal sınırla arttırarak yatırın.
Hodri meydan…

Her konuda "kiranız ne kadar? Emsal ne kadar" diye konu sahibini suçlamak için sormasanız mı acaba? Emsal kiraya çıkarma 5 yıldan sonra oluyor. Ev sahibi bir yıl iyi oranda kira alırken iyi de, hemen ikinci yılda %100 zam ne demek?
Emsal kira diye diye birileri kirasını yükselttikçe herkes yükseltiyor. Ben bu sürece boyun eğenlerden olmak istemiyorum.

Konu sahibi bizim de tahliye taahhüdümüz vardı. Öyle hemen tahliye edemiyor. Bizim de vardı. İlk mahkemeyi bile 1 yıl sonraya verdi hakim. 15 gün kala size bildirimde bulunmadıysa sözleşme yenilenmiş sayılır evet. Yeni taahhütname sakın imzalamayın. Bu süreci atlatırsanız geçersiz sayılır

• Tahliye taahhütnamesinde iki tarih bulunur: Düzenleme tarihi ve tahliye tarihi. Taahhüdün düzenleme tarihi, kira sözleşmesinden sonraki bir tarih olmalıdır. Kira sözleşmesinden önce ya da sözleşmeyle aynı tarihteki taahhüt geçersizdir. Tahliye tarihi, düzenleme tarihinden sonraki herhangi bir tarih olabilir.
Tahliye tarihini hatırlamıyorum. Göstermiyor da ayrıca bana

Konu sahibi bizim de tahliye taahhüdümüz vardı. Öyle hemen tahliye edemiyor. Bizim de vardı. İlk mahkemeyi bile 1 yıl sonraya verdi hakim. 15 gün kala size bildirimde bulunmadıysa sözleşme yenilenmiş sayılır evet. Yeni taahhütname sakın imzalamayın. Bu süreci atlatırsanız geçersiz sayılır
Teşekkür ederim. Şu an tek yapmak istediğim kendim bir zam yapıp ptt'den ev sahibim adına bir hesap açıp kiramı o kanaldan ödemeye devam etmek. Ama tahliye taahhüdü kafamı kurcalıyor. Süresiz olabiliyor mu bu taahhüt?

Teşekkür ederim. Şu an tek yapmak istediğim kendim bir zam yapıp ptt'den ev sahibim adına bir hesap açıp kiramı o kanaldan ödemeye devam etmek. Ama tahliye taahhüdü kafamı kurcalıyor. Süresiz olabiliyor mu bu taahhüt?

Hayır. Tahliye edeceğiniz tarih üzerinde var mı? O süreyi aşıp sözleşme de kendiliğinden yenilendiğinde ve size bildirimde bulunmadığı takdirde geçersiz sayılıyor. Ancak yeni imzalatması lazım
Bir de bi avukata gitseniz çok iyi olur

Üstelik şikayet ederim diyin, elden kira akıp vergisini kaçırmış
Bunu söyledim. Birden bağırmaya başladı. "Ben emlak vergimi ödüyorum sen ne demek istiyorsun?" diyerek. Laf anlatması biraz zor. Yaşı dolayısıyla mı karakteri dolayısıyla mı bilmiyorum. Bu kadar zammın anlamsız olduğunu söyledim. Malın maliyeti artınca doğal olarak zam geliyor ama evin maliyesi ne kadar artmış olabilir diye sordum. 1 milyonluk ev 3 milyon oldu evin maliyeti artıyor tabi diyerek yine bağırmaya başladı.

Ev sahibinizin giderini, ihtiyacını hesaplamak yakışıksız bir durum, sonuçta onun malı ve o malın bir değeri var. 6 bin iki depo benzin parası günümüzde, kirasını şişirenler evet var;ama bahsettiğiniz kiralar günümüzde ideal. Yalnız bana kalırsa evet fazla arttırmış, max 9 10 bin arası uygun olurmuş. Yasal olarak devlet zaten sınırlama koydu, ben bunu adil bulmuyorum şu ekonomik ortamda ev sahiplerine bu konuda hak veriyorum ve lütfen siz de bize bu konuda kolaylık gösterin 9 binde anlaşalım deyin. Aksi hâlde %25 zamlı göndereceğinizi, sizi hukuken çıkaramayacağınızı söylersiniz.

X