Ev sahibimle anlaşamadık

Her konuda "kiranız ne kadar? Emsal ne kadar" diye konu sahibini suçlamak için sormasanız mı acaba? Emsal kiraya çıkarma 5 yıldan sonra oluyor. Ev sahibi bir yıl iyi oranda kira alırken iyi de, hemen ikinci yılda %100 zam ne demek?
Soruyoruz çünkü görüyoruz ki bazı üyeler civarı 10 15 iken kendisi 2 3 e oturuyor. Buda ev sahibinin hakkına girmek. Yine yarı yarıya fark var yani

Tahliye geçersiz tarihleri aynıysa, yani sizi onunla tehdit etmesi boşa.
Kiranızı düzenli ödediniz sürece ki senetle olmaz o iş, vermeyebilir, banka kanalına geçin lütfen sizi evden çıkaramaz.
Bunun için çok belli başlı sebepler gerekir ki belli, o sebepler yok.
Bir banka hesabı isteyin, tamam yüzde yüz artış yapıyorum deyip oturun, ilk kiranızı da geçen seneden yüzde yirmi beş yasal sınırla arttırarak yatırın.
Hodri meydan…
İçim rahatladı. Gerçekten çok teşekkür ederim. Babadan kalma gayrımenkullerinin gelirleriyle hiç çalışmasına bile ihtiyacı olmamış. 71 yaşına gelmiş. Hayatı zor ya da kolay geçmiş olabilir o kısmıyla ilgilenmiyorum. Orası benim haddim değil. Ama şu an görüyorum ki maddi anlamda çok rahat olan belli bir yaşı tamamlamış bir teyzemiz. Ben 27 yaşıma yeni girdim. Köyde büyüdüm. Köye yakın diye vasat bir lisede okudum. Okuldan sonra işlerden ders çalışmaya fırsatımız olmazdı. Ailemle ne kendimize ait bir evimiz ne de bu yaşıma kadar kendime ait bir odam olmadı. Liseden sonra haftanın üç günü dershaneye giderdim kalan 4 günü dershane ücretimi karşılamak ve yol yemek masrafımı çıkarmak için başkalarının tarlalarında gündeliğe gider güneşin altında mola vermeden 12 13 saat çalışırdım 18 yaşımda. Ailem de elinden geleni yaptı ödemeleri yaptıktan sonra elimizde bir şey kalmaz babam cebindeki 8 lira bozukluğun 6 lirasını bana verirdi. Üniversite okurken bir yandan da devamlı çalıştım. Yüksek lisans yaptım o süreçte de devamlı çalıştım. Şimdi iyi bir şirkette muhasebe uzmanıyım. 4 kardeşiz. En büyük benim hala üniversitede olanlara destek çıkıyorum, geriden gelen ödemelerimiz var bir yandan hayatımda ileriyi görmeye de çalışıyorum. Zor yollardan geçtim. Beni pişiren, şu an olduğum kişi olmama katkı sağlayan bütün zorluklara da minnettarım. Hep savaştım, öyle alıştım. Pabuç bırakmadım. Hodri meydan dedim. O yüzden şimdi sırf aç gözlülüğü için bu duruma getiren ev sahibime ya da başka birine düzen böyle ne yapalım diyerek boyun eğemem. Düzenin benden yana olmamasına alışkınım.. :)

Her konuda "kiranız ne kadar? Emsal ne kadar" diye konu sahibini suçlamak için sormasanız mı acaba? Emsal kiraya çıkarma 5 yıldan sonra oluyor. Ev sahibi bir yıl iyi oranda kira alırken iyi de, hemen ikinci yılda %100 zam ne demek?
Burda konu sahibini suçlamak için sorulmuyor. Bazen bedava diyebileceğimiz rakamlarla oturanlar da var

Burda konu sahibini suçlamak için sorulmuyor. Bazen bedava diyebileceğimiz rakamlarla oturanlar da var
İyi de 1 yıllıj kiracı ne kadar bedavaya oturabilir? 3 yıldan sonra evet öyle oluyor ama 1 yılda da hemen emsale çıkaramazsın

Ev sahibinizin giderini, ihtiyacını hesaplamak yakışıksız bir durum, sonuçta onun malı ve o malın bir değeri var. 6 bin iki depo benzin parası günümüzde, kirasını şişirenler evet var;ama bahsettiğiniz kiralar günümüzde ideal. Yalnız bana kalırsa evet fazla arttırmış, max 9 10 bin arası uygun olurmuş. Yasal olarak devlet zaten sınırlama koydu, ben bunu adil bulmuyorum şu ekonomik ortamda ev sahiplerine bu konuda hak veriyorum ve lütfen siz de bize bu konuda kolaylık gösterin 9 binde anlaşalım deyin. Aksi hâlde %25 zamlı göndereceğinizi, sizi hukuken çıkaramayacağınızı söylersiniz.
Ben 11 bini kabul etmiştim zaten. Ama o sesini ayarsızca yükselterek katiyen olmaz dedi. Ben ona kolaylık gösteriyorum zaten. Bunun bana dezavantaj olduğunu bile bile kiramı elden ödemeyi bile kabul etmiştim. Apartmanda kimse onu sevmiyor. Yapılacak hiçbir şeyin bedelini ödemiyor. Ben taşındıktan sonra da evde kalacak masrafları da kendim kiradan düşmeden karşıladım zaten bu zamana kadar. Apartman kapısının kilidi değişecek dediler kendim karşıladım. Apartman boşluğundaki aydınlatma sistemi yenilenecek dediler masrafa ev sahibim kabul etmese de kendim ortak oldum. Benden önceki kiracının ödemeden bırakıp gittiği aidatı bile ben ödedim. Ben yeterince kolaylık sağladığımı düşünüyorum. Ama onun bana sağladığı bir kolaylık göremiyorum. Büyüklüğü ne derece olursa olsun para hesabı yapan biri olmadım cimri de değilim. Diğer kiraların yükseldiğini sebep göstererek "kolaylık sağlama" fikrini hiç düşünmeden böyle bir zam yapıp bana başka seçenek bırakmadığı için bu konuda istismar edildiğimi düşünüyorum.

Soruyoruz çünkü görüyoruz ki bazı üyeler civarı 10 15 iken kendisi 2 3 e oturuyor. Buda ev sahibinin hakkına girmek. Yine yarı yarıya fark var yani

Bu konuda 1 yıldan bahsediyoruz? 3 yıldan sonra neyse. 1 yıl doldu hadi hoopp emsale çıkarıyorum diye bi dünya yok maalesef. Benim eski kiracı olmamın avantajı nerde kalıyor?

Bunu söyledim. Birden bağırmaya başladı. "Ben emlak vergimi ödüyorum sen ne demek istiyorsun?" diyerek. Laf anlatması biraz zor. Yaşı dolayısıyla mı karakteri dolayısıyla mı bilmiyorum. Bu kadar zammın anlamsız olduğunu söyledim. Malın maliyeti artınca doğal olarak zam geliyor ama evin maliyesi ne kadar artmış olabilir diye sordum. 1 milyonluk ev 3 milyon oldu evin maliyeti artıyor tabi diyerek yine bağırmaya başladı.
sağlam iş yapan elden kira almaz, bankadan almak zorunda. İşi yokuşa sürerse ben olsam kesin şikayet ederim. Uğraşsın.

Benim üst kat komşumun ev sahibi başka biri. Evlerimiz tamamen aynı. İlk sene 1500 liraya oturuyormuş. İkinci sene 2800 olmuş kirası ve şimdi de 4500 yapmış kirayı. Ve ben onun da bedavaya oturduğunu düşünmüyorum. 18 yıllık bina. 18 yıllık ses çıkaran bir kombi. Isı yalıtımı yok. Pencereler de 18 yaşında soğuk hava giriyor kışın içeri. 1500 liradan aşağı doğalgaz faturası ödemedim. Fiyat önemli değil fiyatı etkileyen faktörler önemli bence. Bedava mı değil mi ben bilemem

Benim üst kat komşumun ev sahibi başka biri. Evlerimiz tamamen aynı. İlk sene 1500 liraya oturuyormuş. İkinci sene 2800 olmuş kirası ve şimdi de 4500 yapmış kirayı. Ve ben onun da bedavaya oturduğunu düşünmüyorum. 18 yıllık bina. 18 yıllık ses çıkaran bir kombi. Isı yalıtımı yok. Pencereler de 18 yaşında soğuk hava giriyor kışın içeri. 1500 liradan aşağı doğalgaz faturası ödemedim. Fiyat önemli değil fiyatı etkileyen faktörler önemli bence. Bedava mı değil mi ben bilemem
Size bedava oturuyorsunuz demedim zaten. Kiracılar arasında ederinden daha düşük fiyata oturanları kastettim

Size bedava oturuyorsunuz demedim zaten. Kiracılar arasında ederinden daha düşük fiyata oturanları kastettim
Ben sizi çok iyi anlıyorum. Öyle bi kastınızın ya da suçlamanızın olmadığını biliyorum merak etmeyin. Çok teşekkür ederim. Zaten ben de her iki taraftan da bakabilen objektif düşünceleri öğrenip bir yol belirlemek için başlık açtım buraya.

Kiracıların ev sahibimin aslında ihtiyacı yok diyip, mal varlıklarının hesabını tutmasına gerçekten ayar oluyorum. Olsun olmasın ucuza vermek zorundamı?
Sizin olsa, ihtiyacım yok diye etrafa göre çok çok ucuzmu vereceksiniz?
Aşırı zammı anlarım, ama herşeyin bi oluru vardır.
Etraf 10sa size 5e veremezki.

Ben 11 bini kabul etmiştim zaten. Ama o sesini ayarsızca yükselterek katiyen olmaz dedi. Ben ona kolaylık gösteriyorum zaten. Bunun bana dezavantaj olduğunu bile bile kiramı elden ödemeyi bile kabul etmiştim. Apartmanda kimse onu sevmiyor. Yapılacak hiçbir şeyin bedelini ödemiyor. Ben taşındıktan sonra da evde kalacak masrafları da kendim kiradan düşmeden karşıladım zaten bu zamana kadar. Apartman kapısının kilidi değişecek dediler kendim karşıladım. Apartman boşluğundaki aydınlatma sistemi yenilenecek dediler masrafa ev sahibim kabul etmese de kendim ortak oldum. Benden önceki kiracının ödemeden bırakıp gittiği aidatı bile ben ödedim. Ben yeterince kolaylık sağladığımı düşünüyorum. Ama onun bana sağladığı bir kolaylık göremiyorum. Büyüklüğü ne derece olursa olsun para hesabı yapan biri olmadım cimri de değilim. Diğer kiraların yükseldiğini sebep göstererek "kolaylık sağlama" fikrini hiç düşünmeden böyle bir zam yapıp bana başka seçenek bırakmadığı için bu konuda istismar edildiğimi düşünüyorum.
11 bine kadar artış bir senelik kiracı için çok çok fazla, siz fazla fazla vermeyi kabul etmişsiniz. Sizin gibi 2022’de 5000’e girenin kirasını ben 7500 yaptım. Günceller 15 civarı. Evin duşakabini ve küveti mahvolmuştu girdiklerinde o yüzden uyguna verdim, yaptırılan her şeyi de ev sahibi olarak ben ödedim. Bir senelik kiracı olduğu için zaten sınırlama konusunda diretmemiş, çirkeflik yapmamış ve ev sahibiyle konuşarak anlaşma yoluna gitmiş biri için ev sahibi de empati yaparak olabildiğince tevazu göstermeliydi. Ekonomik şartlar insanları çok zorluyor.

Öyle ev sahipleri sevilmez, kiracı apartmanda aylık aidat verir, apartmana ait giderleri örneğin senelik periyodik asansör bakımının parasını ev sahibi öder, apartmanda kapı kilidi mi değişti, güvenlik için sistem mi kuruldu ev sahibi öder.

Siz bundan sonra ilgilendirmeyen ödemelere tek kuruş ödemeyin. Son kez konuşun. Kabul etmezse böylelerine müstehak %25 zamlı verin. Ayrıca elden kira almasının sebebi vergi kaçırmak, kiranın da vergisini alıyor devlet.

Ben aksini söylemiyorum zaten. Kirası 7-8 bin olan evlerde 2 bine oturanlar var mesela
Bizim yan dairemiz ters dubleks, 3+1 geniş çok güzel ev.İçindeki 8 yıldır oturuyormuş.Şu anki kirası 3000.Emsalleri 18_20 bine veriliyor en az.Biz de buraya yeni tasindik 15 bine verdi bize ki bizim dubleks değil 2+1 .Ev sahibimiz ortak.Hatta yan blokların ev sahipleri Amerikadaymiş hiç ilgilenmiyorlarmis,700_800 e oturuyorlar.O kadar haklısınız ki..Bize neden böylesi denk gelmiyor insan kiraya vereceği parayla ev kredisi ,araba kredisi öder bunca zaman içinde.Cikmiyorlar da.Cok şanslı bazı kiracılar, çok..

Ben sizi çok iyi anlıyorum. Öyle bi kastınızın ya da suçlamanızın olmadığını biliyorum merak etmeyin. Çok teşekkür ederim. Zaten ben de her iki taraftan da bakabilen objektif düşünceleri öğrenip bir yol belirlemek için başlık açtım buraya.

Bizim yan dairemiz ters dubleks, 3+1 geniş çok güzel ev.İçindeki 8 yıldır oturuyormuş.Şu anki kirası 3000.Emsalleri 18_20 bine veriliyor en az.Biz de buraya yeni tasindik 15 bine verdi bize ki bizim dubleks değil 2+1 .Ev sahibimiz ortak.Hatta yan blokların ev sahipleri Amerikadaymiş hiç ilgilenmiyorlarmis,700_800 e oturuyorlar.O kadar haklısınız ki..Bize neden böylesi denk gelmiyor insan kiraya vereceği parayla ev kredisi ,araba kredisi öder bunca zaman içinde.Cikmiyorlar da.Cok şanslı bazı kiracılar, çok..
Ama suç ev sahiplerinde mahkeme kararı ile çıkarabilirler. Hem 5 yıllık süre tamamlanmış hemde ederinden daha düşük fiyata oturuyorlar

Kiracıların ev sahibimin aslında ihtiyacı yok diyip, mal varlıklarının hesabını tutmasına gerçekten ayar oluyorum. Olsun olmasın ucuza vermek zorundamı?
Sizin olsa, ihtiyacım yok diye etrafa göre çok çok ucuzmu vereceksiniz?
Aşırı zammı anlarım, ama herşeyin bi oluru vardır.
Etraf 10sa size 5e veremezki.
Ucuza vermiyor. Etraftakiler pahalıya verdiği için pahalıya vermek istiyor. Evin durumunu diğer yorumlarda anlattım. Ucuza oturmuyordum. Evin konumu bile iyi değil servisime yakın diye orada oturuyorum. Tek başıma yaşıyorum, kışın hava erken kararıyor. Servisimle evimin mesafesi uzun olmasın diye o evi seçtim. Ben evden çıksam benden istediği kira miktarında kiracı bulamaz o eve. Bir cephesi terkedilmiş tek katlı metruk dükkanlara bakıyor zaten. Tabii evinin boş kalmasını istemiyorsa ucuza vermeli. Diğer sorunuza cevap verecek olursam da ev benim olsaydı bu sürekli kötüye giden ekonomik koşullarda sırf kira gelirimden medet umarcasına diğer insanları düşünmeden hareket etmezdim. Kendimi zorlamayacak derecede ucuza verirdim. Siz ne kadara kiraya verdiniz??

Emsale cikarmasada bazi kiralar cok dusuk kaldigi icin, oluruna cikin demek icin soruluyordur.

Bir yıldır oturduğum evde yeni sözleşme için anlaşma sağlayamadık. %100 zam yaparak kirayı iki katına çıkarmak istiyor. Şu an yeni bir eve taşınmak emlakçı, depozito, nakliye derken benim için çok maliyetli. Beni çok zorlayacak bile olsa % 85'i de kabul ettim ama kabul etmiyor. 71 yaşında yalnız yaşayan bir kadın. Kirayı elden almak istedi biz de her ay için senet yaptık. Kiramı ödedikçe senetlerimi aldım. İhtiyacı olan bir insan değil. Tek gideri faturaları ve mutfak masrafı. Şehrin en işlek yerinde kafeye kiraladığı binası bile var. Sadece kiralar çok yükseldiği için herkes çok zam yapıyor ben neden yapmayayım ki mantığıyla bu kadar zam yapıyor. Bunu kendi ağzıyla da söyledi zaten. Hakkımı yedirmek gibi bir niyetim yok. Evi kiralarken tahliye sözleşmesi imzalatmıştı. Sözleşmeye göre beni evden 15 gün içinde sebepsiz çıkartabilirmiş öyle söyledi. Bir de kontratın 19. maddesinde "taraflardan biri sözleşme bitimine 15 gün kala yazılı beyan göndermezse sözleşme yenilenmiş sayılır" gibi bir şey yazıyor. Tahliye sözleşmesindeki 15 gün bu 15 gün mü? Bilen veya fikri olan var mı? Tahliye sözleşmesini istediği vakit kullanabilir mi? Böyle bir zam talebi durumunda da geçerli midir? Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızım..
Şimdi sizin ev sahibi haketmis yüzde 25 zam yapın geçin. Henuz 1 yıllık kiracisiniz yasa böyle diyor. Tahliye taahhudnamesi aynı gün yapıldıysa hukuken geçersizdir.

X