Ev sahibimle anlaşamadık

Bizim yan dairemiz ters dubleks, 3+1 geniş çok güzel ev.İçindeki 8 yıldır oturuyormuş.Şu anki kirası 3000.Emsalleri 18_20 bine veriliyor en az.Biz de buraya yeni tasindik 15 bine verdi bize ki bizim dubleks değil 2+1 .Ev sahibimiz ortak.Hatta yan blokların ev sahipleri Amerikadaymiş hiç ilgilenmiyorlarmis,700_800 e oturuyorlar.O kadar haklısınız ki..Bize neden böylesi denk gelmiyor insan kiraya vereceği parayla ev kredisi ,araba kredisi öder bunca zaman içinde.Cikmiyorlar da.Cok şanslı bazı kiracılar, çok..
Aslında 3000 az değil de sizin kiranızla karşılaştırınca az kalıyor. Aslında sizinkisi yüksek. Çünkü birbiriyle yarışır gibi yükseltiyorlar. Beğenmeyen, veremeyecek olan tutmasın evi mantığıyla çok kira isteyebiliyorlar. 15 bin lira parayı kiraya gömmek yerine başka bir borcunuzu ödeyebilirdiniz halbuki. Bir sene sonra maaşlara gelen zam yüzde 40, kiraya gelen zam yüzde 60 olduğunda olduğunda ne olacak? Kiracı ev sahibinin insafına kalıyor ya da tam tersi ev sahibi kiracının insafına kalıyor. Ben bunu istemiyorum hakkımı almak, hakkını vermek istiyorum.

Şimdi sizin ev sahibi haketmis yüzde 25 zam yapın geçin. Henuz 1 yıllık kiracisiniz yasa böyle diyor. Tahliye taahhudnamesi aynı gün yapıldıysa hukuken geçersizdir.
Sibel hanım, çok teşekkür ederim ya hepsine tek tek cevap vermeye çalıştınız. Cevaplarınız çok yardımcı oldu. Allah razı olsun. Ayağınıza taş değmesin

Ucuza vermiyor. Etraftakiler pahalıya verdiği için pahalıya vermek istiyor. Evin durumunu diğer yorumlarda anlattım. Ucuza oturmuyordum. Evin konumu bile iyi değil servisime yakın diye orada oturuyorum. Tek başıma yaşıyorum, kışın hava erken kararıyor. Servisimle evimin mesafesi uzun olmasın diye o evi seçtim. Ben evden çıksam benden istediği kira miktarında kiracı bulamaz o eve. Bir cephesi terkedilmiş tek katlı metruk dükkanlara bakıyor zaten. Tabii evinin boş kalmasını istemiyorsa ucuza vermeli. Diğer sorunuza cevap verecek olursam da ev benim olsaydı bu sürekli kötüye giden ekonomik koşullarda sırf kira gelirimden medet umarcasına diğer insanları düşünmeden hareket etmezdim. Kendimi zorlamayacak derecede ucuza verirdim. Siz ne kadara kiraya verdiniz??
Kesinlikle bir avukata danisin. Orta yolu bulursunuz umarim. Tel basina bu sartlarda zor, yasamak .
Yasli teyzenindw sandiginizdan cok giderleri olabilir. Mesela saglik , gercekten cok pahali. Ya da her neyse bunun hesabiani yapmak kimseye dusmez.

Üç dört senelik kiracı olsanız kira ücreti piyasaya göre çok düşük kalıyor denebilir ama bir yıllıkmışsınız. Geçen sene de kiralar yüksekti zaten, o ayarda bir fiyattan girmişsinizdir eve. Ki %25 saçmalığı yerine %85’e tamam demişsiniz. Daha ne yapabilirsiniz ki?

Ancak ev sahibinin ihtiyacı yok, zaten yaşlı, gideri ne ki mantığı da yanlış. Buna siz karar veremezsiniz. Burada daha önce açılan konularda da görüyordum. İhtiyaç nedir, kime göre, neye göre? Amcamın bir apartmanı var, kaç daireden kira alıyor ama hayat standartları yüksek, masrafları da ona göre haliyle. Ayrıca üniversitedeki torununu da o okutuyor. Kiracıları bilmiyordur bile. O yüzden bu algıdan sıyrılmanız lazım. Bizim ev sahibi de %100’den fazla yaptı zammı ama fellik fellik Avrupa’da geziyor diyemiyorum mesela.

Size bağırıp üste çıkmaya çalışması da suç bastırma bence. Vergiden kaçmak için yaptığı bariz, size zorluk çıkarmaya devam ederse siz de bunu şikayet edeceğinizi söyleyin. Kirayı da %25 artırın. Madem uğraşacak gücünüz var, devam.

11 bine kadar artış bir senelik kiracı için çok çok fazla, siz fazla fazla vermeyi kabul etmişsiniz. Sizin gibi 2022’de 5000’e girenin kirasını ben 7500 yaptım. Günceller 15 civarı. Evin duşakabini ve küveti mahvolmuştu girdiklerinde o yüzden uyguna verdim, yaptırılan her şeyi de ev sahibi olarak ben ödedim. Bir senelik kiracı olduğu için zaten sınırlama konusunda diretmemiş, çirkeflik yapmamış ve ev sahibiyle konuşarak anlaşma yoluna gitmiş biri için ev sahibi de empati yaparak olabildiğince tevazu göstermeliydi. Ekonomik şartlar insanları çok zorluyor.

Öyle ev sahipleri sevilmez, kiracı apartmanda aylık aidat verir, apartmana ait giderleri örneğin senelik periyodik asansör bakımının parasını ev sahibi öder, apartmanda kapı kilidi mi değişti, güvenlik için sistem mi kuruldu ev sahibi öder.

Siz bundan sonra ilgilendirmeyen ödemelere tek kuruş ödemeyin. Son kez konuşun. Kabul etmezse böylelerine müstehak %25 zamlı verin. Ayrıca elden kira almasının sebebi vergi kaçırmak, kiranın da vergisini alıyor devlet.
Haklısınız. O diğer ödemeleri ev sahibimin yapmasının gerektiğini biliyordum zaten ama diğer bina sakinleri sürekli benim kapımı çalıp bana söyledi. Her akşam işten gelince kapıma geliyorlardı. Ev sahibim numarasını değiştirmiş. Benden yeni numarasını istediler ben her ne sebeple olursa olsun izinsiz numarasını paylaşmanın etik olmayacağını düşündüm. Kendim aradım, sesi hoparlöre verdim konuşsunlar diye. Ev sahibim geçiştirdi. Bana iletmem için söylediklerini de iletiyordum. Boşver, söyler söyler vazgeçerler, onların o binaya yaptığı masrafın bana ne faydası var deyip beni de geçiştiriyordu. Yaşlı kadın sonuçta. Ben de saygıdan hürmetten cevap vermiyordum. Apartman sakinleri haklıydı ama yaşlı bir kadına karşı onların savunuculuğunu yapmak bana düşmezdi. Sonuçta ben kalıyorum deyip yaptım bu ödemeleri sırf iki tarafın arasında daha fazla kalmamak için. Benim başım ağrıyordu yoksa. 11 bini kabul etmiş olmama da aldırmayınca gerçekten istismar ediliyor gibi hissediyorsunuz. Sonuçta ev onun, ben de alıştığım bir düzen kurdum. Verebileceğim kadarını neden vermeyeyim.

Sibel hanım, çok teşekkür ederim ya hepsine tek tek cevap vermeye çalıştınız. Cevaplarınız çok yardımcı oldu. Allah razı olsun. Ayağınıza taş değmesin
Siz sozlesmenizi fesh etmeden ev sahibi edemez,siz kontratinizin dolmasına 15 gün kala bildirim yaparsanız.
Tahliye taahhudnamesi aynı gün icin yapıldığı için geçersiz ayrica evli iseniz eşinizin de imzası gerekli tahliye için yoksa yine geçersiz.

Emsallere çekmek için 5.yilin dolması gerek kira tespit davası ile.

Şu şartlarda evet %25 düşük kalıyor ama siz zaten %85 kabul etmişsiniz orta yolu bulmak için eğer sizin verdiğiniz oranı kabul etmezse %25 ten yatırıp gönderin hiçbir şey yapamaz.

Bu şekilde illegal yapılan tahliye tahhütnqmelerini geçersiz kılma koşulları vardı. Sizin yerinizde olsam ev sahibine pabuç bırakmak yerine avukattan danışmanlık alirim.

Üç dört senelik kiracı olsanız kira ücreti piyasaya göre çok düşük kalıyor denebilir ama bir yıllıkmışsınız. Geçen sene de kiralar yüksekti zaten, o ayarda bir fiyattan girmişsinizdir eve. Ki %25 saçmalığı yerine %85’e tamam demişsiniz. Daha ne yapabilirsiniz ki?

Ancak ev sahibinin ihtiyacı yok, zaten yaşlı, gideri ne ki mantığı da yanlış. Buna siz karar veremezsiniz. Burada daha önce açılan konularda da görüyordum. İhtiyaç nedir, kime göre, neye göre? Amcamın bir apartmanı var, kaç daireden kira alıyor ama hayat standartları yüksek, masrafları da ona göre haliyle. Ayrıca üniversitedeki torununu da o okutuyor. Kiracıları bilmiyordur bile. O yüzden bu algıdan sıyrılmanız lazım. Bizim ev sahibi de %100’den fazla yaptı zammı ama fellik fellik Avrupa’da geziyor diyemiyorum mesela.

Size bağırıp üste çıkmaya çalışması da suç bastırma bence. Vergiden kaçmak için yaptığı bariz, size zorluk çıkarmaya devam ederse siz de bunu şikayet edeceğinizi söyleyin. Kirayı da %25 artırın. Madem uğraşacak gücünüz var, devam.
Objektif ve yapıcı yorumunuz için teşekkür ederim.. Çok sağolun :)

Kiracıların ev sahibimin aslında ihtiyacı yok diyip, mal varlıklarının hesabını tutmasına gerçekten ayar oluyorum. Olsun olmasın ucuza vermek zorundamı?
Sizin olsa, ihtiyacım yok diye etrafa göre çok çok ucuzmu vereceksiniz?
Aşırı zammı anlarım, ama herşeyin bi oluru vardır.
Etraf 10sa size 5e veremezki.
Ucuza vermek zorunda değil ama hukuka uymak zorunda.

Siz sozlesmenizi fesh etmeden ev sahibi edemez,siz kontratinizin dolmasına 15 gün kala bildirim yaparsanız.
Tahliye taahhudnamesi aynı gün icin yapıldığı için geçersiz ayrica evli iseniz eşinizin de imzası gerekli tahliye için yoksa yine geçersiz.

Emsallere çekmek için 5.yilin dolması gerek kira tespit davası ile.

Şu şartlarda evet %25 düşük kalıyor ama siz zaten %85 kabul etmişsiniz orta yolu bulmak için eğer sizin verdiğiniz oranı kabul etmezse %25 ten yatırıp gönderin hiçbir şey yapamaz.
Teşekkür ederim. Bir yandan da %100 zam isteyerek bana haksızlık ettiğini düşünüyorum. %25 de az gelmez mi ne diyorum. %50 vermek istiyorum yani buna gücüm yeter elbette. %50 den yatırıp göndersem yasal sınırı kendim aştığım için sıkıntı olur mu bana dava ya da diğer süreçlerde?

Aslında 3000 az değil de sizin kiranızla karşılaştırınca az kalıyor. Aslında sizinkisi yüksek. Çünkü birbiriyle yarışır gibi yükseltiyorlar. Beğenmeyen, veremeyecek olan tutmasın evi mantığıyla çok kira isteyebiliyorlar. 15 bin lira parayı kiraya gömmek yerine başka bir borcunuzu ödeyebilirdiniz halbuki. Bir sene sonra maaşlara gelen zam yüzde 40, kiraya gelen zam yüzde 60 olduğunda olduğunda ne olacak? Kiracı ev sahibinin insafına kalıyor ya da tam tersi ev sahibi kiracının insafına kalıyor. Ben bunu istemiyorum hakkımı almak, hakkını vermek istiyorum.
Biz de biliyoruz 15 bini kiraya sizin tabirinizle gömmek yerine başka ihtiyaçlarımızı karşılamayı ama yaşadığımız yerde iş sebebiyle mecburen duruyoruz ve enn ucuz kira 15 bile değil şu an klasik 2+1 sıradan dairelerde.Kiralar yaşanan yere göre de pahalilik arzediyor biliyorsunuz .Biz 15 e aylik ödeme bulduk diye ,herkes bize nerden ,nasil buldunuz, cok iyi diyorlar öyle bir yer burasi ...Eski kiracılarin böyle bir yerde, nasıl ucuza oturduğunu ve durumları olduğu halde kiraları arttirmadiklarini ifade etmek istedim.Bu konuda ev sahiplerini haklı görüyorum.Her şeye yüzde bilmem kaç zam gelecek, etin kilosu 500_600 leri geçecek nerdeyse ama 3+1 dubleks evde 3 bintl ye oturacaksıniz 8 yıldır hem de.Sizin durumunuz farklı, size daha ilk yıldan bu kadar zam yapılması kabul edilir değil.Tüm yasal haklarınızı arayın elbette.

Her konuda "kiranız ne kadar? Emsal ne kadar" diye konu sahibini suçlamak için sormasanız mı acaba? Emsal kiraya çıkarma 5 yıldan sonra oluyor. Ev sahibi bir yıl iyi oranda kira alırken iyi de, hemen ikinci yılda %100 zam ne demek?
Burda konu sahibi haklı olsa da onu bağlayan bir şey ve yanlış yaptığı bir şey daha var. Tahliye sözleşmesi imzalamış. Bu da yeni moda oldu zaten. Bana ahlak dışı geliyor bu. Resmen bir yılın sonunda ya ağzına edeceğim, sen de kabul edeceksin ya da defol git demenin yeni hali.

İkincisi de kirayı elden senetle vermesi. Keşke bankadan yatırsaydınız. Kira diye. Ondan vergi alınırdı. Kadın resmen vergi kaçırıyor şu an. Gidip şikayet ediliyorsa etseniz keşke

Bir yıldır oturduğum evde yeni sözleşme için anlaşma sağlayamadık. %100 zam yaparak kirayı iki katına çıkarmak istiyor. Şu an yeni bir eve taşınmak emlakçı, depozito, nakliye derken benim için çok maliyetli. Beni çok zorlayacak bile olsa % 85'i de kabul ettim ama kabul etmiyor. 71 yaşında yalnız yaşayan bir kadın. Kirayı elden almak istedi biz de her ay için senet yaptık. Kiramı ödedikçe senetlerimi aldım. İhtiyacı olan bir insan değil. Tek gideri faturaları ve mutfak masrafı. Şehrin en işlek yerinde kafeye kiraladığı binası bile var. Sadece kiralar çok yükseldiği için herkes çok zam yapıyor ben neden yapmayayım ki mantığıyla bu kadar zam yapıyor. Bunu kendi ağzıyla da söyledi zaten. Hakkımı yedirmek gibi bir niyetim yok. Evi kiralarken tahliye sözleşmesi imzalatmıştı. Sözleşmeye göre beni evden 15 gün içinde sebepsiz çıkartabilirmiş öyle söyledi. Bir de kontratın 19. maddesinde "taraflardan biri sözleşme bitimine 15 gün kala yazılı beyan göndermezse sözleşme yenilenmiş sayılır" gibi bir şey yazıyor. Tahliye sözleşmesindeki 15 gün bu 15 gün mü? Bilen veya fikri olan var mı? Tahliye sözleşmesini istediği vakit kullanabilir mi? Böyle bir zam talebi durumunda da geçerli midir? Nasıl bir yol izleyeceğim konusunda kararsızım..
Bir avukattan profesyonel destek almalısınız. Avukata danışmamak danışmaktan daha pahalıdır.

Ev sahibinin öyle kafasına göre zam yapamaz emsal kiralar yüksek olabilir sizde eski kiracisiniz 10 bin normal birzrakam bir diğeri ev sahibinin mali durumu kimseyi ilgilendirmez hayır yapmak istemeyebilir açıkçası birçok kişi bu nedenle tahliye tahhutnamesi istiyor tarihsiz ve mahkemeye gitse mahkeme diyirki riskini biliyordun imzalamasaydin emsal karar var uzlaşmaya bakin

X