Evliliğimdeki sorunlar ve terapi süreci hakkında destek

serotininevi

Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2023
134
76
Herkese merhaba,

Ortalama 2 yıldır evliyim. Evliliğimde iletişim ile alakalı sorunlar yaşıyorum. Bu artık çok yıpratıcı ve zor bir sürece girdi.
Eşim iyi zamanlarımızda dünyanın en iyi insanıdır. İlgilidir, pozitiftir. Ev işlerini yapar, siler süpürür ütü yapar temizlik yapar,sorumluluklarını üstlenir, ailesine karşı bana değer verir, aileme değer verir, beni mutlu etmek için çabalar, yüzümü güldürmek için türlü şeyler yapar. Bir talebim olursa yapmak için can atar.

Ama gelin görün ki bir konuda tartışıyorsak o adam gider yerine bir canavar gelir. Sanki o güzel sözleri söyleyen o değil, sanki birlikte çay içip yemek yediğim adam o değilmiş gibi merhametsiz, vicdansız ve çok kötü birine dönüşüyor. Her tartıştığımızda ona " ben senin eşinim, o güzel şeyler söylediğin birlikte yemek yediğin, derdini paylaştığın o insanım. Nasıl bunlar hiç olmamış gibi böyle yabancı ve vicdansız birine dönüşüyorsun" diye her defasında hayretler içinde kalarak söylerken buluyorum kendimi. Böyle zamanlarda ağladığımda, hasta olduğumda ilgilenmez. Ölsem umurunda olmaz diyebilirim. Öyle vicdanını kaybediyor.

Yaşadığım bu ikilemden dolayı ondan çok uzaklaştım. İyi olduğumuz zaman ona yaklaşmak gelmiyor içimden. Benden neden uzaksın diye sorduğunda aklımdan tek bir şey geçiyor. Şuan kötü olsak yapacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Bu anlaşmazlık beni de onu da çok yıprattı. Sürekli birbirimizi suçluyor, o tartışma bitince iyiye dönüyor sonra tekrar bir tartışmada çok can yakıcı şekilde birbirimizi kırıyoruz. O çok çok kırıcı oluyor. Boşanmayı düşünüyorum ama belki kurtarılabilir bir şeyler vardır diye de çabalamak istiyorum.

Birlikte psikologa gittik bir kere. Bu tarz konulara çok açık. Evliliğimizi düzeltmek için gelmeye can atıyor. Psikolog öneri ile gittiğimiz biriydi. Çok büyük bir umut ve istekle gittik. Bizi pohpohlasın istemedik kesinlikle ama ilk seansta söylediği şeyler bizi çok demorilize etti. Biz bir şeyleri düzeltme umuduyla gittik ama adam "yaşadığınız şeyler çok ağır, başka çift olsa şimdiye boşanmıştı, birbirinizin gözünde kararmışsınız" gibi çok olumsuz şeyler söyledi. Terapiden çıkınca ağladım. Olmayacak sanırım dedim. Evet bize dürüst olmasını bekliyoruz tabi ki ama terapiye gelmeye karar vermiş ve bir şeyleri düzeltme umudu taşıyan insanlara bu şekilde yaklaşması çok rahatsız ediciydi.

Bir daha oraya devam etmedik. Şimdi yeni bir yer arayışımız var. Sizlere sorum şu; çift terapisi / evlilik terapisi alıp süreci olumlu ilerleyen var mı ? Ayrıca İstanbul Avrupa için memnun olduğunuz bir çift terapisti önerebilir misiniz ?

Yardımcılarına ve deneyimlerinizi paylaşmanıza çok ihtiyacım var.

Teşekkürler,

Bu kadar gaddar bir insana dönüşmüyor ama kavga esnasında ve sonrasında bir süre benim eşim de iyi zamanlarımızdaki gibi olmuyor tabi ki. Ben de kavga ettiğim birine iyi davranmam kim olursa olsun. Çok çelişkili bir süreç gerçekten bir süre sonra aradaki saygı da kalkıyor siz yavaş yavaş sevgiyi de yitirmeye başlamışsınız gibi.

Terapist sizin istediğiniz şeyleri değil gerçekleri söyleyip sizin daha doğru düşünmenizi sağlar.
Zaten istediğimizi söylesin diye bir beklentim yok. En başta da söyledim. Ama bir umut gelmiş insanlara da sizden olmaz havasında konuşup bütün umutlarını yerle bir etmek de doğru değil. Madem öyle terapiye devam etmeyin demeliydi. Hem devam etmemizi istiyor hem de bizi olduğumuzdan daha umutsuz bir yere taşıyor.

Herkese merhaba,

Ortalama 2 yıldır evliyim. Evliliğimde iletişim ile alakalı sorunlar yaşıyorum. Bu artık çok yıpratıcı ve zor bir sürece girdi.
Eşim iyi zamanlarımızda dünyanın en iyi insanıdır. İlgilidir, pozitiftir. Ev işlerini yapar, siler süpürür ütü yapar temizlik yapar,sorumluluklarını üstlenir, ailesine karşı bana değer verir, aileme değer verir, beni mutlu etmek için çabalar, yüzümü güldürmek için türlü şeyler yapar. Bir talebim olursa yapmak için can atar.

Ama gelin görün ki bir konuda tartışıyorsak o adam gider yerine bir canavar gelir. Sanki o güzel sözleri söyleyen o değil, sanki birlikte çay içip yemek yediğim adam o değilmiş gibi merhametsiz, vicdansız ve çok kötü birine dönüşüyor. Her tartıştığımızda ona " ben senin eşinim, o güzel şeyler söylediğin birlikte yemek yediğin, derdini paylaştığın o insanım. Nasıl bunlar hiç olmamış gibi böyle yabancı ve vicdansız birine dönüşüyorsun" diye her defasında hayretler içinde kalarak söylerken buluyorum kendimi. Böyle zamanlarda ağladığımda, hasta olduğumda ilgilenmez. Ölsem umurunda olmaz diyebilirim. Öyle vicdanını kaybediyor.

Yaşadığım bu ikilemden dolayı ondan çok uzaklaştım. İyi olduğumuz zaman ona yaklaşmak gelmiyor içimden. Benden neden uzaksın diye sorduğunda aklımdan tek bir şey geçiyor. Şuan kötü olsak yapacaklarını düşünmek bile istemiyorum. Bu anlaşmazlık beni de onu da çok yıprattı. Sürekli birbirimizi suçluyor, o tartışma bitince iyiye dönüyor sonra tekrar bir tartışmada çok can yakıcı şekilde birbirimizi kırıyoruz. O çok çok kırıcı oluyor. Boşanmayı düşünüyorum ama belki kurtarılabilir bir şeyler vardır diye de çabalamak istiyorum.

Birlikte psikologa gittik bir kere. Bu tarz konulara çok açık. Evliliğimizi düzeltmek için gelmeye can atıyor. Psikolog öneri ile gittiğimiz biriydi. Çok büyük bir umut ve istekle gittik. Bizi pohpohlasın istemedik kesinlikle ama ilk seansta söylediği şeyler bizi çok demorilize etti. Biz bir şeyleri düzeltme umuduyla gittik ama adam "yaşadığınız şeyler çok ağır, başka çift olsa şimdiye boşanmıştı, birbirinizin gözünde kararmışsınız" gibi çok olumsuz şeyler söyledi. Terapiden çıkınca ağladım. Olmayacak sanırım dedim. Evet bize dürüst olmasını bekliyoruz tabi ki ama terapiye gelmeye karar vermiş ve bir şeyleri düzeltme umudu taşıyan insanlara bu şekilde yaklaşması çok rahatsız ediciydi.

Bir daha oraya devam etmedik. Şimdi yeni bir yer arayışımız var. Sizlere sorum şu; çift terapisi / evlilik terapisi alıp süreci olumlu ilerleyen var mı ? Ayrıca İstanbul Avrupa için memnun olduğunuz bir çift terapisti önerebilir misiniz ?

Yardımcılarına ve deneyimlerinizi paylaşmanıza çok ihtiyacım var.

Teşekkürler,
Psikolog adı ustunde birseyleri düzeltmesi lazım her ne olursa olsun siz oraya evliliğinizi kurtarmak adına danışmak için gitmissiniz.

Kavga esnasında neler yapıyor ki? Şiddet, itme kakma, küfür, hakaret vb. var mı?
Merhaba. Şiddet yok. Olsa evlilik biterdi zaten. Ama sinir krizi geçiriyor. Kötü davranıyor. Kırıcı konuşuyor. Kalp kırıcı şeyler söylüyor. ( Gururun varsa şöyle yaparsın, seni bu yaptığına pişman edeceğim, seni rezil edeceğim, sen zaten sorunlu birisin vs.) bu tarz hakaret sayılacak söylemleri oluyor son dönemlerde. Bunun dışında ağlasam asla üzülmüyor. Asla kıyamayan biri değil. Üstüne sus ağlama bir de diyerek daha kırıcı oluyor. Çok kalpsiz vicdansız birine dönüşüyor. Asla iyi olduğu insan değil. İki farklı kişilik gibi. Sanki hiç birbirimizde hatırımız yokmuş gibi davranıyor.

Cift terapistinize sasirdim. Kendim ciftler yönlendirdim. Hatta kendim esimle bir kac seans gittim. Daha ilk seansda böyle birsey söyleyeni hic duymadim.🤔 bence siz tekrar deneyin. Iyi sonuclar elde eden ciftler var. Iki taraf düzeltmeye niyetliyse zaten neden olmasin ki
Eşinizle terapi aldığınız zaman olumlu yonde birşeyler oldu mu ?
Örnek veriyim eşiniz eskisinden daha iyi davranmaya başladı mı size.

Cift terapistinize sasirdim. Kendim ciftler yönlendirdim. Hatta kendim esimle bir kac seans gittim. Daha ilk seansda böyle birsey söyleyeni hic duymadim.🤔 bence siz tekrar deneyin. Iyi sonuclar elde eden ciftler var. Iki taraf düzeltmeye niyetliyse zaten neden olmasin ki
Bize ilk seansta söylemişti çift terapisti. Çok da haklıydı. Asıl farklı bir şey söyleseydi inanmazdım terapiste. Olmayacak bir şeyi oldurmaya çalışmıyor iyi terapistler.

Merhaba. Evet ben terapiden çıkınca hüngür hüngür ağladım. İçimde umutsuz bir durum oluştu. Halbuki umut dolu gitmiştik. Sizin önereceğiniz biri var mı acaba İstanbul içinde ?

Merhaba. Sadece 1 seans gittik. O da tanışma seansı gibi bir şeydi. Eşim böyle konularda istekli. Yokuşa sürmez. Gider, açık fikirlidir. Ama psikologun tavrı beni çok rahatsız etti. Başkasına gitmek istiyorum. Arayış içindeyim.

Merhaba nerde yaşıyorsunuz İstanbulsa çift terapisti psikiyatrist önerebilirim eşinizde öfke kontrol sorunu da var. bu arada evliliğini düzeltmek istiyorsa mutlaka şans tanıyın eşinize

Başka bir çift terapisti bulun bence, bana da garip geldi üslubu

Yani olumlu olup pembe gözlüklerle bakmasını da kimse beklemiyor ama “sizin terapiye falan ihtiyacınız kalmamış direkt gidin boşanın” tarzında konuşmuş sanki tuhaf

Merhaba. Sadece 1 seans gittik. O da tanışma seansı gibi bir şeydi. Eşim böyle konularda istekli. Yokuşa sürmez. Gider, açık fikirlidir. Ama psikologun tavrı beni çok rahatsız etti. Başkasına gitmek istiyorum. Arayış içindeyim.
Esinizin cabalamasi çok güzel birsey moralinizi bozmayın.

Bizim gitme sebebimiz benim lohusalikta baslayan depresyonumda. Bu iliskimizi de etkiledigi icin gittik. O yüzden kendim.belki iyi bir örnek olmam, ama bosanma esiginden dönem bir cift taniyorum. Baska bir ciftde ama mesela erkekler istedigini duymadigi icin birakti terapiyi bir kac seans sonra.

X