Evliliğimdeki sorunlar ve terapi süreci hakkında destek

Gittiğiniz kişinin psikoloji bölümü mezunu olup klinik yüksek lisans yaparak terapiye başlayan birisi olduğundan emin misiniz ? Bu yaklaşım korkunç geldi bana . İkincisi yerinizde olsam bende eşime inanmazdim iyiyken iyi kotuyken de canavar olan tiplerin sevgisine kimse inanamaz bence burda gerçek sevgiden bahsedemeyiz . Terapi sürecinde hamile kalmamaya ve her ihtimale karşı butcenizi ayırmaya bakın . Aranız kötü iken hatta siz hasta iken dahi zalimlesen birinin boşanma aşamasında size neler yapabileceğini tahmin dahi edemezsiniz .

Son düzenleme:
Amerika’da da eğitim almış sonrasında. Birçok tekniği iyi bilen, iyi bir danışman. Ben memnun kaldım. Faydasını gördüm. Farklı dönemlerde başkaca psikolog, psikiyatr denemelerim oldu. Açıkçası bu adamın yaklaşımı hoşuma gitti. Bir başkası memnun kalmayabilir, bir şey diyemem.

Amerika'da eğitim almak çok büyük mesele değil. zira Amerika akademik başarıya dikkat etmeden, network'e bağlı olarak akademikleri fonlayabiliyor.
mesele insan sağlığı olduğu için çok dümdüz konuşacağım. kusura bakmayın. bu beyi ilk gördüğüm anda ve akademik geçmişine bakınca bende cemaatçi izlenimi yarattı. onu da bir kenara itersek evliliğim için danıştığım birisinin muhafazakar bir erkek olmasını arzu etmezdim. haksız olmayı diliyorum bu hikayede

Çok şey vardı. O geleneksel bir zihniyete sahipti. Evlenmeden önce bunu sakladı. Şu anda da oturup konuşun, ne kadar modern insan dersiniz ama davranışları tam tersi. Çok iyi oynar dışarıya. Bana da oynadı yıllarca. Hâlâ bile çoğu ortak arkadaşımız konduramıyor yaptıklarını. O adam bu adam mı diye soruyor herkes. Elimde ses kaydı, videolar, darp raporları, çocuklarımın şahitliği var da Allahtan, ben mi kafamda kurguluyorum diye kendimi sorgulamıyorum. Şüpheciliği, bana karşı hoyratça öfkesi(dışarıya karşı çok sakindir, pamuk gibidir adeta), çocuklara tavırları, çocuk yetiştirirken yaşadığımız zihniyet farklılıkları vb. Şiddetin her türlüsünü de dibine kadar yaşadım. Yıllardır kurtulmak için çabalıyorum. Düşünsenize iki buçuk yıl önce uzaklaştırma aldım darptan, raporum var, çocuklarımın şahitliği var, ona rağmen yazdığı dilekçedeki yalanları ve manipülasyonlarıyla uzaklaştırmayı kaldırtıp eve döndü. Yıllardır ayrılmaya çalıştıkça battım, başaramadım. Bu kez olacak inşallah çünkü bu kez her şeyi en ince ayrıntısına kadar planladım. Arkadaşlarım, avukatım, ailem bana destek oldu ve oluyor. Benim eşim gibi birinden tek başınıza kurtulabilmeniz olanaksız.
Sizin eşiniz böyle değil anladığım kadarıyla ancak kavgada gözünün bu kadar dönmesi çok tehlikeli. Açıkçası benim de böyle böyle başlamıştı ve iyi olduğu zamanlar yüzünden aklım hep karışıyordu. Terapiyle çözüleceğini sanıyordum ama bu onun kişiliğiymiş maalesef. Yani kişilik bozukluğu vardı onda. Bunu düzeltmek mümkün değil. Kendinizi kimse için bu kadar yormaya değmez.
Merhaba. Evet böyle değil ama ileride ne olur bilmiyorum. Şuan şiddet gibi sorunlarımız yok ama belki zamanla olur. Fikir ayrılığımız ciddi anlamda yok ama bende eşimi çok manipülasyon yapan biri olarak görüyorum. Özgüveni çok yüksektir. Kendini çok sever bencildir biraz. Karşısındakini bastırmaya meyillidir. Çağdaştır ama bazı noktalarda dışarıda yansıttığı kadar değil kesinlikle. Ama gelişmeye açıktır. Geri kaldığını düşündüğü noktaları zamanla hafifletiyor. Bunlar olumlu tarafı. Ama ileride buraya evrilmeyeceğimizin garantisi yok gerçekten. Size yeni hayatınızda mutluluklar diliyorum. Umarım gönlünüzce olur

Ha birde şunu belirtmeden edemeyeceğim . Hiçbir terapist " kim olsa boşanmıştı bla bla bla " tarzı görüş bildiremez bu meslek etiğine aykırıdır. Terapist asla yorum yapmaz iyi ve kötü demez yol gostermez sadece farkındalık uyandırır. Bunu çevresinin bir kısmı klinik psikologlardan oluşan birisi olarak belirtiyorum . Ben sizin Terapistiniz hakkında şüpheye düştüm açıkçası. Meslek etiği yok .

Gittiğiniz kişinin psikoloji bölümü mezunu olup klinik yüksek lisans yaparak terapiye başlayan birisi olduğundan emin misiniz ? Bu yaklaşım korkunç geldi bana . İkincisi yerinizde olsam bende eşime inanmazdim iyiyken iyi kotuyken de canavar olan tiplerin sevgisine kimse inanamaz bence burda gerçek sevgiden bahsedemeyiz . Terapi sürecinde hamile kalmamaya ve her ihtimale karşı butcenizi ayırmaya bakın . Aranız kötü iken hatta siz hasta iken dahi zalimlesen birinin boşanma aşamasında size neler yapabileceğini tahmin dahi edemezsiniz .
Evet bende sizin gibi düşünüyorum. Çocuk sahibi olmayı asla düşünmüyorum bu koşullarda ve önlemimi alıyorum. İyi olduğumuz anlarda bunu dile getiriyor ve ben geçiştiriyorum. Bu arada evet kendisi psikolog. Önerilen de biri esasen ama kendisine gitmeyi bıraktık zaten.

Ha birde şunu belirtmeden edemeyeceğim . Hiçbir terapist " kim olsa boşanmıştı bla bla bla " tarzı görüş bildiremez bu meslek etiğine aykırıdır. Terapist asla yorum yapmaz iyi ve kötü demez yol gostermez sadece farkındalık uyandırır. Bunu çevresinin bir kısmı klinik psikologlardan oluşan birisi olarak belirtiyorum . Ben sizin Terapistiniz hakkında şüpheye düştüm açıkçası. Meslek etiği yok .
Aslında cümle şöyleydi. "Bu sorunları yaşayan çiftler zaten boşanmayı tercih ediyor." " Birbirinizin gözünde karamışsınız, hevesle aldığınız bir şey gözünüzde kararır ya öyle düşünün" "40 yıllık evlilik dinliyorum sanki" bu tarz söylemleri oldu. Bunlar bende rahatsızlık yarattı.

Biz çift terapisi almıştık ondan sonra 3-5 arkadaşımdan duydum onlarıda direk boşanın diyenler filan olmuş.Şimdi herkesin evliliği oturmuş durumda bu arada.Bende tartışma anında söylenen lafları çok ciddiye aldığımı söylediğimde kavga anında söylenen sözleri unutun diye başlamıştı konuşmaya

Biz çift terapisi almıştık ondan sonra 3-5 arkadaşımdan duydum onlarıda direk boşanın diyenler filan olmuş.Şimdi herkesin evliliği oturmuş durumda bu arada.Bende tartışma anında söylenen lafları çok ciddiye aldığımı söylediğimde kavga anında söylenen sözleri unutun diye başlamıştı konuşmaya
Merhaba. Sizinle özelden konuşabilir miyiz acaba sorun olmazsa ?

Aslında cümle şöyleydi. "Bu sorunları yaşayan çiftler zaten boşanmayı tercih ediyor." " Birbirinizin gözünde karamışsınız, hevesle aldığınız bir şey gözünüzde kararır ya öyle düşünün" "40 yıllık evlilik dinliyorum sanki" bu tarz söylemleri oldu. Bunlar bende rahatsızlık yarattı.
Anladım . Bu cümleler de bir yorumdur terapist yorum getiremez . Biraz radikal bir cümle kurabilirim şuan lakin bence Terapistiniz değiştirin . Stili ofsayt .

Anladım . Bu cümleler de bir yorumdur terapist yorum getiremez . Biraz radikal bir cümle kurabilirim şuan lakin bence Terapistiniz değiştirin . Stili ofsayt .
Evet bende yeni bir terapist arayışındayım. Psikologa gidiyorduk ama acaba psikiyatriste mi gitsek diye düşünüyorum. Bakalım henüz karar veremedim.

Merhaba. Şiddet yok. Olsa evlilik biterdi zaten. Ama sinir krizi geçiriyor. Kötü davranıyor. Kırıcı konuşuyor. Kalp kırıcı şeyler söylüyor. ( Gururun varsa şöyle yaparsın, seni bu yaptığına pişman edeceğim, seni rezil edeceğim, sen zaten sorunlu birisin vs.) bu tarz hakaret sayılacak söylemleri oluyor son dönemlerde. Bunun dışında ağlasam asla üzülmüyor. Asla kıyamayan biri değil. Üstüne sus ağlama bir de diyerek daha kırıcı oluyor. Çok kalpsiz vicdansız birine dönüşüyor. Asla iyi olduğu insan değil. İki farklı kişilik gibi. Sanki hiç birbirimizde hatırımız yokmuş gibi davranıyor.
Merhaba
Eşiniz evliliğinizin başından beri mi kavgalarda bu şekilde tepki veriyor yoksa onu tetikleyen bir durum mu oldu?

Ben de zor bir dönemde kocamı aşırı derecede incittiğimi düşünüyorum. O bir şey demiyor ama ben ne yaptığımı biliyorum.

Evet bende yeni bir terapist arayışındayım. Psikologa gidiyorduk ama acaba psikiyatriste mi gitsek diye düşünüyorum. Bakalım henüz karar veremedim.
Psikiyatriste esinizde ya da kendinizde psikotik bir rahatsızlık ya da kişilik bozukluğu olduğunu dusunuyorsaniz gitmelisiniz. Öncelikle bunun anlaşılıp ona uygun tedavinin seçilmesi ve sürecin de bireysel ya da çift terapisi ile desteklenmesi daha yararlı olur. Ama herhangi bir patolojik durum yoksa ikinizden birinde o zaman psikiyatri sizi direk aile terapistine yönlendirecektir zaten. Ama tabi tanı işi sadece hekimlere ait olduğu için ben yerinizde olsam önce bir psikiyatri görüşü alirdim

Psikohelp Haşim bey
Ben kardeşim için araştırıp bulmuştum.
Memnun kaldılar, denemeye değer.

Ayrica bu kadar iyi özellikleri olan biriyle hangi konuda tartisir insan diye düşünmeden edemedim :)

Yani tartışmaların temel kaynağı ne, anlasmazlik konularınız neler?
Kavga sırasında kırıcı olması, düşmana dönmesi çok da garip gelmiyor bana :/

Amerika'da eğitim almak çok büyük mesele değil. zira Amerika akademik başarıya dikkat etmeden, network'e bağlı olarak akademikleri fonlayabiliyor.
mesele insan sağlığı olduğu için çok dümdüz konuşacağım. kusura bakmayın. bu beyi ilk gördüğüm anda ve akademik geçmişine bakınca bende cemaatçi izlenimi yarattı. onu da bir kenara itersek evliliğim için danıştığım birisinin muhafazakar bir erkek olmasını arzu etmezdim. haksız olmayı diliyorum bu hikayede
Doğru, ben de istemem. Ben muhafazakâr değilim zaten. Hatta tam tersiyim diyeyim. Hüseyin Bey de cemaatçi değildi. Öyle olsaydı net bir biçimde bir daha uğramazdım oraya.

Merhaba
Eşiniz evliliğinizin başından beri mi kavgalarda bu şekilde tepki veriyor yoksa onu tetikleyen bir durum mu oldu?

Ben de zor bir dönemde kocamı aşırı derecede incittiğimi düşünüyorum. O bir şey demiyor ama ben ne yaptığımı biliyorum.
Sevgililik döneminde yeni yeni cicim aylarında böyle değildi. Nişanlılıkta biraz daha sertti ama evlenince iyice böyle birine dönüştü. Bu arada bende çok sakin ve her zaman anlayışlı biri değilim. Sorunlarımız tek taraflı değil ama eşim çok kırıcı oluyor

Psikohelp Haşim bey
Ben kardeşim için araştırıp bulmuştum.
Memnun kaldılar, denemeye değer.

Ayrica bu kadar iyi özellikleri olan biriyle hangi konuda tartisir insan diye düşünmeden edemedim :)

Yani tartışmaların temel kaynağı ne, anlasmazlik konularınız neler?
Kavga sırasında kırıcı olması, düşmana dönmesi çok da garip gelmiyor bana :/
İyiyken bu özellikleri var ama tabi ki ister istemez tartışma oluyor. Böyle durumlarda çok kırıcı ve yıpratıcı birine dönüşüyor. O iyiliği gözümden gidiyor artık

Sevgililik döneminde yeni yeni cicim aylarında böyle değildi. Nişanlılıkta biraz daha sertti ama evlenince iyice böyle birine dönüştü. Bu arada bende çok sakin ve her zaman anlayışlı biri değilim. Sorunlarımız tek taraflı değil ama eşim çok kırıcı oluyor
Anlıyorum.

Allahım kolaylıkla bir çıkış yolu göstersin inşallah arkadaşım.

Biz bir şeyleri düzeltme umuduyla gittik ama adam "yaşadığınız şeyler çok ağır, başka çift olsa şimdiye boşanmıştı, birbirinizin gözünde kararmışsınız" gibi çok olumsuz şeyler söyledi.
Bunun neresi olumsuz… durumunuzu analiz etmiş işte. Sanki aranız iyiymiş gibi olumlu ne duymayı beklediniz ki. Ben bunları duysam vereceğim tepki şu olurdu: evet farkındayım, zaten bunun için geldik. Peki ne yapabiliriz şimdi, nasıl bir yol izleyeceğiz… bakış açınızı değiştirirseniz daha kolay ilerlersiniz

Bunun neresi olumsuz… durumunuzu analiz etmiş işte. Sanki aranız iyiymiş gibi olumlu ne duymayı beklediniz ki. Ben bunları duysam vereceğim tepki şu olurdu: evet farkındayım, zaten bunun için geldik. Peki ne yapabiliriz şimdi, nasıl bir yol izleyeceğiz… bakış açınızı değiştirirseniz daha kolay ilerlersiniz
Ben aramız iyi gibi bize pembe gözlük taksın demedim zaten. Defalarca kez de belirttim böyle bir talebim olmadığını tüm yorumlarda. Bize sizden olmaz minvalinde bir konuşma yapıp üstüne seansa devam etmemizi istedi. Ama devam ederken de bir şeyler düzelmez tarzında konuştu. E niye devam edelim o zaman ? Evet sorunlarınız bunlar ama çözümü var dese anlarım. Çözüm yok gibi ama siz yine de devam edin. Kim devam etmek ister zaten. Bunu anlamak zor olmamalı.

X