Evlilik adetleri

ya yorganı ayağınıza göre uzatsanıza ne bu takı merakı.
yok işte olmayan ne yapacak yok.
nişanlın inanılmaz mantıklı bir çocuk helal olsun ona.
adet adet diye millet ne sıkıntılara düşüyor. yazık ya batsın adetleriniz.

Merhaba hanımlar
Erkek arkadaşımı artık babama açıklamaya karar verdim
Önümüzdeki ayın başında babam gelecek ve ben bağırıp çağırsada söylcem artık
Ama benim bilmediğim kafama takılan bi sürü şey var
Aranızda benim sıkı takipçilerim var :) Erkek arkadaşımı konularımdan bilenler var
O yüzden çok detaya inmiycem

Bi türlü aramızda aşamadığımız bi takı muhabbeti falan var
Şuanda çok borcu var 1 buçuk sene sonra bitecek bizde 2 sene sonra düğün düşünüyoruz
Ben köyde yaşıyorum bizim orda 7-8 bilezik 7-8 tane de altın takılır kıza takı olarak ayrıyeten saat küpe tuğralı kolye falan
Sevgilim de kelebek bunlar çok fazla zaten benm birikimim yok borçla aldıktan sonra ne yapcaz altını
Ben olsa sana fazla fazla takarım biliyosun ama en fazla 4-5 bilezik takarım sen mahcup olurum diyosan da bulurum bi yerden düğün için takarım sonra geri iade ederiz hee ille de alacaksın diyosan yine alırım ama evlendiğimiz de sıkıntı yaşarız o kadar borç varken ne yapayım ben yastık altındaki bileziği bu saydıkların en az 40 bin tutar o kadar da ev eşyası tutsa evde ne yer ne içeriz diyo

Düşünüyorum haklı da aslında ama diğer yandan da kızıyorum birikim yapmadığı için
Ama olmuşla ölmüşe çare yok diyorlar iş işten geçmiş
Bu saatten sonrası ne olacak öenmli olan o
Sizin oralarda nasıl bu takı muhabbeti ?
Biizm orda çok fazla biliyorum farkındayım ama 4 bilezik de çok çok az değil mi ?

Bu arada bizim köyde düğün kına söz nişan herseyi erkek tarafı yapıyor buda çok yanlış ama eskiden böylke geliyor kimsede ses etmiyor alışmışlar ne erkek tarafı ben yapmam diyo nede kız tarafı ben yaparım

Geçenlerde konusu açıldı nişanı kız tarafı yapar diye tabiki dedim bende ne dycem ki siz yapacaksınız mı
Ama buda yöreden yöreye değişiyo galiba işyerindekiler erkek tarafı diyo sevgilimle aynı yerde yaşıyoruz aslında onlar kız tarafı diyo bizim köyü zaten dedim hersey erkeğe ait

Sevgilim senle konuşmamız gereken şeyler var dedi muhtemeln bu konular falan kafam karısıık ne dceğimi bilmiyorum iki arada bi derede kaldım

Bu arada sevgilim ne gerek var ailelerimizi bu kadar yormaya yorulmaya şimdi bende sizden 4-5 binlik saat istesem hoş olur mu diyo haklı olarak
Ailelerimizin durumu pek parlak syaılmaz erkek arkadaşım herseyi kendisi yapacak ailesinden destek olmadan benm babamda kendi yağında kavruluyor hatta onada ben destek oluyorum maddi açıdan anlıycağınız oda fazla destek olamaz durumlar böyle

Sizce ne yapmalıyız mantıklı olan ne ?
2 sene sonra düğün olacak madem kimseye vermeyin, biriktirin maaşlarınızı.
borç harç varsa 4 sene sonra evlenin.
o yüzden acele etme babana söylemek için.

hele bir borçlar bitsin, ilişki rayına otursun, sözler tutuluyor mu gör önce.

Müstakbel eşin bence doğru söylüyor.
Evliliğin ilk yıllarında takılar yüzünden borç batağında yüzeceğinize, cebinize kalacak parayla gezin tozun keyif yapın.
Köylerde takı muhabbeti hep konuşulur. Takılar fazla olsa başka bir şey bulurlar konuşmaya. Sana az takı takıldı diye ileride düşüp ağlayıp sızlamayacaksan salla gitsin. Bence formalite adet yerini bulsun diye sembolik bir şeyler takılsın. Siz de keyfinize bakın.

Bayağı zor
Babama erkek arkadaşımı açıkladığım zaman kapı orda defol git diyecek babamı tanıyorum
Zor bela kabul ettircem sonrada babama nişanı biz yapcaz kına yatak odası mutfak bize ait diynce de onlarda herseyi dört dörtlük yapsın diyecek yapamıyor maddi imkanı el vermiyor dyncede madem 4 senedir birliktesiniz ne diye birikim yapmamış diye çıldırır laf eder zor bi süreç beni bekliyo
ve senin ailen her şeyi erkek tarafı yapar deyip kuruş harcamayacağı gibi senin maaşının belki tamamına el koyacaklar evlenene kadar eksikler var diye.

erkek arkadaşının ailesi de malum sömürücü. onlar da para kaynağı gidecek diye, düğün bahanesiyle kendilerine ne lazımsa nişanlının maaşıyla yapacaklar.

yani siz iki saf arkadaşın durumu umutsuz görünüyor.

Canim birsey soracagim babana actiginda baban senin 2 yil flortune devam etmeni izim verecek mi ? Bazi ailelere imreniyorum tanimak istiyorlar ne guzel Bazilaru bizimkiler gibi resmi adimlarla babalari vs tanistiriyorlar

Bende acele etmek istemiyorum ama artık o kadar çok baskı altında kalıyorum ki çevremden erkek arkadaşımın çevresinden
Siz hala evlenmediniz mi ya diyorlar işyerimde kelebek uzatma adını koy artık su işin arkadaşlarım kelebek bak ayrılcak çocuk senden kaç sene oldu erkek arkadaşım desen neyi bekliyoruz biz diyo sürekli...
baskı var diye evlenilmez.
senin yemeğini suyunu huzurunu elalem verecek değil.

Insan nasıl böyle mantıklı konuşan bir erkegin karşısında, illa bunlari alacaksin bana ne ben bi kere evleniyorum gir borca diyebilir hayret ediyorum.
Köy köy deyip duruyorsunuz. Bir köyde nişan kına ne kadar maliyetli olabilir ki? Birlikte karsilayin. Düğünde zaten kimseyi memnun etmek mumkun degil, nikah yapın. Biraz anlayışlı olun. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz. Bilezik sayısı vermek ne demek

Maddiyat benim için önemli değil diyorsun ama bence tam tersi senin için onemli. Adama sürekli müdahale edeceksin para konularında. 2 sene sonra düğün dusuneceksen bu iş evliliğe varmadan biter bence. Su an neden adını koymuyorsunuz diyen arkadaslarin da o zaman ayyy bu kadar uzun nişanlılık mı olur der.
Ailene aciklaman için erken olduğunu düşünüyorum bence biraz daha bekle borcu azalsin. Yoksa çok yipranirsiniz

Insan nasıl böyle mantıklı konuşan bir erkegin karşısında, illa bunlari alacaksin bana ne ben bi kere evleniyorum gir borca diyebilir hayret ediyorum.
Köy köy deyip duruyorsunuz. Bir köyde nişan kına ne kadar maliyetli olabilir ki? Birlikte karsilayin. Düğünde zaten kimseyi memnun etmek mumkun degil, nikah yapın. Biraz anlayışlı olun. Kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz. Bilezik sayısı vermek ne demek
Adam mantıklı konuşuyor ama,aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz diye bir söz var.
Damat adayı kıza mantıklı konuşuyor da,evlenmeyi planladıkları halde ardıardına kendi ailesine kredi çekiyor.
Kız da kimbilir kaç yıl onun ailesi yüzünden belki kendi maaşını bile evine harcayamayacak.

Mevzu altına gelince okumayı kestim.

Öncelikle şu "ADET" saçmalığına uymak zorunda değilsin belirteyim sonra "EL ALEM NE DER "kafasından çıkmalısın, ardından borç harçla evlenip sonradan birer birer altınları bozdurmak zorunda kalmak mi? Yoksa normaline veya az olana kanaat edip borçsuz bir düğün mü? İstersin buna karar vermelisin...

Adet saçmalıklarına uymak zorunda olmadığını, Sevgilinin haklı olduğunu ne yapabiliyorsa onu yapması gerektiğini ve fazlası için ekstra borca girmemek gerektiğini düşünüyorum...

Böyle ucuz basit konulara kafa yormayın.En baştan bu şekilde mide bulandımı bir daha ortalık durulmuyor...

Adam mantıklı konuşuyor ama,aynası iştir kişinin, lafa bakılmaz diye bir söz var.
Damat adayı kıza mantıklı konuşuyor da,evlenmeyi planladıkları halde ardıardına kendi ailesine kredi çekiyor.
Kız da kimbilir kaç yıl onun ailesi yüzünden belki kendi maaşını bile evine harcayamayacak.
Konu sahibinin de hic birikimi yok. Madem 4 yillik iliskileri var, kiz da birikim yapacaktı o zaman. Ben de aileme destek oldum diyor. Bence iki taraf da kendisi için birikim yapmalı ama ikisi de ailesine yardımcı olmayı seçmiş. Şartlar eşit yani.
Kalkıp erkek tarafı dese ki, sizin adetiniz bizde geçmez bizim adetlere göre nişan, kina, beyaz esya tamamen size ait? O zaman ne olacak?
Ben nisanimi, kinami, bütün beyaz esyami kendim karşıladım. Asla tek bir altin bile begenmedim. Ne getirdilerse teşekkür ettim kabul ettim. Eşim ev borcuna girdi,biz de elimizden geldigince onun yukunu azaltmaya çalıştık.
Yani olsa da almasa tamam ama adam yok diyor ne yapsin

Merhaba hanımlar
Erkek arkadaşımı artık babama açıklamaya karar verdim
Önümüzdeki ayın başında babam gelecek ve ben bağırıp çağırsada söylcem artık
Ama benim bilmediğim kafama takılan bi sürü şey var
Aranızda benim sıkı takipçilerim var :) Erkek arkadaşımı konularımdan bilenler var
O yüzden çok detaya inmiycem

Bi türlü aramızda aşamadığımız bi takı muhabbeti falan var
Şuanda çok borcu var 1 buçuk sene sonra bitecek bizde 2 sene sonra düğün düşünüyoruz
Ben köyde yaşıyorum bizim orda 7-8 bilezik 7-8 tane de altın takılır kıza takı olarak ayrıyeten saat küpe tuğralı kolye falan
Sevgilim de kelebek bunlar çok fazla zaten benm birikimim yok borçla aldıktan sonra ne yapcaz altını
Ben olsa sana fazla fazla takarım biliyosun ama en fazla 4-5 bilezik takarım sen mahcup olurum diyosan da bulurum bi yerden düğün için takarım sonra geri iade ederiz hee ille de alacaksın diyosan yine alırım ama evlendiğimiz de sıkıntı yaşarız o kadar borç varken ne yapayım ben yastık altındaki bileziği bu saydıkların en az 40 bin tutar o kadar da ev eşyası tutsa evde ne yer ne içeriz diyo

Düşünüyorum haklı da aslında ama diğer yandan da kızıyorum birikim yapmadığı için
Ama olmuşla ölmüşe çare yok diyorlar iş işten geçmiş
Bu saatten sonrası ne olacak öenmli olan o
Sizin oralarda nasıl bu takı muhabbeti ?
Biizm orda çok fazla biliyorum farkındayım ama 4 bilezik de çok çok az değil mi ?

Bu arada bizim köyde düğün kına söz nişan herseyi erkek tarafı yapıyor buda çok yanlış ama eskiden böylke geliyor kimsede ses etmiyor alışmışlar ne erkek tarafı ben yapmam diyo nede kız tarafı ben yaparım

Geçenlerde konusu açıldı nişanı kız tarafı yapar diye tabiki dedim bende ne dycem ki siz yapacaksınız mı
Ama buda yöreden yöreye değişiyo galiba işyerindekiler erkek tarafı diyo sevgilimle aynı yerde yaşıyoruz aslında onlar kız tarafı diyo bizim köyü zaten dedim hersey erkeğe ait

Sevgilim senle konuşmamız gereken şeyler var dedi muhtemeln bu konular falan kafam karısıık ne dceğimi bilmiyorum iki arada bi derede kaldım

Bu arada sevgilim ne gerek var ailelerimizi bu kadar yormaya yorulmaya şimdi bende sizden 4-5 binlik saat istesem hoş olur mu diyo haklı olarak
Ailelerimizin durumu pek parlak syaılmaz erkek arkadaşım herseyi kendisi yapacak ailesinden destek olmadan benm babamda kendi yağında kavruluyor hatta onada ben destek oluyorum maddi açıdan anlıycağınız oda fazla destek olamaz durumlar böyle

Sizce ne yapmalıyız mantıklı olan ne ?
Canım benim benim eşimde annesine yıllarca para vermiş ve şuan bakıyorum ailesinin harcadığı takı düğün eşya hepsi içinde verdiğinin çeyreği değil eşime bu sebepten kızmam saçma olur çünkü annesi sadece eşimin verdiği parayı bile biriktirseydi herşeyin en güzeli olurdu ama bize en dandiğini nasip oldu.
Bizim geleneklerdede nişan çerezi var en kaliteli çerez alınır ortalama bin lira tutar eşimin ailesi bunu bile yapmadı biz en güzelini yaptık takı desen tahmini 150-200 gram altın takılır eşimin ailesinin bana yaptığı 4 bilezik ve dandik bir setle toplam 100 gram biz hiçbirşey istemedik çerezi söyledik ona bile yok dediler nişan bohçasıda çöptü o günleri hatırlamak bile istemiyorum.
Sana diyeceğim o ki madem herşeyi sevdiğin adam yapacak olduğu kadar olsun en azından elinden gelen buydu der yetinirsin benim gibi varken sana yok olup için yanmaz.

4 5 bilezik az mı... para kazanmak birikim yapmak kolay mı.. niye kızıyorsunuz anlamıyorum. Erkek arkadaşınız çok mantıklı konuşmuş sizde mantığınızı devreye sokun biran önce. köyünüzün adetleri böyle olabilir ancak o zaman da köyden evlenecektiniz.

Canım her kadın takidan hoşlanır altını sevmez pirlantayi sever pirlantayi sevmez elması sever herkes ister herşey dört dörtlük olsun evliliğin en güzel yılları borç ödemek değilde gezmek tozmak olsun isterler ama şartlar el vermeyince olmayınca olmuyor sevgilin mantıklı düşünmüş millet için evlenmiyorsunuz ke diniz için yuva kuracaksınız .Ben o süreçte hiç ayağım yorganimi geçmedi kendi dimizce herseyimiz dört dörtlük oldu paramız yettigince ailesi ne bilezik ne set ne takı ne hediye hiçbir şey yapmadı benimde ailem asla istemedi ama aynı dönemde bir arkadaşım evlendi herşeyi desinler için yaptı bohça altınlar takılar kınalar iki şehirde şuan borç batağında ben ise evim var arabam var çok şükür

Canım benim benim eşimde annesine yıllarca para vermiş ve şuan bakıyorum ailesinin harcadığı takı düğün eşya hepsi içinde verdiğinin çeyreği değil eşime bu sebepten kızmam saçma olur çünkü annesi sadece eşimin verdiği parayı bile biriktirseydi herşeyin en güzeli olurdu ama bize en dandiğini nasip oldu.
Bizim geleneklerdede nişan çerezi var en kaliteli çerez alınır ortalama bin lira tutar eşimin ailesi bunu bile yapmadı biz en güzelini yaptık takı desen tahmini 150-200 gram altın takılır eşimin ailesinin bana yaptığı 4 bilezik ve dandik bir setle toplam 100 gram biz hiçbirşey istemedik çerezi söyledik ona bile yok dediler nişan bohçasıda çöptü o günleri hatırlamak bile istemiyorum.
Sana diyeceğim o ki madem herşeyi sevdiğin adam yapacak olduğu kadar olsun en azından elinden gelen buydu der yetinirsin benim gibi varken sana yok olup için yanmaz.
Erzurumlumusunuz:))

Konu sahibinin de hic birikimi yok. Madem 4 yillik iliskileri var, kiz da birikim yapacaktı o zaman. Ben de aileme destek oldum diyor. Bence iki taraf da kendisi için birikim yapmalı ama ikisi de ailesine yardımcı olmayı seçmiş. Şartlar eşit yani.
Kalkıp erkek tarafı dese ki, sizin adetiniz bizde geçmez bizim adetlere göre nişan, kina, beyaz esya tamamen size ait? O zaman ne olacak?
Ben nisanimi, kinami, bütün beyaz esyami kendim karşıladım. Asla tek bir altin bile begenmedim. Ne getirdilerse teşekkür ettim kabul ettim. Eşim ev borcuna girdi,biz de elimizden geldigince onun yukunu azaltmaya çalıştık.
Yani olsa da almasa tamam ama adam yok diyor ne yapsin
Kelebekte nişan kına mutfak ve yatak odasını yapacağım dedi,ben mi öyle anladım o_O

X