Evlilik adetleri

Bu ne ya illede şu kadar bilezik bu kadar altın. Kimin ne dediğini boşver. Biz iki genç yaptık herşeyimizi. Evimize en güzel şekilde mobilyalarımızı aldık ikimiz. Takı takmadı eşim bana. Kime ne bana takılandan, sonra zaten eşsiniz oldukça yapar. Eşimin ailesinden sıfır destek olduğu için onlardanda birşey gelmedi ama ben hiçte ele güne rezil olmadım yani.

Tuğralı kolyeyi okuyunca bi' gülme geldi :KK48:
Boynunda kocaa cumhuriyet altını taşımayı hala anlayamadım.

Ayrıca hindistan ortadoğu kıvamında bir ülkeyiz şu adetler konusunda. Çok sinirliyim çok :sopa:

Kelebekte nişan kına mutfak ve yatak odasını yapacağım dedi,ben mi öyle anladım o_O
Aslinda onlari da erkek tarafi yaparmis, köylerinin adeti oyleymis. Nasil bir koyse. Ama erkek arkadaşı da cok zorda kalmasin diye sağolsun ben yaparim diyor ama kızın ailesi adetlerine cok bağlı :KK70: ailesinin bunlari ustlenmeye itiraz edecegini de söylüyor

Aslinda onlari da erkek tarafi yaparmis, köylerinin adeti oyleymis. Nasil bir koyse. Ama erkek arkadaşı da cok zorda kalmasin diye sağolsun ben yaparim diyor ama kızın ailesi adetlerine cok bağlı :KK70: ailesinin bunlari ustlenmeye itiraz edecegini de söylüyor
Kızların yediği bile zarar,bir de çeyiz mi yapacaklar:işsiz:Bu kız kazandığını yıllardır evine harcıyor ama olsun:tokat:
Ondan sonra kızın giyeceği iç çamaşırını bile alan aile,aldığı donun giyileceği günlere bile karışır tabi:KK51:

Kelebek sevgilin haklı.
Biz de düğün alisverisi diye o kadar sacma harcamalar yaptik ki sonra yine bize dert oldu borcunun ödenmesi. Takilan altinlari bozdurduk sirf o borçlar bitsin diye.
Anlayacagin heves ettigimiz seyler bizden çıktı sonra.
Ailesi de yapamazmis demekki sevgilin kredi cekecek borcla harcla yapacak. ayni eve girince anlarsın o adetlerin ne kadar sacma olduğunu ve sonra size patladığını.

Maşallah o nasıl köymüş bi başlık parası kalmış istemedikleri.. kına nişan hepsi erkek tarafı pes :işsiz:
İki bilezik için huzursuzluk çıkarma. Kim ne derse desin. Nişanlın çok haklı borçla aldıktan sonra ne gerek var...

Sevgilin kredi çeksin evlenince beraber ödeyin çok istiyorsan. Bana çok çirkin geliyor sanki şirket kurarmis gibi altın gümüş şart kosmak. Oğluma isteyeceğim kız su kadar bilezik takın vs dese gözümde bir zerre kıymeti kalmaz artık o gelinin.

Memlekette genel olarak bi tuğralı kolye sevdası mevcut demek. Yerel kanallarda tenekeden bozma takı setlerin sebebini şimdi daha iyi anladım. Adamları böyle boğarsanız sonunda kolunuza sarı teneke takarsınız benden söylemesi.

Ne kadar çirkin ya..
Hala başlık parası gibi adetler varmış demek ki köylerde, pes yani. Bu kadar yüklenilmez yani damat tarafına.

Kimin durumu neye yetiyorsa onu takar bizde.. Takının muhabbeti bile geçmedi ne nişanımda ne nikahımda.. 4 bilezik taktı kayınvalidem, eşimde şu kibarcık zincirli olanlarından kolye-bileklik taktı. Sonuç olarak nikah biter bitmez bilezikleri kaldırdım daha da bileğime geçirmedim. Eşimin aldığı o zarif takımı da gündelik kullanabiliyorum canım isterse..
Erkek arkadaşın haklı, borçla alınan şey ikinizi zora sokacak zaten, o borcu sen de ödeyeceksin. E ne gerek var o zaman? Her şey elalem ne der diye değil mi? Ah ah..

Kimseyi kucumsemiyorum ama evlenecek son çift sizsiniz bence.
Nisanlin sürekli borç takan ailesine hatta halasina bile harçlık veren bi tipti yanlış hatırlamıyorsam.
Sen de zor şartlar da az maaşa çalışıyorsun Kardeşine bile harçlığını sen veriyorsun kyk borcun da var eve de sen bakıyorsun bi nevi.
Yani ikinizin ailesinden de hayır yok kısaca.
E sen de tutmuş bu şartlarda yok adet yok altın diyorsun valla kusura bakma ama ağır sacmaliyorsun.
Ayrıca madem 2 yıl bekleyeceksiniz neden babana söylüyorsun ki ?
Bu da çok yanlış bi karar adam senin her hareketini kontrol edecek kiskanacak rahat vermeyecek vs.
Rahat falan mı battı yani anlamadım.

Insanlarin bana alacagi hediyeyi kendim secemem. Ne takarlarsa takarlar. Takmazlarsa takmazlar.

Durumu olmayan insandan altin istemek nedir? Emin misiniz bu adami sevdiginize?

Bu arada adetleri kayinvalideyle oturmak kayinlara kayinpedere gorumcelere kayinvalideye hizmet etmek ev islerini yuklenmek gibi konularda da hatirlayacak misiniz yoksa sadece altin ve bohca isterken mi hatirliyorsunuz?

Genelde gordugum; mal mulk dugun taki isterken adetlere sıkısıkıya bagli hanimlar kaynanaya is yapmaya gelince "ayy zorunda miyim" diye buraya konu aciyor.
Ikisi ayni kulturun adeti. Isine geleni kabul edip isine gelmeyeni etmemek biraz acikgozluk oluyor.

Canim yanlis anlama ama madem alamayacak sevgilin 4 tane alsin..3 tanede gercek gibi gorunen bileziklerden alip tak o gecelik.. cok takan var brnim bildigim hem sen hem sevgilin mahcup olmaz sizinkilere..napacan sana layık olmaz sahte bilezik yanlis anlama..para yoksa napsin .

Böyle evlenmeyin bu evlilik değil 3 olmasın 5 olsun pazarlığa oturuyorsunuz sanki. Bu gün böyle olunca yarın evlendikten sonra da adam tapunuzu almış gibi davranır

Merhaba hanımlar
Erkek arkadaşımı artık babama açıklamaya karar verdim
Önümüzdeki ayın başında babam gelecek ve ben bağırıp çağırsada söylcem artık
Ama benim bilmediğim kafama takılan bi sürü şey var
Aranızda benim sıkı takipçilerim var :) Erkek arkadaşımı konularımdan bilenler var
O yüzden çok detaya inmiycem

Bi türlü aramızda aşamadığımız bi takı muhabbeti falan var
Şuanda çok borcu var 1 buçuk sene sonra bitecek bizde 2 sene sonra düğün düşünüyoruz
Ben köyde yaşıyorum bizim orda 7-8 bilezik 7-8 tane de altın takılır kıza takı olarak ayrıyeten saat küpe tuğralı kolye falan
Sevgilim de kelebek bunlar çok fazla zaten benm birikimim yok borçla aldıktan sonra ne yapcaz altını
Ben olsa sana fazla fazla takarım biliyosun ama en fazla 4-5 bilezik takarım sen mahcup olurum diyosan da bulurum bi yerden düğün için takarım sonra geri iade ederiz hee ille de alacaksın diyosan yine alırım ama evlendiğimiz de sıkıntı yaşarız o kadar borç varken ne yapayım ben yastık altındaki bileziği bu saydıkların en az 40 bin tutar o kadar da ev eşyası tutsa evde ne yer ne içeriz diyo

Düşünüyorum haklı da aslında ama diğer yandan da kızıyorum birikim yapmadığı için
Ama olmuşla ölmüşe çare yok diyorlar iş işten geçmiş
Bu saatten sonrası ne olacak öenmli olan o
Sizin oralarda nasıl bu takı muhabbeti ?
Biizm orda çok fazla biliyorum farkındayım ama 4 bilezik de çok çok az değil mi ?

Bu arada bizim köyde düğün kına söz nişan herseyi erkek tarafı yapıyor buda çok yanlış ama eskiden böylke geliyor kimsede ses etmiyor alışmışlar ne erkek tarafı ben yapmam diyo nede kız tarafı ben yaparım

Geçenlerde konusu açıldı nişanı kız tarafı yapar diye tabiki dedim bende ne dycem ki siz yapacaksınız mı
Ama buda yöreden yöreye değişiyo galiba işyerindekiler erkek tarafı diyo sevgilimle aynı yerde yaşıyoruz aslında onlar kız tarafı diyo bizim köyü zaten dedim hersey erkeğe ait

Sevgilim senle konuşmamız gereken şeyler var dedi muhtemeln bu konular falan kafam karısıık ne dceğimi bilmiyorum iki arada bi derede kaldım

Bu arada sevgilim ne gerek var ailelerimizi bu kadar yormaya yorulmaya şimdi bende sizden 4-5 binlik saat istesem hoş olur mu diyo haklı olarak
Ailelerimizin durumu pek parlak syaılmaz erkek arkadaşım herseyi kendisi yapacak ailesinden destek olmadan benm babamda kendi yağında kavruluyor hatta onada ben destek oluyorum maddi açıdan anlıycağınız oda fazla destek olamaz durumlar böyle

Sizce ne yapmalıyız mantıklı olan ne ?
Mantıklı olan hazır ayrılmışken bu adamla bi daha görüşmemendi.. onu da yapamışsın maalesef.. artık yapacak bişi yok..

Nişanlın haklı tabi , bak eşime geçen gün birisi doğum hediyesi konusunu açtı , eşim de "isterse doğumda hediye jeep alayım farketmez ki borcu ödeyecek olan kendisi" dedi. Yani adam holding sahibi mi bilmiyorum ha deyince 40 bin çıkar mı yoksa yarın evlenince sen her ay çalışıp o bileZik parası yüzünden etinden meyvenden yada tatilinden kısmak zorunda kalır mısın? Düşün bunları...

Bunların pazarlığını yapmak da çok çirkin ayrıca, ama yapan anlamıyor :KK43: inanın bu konuyu ağza alınca çok ucuz ve basit duruyor , yapmayın... :KK43:

Ohoooo ne laflar işittim 2 senedir böyle söylediğim için
Ne yani biz para için mi evlenmiyoruz yazıklar olsun sana ben sana mı ödetiyorum ailemin borçlarını kii bide bunları aylık 3.500 tl kredi öderken diyo bana ona kalsa bu kadar borçla evlenecektik yani
Onu kabul etmedim diye kötü günümde yanımda değilsin vay be para için evlenmiyosun rahat yasam için diye yedi bitirdi beni
Bende bekleme taraftarıyım ama zaten 2 senedir bekliyoruz diye laf işittim hergün
Bile bile ateşe atlanır mı? Tabi ki şartların olacak, uygun duruma gelmeden babana meseleyi şakın açma. Yaşın çok küçük zaten, bekle. Çok değil senesinde kafanı taşlara dağlara vurursun. Evlendikten sonra evinde huzur kalmaz. Borç düşünmekten hastalık sahibi olursun. Ayrıca o sana bunları söyleyip kredini başına kakıyorken senin de bazı şeyleri istemek hakkın. Sana takılsın bari de bi güvencen olsun. Evlenince başkasının borcunu ödeyip huzursuz olacağına evindeki güvencenin borcunu öderken huzursuz olur. Ayrıca benim kanaatimce senin canın o bahsedilen gelenekleri istiyor ve ömrün boyumca neden bunlar bunlar bana yapılmadı diye için içini tüketecek. Sıradaki kısmetini bekle derim

X