Evlilik adetleri

Nişanlın haklı tabi , bak eşime geçen gün birisi doğum hediyesi konusunu açtı , eşim de "isterse doğumda hediye jeep alayım farketmez ki borcu ödeyecek olan kendisi" dedi. Yani adam holding sahibi mi bilmiyorum ha deyince 40 bin çıkar mı yoksa yarın evlenince sen her ay çalışıp o bileZik parası yüzünden etinden meyvenden yada tatilinden kısmak zorunda kalır mısın? Düşün bunları...

Bunların pazarlığını yapmak da çok çirkin ayrıca, ama yapan anlamıyor :KK43: inanın bu konuyu ağza alınca çok ucuz ve basit duruyor , yapmayın... :KK43:
Ağza alınca tabiiki basit duruyor,ama senin eşinde ayıp etmiş.İsterse 8 ayar bir yüzük alsın,ama gönlünden alsın...Konuyı açana,o benim bileceğim şey deyip geçseydi...

Ben evlenirken bir şey istemediler çünkü herkes ne yapıyorsa kendi çocuğuna yapar dediler.sonuçta elinde varsa çocuğuna insan zaten en iyisini yapar.yoksa adamların canını alacak değil ya kimse ağzı olan konuşur. Bence takmayın bunları allah kısmetinizi açık etsin inş ileride olur.

Adettendir dedikleri olay düğünde geline/damada takı takılmasıdır. Geline 5 bilezik 10 çeyrek diye bir adeti benim aklım almıyor! Allah geçim versin, eve huzur versinden evvel altın hesapları başlıyor. Her iki taraf gelini/damadı için olmasa bile kendi evladı için imkanları doğrultusunda en güzelini sunmaya çalışır zaten. Nedir bu altın furyası anlamıyorum.

Altın takı takmak yeni evli çifte hediyedir neyse de böyle kuruşu kuruşuna tane tane hesap yapıp bir de "Bizim oralarda adet şu kadar şundan bu kadar bundan takacaksın" falan demek adet falan değil görgüsüzlüktür, ayıptır. Kimse kusura bakmasın. Aynı evi paylaşacağın, yüz yüze bakacağın, hesabını kitabını bir arada yapacağın, birlikte bir aile olacağın insan bu. Yapar bu altınları ama ileride de bir durum olur bunların lafını eder "Ben sana zamanında şunu şunu yapmıştım geldin ailenle benden bunları bunları istedin şöylesin böylesin" diye ağır konuşur, kaldıramazsınız sonra.

Evlenmeyi düşünen iki insan düğününü kendisi yapar, yapamiyorsa da nikah yapsın. Evlenme kararı veren siz tüm borcu ödeyen aileler, ne iş? Aileler düğün günü gonullerinde kopani hediye olarak takarlar. Şu kadar altın su kadar bilezik denilince başlık parasından ne farkı kalıyor ki?

Utançtan okuyamadım. 4 bilezik az bilmem ne. Evleniyo musun iş mi yapıyosun belli değil. Sevgiline üzüldüm

erkek tarafina acidim resmen neyse durumu yapar zaten insanlarin bu gosteris meraki nedir anlamadim cok sacma buluyorum bu adetleri önemli olan adam gibi adam olması o kadar altini taktirip bi şerefsiz le evlendiginizi dusunun birde...

Böyle bir evlilik adeti olamaz benim görüşüme göre evlilik çift kişilik bir şeydir. Her şeyi erkek tarafı yapar ne demektir ya? Erkek arkadaşımla bunun muhabbetini yapmaya bile utanırım, değil ki o bana "7-8 bilezik çok, 4-5 bilezik az" muhabbeti yapsın.
Düğünde takmalık başkasından almak konusunun lafını bile etmiyorum... Sevgilin gayet makul şeyler söylemiş gelen yorumları okumadım ama borç harç ile evlenip milletin gönlünü edeceğime evimi en güzel şekilde düzerim, huzurum olur.

Adetin de bir usulü var, sizin köyün kız tarafları çok uyanıkmış.

Simdiiiii, konularini bilmeyen arkadaslar erkek arkadasin ne mantikli bak cok guzel soyluyor falan demisler de ben konularini biliyorum o yuzden katilamayacagim bu seye maalesef. Bu adam ailesi icin milyarlarca lira borc yapti. borc ustune borc yapti. hem de seni evlilik dusuncesiyle el altinda tutarken sana 1 an bile danismadan. Kimi karisi degilsin neden sana danissin diyebilir. ama bir erkek benden onu beklememi istiyor ve benimle evlenecegini soyluyorsa benim gelecegime ipotek koyuyor demektir. yani benim de onun hareketlerinde soz hakkim var. bu cocuk ailesi icin kac bin tl kredi cekip ve bu paralari havaya sacmadi mi? ortada bisey de yok bu kadar paraya demistiniz.
E simdi senden anlayis mi bekliyor? Bu sitenin en feminist goruslulerinden biriyim o yuzden su kadar altin hakkin meselesi mide bulandirici ona girmiyorum. Benim gicik oldugum sen yatak odasi yaparim beyaz esya alirim diyorsun ama emin ol dugun gunune kadar bu adam ailesine para yedirecek ve onun aldigi herseyin parasini sonra beraber odeyeceksiniz. Bence bu adamdan aylar once ayrilmaliydin ve esit sartlarda oldugun biriyle olmaliydin ama bu adamdan cok bisey olmayacak bence. beyefendi simdiden mantik maskesi altina siginiyor. ama kendi yaptigi hersey cok mantikli evet.

Bence o üç dört bilezik alsın siz de nasıl hiçbir şeye elinizi sürmeyeceksiniz maddi olarak madem gerisini kendiniz alın. Ya da eşyaların yarısını siz alın da adam iki bilezik fazla alsın madem. Vay Arkadaş ne bilezik ne altınmış demekten de kendimi alamadım. Herkes kendi maddi durumuna göre yapar düğününü bunun şartı mı sayısı vs olur mu yaa. Bi enteresan durum.

Adetlerin ne olduğunun ne önemi var şu noktada. Adam ben karşılayamam bunların hepsini diyor, ailesinin maddi durumu da müsait değilmiş.
Bu durumdaki adama maddiyat lafı yapmak çok ayıp bence. Ya kabul edersin ya da ayrılırsın senin için bunlar çok önemli ise.

Evlilik adetleri gerçekten evlilikten soğutuyor Ams olmayınca da bu sefer cevreden baskı alıyorsun işin zor fakat detaya da çok takılmamak Lazım imkanlar sınırında Olmalı hersey

Merhaba hanımlar
Erkek arkadaşımı artık babama açıklamaya karar verdim
Önümüzdeki ayın başında babam gelecek ve ben bağırıp çağırsada söylcem artık
Ama benim bilmediğim kafama takılan bi sürü şey var
Aranızda benim sıkı takipçilerim var :) Erkek arkadaşımı konularımdan bilenler var
O yüzden çok detaya inmiycem

Bi türlü aramızda aşamadığımız bi takı muhabbeti falan var
Şuanda çok borcu var 1 buçuk sene sonra bitecek bizde 2 sene sonra düğün düşünüyoruz
Ben köyde yaşıyorum bizim orda 7-8 bilezik 7-8 tane de altın takılır kıza takı olarak ayrıyeten saat küpe tuğralı kolye falan
Sevgilim de kelebek bunlar çok fazla zaten benm birikimim yok borçla aldıktan sonra ne yapcaz altını
Ben olsa sana fazla fazla takarım biliyosun ama en fazla 4-5 bilezik takarım sen mahcup olurum diyosan da bulurum bi yerden düğün için takarım sonra geri iade ederiz hee ille de alacaksın diyosan yine alırım ama evlendiğimiz de sıkıntı yaşarız o kadar borç varken ne yapayım ben yastık altındaki bileziği bu saydıkların en az 40 bin tutar o kadar da ev eşyası tutsa evde ne yer ne içeriz diyo

Düşünüyorum haklı da aslında ama diğer yandan da kızıyorum birikim yapmadığı için
Ama olmuşla ölmüşe çare yok diyorlar iş işten geçmiş
Bu saatten sonrası ne olacak öenmli olan o
Sizin oralarda nasıl bu takı muhabbeti ?
Biizm orda çok fazla biliyorum farkındayım ama 4 bilezik de çok çok az değil mi ?

Bu arada bizim köyde düğün kına söz nişan herseyi erkek tarafı yapıyor buda çok yanlış ama eskiden böylke geliyor kimsede ses etmiyor alışmışlar ne erkek tarafı ben yapmam diyo nede kız tarafı ben yaparım

Geçenlerde konusu açıldı nişanı kız tarafı yapar diye tabiki dedim bende ne dycem ki siz yapacaksınız mı
Ama buda yöreden yöreye değişiyo galiba işyerindekiler erkek tarafı diyo sevgilimle aynı yerde yaşıyoruz aslında onlar kız tarafı diyo bizim köyü zaten dedim hersey erkeğe ait

Sevgilim senle konuşmamız gereken şeyler var dedi muhtemeln bu konular falan kafam karısıık ne dceğimi bilmiyorum iki arada bi derede kaldım

Bu arada sevgilim ne gerek var ailelerimizi bu kadar yormaya yorulmaya şimdi bende sizden 4-5 binlik saat istesem hoş olur mu diyo haklı olarak
Ailelerimizin durumu pek parlak syaılmaz erkek arkadaşım herseyi kendisi yapacak ailesinden destek olmadan benm babamda kendi yağında kavruluyor hatta onada ben destek oluyorum maddi açıdan anlıycağınız oda fazla destek olamaz durumlar böyle

Sizce ne yapmalıyız mantıklı olan ne ?
Bizde nişan kına kıza ait. Erkek tarafı maddi gücünde altın getirir ( genelde 5 6 bilezik bizde öyle oldu ) ev eşyaları zaten ortak yatak odası mutfak kız tarafı gerisi erkek tarafı. Eşim tarafında beyaz eşyayı kız tarafı alırmış ama anlayışla karşıladılar herşeyi saģolsunlar.

Aileler bi tanışsın büyükler koyar ortaya bu konuları sizde ona göre hareket edersiniz. Inşallah herşey güzel olur hakkınızda.

Merhaba hanımlar
Erkek arkadaşımı artık babama açıklamaya karar verdim
Önümüzdeki ayın başında babam gelecek ve ben bağırıp çağırsada söylcem artık
Ama benim bilmediğim kafama takılan bi sürü şey var
Aranızda benim sıkı takipçilerim var :) Erkek arkadaşımı konularımdan bilenler var
O yüzden çok detaya inmiycem

Bi türlü aramızda aşamadığımız bi takı muhabbeti falan var
Şuanda çok borcu var 1 buçuk sene sonra bitecek bizde 2 sene sonra düğün düşünüyoruz
Ben köyde yaşıyorum bizim orda 7-8 bilezik 7-8 tane de altın takılır kıza takı olarak ayrıyeten saat küpe tuğralı kolye falan
Sevgilim de kelebek bunlar çok fazla zaten benm birikimim yok borçla aldıktan sonra ne yapcaz altını
Ben olsa sana fazla fazla takarım biliyosun ama en fazla 4-5 bilezik takarım sen mahcup olurum diyosan da bulurum bi yerden düğün için takarım sonra geri iade ederiz hee ille de alacaksın diyosan yine alırım ama evlendiğimiz de sıkıntı yaşarız o kadar borç varken ne yapayım ben yastık altındaki bileziği bu saydıkların en az 40 bin tutar o kadar da ev eşyası tutsa evde ne yer ne içeriz diyo

Düşünüyorum haklı da aslında ama diğer yandan da kızıyorum birikim yapmadığı için
Ama olmuşla ölmüşe çare yok diyorlar iş işten geçmiş
Bu saatten sonrası ne olacak öenmli olan o
Sizin oralarda nasıl bu takı muhabbeti ?
Biizm orda çok fazla biliyorum farkındayım ama 4 bilezik de çok çok az değil mi ?

Bu arada bizim köyde düğün kına söz nişan herseyi erkek tarafı yapıyor buda çok yanlış ama eskiden böylke geliyor kimsede ses etmiyor alışmışlar ne erkek tarafı ben yapmam diyo nede kız tarafı ben yaparım

Geçenlerde konusu açıldı nişanı kız tarafı yapar diye tabiki dedim bende ne dycem ki siz yapacaksınız mı
Ama buda yöreden yöreye değişiyo galiba işyerindekiler erkek tarafı diyo sevgilimle aynı yerde yaşıyoruz aslında onlar kız tarafı diyo bizim köyü zaten dedim hersey erkeğe ait

Sevgilim senle konuşmamız gereken şeyler var dedi muhtemeln bu konular falan kafam karısıık ne dceğimi bilmiyorum iki arada bi derede kaldım

Bu arada sevgilim ne gerek var ailelerimizi bu kadar yormaya yorulmaya şimdi bende sizden 4-5 binlik saat istesem hoş olur mu diyo haklı olarak
Ailelerimizin durumu pek parlak syaılmaz erkek arkadaşım herseyi kendisi yapacak ailesinden destek olmadan benm babamda kendi yağında kavruluyor hatta onada ben destek oluyorum maddi açıdan anlıycağınız oda fazla destek olamaz durumlar böyle

Sizce ne yapmalıyız mantıklı olan ne ?
tugrali kolye haaa bu da instagram adeti heralde

Biz anlastık ben bu kadar ıstedım de aılene. Hayır olmaz derlerse de o da 3.4 bınlık saat ıstıyo sız alabılcekmısınız de kı alamazlar zaten durumdan o cıkıyo parşak degılız demıssın. Elalem ıyısımı olsun adam. Altınım var ama borc oduyorum mantıksızlıgı cok sacma. Borcunu bıtırınce teker teker alırız gıbılerınden konusmus adam bana mantıklı geldı. Yapabılecegı kadarını yapsın ıkı tarafta makul olsun. Hıcbıseyde ıstemıyorum de o ne yaparsa sende o kadar yap

X