Çocuk Hastalıkları Kalça USG sinde sorunla karşılaşanlar

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği
Zuhal cim Fatoşcum çok sağolun geçti bitti çok şükür Allahım hep böyle gecici dertler versin tüm bebeklere

özlemcim bizde kontrole gittik geçen gün böyle takip edicez 3 ay sonra tekrar gelin dedi
sizi bidaha çağırmadımı bizi sürekli çağırıyor ve her gittiğimizde röntgen çekiliyor
kurşun levha filan koyuyorlar genital bölgesinide koroyorlar

arkadaşlar aranızda pavlik bandaj kullanan varmı?
kızım 5 aylık ve doktorumuz pavlik bandaj kullanmamızı uygun gördü. ne olur bana yardımcı olun.. düşünmekten sinirlerim bozuldu artık mafoldumben:
pavlik bandaj le üzerini giydire biliyormuyuz nasıl giydiriyoruz yardım lütfen.
yarın bandaj takılacak bebeğim çok hareketli ne yapacağım bilmiyorum.
allah hepimizin bebeklerini bir an önce hayırlısıyla problemsiz kurtarsın inşallah bu ortezlerden.:KK43:mafoldumben

canım üzülme allah beterinden saklasın
banada 2 aylıkken ortez kullanıcaksınız dediklerinde
şok olmuştum takılırken donup kalmışım takan hemşire
merak etme okadar kötü bişey değil diye beni teselli adiyordu
pavlik bandajı sanırım şirincek arkadaşımızın kızı kullanıyordu
netten araştır istersen nasıl bişey olduğunu görebilirsin

kızlar ben ankaradayım kızım 2 ay 23 günlükken usg yapıldı alfa sağ ve sol 63 çıktı normal dendi sonra 3 ay 26 günlükken röntgen istedi dr. sonuç olarak da asetabular hipoplaziden şüphelenip ortep. gönderdi dr. röntgene baktı cetvelle ölçtü ve sağ 34 sol 35 derece yazdı çift bez kullanın bacak arasına kolunuzu koyup taşıyın ve 4,5 aylıkken tekrar gelin dedi. asetabular hipoplazi o kemiğin az gelişmesi, sığlığı demekmiş napıcaz çok üzülüyorum ank. kimse yok mu gidebilceğim ya da sizler neler yaşadınız

arkadaşlar aranızda pavlik bandaj kullanan varmı?
kızım 5 aylık ve doktorumuz pavlik bandaj kullanmamızı uygun gördü. ne olur bana yardımcı olun.. düşünmekten sinirlerim bozuldu artık mafoldumben:
pavlik bandaj le üzerini giydire biliyormuyuz nasıl giydiriyoruz yardım lütfen.
yarın bandaj takılacak bebeğim çok hareketli ne yapacağım bilmiyorum.
allah hepimizin bebeklerini bir an önce hayırlısıyla problemsiz kurtarsın inşallah bu ortezlerden.:KK43:mafoldumben
Öncelikle çoooook geçmiş olsun canım pavlik bandajı bizden Şirincek nickli bir arkadaşımız vardı o kullandı ilk zamanlarda zorlanmıştı ama sonradan alışıyorsun herşeye .Bizim dezavantajımız yazın kullandık ortezleri pişiklerle isiliklerle uğraştık çok şükür geçti .Lütfen sabırlı olun moralinizi sakın ha bozmayın .Hani derler ya tecrübe konuşuyor diye bizde ilk günler çok kahrolduk ama bu tedaviler kesinlikle sonuç veriyor .Aman bu akşam takmayayım da rahat uyusun diye düşünmeyin bir gün bile çok önmeli canım .Allah yardımcınız olsun

kızlar ben ankaradayım kızım 2 ay 23 günlükken usg yapıldı alfa sağ ve sol 63 çıktı normal dendi sonra 3 ay 26 günlükken röntgen istedi dr. sonuç olarak da asetabular hipoplaziden şüphelenip ortep. gönderdi dr. röntgene baktı cetvelle ölçtü ve sağ 34 sol 35 derece yazdı çift bez kullanın bacak arasına kolunuzu koyup taşıyın ve 4,5 aylıkken tekrar gelin dedi. asetabular hipoplazi o kemiğin az gelişmesi, sığlığı demekmiş napıcaz çok üzülüyorum ank. kimse yok mu gidebilceğim ya da sizler neler yaşadınız
Canım üniversitenin hastanesine yada iyi bir ort.uzmanına daha görün vakit kaybı yaşamamak için .Hani şimdi ne kadar erken tedavi o kadar iyi sonuç biz çift bez kullandık gelişme olmayınca orteze geçtik ama çift bezle ufak açılarda gelişme sağlayan arkadaşlarımız oldu .Ama eğer gittiğin dr. a güvenmiyorsan lütfen bir dr.a daha git .

çok sağolun arkadaşlar. bandajımız takıldı ama onu öyle görmeye dayanamıyorum. çok zor alışacak galiba bebeğim. bende tabi. birde arkadaşlar ya rontgen çekildi kızıma sol asetebula açı 30 derece üzerindedir diyor. bu ne demek bilgisi olan varmı?

Açılarla ilgili sanırım bir yada 2 sayfa öncesinde bir yazı yazmıştım Deryacım açılar ve karşılıkları gibi tabii siz biraz geç kalmışsınız sanırım tam hareketlenmeye başladığı dönem .Ama bizim ort.dr.umuz demişti ki siz kendinizi alıştırın bebekler sizden daha kolay ve çabuk adapte oluyorlar diye .Sakın üzülme allah beter dert vermesin seni bizlerden iyi anlayan biri daha olmaz herhalde hepimiz yaşadığımız için geçicek canım ne kadar takılı kalıcak ilk etapta

dün dr. daydık yine pavlik ile film çektiler ama buradaki dr. bir prf. görsün dedi. profta 6 hafta pavlik deneyelimama başarılı olma şansımız %50 6 hafta sonra alçıya alabiliriz dedi. pskolojikman çökmüş durumdayım :KK43: tabiki düzelsin diye bebeğim ne gerekirse o olsun ama alçıda çok daha zorlanır sanırıyom.

dün dr. daydık yine pavlik ile film çektiler ama buradaki dr. bir prf. görsün dedi. profta 6 hafta pavlik deneyelimama başarılı olma şansımız %50 6 hafta sonra alçıya alabiliriz dedi. pskolojikman çökmüş durumdayım :KK43: tabiki düzelsin diye bebeğim ne gerekirse o olsun ama alçıda çok daha zorlanır sanırıyom.

MRB ARKADAŞLAR BENDE DENEYİMLERİMİ SİZİNLE PAYLAŞAYIM DEDİM BENİMDE KIZIM MAKAT GELİŞİYDİ DOĞDUKTAN SONRA KALÇASINDA PROBLEM VAR DEDİLER ÜSTELİK BURDA A SINIFI ÇOK İYİ BİR ÖZEL BİR HASTANEDE BU TEŞHİSİ KOYDULAR BİZDE İLK AY ÇİFT BEZ KULLANDIK BU ARA BAŞKA ÇOK GÜVENDİĞİM BİR ORTOPEDİ DOKTORUNA DAHA GÖTÜRDÜM O HİÇBİŞEY YOK HİÇBİRİNİ DİNLEMNE DEDİ AMA İÇİME KURT DÜŞTÜ İLK DOKTOR ÇOK İYİ BİR ÖZEL HASTANE DOKTORU OLUNCA ONA İNANMAYI TERCİH ETTİM APTAL KAFAM 2. AYDA KIZIMA PAVLİK BANDAJ TAKMAYA KARAR VERİLDİ ÇOK ŞÜKÜR KIZIMA ALLERJİ YAPTI VE TAKTIRMADIK SONRA İKİNCİ GÖTÜRDÜĞÜM ORTOPEDİ DOKTORUM BANA BİR ARAŞTIRMA YAPTI SAOLSUN ARAŞTIRDI HOCALARINA FALAN SORDU VE BU KONUDA İSTANBULDA SADECE 2 UZMANIN ÇOK İYİ OLDUĞUNU ÖĞRENDİK BİRİ AYŞEGÜL BURSALI VAKIF GUREBADA ÇAILIŞIYOR DİĞERİ İSE ÇAPA TIP FAKÜLTESİNDE BORA BEY BİZ AYŞEGÜL HANIMDAN RANDEVU ALDIK VE GÖTÜRDÜK VE DEHŞETE KAPILDIM ÇÜNKÜ KIZIMDAS HİÇBİRŞEY YOKM UŞ MAKAT GELİŞİ BEBEKLERDE OLAN BİR DURUMMUŞ VE BOŞUNA ÇİFT BEZ UYGULAMIŞIZ ÇÜNKÜ YILLAR ÖNCE UYGULAMADAN KALKMIŞ ŞU ANDA KIZIM 5 YAŞINDA VE GAYET SAĞLIKLI O BANDAJA İYİKİ O ZMAN ALLERJİ OLMUŞ KIZIMDA EĞER İSTAnbuldaysanız saDECE BU İKİ DOKTORA GÜVENİN BEN SAĞLIK ÇALIŞANI OLDUĞUM HALDE BU KADAR UĞRAŞTIM

üniversiteden randevu aldık 14 ocakta. benimki sezeryandı ve normal geliş vardı.ama almanya da her bebeğe hala çift bez ya da arabez kullandırıyorlar almanyadaki görümcem bebeği doğar doğmaz 1. bezden sonra bir de üstüne ikinci pamuklu bir bezle sarıyordu ebeler öyle demiş.1,5 -2 yaşına kadar böyle yapıyorlarmış çok ilginç gelişmiş ülke ne de olsa ama bizim ülkede öyle birşey yok hatta kalkmış diyorsunuz ne yapmalı kime güvenmeli

Son düzenleme:
bizim tanı kesin 5 tane ortapedistte aynı şeyi söyledi. gerçekten yanılmalarını çok isterim. şimdiki dr. prf.dr.tuncay centel.

MıSYA siz kalın bez kullanıcaksınız dimi canım ilk etapta huggies in bezleri diğerlerine göre daha sert ve kalın mutlaka onu kullan .prima iki hatta 3 tane bile koysan farketmiyor onu kullanma canım .
Derya neden bu kadar geç kaldınız canım ya çocuk dr.unuz yada hastanede uyarmadımı kimse kız çocuklarda mutlaka usg isteniyor çünkü ilk ay .Zorlu bir dönem bekliyor seni sakın üzülme lütfen

canım biz zaten ilk doğduğunda usg çektirdik. ama ozaman normaldi nasıl olduğunu anlayammadım bende. allah herkeze yardımcı olsun. sabır versin.

MıSYA siz kalın bez kullanıcaksınız dimi canım ilk etapta huggies in bezleri diğerlerine göre daha sert ve kalın mutlaka onu kullan .prima iki hatta 3 tane bile koysan farketmiyor onu kullanma canım.
evetcanım teşekkürler ben zaten huggies kullanıyorum hem de 5 numara kalın olsun diye.prima çok ince çiş çiş kokutuyor huggies iyi şimdilik.ama zaten gerek kalmadı çift beze .şimdi hacettepede prof. cemalettin aksoy'a gidiyoruz. kalça abdüksiyon cihazı takıldı 3 ay takacak ve yine kontrol edilecekmiş. 22 saat takıyoruz dizleri ve bilekleri pek rahatsız. aslında baldırlarında durması gerekiyor ama taşırken aşağı iniyor fazla sıkmaya da kıyamıyorum. TEŞHıSı asetabular displazi böyle olan var mı nasıl yapıyorsunuz

Son düzenleme:
arkadaşlar
kalça çıkılığında düzelme olduğu nereden anlaşılıyor?bir belirtisi varmı?
bana söylenen bacaklarındaki asimetrik çizgiler aynı hizaya geldiğinde düzelmiş oluyormuş.eğer öyleyse benim kızımda düzelme var. öncekine göre çizgi dahada yakın birbirine. yardımcı olursanız sevinirim.

MİSYA siz kalın bez kullanıcaksınız dimi canım ilk etapta huggies in bezleri diğerlerine göre daha sert ve kalın mutlaka onu kullan .prima iki hatta 3 tane bile koysan farketmiyor onu kullanma canım.
evetcanım teşekkürler ben zaten huggies kullanıyorum hem de 5 numara kalın olsun diye.prima çok ince çiş çiş kokutuyor huggies iyi şimdilik.ama zaten gerek kalmadı çift beze .şimdi hacettepede prof. cemalettin aksoy'a gidiyoruz. kalça abdüksiyon cihazı takıldı 3 ay takacak ve yine kontrol edilecekmiş. 22 saat takıyoruz dizleri ve bilekleri pek rahatsız. aslında baldırlarında durması gerekiyor ama taşırken aşağı iniyor fazla sıkmaya da kıyamıyorum. TEŞHİSİ asetabular displazi böyle olan var mı nasıl yapıyorsunuz
Canım yaaa keşke deseydin daja önce abdüksiyon donu değilmi biz de onu kullandık ben gönderirdim sana hiç almazdın .Yok canım acıma iyice açtır ayaklarını bir elinle alttan it diğer elinle de bantlarını yapıştır hiç üzülme bu cihazla iyileştik biz .

arkadaşlar
kalça çıkılığında düzelme olduğu nereden anlaşılıyor?bir belirtisi varmı?
bana söylenen bacaklarındaki asimetrik çizgiler aynı hizaya geldiğinde düzelmiş oluyormuş.eğer öyleyse benim kızımda düzelme var. öncekine göre çizgi dahada yakın birbirine. yardımcı olursanız sevinirim.
Canım cizgilerdeki derinlik azalıyor zamanla sakın ihmal etme düzeldi zannedip ne kadar düzenli kullnırsanız o kadar çabuk olur iyileşmeniz ..Birde ayaklarını birleştirip bakma sakın çok zararlı bizim nerdeyse 4 ay boyuna bakılmadı aklınızda bulunsun ayakların birleştirilmesi yasak .ayakalrından kaldırıp bezini bağlamak kalçadan tututp kaldırın popolarını .Bunlar basit gibi görünrn ama çok önemli noktalar .

yok canım ya birleştirmiyorum ve altını alırkende kalçadan kaldırıp alıyorum. neredeyse çıkartmamak için yıkamıyorum bile ayaklar açıkken parmakla ölçüyorum kafayımı yitorum ne :)
geçen sağlık ocağında bende boyunu ölçtürmedim. kontrol zamanımız gelmeye başladı 15 şubat ama ben tamamen çöktüm. onu öyle görmeye dayanamıyorum. allaha şükrediyorum daha kötüleride var. umarın pavlik bandaja devam ederiz. alçısız atlatırız. dua edin ne olur:KK43:

arkadaşlar çok mutluyum.
kızım artık normale döndü.
pavlik ile zor denmişti düzelmesi ama bugün kontrole gittik allaha çok şükür ki düzelmiş. ancak daha pavlikten kurtulamadık. 4 hafta sürekli takılacak, 5. hafta 2 saat,6. hafta 4 saat, 7. hafta 6 saat, 8. hafta 8 saat çıkarta bileceğim. inşallah 8. haftadan sonrada tamamen çıkartacak dr.muz. dünyalar benim oldu. kalça şuan stebil dedi drmuz. allah herkeze iyi haberler almaya kısmet etsin inşallah. :)kaydirigubbakcemile2:sm_cool:

arkadaşlar çok mutluyum.
kızım artık normale döndü.
pavlik ile zor denmişti düzelmesi ama bugün kontrole gittik allaha çok şükür ki düzelmiş. ancak daha pavlikten kurtulamadık. 4 hafta sürekli takılacak, 5. hafta 2 saat,6. hafta 4 saat, 7. hafta 6 saat, 8. hafta 8 saat çıkarta bileceğim. inşallah 8. haftadan sonrada tamamen çıkartacak dr.muz. dünyalar benim oldu. kalça şuan stebil dedi drmuz. allah herkeze iyi haberler almaya kısmet etsin inşallah. :)kaydirigubbakcemile2:sm_cool:

ne güzel çok sevindim inş. ben de 2 ay sonra mutlu haberi buraya yazarım alkisalkisalkis

derinzlm;
sana da çok teşekkür ederim yüreğime su septin inş. biz de atlatırız. sanırım aynı aleti kullandık. iki bacağında üç bantlı sert plastik bandaj var ve aradan metal geçiyor. seninki de öyle mi kışın kilotlu çorap üstüne taktım çıtçıtlı zıbın giydirdim ama yazın napıcaz inş. yaza kalmaz tulum bulmak çok zor 6 aylık oldu artık ne giydiricem kızıma : (( sen nasıl giydirdin. bir de bacaklarında ki sert bandajlar tamamem kaplı mıydı delikli miydi yoksa dizleri açıkta mı kalıyordu ne kadar kullandınız

Son düzenleme:
X