Kilomuzu Koruyoruz!

5 yılı yeni öğrendim. kilomuzu 2 yıl sabitlersek sonra almamız zor oluyormuş diye duymuştum.neyse bizim amacımız ömür boyu sabitlemek zaten.
kilo verirken bende güzel spor yaptım ama kilo verince rahatlık geldi. HEP AYNI HATAYI YAPIYORUM !
havada çok ısınınca eve tıkılıp kaldım. Bahaneler hiç bir zaman bitmez....
Geçen kışımı internetten spor aletlerinin özelliklerini araştırmakla geçirdim.Taşınma durumum vardı eve bir şey almadım ama bu kış eliptik bisiklet alıcam.Kararımı verdim.
kondüsyon bisikleti uzun yıllar kullanınca basenleri genişletiyor diye kullanıcılardan bizzat duydum.Zaten beni hiç popom, basenim yok.Derdim simitler.
Planlama, düşünce kısmını hallettim.Eylül başı itibariyle inşallah düzenli sporu tekrar hayatımın baş köşesine yerleştireceğim. Sporu seviyorum.Kendi çapımda birşeyler yaparım hep, o yüzden hayatımda eksikliğini çok hissediyorum.
HAREKET ŞART..........

merhaba püsküüt hoşgeldin.
merhaba hde

ben geçen aya nazaran 1 kilo almışım ama basenler yaklaşık 3 cm genişlemiş. yüz de küçücük kaldı.. eski yüzümü özledim.. püsküüt, sen bu konuları bilirsin, bayramdı ramazandı yediklerime çok dikkat etmedim. porsiyonlar büyüdü tatlılar eklendi.. ama kilo hala gramlarla oynuyor... bu durumla ilgili bilgilendirir misin beni? yemeye rağmen kilo almamak, fırtına öncesi sessizlik midir?

5 yılı yeni öğrendim. kilomuzu 2 yıl sabitlersek sonra almamız zor oluyormuş diye duymuştum.neyse bizim amacımız ömür boyu sabitlemek zaten.
kilo verirken bende güzel spor yaptım ama kilo verince rahatlık geldi. HEP AYNI HATAYI YAPIYORUM !
havada çok ısınınca eve tıkılıp kaldım. Bahaneler hiç bir zaman bitmez....
Geçen kışımı internetten spor aletlerinin özelliklerini araştırmakla geçirdim.Taşınma durumum vardı eve bir şey almadım ama bu kış eliptik bisiklet alıcam.Kararımı verdim.
kondüsyon bisikleti uzun yıllar kullanınca basenleri genişletiyor diye kullanıcılardan bizzat duydum.Zaten beni hiç popom, basenim yok.Derdim simitler.
Planlama, düşünce kısmını hallettim.Eylül başı itibariyle inşallah düzenli sporu tekrar hayatımın baş köşesine yerleştireceğim. Sporu seviyorum.Kendi çapımda birşeyler yaparım hep, o yüzden hayatımda eksikliğini çok hissediyorum.
HAREKET ŞART..........
Ben de aynen senin gibi yeni öğrendim.. Dediğin doğru. Sabitlemek, diyet gibi belli bir süreyi kapsamıyor, ömür boyu devam etmesi gereken bir disiplin..
Kuzenim de eliptik bisiklet aldı.. onun üst bedeni de problemli ve hem alt hem üst çalıştırdığını söylüyor.
Kondisyon bisikleti ile ilgili dediğin paylaşımları ben de duydum.. Bende böyle bir etkisi olmadı.
Çok eski tarihlerde 86 kiloyken basen ölçüm 126 santimdi.
Bugün 95 santim.
Ayrıca bacaklarımda uzun kaslar belirginleşti. Bu sene raporlu olduğum ve 40 gün bütün aktivitelerin yasaklandığı bir dönem geçirdim. Gözlerimle şahit olduğum durum bacaklarımın bıngıldamasıydı.. Bisiklete geri döndüm toparlanma başladı.
O yüzden her eve lazım olduğunu söylemekten sıkılmayacağım.. :KK34:

Bakış açından dolayı rahatladım. Spor alışkanlığın olduğunu bilmiyordum ya da kaçırmışım.. Yeniden oturtacağına inancım daha da yükseldi şimdi! :nazar:

merhaba püsküüt hoşgeldin.
merhaba hde

ben geçen aya nazaran 1 kilo almışım ama basenler yaklaşık 3 cm genişlemiş. yüz de küçücük kaldı.. eski yüzümü özledim.. püsküüt, sen bu konuları bilirsin, bayramdı ramazandı yediklerime çok dikkat etmedim. porsiyonlar büyüdü tatlılar eklendi.. ama kilo hala gramlarla oynuyor... bu durumla ilgili bilgilendirir misin beni? yemeye rağmen kilo almamak, fırtına öncesi sessizlik midir?
Basenlerin genişlemesi sporun hayatında olmadığının bir göstergesi.. 3 santim genişlemek 3 kiloyla alınır aslında.. Ama sen sadece 1 kilo almışsın..
Bu da kiloyu korumayı başardığını gösteriyor bana göre..
Hormon sisteminde bir problem mi var acaba? İstersen bir kan tahlili yaptırt, öncelikle hormon sistemini bir elden geçir, onu ele..
Yemeye rağmen kilo almama durumu benim başıma gelmedi ama bir yakınım da diyet sonrası uzun bir süre kilo almadı sonra daha fazla yemeye başladı, ipler gevşetti.. Şimdi hatırlamıyorum ama sonrasında çok kısa sürede şaşkınlık uyandıracak bir kilo almıştı..

Olumsuz düşünmemeye çalış.. Fırtınayı çağırma! :KK60:

Sağlıksız gıdaları daha dengeli tüketmeye çalış.. Örneğin senin muhteşem cips-kola ikilin geçtim kiloyu sistemimiz için ciddi sıkıntılı besinler..

Bir regl fırtınası daha az kaçamak,çok hareket sıfır kilo alımı prensibiyle kazasız belasız atlatıldı, çok şükür...
Chebtıq çok dikkat et canım.Bizi bu kısır döngüye sokan nasılsa zayıfım, herşeyi yiyebilirim düşüncesi.
Bugün pazartesi bütün diyetisyenlerde dahil ( sonuçta onlarında çoğu kadın) yani dünya nüfusunun yarısı diyet moduna girmiş bulunmakta....
Püsküüt basenlerinin çıkmamasına sevindim.
kuzeninin eliptik bisikletinin markasını ,modelini,avantajlı ve avantajsız özelliklerini öğrenebilirmisin zahmet olmazsa...

Şimdilik öyle görünüyor.. İnanıyorum ki yaz döneminden sonra aramıza katılan arkadaşlar çoğalacaktır.. Sen de evine geçtikten sonra düzenini oturtursun yeniden.. Başka düzende zor bu işler, sana hak veriyorum. Regl dönemi de şeker ihtiyacını tetiklemiş ve ödem yapmıştır. Bayram sonrası aldığın kiloları vereceğine inanıyorum. İrademe hakim olmam gerektiğini düşündüğüm için oluyorum. Kilo ver, verdiğini geri al, sonra bir daha ver.. Bu kısır döngüden bu sefer kurtulmak istiyorum. Kilo verince yağ hücrelerimiz yok olmuyor sadece çapları küçülüyor. Eskisi gibi olmak için hazırlar yani.. Bunu hatırladıkça frenlemek kolaylaşıyor.. Cuma yarışmasında Cuma günleri kilo bildirimi yapılıyor, bu alışkanlığı bırakmıyorum ve Cuma günü yazdıklarımı takip eden arkadaşlarım olduğunu biliyorum. Onları suyu hürmetine hep dikkat etmeye çalışıyorum. Kiloyu da onlar sayesinde verdim, korumayı da yine onlar sayesinde yapacağım. :KK16:
az kaldı bende geliyoruuuummmmm :))) son 3 kilo...

Bir regl fırtınası daha az kaçamak,çok hareket sıfır kilo alımı prensibiyle kazasız belasız atlatıldı, çok şükür...
Chebtıq çok dikkat et canım.Bizi bu kısır döngüye sokan nasılsa zayıfım, herşeyi yiyebilirim düşüncesi.
Bugün pazartesi bütün diyetisyenlerde dahil ( sonuçta onlarında çoğu kadın) yani dünya nüfusunun yarısı diyet moduna girmiş bulunmakta....
Püsküüt basenlerinin çıkmamasına sevindim.
kuzeninin eliptik bisikletinin markasını ,modelini,avantajlı ve avantajsız özelliklerini öğrenebilirmisin zahmet olmazsa...
Kilo almamış olmana sevindim! :KK9:
Kuzenim şu anda şehir dışında.. Voit marka olduğunu biliyorum, birlikte aldık. Genel anlamda memnun olduğunu söylemişti, ama diğer detaylar için tatildeyken rahatsızlık vermeyeyim..
15 gün sonra dönecek, geç olur mu senin için?
az kaldı bende geliyoruuuummmmm :))) son 3 kilo...
3 kilo dediğin nedir ayol! :nazar:
Oleeeeeey!
:118: :118:

Bu kilo koruma işini abarttım sanırım..

Mezuniyet kilomun da altına inmiş bulunuyorum.. :KK53:

57.8

Sevgili topik, hayatımda ilk defa teraziye çıkıp "A-aaa bu ne yahu! Bugün hemen bir şeyler yiyeyim" dedim!

13 Ağustos 2013 sabahı erken saatlerinde meydana gelen bu tarihi olayı lütfen not eder misin? :KK37:

canım koruma döneminde bile kilo vermeye devam etmen burdaki herkese çok güzel örnek oluyor.Tebrik ederim.
soru içinde acelesi yok.Bende voit düşünüyorum.Böyle şeyler bir kere alınıyor.Evde elimizin altında olursa eşimd ekullanır,iyi olur.

Son 6 gündür akşam yemeklerinde çorba ve salata yiyorum. Sanırım bu etkili oldu kilo vermemde.. Çünkü... Dün akşam daha farklı yedim ve 58 oldum yeniden.. :KK60:

O yüzden iddiamı kontrgaranti altına almış sayılırım.. :KK53:

Kilo vermek isteyenler için akşam yemeği önerisi..

İlk 3 gün akşam mönüsü:
Yoğurt çorbası, yanında yeşil salata (tuz, yağ ve limon yok)

Son 3 gün akşam mönüsü:
Bol limonlu mercimek çorbası, 1 kaşık yoğurt, yanında yeşil salata (tuz, yağ ve limon yok)

Çok önemli ayrıntı: Salata çatalla değil, parmakla tek tek tutularaktan ve cips hayalleri kurularaktan yenilecek! :KK35:

allahtan cips zaafım yok.
yıllarca kilolarımla başım dette olduğu için çoğu şeyi hayatımdan defetmiştim zaten.
sanırım benim en büyük düşmanım sağıklı yiyecekelr fazla yemek.,YANİ PORSİYON KÜÇÜLTEMEMEK...
onuda b sefer başarıcam inşallah........

dün bende hafif beslendim .saat 17 de 2. öğünümü yedim.11 gibi dayanaayıp 1 kase ev yoğurdu yedim.Çok suluydu.Koyu ayran gibi birşeydi.Özellikle sulu yerini kaseye alıp yedim zaten.Sabah karnım dümdüzdü.Güzel bir duygu.Tabiikibhayatta herşeyin bir bedeli var.

allahtan cips zaafım yok.
yıllarca kilolarımla başım dette olduğu için çoğu şeyi hayatımdan defetmiştim zaten.
sanırım benim en büyük düşmanım sağıklı yiyecekelr fazla yemek.,YANİ PORSİYON KÜÇÜLTEMEMEK...
onuda b sefer başarıcam inşallah........
Adına zaaf koyacaksak benim tek zaafım çikolatadır.. Cips de neymiş? :KK60: Şaka bir yana cips yesem yesem seneden 2-3 paket yiyorumdur herhalde.. Çok tuzlu gelir tadı..

Porsiyon konusunda sana katılıyorum.. Ne zaman porsiyonları küçülttüm o zaman kilo vermem hızlandı benim.. Hatta hep diyordum arkadaşlara da.. hepsi ara öğün kıvamlı öğünler tüketiyorum diye.

dün bende hafif beslendim .saat 17 de 2. öğünümü yedim.11 gibi dayanaayıp 1 kase ev yoğurdu yedim.Çok suluydu.Koyu ayran gibi birşeydi.Özellikle sulu yerini kaseye alıp yedim zaten.Sabah karnım dümdüzdü.Güzel bir duygu.Tabiikibhayatta herşeyin bir bedeli var.
İkinci öğün 17:00 ?
İlk öğününü ne zaman yedin bilmiyorum ama metabolizma dükkanının güneş saatiyle çalıştığını düşünürsek, en önemli saatleri uzun aralıklarla yiyerek geçirmek bana göre doğru değil.. Aralık uzadıkça metabolizmamız yavaşlamaya başlıyor ve sonra hele bir de spordan yoksun bir bünye ise normal yediğimiz zamanlarda bile daha kolay kilo alabiliyoruz.
Doğru öğün aralığı 3-4 saati geçmeyecek şekilde ayarlanmalı.
Ancak öğün kuş porsiyonu kıvamındaysa bu süre 2-2,5 saat olabilir.
Meyve dahil tüm glikozlu gıdaları da en geç 16:00 da tüketmek, daha kolay eritebilmek için yine bir zamanlama ayarı..

Ben ana hatlarıyla Karatay a uygun beslenmeye çalışıyorum.Şimdi tatilde olduğum için kahvaltı 10.30 da bitiyor.2öğün arasında een az 4-4,5 saatlik açlık süresi olması gerekiyor . o yüzden 2 öğünden fazla yenmiyor.Çalışırken 8 de kahvaltım bittiği için 3 öğün yapıyordum.birde genelde erken yatarım.Kışın 10 gibi.Yazın 12 civarı.Erken yemek benim için çok rahat oluyo.Reflü sorunum var.Aç yatmak mide asidiyle yanmaktan daha rahat oluyor.Yıllardır böyleyim alıştım artık.diyet yapmak bu yüzden bana hiç zor gelmiyor.Her durumda 19-20 den sonar hiçbirşey yemiyorum zaten. Öncedende yazdıpım gibi benim en büyük sorunum sağlıklı gıdaları aşırı tüketmek ve porsiyonları ayarlayamamak.
Birde evde olunca sürekli meyve falan atıştırıyordum.Karatay beni disipline sokuyor.sofrada karnımı güzelce doyurunca ara öğün ihtiyacı duymuyorum.Gece çok geç yatarsam acıkmaya başlıyorum.Ayran içiyorum yada yogurt yiyorum.
Diyetisyenler diyor ya hani ;diyet parmak izi gibidir,kişiye özeldir.Benim durumumda böyle işte.
yıllrca al ver al ver bıktım artık.bu kilomu 3 aydır koruyorum.Bu beslenme düzenini Sanki ömür boyu uygulayabilirmişim gibime geliyor.

Ben ana hatlarıyla Karatay a uygun beslenmeye çalışıyorum.Şimdi tatilde olduğum için kahvaltı 10.30 da bitiyor.2öğün arasında een az 4-4,5 saatlik açlık süresi olması gerekiyor . o yüzden 2 öğünden fazla yenmiyor.Çalışırken 8 de kahvaltım bittiği için 3 öğün yapıyordum.birde genelde erken yatarım.Kışın 10 gibi.Yazın 12 civarı.Erken yemek benim için çok rahat oluyo.Reflü sorunum var.Aç yatmak mide asidiyle yanmaktan daha rahat oluyor.Yıllardır böyleyim alıştım artık.diyet yapmak bu yüzden bana hiç zor gelmiyor.Her durumda 19-20 den sonar hiçbirşey yemiyorum zaten. Öncedende yazdıpım gibi benim en büyük sorunum sağlıklı gıdaları aşırı tüketmek ve porsiyonları ayarlayamamak.
Birde evde olunca sürekli meyve falan atıştırıyordum.Karatay beni disipline sokuyor.sofrada karnımı güzelce doyurunca ara öğün ihtiyacı duymuyorum.Gece çok geç yatarsam acıkmaya başlıyorum.Ayran içiyorum yada yogurt yiyorum.
Diyetisyenler diyor ya hani ;diyet parmak izi gibidir,kişiye özeldir.Benim durumumda böyle işte.
yıllrca al ver al ver bıktım artık.bu kilomu 3 aydır koruyorum.Bu beslenme düzenini Sanki ömür boyu uygulayabilirmişim gibime geliyor.

Haklısın.. Hepimizin bünyesi farklı çalışıyor.
Karatayın tezini okumuştum.. Sık ve az yemenin insülin salgısını arttırdığını iddia ediyor, doğrudur yanlıştır bilemem.

Beslenme şeklin sana iyi geliyorsa, kilona ve sağlığına uygunsa doğru yoldasın demektir.. Bu yolda yürürken ister Karatayın ister benim gibi Müftüoğlunun elinden tut.. Önemli olan kendine uygun ve doğru yolu bulmak.

Kilo korumak için 3 ay güzel süre.. Sistemin oturduğunun göstergesi.. :KK9: :nazar:

diyet sonrası uzun bir süre kilo almadı sonra daha fazla yemeye başladı, ipler gevşetti.. Şimdi hatırlamıyorum ama sonrasında çok kısa sürede şaşkınlık uyandıracak bir kilo almıştı..

Olumsuz düşünmemeye çalış.. Fırtınayı çağırma! :KK60:

Sağlıksız gıdaları daha dengeli tüketmeye çalış.. Örneğin senin muhteşem cips-kola ikilin geçtim kiloyu sistemimiz için ciddi sıkıntılı besinler..

o aslında ikili değil üçlü... film+cola+cips... ama bundan sonra marul kemireyim artık napayım... senin yakın beni çok korkuttu.. almam almam bi kebapla 2 kilo alırsam yandığımın resmidir.

diyet sonrası yediğim çikolata cips tatlı tuzlu hamur işi ucuca eklesen kk forumunu bi baştan bi başa geçer.. bundan sonra çene tutulacak.. dün gene birisi dal gibisin süpersin dedi.. ego tavan yaptı... ego, koltuğundan edilmeyecek!!!!!

o aslında ikili değil üçlü... film+cola+cips... ama bundan sonra marul kemireyim artık napayım... senin yakın beni çok korkuttu.. almam almam bi kebapla 2 kilo alırsam yandığımın resmidir.

diyet sonrası yediğim çikolata cips tatlı tuzlu hamur işi ucuca eklesen kk forumunu bi baştan bi başa geçer.. bundan sonra çene tutulacak.. dün gene birisi dal gibisin süpersin dedi.. ego tavan yaptı... ego, koltuğundan edilmeyecek!!!!!

Ya bir de konu sadece kilo almamak değil ki..

Yediğimizin sağlıklı olup olmadığı en temel düşünce olmalı.. Böyle bakmayı becerince düzen kendiliğinden oturuyor zaten..
Ben halıya uzanıp spor yapıyorum film seyrederken, kalan zamanda da sakız çiğniyorum... :KK33:

Ha'di bilemedin bitki çayı yudumluyorum... Karıştırıyorum bir kaç çeşit, içine nane yaprağı, sonra sürahiyle buzdolabı.. Soğuk soğuk ohh mis!

Ego otursun oturduğu yerde! :nazar:

benim buraya transferime en az 9-10 ay var ama ben bu topiğe bayılıyorum. harika şeyler öğreniyorum sizden. püsküüt özellikle sen harikasın, umarım hayat boyu böyle devam edersin :nazar:

hepinize güzel kilo korumalar, ben gelene kadar gitmeyin bi yere, bekleyin beni anacımmm :KK1:

benim buraya transferime en az 9-10 ay var ama ben bu topiğe bayılıyorum. harika şeyler öğreniyorum sizden. püsküüt özellikle sen harikasın, umarım hayat boyu böyle devam edersin :nazar:

hepinize güzel kilo korumalar, ben gelene kadar gitmeyin bi yere, bekleyin beni anacımmm :KK1:

:KK71: Güzel yorumun için teşekkürler..

Dilerim planladığın gibi ve sağlıkla verirsin kilolarını!

Başkası adına konuşamam tabii ama benim buralarda olacağım nedense içime doğdu! :KK60:

Güzelce ver kilolarını, burada hem kutlayalım, hem de koruyalım! :nazar:

bence en güzeli her şeyden yeteri kadar yemek,besin gruplarını dengeli bir şekilde gün içinde tüketmek,doğal gıdalarla beslenmek.Ama bizim bünyemiz, kendi adıma konuşursam buna müsait değil galiba. Şimdi tatilde evdeyim, yine eski halime dönmekten korkmasam ağzım 1 dakika boş durmaz. dolapta soğuk soğuk meyveler var,gelir gider ağzıma atarım.evden abur cuburu,çerezi eksik etmem ve ocakta çayım her daim içilmeye hazır olur.
Can sıkıntısından sürekli atıştırma modunda olurum.Bu yüzden Karatay ın 5 saat kuralı beni gündüz frenliyor. Gece yeme huyum çok şükür hiçolmadı. 2 hamilelik ve 2 lohusalık geçirdim.Kontrolü elden bırakmamaya çalıştım hep.72 kilodan yukarısını görmedim, çok şükür. bunuda gündüz kendimiğ hiç birşeyden mahrum etmeyerek, ama gece 20 den sonar meyve dahi yemeyerek başardım.o günler geride kaldı artık.Şimdi işim daha kolay.Benden süt bekelyen bir bebek yok , sadece kendimi düşünerek besleniyorum.
Ama biraz bu kilonun tadını çıkardıktan sonar,bu düzenden çıkıp herşeyden azcık yiyerek,pişman olmayarak,hayattan ve yediklerimden zevk alarak beslenme düzenimi oturtmaya çalışıcam.Çünkü ben yemek yapmayı, yemeyi,yaptığım yemekleri sevdiklerimle paylaşmayı çok seviyorum.Yedikten sonar vicdan azabı çekmek çok saçma oluyor.Bunun içinde sporu hayatımın başköşesine oturtursam inşallah ömür boyu kilo problemim kalmayacak.en sağlıklısı bu olur bence.Bütün diyetisyenlerin ortak görüşü bu doğrultuda.

canım senin günügününe ne yiyip ,içtiğini yazdığın bir topiğin yokmu.Açtığın konulara birara göz atmıştım ama görmedim.Hala günü gününe yediklerini yazıyorsan takip etmek isterim.Fikir vermesi için bu tarz bloglarıda sürekli okuyorum.Moyive edici oluyor...

X