KIZIM…

Discord kötü birşey değil çocuğunuz kötüye kullanmış sadece yani internete er yada geç erişim sağlayacak sonsuza kadar onu engelleyemezsiniz yakında genç kız olacak ve tabiki kişisel bir alanı sosyal medyası telefonu vs olacak.sonradan ipini koparmış dana gibi olmasını istemiyorsanız mutlaka güvenli internet kullanımını ona anlatıp bunu özümsemesini sağlamaya çalışın.yasaklarla uzun vadede başa çıkamazsınız benim bir arkadaşım vardı anne babası çok baskıcıydı ama hertürlü sakıncalı aktiviteyide o az bulduğu kontrolsüz anlarda yapardı maalesef cinsel içerikli chat programı vardı icq mu neydi adı onu ilk onda görmüştüm mesela bizim evdede pc vardı ama hiç öyle şeylerle alakam olmazdı.

Bi
İsiracak yer aramayın özgürce YouTubeda takılsın nerde yazmışım? Ama ayda bir saat de aşırı baskı evet. Uzmanlar bile günde 15-20dk izin verin diyor
İşte sizin aklınız ile bir birey ancak siz kadar olabilir. Bu yüzden uzman mabadınızı kaynak göstererek yaptığınız yorumları kendinize saklayın.
Ayrıca biz bu yorumlara eleştirmek diyoruz ama sizin doğanız gereği ısırmak olsa gerek.

Cok zor , insan arkadasmi olayim yoksa anne gibimi davranayim diye sasiriyor.
Ama şu gerçek varki, cok tepki gostermek uzaklastirir sizden iyice. Ergenlikteler , mutlaka gizli dunya istiyorlar kendilerince. Guzel dille konusup, cok baskı kurmadan cozumlemeniz gerekiyor.
Herseyi saklamaya baslayip, hicbirseyinide paylasmayacaktir ak

Discord kötü birşey değil çocuğunuz kötüye kullanmış sadece yani internete er yada geç erişim sağlayacak sonsuza kadar onu engelleyemezsiniz yakında genç kız olacak ve tabiki kişisel bir alanı sosyal medyası telefonu vs olacak.sonradan ipini koparmış dana gibi olmasını istemiyorsanız mutlaka güvenli internet kullanımını ona anlatıp bunu özümsemesini sağlamaya çalışın.yasaklarla uzun vadede başa çıkamazsınız benim bir arkadaşım vardı anne babası çok baskıcıydı ama hertürlü sakıncalı aktiviteyide o az bulduğu kontrolsüz anlarda yapardı maalesef cinsel içerikli chat programı vardı icq mu neydi adı onu ilk onda görmüştüm mesela bizim evdede pc vardı ama hiç öyle şeylerle alakam olmazdı.
Soracağım soruyu küçümsemeyin lütfen bende genç bir kadınım ama discord nedir bilmiyorum ne için kullanılıyor bu program ? Ders programı felan mı yazışmalı felan nasıl bişey 🤔 ben bu anneye üzüldüm ya 2 gündür. Baya baya uyuyamıyorum düşünüyorum evliyim ama çocuğum yok kız / erkek farketmez ama böyle durumla karşılaşsaydım ne yapardım bilmiyorum gerçekten işin içinden çıkması zor bir durum anne baba ne kadar iyiliği için çabalasa da ergenler o kafa da olmuyor gelde anlat anca insan kafa patlatır huzursuzluk gürültü patırtı olur 🤦🏻‍♀️

Soracağım soruyu küçümsemeyin lütfen bende genç bir kadınım ama discord nedir bilmiyorum ne için kullanılıyor bu program ? Ders programı felan mı yazışmalı felan nasıl bişey 🤔 ben bu anneye üzüldüm ya 2 gündür. Baya baya uyuyamıyorum düşünüyorum evliyim ama çocuğum yok kız / erkek farketmez ama böyle durumla karşılaşsaydım ne yapardım bilmiyorum gerçekten işin içinden çıkması zor bir durum anne baba ne kadar iyiliği için çabalasa da ergenler o kafa da olmuyor gelde anlat anca insan kafa patlatır huzursuzluk gürültü patırtı olur 🤦🏻‍♀️
Şimdi discord aynı whatsapp skype gibi birşey büyük sunuculara katılabiliyorsunuz yazışma görüntülü konuşma falan yapabiliyorsunuz.mesela benim kardeşimin okulda proje grubu vardı oradan toplu grup kurup yaptılar geçen dönem.bu tür amaçlarla kullanabilirsiniz yada eğlence amaçlı online oyun oynarken arkadaşlarınızla sesli sohbet yapabilirsiniz.bende kullanıyorum mesela sevgilimle dahi oradan konuşuyorum çoğu zaman.şimdiki zamanda çocuk yetiştirmek aşırı zor yani aile discordu yasaklar çocuk başka bir uygulamada yapacağını yapar önemli olan çocuğa mevzunun ciddiyetini anlatmak onun kafasına girmesini sağlayıp otokontrol yapacak olgunluğa eriştirmek ama maalesef bazen çocuklar bir türlü anlamak istemiyorlar mesela konu sahibi telefonu aldı diyelim ki ee ne olacak çocuk 13 yaşında max 15 yaşında telefonu olacaktır ondan sonra gidip daha gizli şekilde yapacağını yapar arkadaşının evine gider yine yapar vs vs.devir gerçekten kötü ve internetten tamamen soyutlamak imkansız.

Ebeveyn denetimi uygulamalarini kullanmayi denediniz mi?

Bazi uygulamalar var, bazen onume reklamlari dusuyor, cocugun telefonunu bi cocuga uygun olacak kisitli uygulamalarla aciyor, o da sifreyle. Cocugun her yere girebikecegi kismini da ebeveyni yine sifreyle acabiliyor.

Merhaba herkese. Kızım 13 yaşında. Telefonu var. Mecburi oldu aslında bu durum. Eşim de ben de çalışıyoruz. Sabah birlikte çıkıyoruz,kızım öğlen okuldan servisle eve dönüyor. Biz dönene kadar yalnız kalıyor. Ulaşabilmek, ne yaptın evde misin,döndün mü gibi soruların cevabı için telefon aldık ona ama anlaşılan o ki, doğru karar vermemişiz. Tamamen iletişim amaçlı kullanırız derken kızım başka yerlere de bulaşmış. Birkaç kez yakalamışlığım oldu ancak her defasında söz verdiği için tolere ettim. Bu sabah sahurdan sonra odasına gittim üstünü örtmeye… Telefonu yanındaydı,öylece uyuyakalmış. Telefonunu şarja takiyim derken ekrandaki şeyle donakaldım. Yasakladığım uygulamaya yeniden girmiş ve yazışmış. Discord adında bi uygulama… Çevre arkadaşları ve internetten edindiği arkadaşlarıyla Küfürlü ve cinsel içerikli yazışmalar, gizli insta hesabı açmalar vs. Babasıyla tartışmıştı ve bunu arkadaşına anlatırken ettiği küfrü görünce de kan beynime sıçradı. Uyandı. Telefonu elinden aldım. Artık bu konuda gösterdiğim toleransım bittiği için bağırdım ona. Güvenimi yitirdim. Telefon olayı bitmiştir bizim için ve ulaşım sağlamak için akıllı saati çocukça bulduğu için de istememişti. Bunun için önerilerinizi bekliyorum hanımlar. Önümüzdeki hafta bir çocuk psikologuna götürmek istiyorum. Ben herşeye yetişmeye çalışan bir anneyim. Eve,çocuklara,işe derken kendime asla zamanım yok. Varım yoğum çocuklarım ama yetemedim demek ki,bi yerde eksiğim var. Ağabeyimi kaybettim 3 hafta önce, hastane süreci vs derken ihmal mi ettim? Bazen düşünüyorum da keşke annem de benimle bu kadar ilgilenseydi diye ama ben neden yetemiyorum,yanlışım nerde? Ben kızımı nasıl koruyabilirim?
Aynı durumdan muzdaribim. Yakın tarihte psikiyatri ye başladık. Aslında olayın sadece telefonla ilgili olmadığını anlayacaksınız. Discord iğrenç bir program ayrıca masum diye gördüğümüz farkında olmadığımız bir çok programın da bu tür çocuklar için tuzaklar hazırladığını gördüm. Pnterest bunlardan biri. Kesinlikle tek basina yasakalr koyarak konuşarak yada bağırarak değil. Profesyonel yardımla ilerleyin. İnterneti siz evde olmaginiz sürece kesebilirwiniz. Telefone sadece sizin yanınızda girsin gibi

Ağabeyimi kaybettim 3 hafta önce, hastane süreci vs derken ihmal mi ettim?
Allah sabır versin

Bu durum 3 haftalık bir durum değil ki 18 yaşın altında çocuklara özellikle 15 16 yaş altı kontrolsüz telefon kullanımının sonucu bu maalesef uzmanlar bas bas bağırıyor ki kendimiz bile internete az buçuk girdiğimizde ne denli tehlikeleri olduğunu görebiliyoruz. Umarım psikolog ile sorununuz çözülür ufak bir tavsiye vereyim mutlaka bir spor dalı veya başka bir aktiviteye yazdırın çocuğunuzu onun da seveceği hatta siz de yazılın telefonu direkt aldığınız için şuan tam bir şeylere tutunma zamanı ve bu aktiviteler iyi gelecektir.

Çocuğu baskilasan da serbest bıraksan da ha 13 yaşında ha 16 yaşında aynı akıbet bizleri de bekliyor 🤦🤦 bol bol konuşun. Ne zamana kadar elinden telefonu alacaksınız ? Ödevleri meselesinde ne yapacak? Kazık kadar çocuğun ödevlerini her defasında oturup siz birlikte yapamazsınız. Evde bilgisayar varsa o konuşma sitelerine ordan da girer ve bunu sizden saklayabilir. Yani -biliyorum yapması çok zor ve aynı akıbeti ben de yasayacagım ama- konuşmaktan başka çareniz yok gibi görünüyor. Off anne baba olmak çok zor ya
Neden anne baba olmak zor olsun yahu ağaç yaş iken eğilir derler çocukları küçük yaşta aktivitelere yazdıracaksınız bir alışkanlık edinecek planlı yaşayacak çocuk insan beyni boşluğu kabul etmiyor evde boş boş duran elinde telefonu olan çocuk kontrolsüz bir şekilde her yere giriyor ona planlı yaşamayı öğretirseniz neleri nasıl yapması gerektiğini öğretirseniz neden zor olsun annelik babalık

Üzgünüm diyor ama yine güvenemiyorum. Derdi telefonu geri alabilmek. Beni arkadaşlarımdan ayırma diyor. Yahu ne arkadaşı diyorum ya,tanımıyorum etmiyorum ne arkadaşı… Sırf ihmal etmiyim diye işten yorgun argın da gelsem birlikte sinemaya,tiyatroya gitmek istese reddetmem veya ben teklif ederim hadi plan yap bişeyler yapalım bugün diye. Bazen ister bazen istemez. Çoğunlukla evde vakit geçirmeyi seviyor,ben zorluyorum bazen yavrum çıkalım bi temiz hava al diye. Dedim ya herkese,herşeye yetişmeye çalışıyorum.
Üzüm üzüme baka baka kararır derler.
Ağaç yaş iken eğilir.
Bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.

Bakın bunlar ne güzel ataösözlerimiz kızınızın güzel arkadaşlıklar kurabileceği ortamlara götürün kaliteli arkadaşlıklar kurabileceği aktivitelere yazdırın bakın internette yazıştığı çocuk ona o evden kaçmasını söylemiş korkunç bir tavsiye bu şuan telefonu vermemeniz zaten doğru bir karar tabii uzmana gidince sizi daha detaylı yönlendirir mutlaka bir uzmanla ilerleyin bu dönemi

aynı yaşlarda kızım var. çok sıkmamakla birlikte takip etmekten yanayım. yani elindeki telefonu alıp çocuğu iyice hırçınlaştırmaktan ziyade çaktırmadan onu telefondan uzaklaştıracak aktiviteler katın hayatına. ilgi duyduğu bir spor, yabancı dil eğitimi. ailecek dışarda gezme-zaman geçirme. zaten dersleri yoğun. ders dışında test çözme, kitap okuma vs.

iş ciddi boyutlardaysa uzman yardımı.

ama yasaklar bana saçma geliyor. aranız açılacak. sizden uzaklaşacak. kötü olmayın. bulduğu ilk fırsatta daha tehlikeli işlere karışır diye düşünüyorum.

Çok zor bir zamanda ebeveynlik yapıyoruz eksik değilsiniz kendinizi suçlamayın kizinizda ergenlikte kurallar koyun fakat açıklama yapın kendini sıkışmış hissedip sizi düşman görüp arkadaslarina daha çok sarilmasin ergenlik en lanet dönem rehberlik psikolog destek alın ve arkadaşlarini ailelerini tanıyın tuşlu telefon kullanmaz çünkü arkadaşlari dalga geçer ben öğretmenim akran zorbalığı çok yaygın çocuk korumasi koyun telefonuna benim telefonumda bile var yasaklı sitelere giremez ve son kez anlaşma yapın başka amaçlarla kullanırsa telefonunu bir daha vermeyin akıllı saatle idare etsin ödevleri de sizden yapsın yanınızda

Şimdi discord aynı whatsapp skype gibi birşey büyük sunuculara katılabiliyorsunuz yazışma görüntülü konuşma falan yapabiliyorsunuz.mesela benim kardeşimin okulda proje grubu vardı oradan toplu grup kurup yaptılar geçen dönem.bu tür amaçlarla kullanabilirsiniz yada eğlence amaçlı online oyun oynarken arkadaşlarınızla sesli sohbet yapabilirsiniz.bende kullanıyorum mesela sevgilimle dahi oradan konuşuyorum çoğu zaman.şimdiki zamanda çocuk yetiştirmek aşırı zor yani aile discordu yasaklar çocuk başka bir uygulamada yapacağını yapar önemli olan çocuğa mevzunun ciddiyetini anlatmak onun kafasına girmesini sağlayıp otokontrol yapacak olgunluğa eriştirmek ama maalesef bazen çocuklar bir türlü anlamak istemiyorlar mesela konu sahibi telefonu aldı diyelim ki ee ne olacak çocuk 13 yaşında max 15 yaşında telefonu olacaktır ondan sonra gidip daha gizli şekilde yapacağını yapar arkadaşının evine gider yine yapar vs vs.devir gerçekten kötü ve internetten tamamen soyutlamak imkansız.
Evet haklısın söylediklerinde böyle detaylı anlatınca çokta kötü bir program gibi gelmedi bana da şimdi ama keşke hiç bu programlar olmasa ,bu online ve sosyal medya sadece çocukları değil gerçekten yetişkinler arasında da problem oluyor . Tamamen soğutmak nerdeyse imkansız olsa da benim ergenliğim aklıma geldi. ben bilgisayara çok bağımlıydım 13-14 yaşlarda ozamanlar böyle oyun odalı program vardı ,cinsel içerikli şeyler de vardı şimdi şimdi kavrıyorum oynarken cinsel içerikli olduğunu anlamamıştım bile hatta son bi kaç yıl önce başkası bana söyledi nasıl anlamadım gercekten bilmiyorum .insanların aklına da giriyorlar süslü oyunlar felan ben halbuki bebek süslüyordum oyun odalarında evcilik felan 🤦🏻‍♀️.. ama sonra ailem çok savaştı aklıma böyle geldi düşündükçe ve biyerden sonra bilgisayardan koptum ,çünkü derslerim yoğunlaşmıştı ailem Laptop elimden aldı telefonu almadılar .ama biliyorlardı hepsinin birden hop diye olmayacağını sanırım hanımefendinin de sakin durması gerekiyor .. telefon felan kullanmasından ziyade kötüye kullanması hiç olmamış .şimdi kendisini de keşfetme zamanı cinsellik olarak ta hormonlar değişiyor felan yani erkek kız farketmiyo bi özeli olsun mutlaka ama böyle kötüye kullanarak olmasaydı keşke ..

Aynı durumdan muzdaribim. Yakın tarihte psikiyatri ye başladık. Aslında olayın sadece telefonla ilgili olmadığını anlayacaksınız. Discord iğrenç bir program ayrıca masum diye gördüğümüz farkında olmadığımız bir çok programın da bu tür çocuklar için tuzaklar hazırladığını gördüm. Pnterest bunlardan biri. Kesinlikle tek basina yasakalr koyarak konuşarak yada bağırarak değil. Profesyonel yardımla ilerleyin. İnterneti siz evde olmaginiz sürece kesebilirwiniz. Telefone sadece sizin yanınızda girsin gibi
Merhaba yorumunuzu okudum haklısınız.. merak ettim pinterest neden kötü ? Bazen dekorasyon için şeyler bakıyorum ordan veya kombin fikirleri felan mesela kötü bişey görmedim henüz bana bilgi verebilirmisiniz?

Acaba ortaokul ve ilkokul aileleri çocukları ile nasıl iletişim kuruyor? Bunun servisi var okuldan eve yürümesi geç gelmesi var. Akıllı saat kullanımı serbest mi acaba
Akıllı saat ilkokulda serbest , İst dayım. Ortaokulda ise sabahtan tlfnlar toplanıp kutuya konup çıkışta dağıtılıyor

Merhaba yorumunuzu okudum haklısınız.. merak ettim pinterest neden kötü ? Bazen dekorasyon için şeyler bakıyorum ordan veya kombin fikirleri felan mesela kötü bişey görmedim henüz bana bilgi verebilirmisiniz?
Gruplar var özellikle kpop üzerinden yorumlar özel mesajlarla her türlü sohbet kanalı. Mesela ben yaşça büyük birinin yaşını küçük söyleyerek kızımla sohbet etmeye çalıştığını yakaladım.

Acaba bizim liselerde durum böyle mi? Telefonları toplayıp dagitmakla uğraşan birileri var mı merak ettim ? İlkokulda tamamen yasak diye biliyorum ama
Lisede öğretmenim.Devlet okulunda.bir telefon dolabı olur,sabah sınıf başkanı sınıftaki öğrencilerin telefonlarını toplar koyar,kilitlenir. Çıkış saatinden 5 dk önce dağıtılır.

Bazı öğrenciler vermez , gizlice kullanır .Yakalanırsa idareye teslim edilir Gerisi idare ,veli ve öğrenci arasında.

Gruplar var özellikle kpop üzerinden yorumlar özel mesajlarla her türlü sohbet kanalı. Mesela ben yaşça büyük birinin yaşını küçük söyleyerek kızımla sohbet etmeye çalıştığını yakaladım.
Ya öylemi çok üzüldüm umarım bidaha olmaz.. ben pinterest yüklememişim bile arada dekorasyon fikirleri felan yazıyorum internete pinterest çıkıyor orda daha çok resimler fikirler var diye beğenmiştim halbuki çok şaşırdım uygulamayı kullanmadığım için de fark etmemişim demek

Ya öylemi çok üzüldüm umarım bidaha olmaz.. ben pinterest yüklememişim bile arada dekorasyon fikirleri felan yazıyorum internete pinterest çıkıyor orda daha çok resimler fikirler var diye beğenmiştim halbuki çok şaşırdım uygulamayı kullanmadığım için de fark etmemişim demek
Ben kullandığım halde bilmiyordum

X