Komşu gürültüsü

yuhh 12 ye kadar çalmak normal yani ona göre ne insanlar var ey allahım... belki ben 11 de yatıyorum yanii ... teyzemin apartmanında oturan üst kat komuşunun mesleği orkestracıydı bi pazar kahvaltıya gittim o da ney di öylee açmış Orgaletini çalışma yapıyormuş apartmanda da olmaz yanii

bu da öyle saat farketmiyo aklına estikçe üflüyo arkadaş.gece gündüz bi de bağıra bağıra şarkı söyler ki görme cümbüşü.zevkiymiş arkadaşın bu .ayıpmış benim yapmışım niye vuruyomuşum yukardan daha önce kapısına inip uyardım bi dövmediği kaldı..

kusura bakmayın ama ben 8-9 a kadar yapılan gürültülerden rahatsızlık olunmasına anlam veremiyorum yatma saati falan da değil yani ben işten geliyorum yemek yiyorum ertesi günü misafir gelecekse 9:30 kadar süpürge yapıyorum yani çalışan bayanım gün içinde evde değilim mecbur geldikten sonra yapıcam böyle durumlarda... 10 dan sonra gürültüye tamam yapılmaz benimkide daha önce söylemiş olduğum gibi elektrogitar çalardı ama söylemiş olduğum saatlerin çok ilersinde olduğu için kızardım... bide sonuçta ev süpürmek zevk için olmuyor 9 da ihtiyaç mecburiyetten dolayı yapıyorum yanii onada ses çıkartan olursa pes doğrusu derim... biraz komşular arasında tanımasan bile anlayış olmalı bana göre akşam 10 dan sonra bide pazar sabahları iş olmaz gürültü olmaz ...

Arkadaşım herkesin yatma saati farklıdır gece vardiyasında çalışan kardeşlerimiz var gecenin 3 de işe giden o yüzden saat 8 de uyuyan insanlarda vardır ve gece işinde çalışanlar rahatsız olmakta haklıdır sizde haklısınız aslında.

cnm ben böyle seyler yapmadıgım halde hergün duvara vuruluyo kapıma gelınıyo sizde gidin ozman hep kapısına dayanın ya bazen sasırıyorum ben baskalarının yaptıgını yapsam alttakıler napcak die eşininde terlıkle tavana vurması ilginç :KK34: yanı demekkı boyu baya uzun duvara vurun bugun benm alltakı vurdu ben vurdum hep vurusuyoruz yanı :KK4:

benim boyum 1,80:) eşimin boyuda benden uzun:) zaten kanepenin üzerine çıkıp vurdu:KK70:

kusura bakmayın ama ben 8-9 a kadar yapılan gürültülerden rahatsızlık olunmasına anlam veremiyorum yatma saati falan da değil yani ben işten geliyorum yemek yiyorum ertesi günü misafir gelecekse 9:30 kadar süpürge yapıyorum yani çalışan bayanım gün içinde evde değilim mecbur geldikten sonra yapıcam böyle durumlarda... 10 dan sonra gürültüye tamam yapılmaz benimkide daha önce söylemiş olduğum gibi elektrogitar çalardı ama söylemiş olduğum saatlerin çok ilersinde olduğu için kızardım... bide sonuçta ev süpürmek zevk için olmuyor 9 da ihtiyaç mecburiyetten dolayı yapıyorum yanii onada ses çıkartan olursa pes doğrusu derim... biraz komşular arasında tanımasan bile anlayış olmalı bana göre akşam 10 dan sonra bide pazar sabahları iş olmaz gürültü olmaz ...

yöneticiye sordum çalışıyo mu diye. çalışmıyomuş. ama çalışıyorum haftanın 5 günü işteyim. işe 12 gibi gidiyorum bazı günler. evi süpürüyorum gidiyorum. gelince de siliyorum. ama bu kadaın ev hanımı. misafirim geleceği zaman demişsin o normal. ama bu kadınınkini normal göremem. benim eşimin iş saati hergün değişiyor. düşünsene evde misafirin var 50 dakka boyunca yukardan makine sesi geliyo. sen napardın?????

yöneticiye sordum çalışıyo mu diye. çalışmıyomuş. ama çalışıyorum haftanın 5 günü işteyim. işe 12 gibi gidiyorum bazı günler. evi süpürüyorum gidiyorum. gelince de siliyorum. ama bu kadaın ev hanımı. misafirim geleceği zaman demişsin o normal. ama bu kadınınkini normal göremem. benim eşimin iş saati hergün değişiyor. düşünsene evde misafirin var 50 dakka boyunca yukardan makine sesi geliyo. sen napardın?????

ev hanımıysa ayrı bak sonuçta koca gün evde gündüz napıosun be arkadaş derim tabii ama elektrik süpürgesi ne kadar ses çıkartsada misafirinle muhabbetini bölecek kadar rahatsız edeceğini düşünmüyorum ama tabii ev yapısıdır yalıtım sıfırdır tık sesini bile alt komşun alır ona bişey diyemem ben kendi evimin ses geçirme oranına göre konuşuyorum tabii.

ah cnm ya bende alt komsumdan şikayetcıyım gecen sene tasındık esya yerlestırrken kapıya geldıler ses oluyomus eyvallah dedım koltukları falan yavas yavas yerlestrdık rahatsız olmasnlar diye 7 yasnda oğlum var ses yapsa hemn kapıda bitiyolar adam kadın ne varsa aynı sekilde sohbet etsek tv acsam duvara güm güm vuruyolar bişey silkeleyemıyorum önceden yolluk silkeliyodum söylüyodum camı kapat die snradan hamıle kaldm şimdi 7aylık hamıleyım halı silkelemıyorum gecen oturma odasının camından polar örtü silkeledım adam actı camı senn utanman arlanman yokmu diye bagırdı kocan nerde senn dedi geldi kocama şikayet ediyo benı bende yeter artık dedım ne silkeledm dedm halı degil sofra bezı degil çöp degil ekmek degl agzıma gelenı söyledm kapattm kapıyı ya benm üstteklıer silkelıyo camımın önü kırıntılar dolu hiç cıkmadm bi kere bile komsu dedim sabrettm bunlarada öyle sabrettm seslerı cok geliyo kavgaları müzik sesi hiç duvara vurmadm ben saygızsızlık olmasn die ısınalım birbirimize die caya cagrdım okadar tanıdıktan snra adamın bana öyle yapması sinirilerimi bozdu bugunde duvara vurdular bende elime ne gectyse silkeledım müzik actmm duysunlar die onlar vurdu bende vurdum bndan snra böle dedım insanlıktan anlamıyolar ama böyle gidersede kavga cıkar napcam kızlar yaaa bi akıl verın nolurr şikayet edilirmi :18: yanlısım varsa söyleyın ona göre davranayım bende :KK43:

İyi günler arkadaşım bizimde alt kat komşumuz son ses müzik açardı daha doğrusu oğlu oğluda 25 yaşında ne kadar ses yalıtımı iyide olsa son gaz oldugu için ses bizim evin içindeydi anneside gecenin 12 de elektrik süpürgesi falan açardı düşün kendisi ev hanımı gündüz açabilirdi en sonunda yöneticimiz ciddi uyarı yaptı şikayet falan ederim dedi çünkü bitek biz degil alt katlarındaki oturanlarda şikayetçi idi yöneticiniz yokmu ona söyleyin eger yine yaparlarsa zabıtaya şikayet edebilirsin bizimkiler yapmıyor artık. Silkeleme olayına gelince canım polar battaniyede olsa pencerden silkeleme arkadaşım sonuçta içinde ufacıkta olsa kıl,tüy vb şeyler olur balkonun içine silkele yada banyona silkele örn bizim yönetim haftada 1 kere merdiven daire boşlugundan silkeleme günü koydu isteyenler ordan silkeliyor sizin böyle bir gününüz yokmu acaba

Benim bekarlığımda üst kat komşumuzda öyleydi kadın gündüz uyur gece yaşardı. Çocukları desen sanırım 24 saat ayaktaydılar. Gece başlarlardı gürültüye. çocuklar koltuktan yere zıplar anaları elektrik süpürgesiyle ev süpürür biri sussa öteki başlardı. Bağıra çağıra şarkı söylerdi çocuklar. Sabah 4-5 gibi kesilirdi sesleri. Babam rahmetli zamanında uyardı ama çocukları daha küçük olduğu için çok üstelemedik. Sonrada huylu huyundan vazgeçer mi çocuklar eşşek kadar oldu ama hala evin içinde koşup koltuktan kanepeden atlıyolardı. Bi gitseydiler diye dua ederken biz taşındık:) Şimdi evlendim bu seferde bitişiğimizde ne konuşuluyorsa hepsini duyuyoruz. Gece gürültüleri yok çok şükür. Duvarlar çok kötü duvar değil karton sanki...

İyi günler arkadaşım bizimde alt kat komşumuz son ses müzik açardı daha doğrusu oğlu oğluda 25 yaşında ne kadar ses yalıtımı iyide olsa son gaz oldugu için ses bizim evin içindeydi anneside gecenin 12 de elektrik süpürgesi falan açardı düşün kendisi ev hanımı gündüz açabilirdi en sonunda yöneticimiz ciddi uyarı yaptı şikayet falan ederim dedi çünkü bitek biz degil alt katlarındaki oturanlarda şikayetçi idi yöneticiniz yokmu ona söyleyin eger yine yaparlarsa zabıtaya şikayet edebilirsin bizimkiler yapmıyor artık. Silkeleme olayına gelince canım polar battaniyede olsa pencerden silkeleme arkadaşım sonuçta içinde ufacıkta olsa kıl,tüy vb şeyler olur balkonun içine silkele yada banyona silkele örn bizim yönetim haftada 1 kere merdiven daire boşlugundan silkeleme günü koydu isteyenler ordan silkeliyor sizin böyle bir gününüz yokmu acaba

yok cnm ya ne yönetimi basıt bi apartman bizimkisi herkez mal sahıbı kıracı falan yok ayrıca arsanın sahıbı yanı evi onlara satanda bizdik hanı öyle guvenlık site falan degil ve tanıdıgım komsu hepsı cnm onlarda silkelıyo gecen gün onn altındakıyle konustm oda sikayetcı onlardan yedıklerı ne varsa sofra bezını silkelıyolarmıs ben onlar gibi yapsam naparlar acaba öyle seylerı dedıgın gibi balkona silkelıyorum cnm ama inat yaptım ben onlar ne zaman vazgecerse bende ozman bırakcam silkelemeyi sabrın da bi sonu var yanı böle:KK4: hamıle hamıle ugrasıyom onlarla :KK49: birde zabıtaya mı şikayet ediliyo böyle durumlarda

Benim bekarlığımda üst kat komşumuzda öyleydi kadın gündüz uyur gece yaşardı. Çocukları desen sanırım 24 saat ayaktaydılar. Gece başlarlardı gürültüye. çocuklar koltuktan yere zıplar anaları elektrik süpürgesiyle ev süpürür biri sussa öteki başlardı. Bağıra çağıra şarkı söylerdi çocuklar. Sabah 4-5 gibi kesilirdi sesleri. Babam rahmetli zamanında uyardı ama çocukları daha küçük olduğu için çok üstelemedik. Sonrada huylu huyundan vazgeçer mi çocuklar eşşek kadar oldu ama hala evin içinde koşup koltuktan kanepeden atlıyolardı. Bi gitseydiler diye dua ederken biz taşındık:) Şimdi evlendim bu seferde bitişiğimizde ne konuşuluyorsa hepsini duyuyoruz. Gece gürültüleri yok çok şükür. Duvarlar çok kötü duvar değil karton sanki...
ewet cnm ya cok sesler duyuluyo bina yapısından galıba bizimki onlarınkı özel falan kalmıyo yanı ya ışık acıp kapama seslerını bile duyuyorum kavga bagırma zaten başta tabı
ama gel gelelım bizim seslere hemn duvara vuruyolar onlar sankı dilsiz yaa nefret ettım en iyisi müstakıl evmiş babamın evi öyleydı naparsan yap kapıya gelen kımse yok ne güzel :KK55:

yok cnm ya ne yönetimi basıt bi apartman bizimkisi herkez mal sahıbı kıracı falan yok ayrıca arsanın sahıbı yanı evi onlara satanda bizdik hanı öyle guvenlık site falan degil ve tanıdıgım komsu hepsı cnm onlarda silkelıyo gecen gün onn altındakıyle konustm oda sikayetcı onlardan yedıklerı ne varsa sofra bezını silkelıyolarmıs ben onlar gibi yapsam naparlar acaba öyle seylerı dedıgın gibi balkona silkelıyorum cnm ama inat yaptım ben onlar ne zaman vazgecerse bende ozman bırakcam silkelemeyi sabrın da bi sonu var yanı böle:KK4: hamıle hamıle ugrasıyom onlarla :KK49: birde zabıtaya mı şikayet ediliyo böyle durumlarda

Öncelikle hayırlı cumalar inşallah güzel bir gebelik dönemi geçirirsiniz ve bebeginizi kucagınıza alırsınız evet zabıtaya şikayet ediliyor ama yinede onlar yapıyor diye siz silkeleme yapmayın çünkü bu sefer onlarda sizi şikayet eder üstümden silkeliyor diye bu sefer haklıyken haksız duruma düşersiniz ayrıca ev sahibide olsa yeni kanuna göre şikayet etme hakkınız vardır gerekirse imza toplayıp ev sahibi bile attırılıyor biz sitede oturunca hepsi yönetimin kuralına uyuyor sanmayın :) yönetici ciddi uyarılar yapıyor zabıtaya şikayet ederim şunu yaparım diyince biraz gözleri korkuyor başımız derde girer diye ama yinede uymayan insanlar oluyor.

Öncelikle hayırlı cumalar inşallah güzel bir gebelik dönemi geçirirsiniz ve bebeginizi kucagınıza alırsınız evet zabıtaya şikayet ediliyor ama yinede onlar yapıyor diye siz silkeleme yapmayın çünkü bu sefer onlarda sizi şikayet eder üstümden silkeliyor diye bu sefer haklıyken haksız duruma düşersiniz ayrıca ev sahibide olsa yeni kanuna göre şikayet etme hakkınız vardır gerekirse imza toplayıp ev sahibi bile attırılıyor biz sitede oturunca hepsi yönetimin kuralına uyuyor sanmayın :) yönetici ciddi uyarılar yapıyor zabıtaya şikayet ederim şunu yaparım diyince biraz gözleri korkuyor başımız derde girer diye ama yinede uymayan insanlar oluyor.

sagol cnm inş.. amin... söyledıklerınde haklısın cnm onlara uymamak lazım valla 2 3gün inatlastım yine benm sinirlerım bozuldu onlara bişey olmuyo en kötü ihtimalle dayanamazsam yöneticiye söylerım bende oda artık kime şikayet edilıyosa eder heralde ben yine fazla takmamaya çalısıyorum yoksa basedılmez bunlarla yanı :KK50::KK50:

bizde aynen aynı durumdayız gecenin 4 ne kadar otururlar 2 saat uykudan sonra tekrar çoçuk sesleri 20 30 kişi var en azından birde bu kadar kişi yatılı geliyor her seferinde farklı şehirlerden gelenleri oluyor...taşındık...fakat yine aynı dert...bu tür yaratıklar ne polis dinliyorlar nede zabıta...biz denedim daha beter oldu....böyle yaratıklardan kurtulmanın yolları ancak uzaya taşınınıca biter diye düşünüyorum...bir de çok arsız oluyorlar....

aynen ya hemde ne arsız hem suclu hem güçlü derlerya onlardan işte ama ne demişler dinsizn hakkından imansız gelir die deli olucaksn bunlarla uğrasmak için sende arsız olcan cadı olcan biraz :KK47::KK47: bizi böyle yapana kadar uğrasıyolar yanıı

ay ben de bu sorumsuz anne-babalardan bıktım. at koşturuyolar çocuklar yukarda, ne biçim anne-baba bunlar ki, bi laf etmiyolar. insanız ya değil mi..
kuzenim bigün bizde kalmıştı, kız dayanamadı, oklavayla tavana vurdu kaç kere. ama anlayana işte..
şuan zıp zıp atlıolar, deli olmamak işten değil..
la havle vela kuvvete illa billah diye bağırdım bile kaç kere :)
çocuklar laftan anlamıyo diyolar.biz nasıl anlıyorduk laftan..yok yok, şimdiki anne babalar çok umursamaz.
bizim eski evsahibimiz hep derdi ki, siz yukarda var mıydınız yok muydunuz belli bile değildi der. niye çünkü çıt çıkarmazdık. bizimkiler de anne babaydı..
şimdi nerde o anne-babalar..

ay ben de bu sorumsuz anne-babalardan bıktım. at koşturuyolar çocuklar yukarda, ne biçim anne-baba bunlar ki, bi laf etmiyolar. insanız ya değil mi..
kuzenim bigün bizde kalmıştı, kız dayanamadı, oklavayla tavana vurdu kaç kere. ama anlayana işte..
şuan zıp zıp atlıolar, deli olmamak işten değil..
la havle vela kuvvete illa billah diye bağırdım bile kaç kere :)
çocuklar laftan anlamıyo diyolar.biz nasıl anlıyorduk laftan..yok yok, şimdiki anne babalar çok umursamaz.
bizim eski evsahibimiz hep derdi ki, siz yukarda var mıydınız yok muydunuz belli bile değildi der. niye çünkü çıt çıkarmazdık. bizimkiler de anne babaydı..
şimdi nerde o anne-babalar..

hiçte umursamaz değilim benim de 3 yaşında bir kızım var çocuk anlamıyor kendimizi paralıyoruz atlama kızım zıplama kızım diye ama yok anlamıyor ne yapayım şimdi her atladığında çocuğumu mu döveyim. la havleyi alt komşum şikayete gelmemesine rağmen ben söz dinletemediğim için kaç kere çektim..ne yapalım çocuk gerçekten laftan anlamıyor.

Çocuk anlamıyor napalım ? lafları hep bir kaçış terbiye etmeyi bilir ve bu konuya gerekli hassasiyeti gösterirseniz çocukta anlar.Çocukları dövmeden çok güzel izah edilir.Kendiniz için yeri gelir çocuğunuzu susturur hatta disipline edersiniz kesin her ailenin böyle durumlarda bulundukları olmuştur.Siz isterseniz yaparsınız.Bu zamanın çocuğuyla napalımla alakalı değil bu sizlerin umur edip etmemenizle alakalı.Kimseyi rahatsız etme lüksümüz yok.İnsanlar birbirine iyilik yapmak zorunda değildir ama kötülük yapmamak zorundadır.Bu yapılan kötülüktür kimse kimse için gürültü çekmek,atılan dökülen pisliklerini temizlemek zorunda değildir.Çocuk anlayana kadar bu şikayetlerin olmaması için gerekeni sabırla yapmak çocuğa öğretmek lazım.Birey yetiştiriyoruz ve bireylerin başka insanlara sorumluluğunu bilmesi lazım .Eğer ki bir çocuğa laf anlatamıyorsanız bu sizin iyi ebeveynlik yapamadığınızın göstergesidir ilerde o çocuk size çok vah dedirtir.Ne yazık ki haksız olanlar haklı olanları bastırmak için mesnetsiz akla mantığa sığmayan bahaneler sıralıyorlar.Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali gibi... çocuk yetiştirmesini bilmeyen çocuk sahibi olmamalı bizde anne babayız neden hiç şikayet almadık ? evde benim de çocuklarım oynadı eğlendi ama oynancak oyunların ev ortamında neler olduğunu öğretirseniz.Kimseyi rahatsız etmeye hakları olmadığını ama eğlenmekninde ses yapmadan da mümkün olacağını öğretebilirsiniz.Gürültünün dozu önemli müzik dinlenir,oyun oynanır,kahkaha atılır,ama dozuyla doz aşmadan şikayet almazsınız.Kimse birbiriyle kavga etmek hevesinde değildir.Durduk yere ses çıkaran kızan kısıtlayan insanlar hastadır ve şikayet alıp napalım söz dinlemiyo diyen çocuğunu dizginleyemeyen anne babalarda onlardan farklı değildir.:KK50:

Bizde iki kardeştik ama annem bize küçükken hep şöyle demiştir evin içinde ip atlanmaz yada top oynanmaz demişti ne ben nede kardeşim evin içinde hiç bir zaman top yada ip atlamadık bizde hareketli bir çocuktuk ama bazı kurallara uyuyorduk, evet bazı aileler var umursamayan benim bir tanıdıgım şuan üniversitede okuyor ve evin içinde yine ip atlar top oynar aşagı kattaki komşusu çok şikayetçi idi halada aynı kadın şikayetçi küçükkende aynıydı büyüyüncede aynı diyor bir evin içinde 5-6 çocugu olanları biliyorum ama çocuklar evin içinde o kadar güzel uyumlu oynuyorlarki alt kattaki komşuları bile hayret ediyor ayak seslerini bile duymuyorum diyor

Çocuk anlamıyor napalım ? lafları hep bir kaçış terbiye etmeyi bilir ve bu konuya gerekli hassasiyeti gösterirseniz çocukta anlar.Çocukları dövmeden çok güzel izah edilir.Kendiniz için yeri gelir çocuğunuzu susturur hatta disipline edersiniz kesin her ailenin böyle durumlarda bulundukları olmuştur.Siz isterseniz yaparsınız.Bu zamanın çocuğuyla napalımla alakalı değil bu sizlerin umur edip etmemenizle alakalı.Kimseyi rahatsız etme lüksümüz yok.İnsanlar birbirine iyilik yapmak zorunda değildir ama kötülük yapmamak zorundadır.Bu yapılan kötülüktür kimse kimse için gürültü çekmek,atılan dökülen pisliklerini temizlemek zorunda değildir.Çocuk anlayana kadar bu şikayetlerin olmaması için gerekeni sabırla yapmak çocuğa öğretmek lazım.Birey yetiştiriyoruz ve bireylerin başka insanlara sorumluluğunu bilmesi lazım .Eğer ki bir çocuğa laf anlatamıyorsanız bu sizin iyi ebeveynlik yapamadığınızın göstergesidir ilerde o çocuk size çok vah dedirtir.Ne yazık ki haksız olanlar haklı olanları bastırmak için mesnetsiz akla mantığa sığmayan bahaneler sıralıyorlar.Yavuz hırsız ev sahibini bastırır misali gibi... çocuk yetiştirmesini bilmeyen çocuk sahibi olmamalı bizde anne babayız neden hiç şikayet almadık ? evde benim de çocuklarım oynadı eğlendi ama oynancak oyunların ev ortamında neler olduğunu öğretirseniz.Kimseyi rahatsız etmeye hakları olmadığını ama eğlenmekninde ses yapmadan da mümkün olacağını öğretebilirsiniz.Gürültünün dozu önemli müzik dinlenir,oyun oynanır,kahkaha atılır,ama dozuyla doz aşmadan şikayet almazsınız.Kimse birbiriyle kavga etmek hevesinde değildir.Durduk yere ses çıkaran kızan kısıtlayan insanlar hastadır ve şikayet alıp napalım söz dinlemiyo diyen çocuğunu dizginleyemeyen anne babalarda onlardan farklı değildir.:KK50:
ben hiç bir zaman şikayet almadım alt komşumdan buna rağmen akşam oldumu kızımın evin içinde koşturmasından stres oluyorum illaki bir şikayet gelmesi gerekmiyor ama 3 yaşındaki çocuğa ne kadar anlatırsam anlatayım evde koşturmaya devam ediyor.üstelik altımızda oturanlar apartmaının en gürültü yapan sakinleri olmasına rağmen aman banene demiyorum elimden geldiğince saygı gösterip rahatsız etmemeye çalışıyorum sizin şu söylediklerinizi üstüme alınmıycağım ama sizde çok fazla abartmışsınız ne demek engellemeyen anne babalar da hasta dır.:KK20:

Ne yapalim cocuk laf dinlemiyor bir bahane olamaz. Cocuga duzgun terbiye verirseniz o da komsulara saygili davranir, gurultu yapmamasini ogrenir.
Cocuk cok gurultu yapiyorsa neden gurultu yapmamasi gerektigi anlatmalisiniz. Komsularimiz rahatsiz olurlar uzulurler demelisiniz. Daha da diretiyorsa kararli davranarak 2. tip ceza yani sevdigi bir seyi kisa sureligine elinden alabilirsiniz.
Kararli davranmak cocuk egitiminde cok onemli. Ama sabirla bunlari uygulamak zor oldugundan, bazi anne babalar napayip basedemiyorum diyor. Bunun ceremesini komsular cekiyor yazik degil mi komsulara.

"Çocuk anlamıyor" sanki tek çocuk yetiştiren kendileriymiş gibi. Benim alttaki öyle der ama susan çocuğa bağırarak yada her çocuk tepindiğinde tepki göstermeyip sadece komşular rahatsız olunca aklı sıra terbiye etmeye çalışarak aslında bu konuda bir adım atmadığını gördük. Apartman adabı konusu önce ebeveynde olacak ki çocuk alsın. Yoksa nafile...

X