Komşum.

Normal mı geliyor size büyük birşey yokken bı arkadaşınızın el gibi davranması.
Evet geliyor niye gelmesin işim gücüm yok 30 dan sonra arkadaş peşinde mi koşacağım benim var bir tane böyle arkadaşım senelerdir aynı yatakta yattık kalktık seviyeyi sen düşün , birden küstü bana sebebini bile söylemedi sağdan soldan duydum o ayrı ama kendi gelip söylemedi napim şimdi banane söylemezse ekim kasım aralığa kadar yani oturup bunu mu dert edeyim sonuç olarak bitti mi bitti yapacak bir şey yok

Ya YETER ARTIK YARIM YAMALAK OKUMAYIN YA . EVİMİ SÜPÜRGE AÇMADI diye nerde dedim yaa !! Allah aşkına konum kapatılsın artık. İş istemiyorum samimiyetsizce davranması üzücü diyorum Yeter yorum yapmayın. Sırf eleştirmek için işinize gelen kısmı okuyorsunuz cümlenin sonunda ki işine de yemeğine ihtiyacım yok kısmını atlıyorsunuz boşverin yorum yapmayın
Sinirlenmenize gerek yok teklif etmedi diyosunuz ısrar etse yap diyeceksiniz yazınız o izlenimi veriyor bizim soyledigimizde şu ki kimse ne kadar samimi olursanız olun bunu teklif etmek zorunda değil diyoruz siz bizi yanlış anliyosunuz yarım yamaları okumadım gayette açık yazmışsınız

Sinirlenmenize gerek yok teklif etmedi diyosunuz ısrar etse yap diyeceksiniz yazınız o izlenimi veriyor bizim soyledigimizde şu ki kimse ne kadar samimi olursanız olun bunu teklif etmek zorunda değil diyoruz siz bizi yanlış anliyosunuz yarım yamaları okumadım gayette açık yazmışsınız
Tabi ki de kabul etmem elim ayağım tuttuktan sonra eşim yanımda olduktan sonra. Neyse boşverin

1. Bir yerde eşlerinizin akşam yemeğinden sonra dışarı çıktığını yazmışsınız. Asla görüşmeyi tercih etmeyeceğim bir aile yaşantısına sahipsiniz (komşu da böyleymiş sanırım). Bu bir kültürdür. Ben çalışacağım eve geleceğim yemek yenecek eşim beni çocukla bırakıp sık sık dışarı çıkacak! İşte bu durum sizi sohbet edecek vakit geçirecek bir komşuya bir arkadaşa muhtaç bırakmak. Öncelikle eşiniz evinde otursun yA da çıkacaksa çoluğunu çocuğunu eşini alıp çıksın. Bostan korkuluğu değiliz. Eşim arkadaşım olamıyorsa ben napayım komşuyu? Böyle bir yaşantıya sahip erkeklerle eşim bile görüşmez. Elbet arada yalnız gidecek ama anlatmak istediğimi anlamışsınızdır. Eşim akşam yemekten sonra rutine bindirir gibi evden gidemez.
2. Çalışan kadının evi her zaman tertipli düzenli değildir kendince bunu dert ediyor olabilir bu ilişkinin çat kapıya dönüşmemesi için mesafe koymuş olabilir. Ben veya eşim aynı gün içinde herhangi birini evimize küt diye davet etmeyiz. Bu benim kırmızı çizgim.
3. Özellikle küçük çocukları olan kadınlar çocuklarının diğer çocuklarla vakit geçirmesi biraz da onlar oynarken kendilerince sosyalleşmeleri için arkadaşlık ilişkilerini sıklaştırabilir. Olmuş geçmiş sizinki de.
4. Birşeye ihtiyacın var mı diye hiç sormadı ise haklısınız. Ancak sordu ve siz ihtiyaç duymanıza rağmen hayır dediyseniz bu sizin sorununuz. Hep soracak hali yok. Riskli gebelikten 10 gün ben de yaptım kimsem yoktu eşim ilgilendi. Dışardan yemek söyledik. Bir arkadaşım yemek gönderse sevinebilirdim ama niye göndermediler diye de üzülmedim.
5. Risk geçti ise hamileyken herhangi bir sorun olmuyor günlük yaşantıda. Arkadaşınız özelde çalışıyor ise siz bile iş çıkışı yemek gönderseniz iyi olurmuş.

Sürekli beklentide olduğunuzu belirtip şaka yoluyla bile sitem ettiyseniz sizden soğumuş olabilir. Bence biraz uzak durun. İnsanların elinde değil kaç yıllık dost da olsa insan yoğun zamanında vakit ayıramayabilir, arayıp sormayabilir ya da içinden gelmeyebilir. Gerçek dostluk zaten yıllarca ayrı kalsan da devam eder. Beklentilerinizi minimuma indirip biraz vakit tanıyın.

ESKİ DOSTUM AYNI ZAMANDA KAPI KOMŞUM
..

Merhaba kizlar çok üzgünüm. Ve size danışmak istiyorum 2016 dan beri aynı yerde oturduğum bı komşum var. Kapı komşum. Aynı zamanda uzaktan akrabam.İlk başlarda birbirimizi tanımaya başkalarken onu tanıyan Herkes "o çok soğuk zamanla tanırsın" aramazsan aramaz sormaz içine kapanık "falan diye hep kotulediler. Ama ben ön yargılı olmadım. Onu kendim tanıdım. Öyle biri değildi. Yedik içtik gezdik kahvaltılar çaylar çocuklarımız arkadaş oldu. Görüştüğümüz gün bile aklımıza bişey gelse birbirimizi arar saatlerce telefonda konuşurduk.Sonra bı kaç yıl böyle geçti. Sonra Ufak tefek tartışmaları çıktı. Ama asla ağır hakaret kötü söz olmadi. Sitemler oldu. O ara uzaklaştık tekrar eskisi gibi olduk. Çocuklar da uzaklaştı. Birbirimize hep sorardık
Sen mesafe koydun falan diye sitem ederdik. Vel hasıl bu tarz şeyler olunca baya uzaklaştık. Eskisi gibi asla olamadık. Ama çok büyük sebepte hiç olmadı. Sonra ben hamile kaldım. Zor geçiriyorum başlarda bi iki yardımcı olmayı teklif etti. Ev işlerinde. Allah kimseye muhtaç etmesin. Kendi işimi yapıyorum. Bir kez bile yardım istemedim. Sonra o işe girdi ana sınıfı öğretmeni. İyice uzaklaştı. Kaç aylık hamileyim elinden bir tas çorba içmedim. Yapamadığımdan değil. O kadar arkadaştık dostuk. İnsan bı gönül almak için bile olsa sormaz mı canın bişey istiyor mu yapayım diye. Sorduğu tek şey 2 haftada bir sorar. Yapılacak bişey varsa söyle. Süpürge açmak gibi. Oda kapıdan sorar gider. Geçen gün aradım sitem ettim. Canım sıkılıyor havalar sıcak zaten dedim niye görüşmüyoruz aramiyosun sormuyosun dedim
... İşte biliyorsun çalışıyorum. Eve gelince yorgun oluyorum dinleniyorum falan dedi. Güzel güzel konuşup kapattık
O günden sonra 1 hafta geçti
Hiç arayıp sormadı. Bekledim yani bir akşam kahveye çağırır yada ne bilim gelir... Kendisini eskisi kadar bende düşkün değilim. Ama böyle yaptıkça aklıma takılıyor
Rüyamda bile görüyorum. Kafamda sürekli kavga ediyorum niye böyle yapıyorsun ben sana ne yaptım demek istiyorum
Çünkü inanın öyle büyük birşey hiç olmadı aramızda. Üzülüyorum sürekli elimde olmadan. Biraz normal davransa bu kadar takilmicam. Her gün gidelim gelelim kafasında değilim. Ama sürekli aklıma takılıyor son günlerde. O hamile olsaydı ben nasıl davranirdim diye düşünüyorum. Eskiden insanlar beni uyarmıştı. Sanki o hale dönüştü. Ne yapmam lazım nasıl davranmalıyim . Kafamdan bu düşünceyi nasıl atmaliyim bilmiyorum. Küçük bir yerde yaşıyoruz
Arkadaşım falan yok. Zaten gebeliğim riskli dışarı fazla çıkamıyorum. İşimden de ayrıldım. 😓 Tavsiye lütfen
Merhaba ben anormal bir davranış pek göremedim. Yanlış anlamadıysam sormuşta yapılacak birsey var mı diye. İnanın iş hayatı zorluyor herkesin ona göre bir duzeni vardır muhakkak ben size kasten konulan bir mesafe gibi düşünmedim. Kendimiz bazı şeylerden uzak kalınca gerçekten de bu tarz düşüncelere takılabiliyoruz yada insan bazi kisilerden bekliyor boyle seyler. Arayıp sorduğu zaman içinizden geçenleri güzelce anlatırsanız belki içiniz rahatlayabilir. Güzel düşünün güzel olsun mutlulukla kalın hep 🙂

Akrabalık da umrumda değil. Dostumdu... Yoksa diğer komşularda yada akrabalarimizda arayıp sormaz zaten kimse mecbur degil. Eskiden olan dostluğumuzu hiç yasanmamais gibi davranması. Sanki yeni bu binaya geldik sıradan iki kapı komsuyuz gibi olmasına üzülüyorum.
Kabul edin artık kadın belli ki bir ara yaşadığınızı söylediğiniz gerginlikten sonra size mesafe koymak istemiş. Zorlamayın eskisi gibi olamazsınız çünkü kadın kırılmış zamanında

Beklemiyorum. Lütfen dikkatli okur musunuz? Sadece onun düşünüp sormasını bekliyorum. Bu güne kadar hiç bir şey talep etmedim. Bir kez bile bi işimi yaptırmadım zaten. Yeri geldi doktor 1 hafta tuvalet haricî kalkmayacaksin dedi. Kalkmadim
Yine de yardım istemedim. Eşimle idare ettik herşeyi.
Benim hamileliğimin 7 ayı böyle geçti bu süreçte de temizlikçi ve eşimden destek aldım, olması gereken zaten eşinizin idare etmesi arkadaşınızın böyle bir sorumluluğu yok ayrıca çocuklu bir kadın çalışıyormuş ne kadar yoruluyordur evinde ne dertler vardır kim bilir. Sanırım siz biraz ilgi istiyorsunuz normal tabi bu dönemde kendinizi başka şeylere kanalize edin bence kimse için bir beklentiye girmeyin

Çünkü eskiden çok iyiydik. Daha önce dostluk kurmamışsiniz bunun ne demek olduğunu anlamıyorsunuz . 10 günde bir de olsa insan bı kahve içmek istiyor samimiyet istiyor
malesef hepimizin hayatindan boyle samimi oldugumuz cok tatli vakitler gecirdigimi insanlar cikip gidiyor. Sahsen ben bununla cok karsilasirim. Bir zamanlar en samimi oldugum arkadasim hic bir sey olmadan cikti hayatimdan bitti arkadasligimiz. Burada baska bir yorumda okudum iliskiler de dogar buyur olur diye. Sizi cok iyi anliyorum ki o samimi anlara ozlem gecmiyor. Artik neden o anlar yasanmiyor anlasilmiyor. Kabullenmek gerekiyor ki iliski artik buna evrildi. O samimiyetin sonu geldi.

Ben de hamile oldum ama kimseye bu kadar nazlanmadım.sürekli beni darlayan insanla ben de konuşmak istemem.kimseye gönül koymadım hamileyim beni niye aramıyor diye.kadın çalışıyor zaten kendi ailesi çocukları var.bir de işten gelince arkadaş komşu gönlü mü eylesin.

😄

Hem sıcak hem hamilelik derken dertsiz başınıza dert arıyorsunuz.

Niye size çorba yapsın? Çok saçma. Hele ev işlerine gelip yardım etmesi bile garip geldi. Ben yemin ederim bir tek burada komşuyla arkadaşlardan ev işi beklendiğini görüyorum.
Zaten sicakta kim corba icer? Yaz gunu corba icer misin diye kimseye sormam yani

Yahu arayıp sormamasina takılıyorum. Normal zamanında bile insan bekler arayıp sorulmak. Ama rahatsızlık hâlinde ekstra bı merak edilmek istiyorsun arkadaşın tarafından.. sormaları laf olsun diye çünkü.. ağız ucuyla... Yoksa iş güç beklentim yok
Sen istiyosun ki eskisi gibi olsun. Sık sık gelsin. Akli sen de olsun. Hamileliginde yaninda olsun. Agiz ucuyla sorup girmesin. Iceri gelsin hatta yardim etsin. Dogru mu?

Yahu komşusu yeni bir işe girmiş yeni çevre edinmiş ee haliyle çalışmak zor. Birde kadın eve gelip o yorgunla yemekti çocuktu ev toplama vs uğraşıyor. Yani benim 31 senelik arkadaşım evlendi inanın buraya geldiği zaman çok fazla gidemiyorum evine kendisi başka şehirde yaşıyor evlendikten sonra. Bana hiçbir zaman sitem etmedi mesela bir beklentisi olmadı benden çünkü insan halinden anlıyor. Kendiside evde oturup çocuk büyütüyor iş hayatı yok ama saygı duyuyor ve beklenti içerisine girmiyor. Herhalde konu sahibi gibi olsa lafımı söyle kapıyı suratına kapatır asla bakmam yüzüne. Ne o öyle mıç mıç hiç sevmem ben zaten işte yoruluyorum ayol oldu bide elalemi düşünem vay anam vay 😀 Ay birşey diyeyim mi bir insan sevgilisinden kocasından bile bu kadar beklenti içerisinde olmaz be bu ne böyle aboooowwww😳

Peki ben nasıl kafamdan atabilirim bu durumu. Son bir haftadır sürekli bunu düşünüyorum. Özellikle en son aradım sitem ettim şakayla karışık. O günden sonra bari bi arar diye bekledim. Hiç arayıp sormayınca iyice kafama takılmaya başladı. Daha önce hiç dostluğumuz arkadaşlıgimiz olmamış gibi . Yani sıradan bir komşuya arada bir kapıyı vurup. Rahatsızsin yardıma ihtiyacın var mı der geçeriz ya. Öyle gibi davranıyor.
Çok bunaltıcısınız. Sevgiliden ilgi bekler gibi ilgi bekliyorsunuz kadından. Sitem etmeyi de lütfen bırakın. Sadece komşunuza değil kimseye sitem etmeyin. Aradığımda, evine gittiğimde bana sitem eden kişinin bir daha ne evine giderim ne telefon açarım. Arar, gelirse soğuk davranırım. Kadın size mesafe koymaya çalışıyor muhtemelen ama hala kocasina nazlanan yeni gelin gibi darlıyorsunuz kadını. Zorla alacaksınız o ilgiyi. Komşudan hayatın başrolü olmaz, çekirdek ailenize odaklanın, rahat bırakın konu komşuyu.

baz ı insanlar komşuluktan anlamıyor

aileniz gelmeden komşu yetişir yardımınıza ama onu anlayacak kafa nerdeee ,

boşver sen kendini bildikten sonra o yanlış yaptıgını fark edecektir ,

..

Merhaba kizlar çok üzgünüm. Ve size danışmak istiyorum 2016 dan beri aynı yerde oturduğum bı komşum var. Kapı komşum. Aynı zamanda uzaktan akrabam.İlk başlarda birbirimizi tanımaya başkalarken onu tanıyan Herkes "o çok soğuk zamanla tanırsın" aramazsan aramaz sormaz içine kapanık "falan diye hep kotulediler. Ama ben ön yargılı olmadım. Onu kendim tanıdım. Öyle biri değildi. Yedik içtik gezdik kahvaltılar çaylar çocuklarımız arkadaş oldu. Görüştüğümüz gün bile aklımıza bişey gelse birbirimizi arar saatlerce telefonda konuşurduk.Sonra bı kaç yıl böyle geçti. Sonra Ufak tefek tartışmaları çıktı. Ama asla ağır hakaret kötü söz olmadi. Sitemler oldu. O ara uzaklaştık tekrar eskisi gibi olduk. Çocuklar da uzaklaştı. Birbirimize hep sorardık
Sen mesafe koydun falan diye sitem ederdik. Vel hasıl bu tarz şeyler olunca baya uzaklaştık. Eskisi gibi asla olamadık. Ama çok büyük sebepte hiç olmadı. Sonra ben hamile kaldım. Zor geçiriyorum başlarda bi iki yardımcı olmayı teklif etti. Ev işlerinde. Allah kimseye muhtaç etmesin. Kendi işimi yapıyorum. Bir kez bile yardım istemedim. Sonra o işe girdi ana sınıfı öğretmeni. İyice uzaklaştı. Kaç aylık hamileyim elinden bir tas çorba içmedim. Yapamadığımdan değil. O kadar arkadaştık dostuk. İnsan bı gönül almak için bile olsa sormaz mı canın bişey istiyor mu yapayım diye. Sorduğu tek şey 2 haftada bir sorar. Yapılacak bişey varsa söyle. Süpürge açmak gibi. Oda kapıdan sorar gider. Geçen gün aradım sitem ettim. Canım sıkılıyor havalar sıcak zaten dedim niye görüşmüyoruz aramiyosun sormuyosun dedim
... İşte biliyorsun çalışıyorum. Eve gelince yorgun oluyorum dinleniyorum falan dedi. Güzel güzel konuşup kapattık
Hiç arayıp sormadı. Bekledim yani bir akşam kahveye çağırır yada ne bilim gelir... Kendisini eskisi kadar bende düşkün değilim. Ama böyle yaptıkça aklıma takılıyor
Rüyamda bile görüyorum. Kafamda sürekli kavga ediyorum niye böyle yapıyorsun ben sana ne yaptım demek istiyorum
Çünkü inanın öyle büyük birşey hiç olmadı aramızda. Üzülüyorum sürekli elimde olmadan. Biraz normal davransa bu kadar takilmicam. Her gün gidelim gelelim kafasında değilim. Ama sürekli aklıma takılıyor son günlerde. O hamile olsaydı ben nasıl davranirdim diye düşünüyorum. Eskiden insanlar beni uyarmıştı. Sanki o hale dönüştü. Ne yapmam lazım nasıl davranmalıyim . Kafamdan bu düşünceyi nasıl atmaliyim bilmiyorum. Küçük bir yerde yaşıyoruz
Arkadaşım falan yok. Zaten gebeliğim riskli dışarı fazla çıkamıyorum. İşimden de ayrıldım. 😓 Tavsiye lütfen
Ablacım git bi yabancı dil seti al yada kitapler al bu süreci kendini gelistiterek gecir. Evde bos durmaktan kafanız farklı calısıyor. Hamilelik bi hastalık değildir. Riskli gebelik dahi olsa bu sorunları cekirdek ailenizle çözmeniz gerekir. Kimse sizi nazlayamaz. Belki karsınızdaki mesafe koymak istemiştir size. Olamaz mı?
Avrupa da insanlar doğumdan sonrasını dahi esi ile gecirir ve tek banyo yaptırır bebeklerini. Aileden dahi yardım istemezler. Bir tek bu olaylar Türk analarında var.
Kimse sizler kadar abartıp biseyleri dramatize etmiyor. Corbayı dısardan söyleyip veya esiniz yapabilir kendinizi kötü hissediyosanız. Calısan kisinin szin kadar bos vakti yok.

..

Yahu size ne elin kadınından. Kimse size çorba veya ev işi yapmak zorunda değil. Sen kendi hayatına odaklan kocana evine odaklan. Ben 2 kez hamile kaldım kimse bana ne çorba yaptı ne ev işi ne saçma şey . 0 beklenti 0 üzüntü. İnsanlara çok fazla anlam yükleyip gerçek hayatla yüzleşince kendinizi yiyip bitiriyorsunuz. Ne yaparsa yapsın size ne. Benim hayatta tek mottom düşmanlık olmasın kavga gürültü olmasın yeter. Sakin huzurlu bir hayat

X