Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Veterinerler kesiyor tırnakları...Ağaç tünekler olması gerekiyor ve eğer buluna bilirse çam ağacı öneriliyor tırnaklarını ona sürterek törpülüyorlar...Ama kesilmesi taraftarıyım tüllere takılıyorlar,bacakları çıkıyor yada incitiyorlar...

$Fotoğraf0944.jpg $Fotoğraf0894.jpg

sizce sultan papağanımın cinsi ne?

ayak tırnaklarını kesinlikle kesmeyin kuşunuzun bu bilgi tamamen yanlıştır.gagalarını evet kesmek gerekir lakin bu pek sık olmaz senede birkez felan gagası aşırı uzadığında yem yiyemeyecek hale gelir kuş ve üst gagasının ucunu çok az kesmek gerekir.lakin bunun yerine gaga taşı alıp takarsanız bu sorun ortadan kalkacaktır.hayvan kendi gaga sorununu çözer bu taşla

benmde bi muhabbet kuşum bide sultan papağanım var... muhabbet kusumun tırnaklarınn ucunu kesiyorum 2-3 aya bir çünki o kadar uzun ki yürüyemio takılıyo heryere... yinede sakıncalımı kesmememmi gerekio acaba... be ona iyilik yaptığımı düşünerek kesiyorum aslında bilmeden kötülükmü ediyorum kızıma... :KK43::KK43::KK43::KK43:

Arkadaşlar,benim bir erkek birde dişi muhabbet kuşlarım vardı.Erkek 4 senedir bizimle dişi ise 5 aydır.Dün akşam Pamuk (dişi kuşumuz) çok uyumaya başladı.Hiç yapmadığı birşeydi.Akşamda bir kere kustu.Sonra uyurken kabarık bir şekilde ve hiç tepki vermeden uyudu.Sabah kalktığımızda ölmüştü :KK43:Gece ölmüş sanırım.İnanılmaz üzgünüm.Neden ölmüş olabilir acaba? Bilginiz var mı? Çok merak ediyorum.Bu kadar kısa sürede ne oldu ki?
Son birşey daha 2-2,5 hafta önce ikisi uçarken evde çok hızlı bir şekilde yere düştü Pamuk.Daha sonra kalktı yine eskisi gibi uçtu.Acaba bu düşmesinde birşey mi oldu? Anlamadım :44:

Kızlarrrr şu an şoktayımmmmmmmmmmm :KK53: Kuşum yumurtladıııı zaten hamile gibi davranıyodu ne zamandır yere oturmalar falaan :KK53: normalde çok hareketlidir ama .. Anane oluyorum galiba :KK53: ama hiç erkek kuş da getirmedim eve .:KK31:

Kızlarrrr şu an şoktayımmmmmmmmmmm :KK53: Kuşum yumurtladıııı zaten hamile gibi davranıyodu ne zamandır yere oturmalar falaan :KK53: normalde çok hareketlidir ama .. Anane oluyorum galiba :KK53: ama hiç erkek kuş da getirmedim eve .:KK31:

Kızgınlık yumurtası yumurtlamış kuşunuz

benmde bi muhabbet kuşum bide sultan papağanım var... muhabbet kusumun tırnaklarınn ucunu kesiyorum 2-3 aya bir çünki o kadar uzun ki yürüyemio takılıyo heryere... yinede sakıncalımı kesmememmi gerekio acaba... be ona iyilik yaptığımı düşünerek kesiyorum aslında bilmeden kötülükmü ediyorum kızıma... :KK43::KK43::KK43::KK43:

Olur mu? Kesmeniz lazim elbette.

Benim esim eline aliyor ve tirnak makasiyla kesiyor.

Hint bulbullerinin tirnagi kesilmez kilcal damarlarindan dolayi.

Aynen oyle ben yazacaktim.

Kusun yumurtlamasi icin erkege ihtiyaci vardir.

Yumurtlaması için değil kuluçkaya yatıp yavrularının olması için erkeğe ihtiyacı var yumurta erkek kuşun spermiyle döllenmeden kuluçkaya yatsa bile yavru olmaz

17 tane kusum var. Bunlarin 8 tanesi yuvadan cikmadi henuz yavrular.

Kus sevmek ve bakmak gercekten cok baska bir ask. Kac gundur yuzume patates maskesi yapicam hep erteliyorum ancak yavrulari olan kuslarima her sabah mamalarini buyuk bir zevkle yapiyorum. Onlar yuzunden kendimi ihmal ediyorum :)

Bence sorunlari olanlar veya kendini boslukta hisseden herkes mutlaka kus beslemeli.

Bizde hersey esimin zorunlu yurtdisi seyahatine cikmasiyla basladi. Yalniz kalmayayim diye 1 tane erkek muhabbet aldi. Birkac ay sonra ona es, sonra java ispinozu sonra 2 tane kanarya ki muthis otuyorlar ardindan hint bulbulleri ve onlardan aldigim 8 adet yavru. Yetmiyormus gibi anne baba tekrar yumurtlamaya hazirlaniyorlar.

Herkese tavsiye ediyorum bu masumlari.

Benim muhabbet kuşum 8 aylıktan büyük ona önceki evinde çok kötü davranmışlar arkadaşımdan aldım bende onu kardeşi kafesini yerlere falan atıyomuş kafasına falan vuruyomuş hayvancağızın..yaklaşık 20 gündür bizde.dediğim gibi 8 aylıktan büyük sadece hafif öpücükler ve çok az ıslık öttürüyo başka bişey yapmıyo.elimize geliyo hatta sadce bende duruyoda diyebiliriz.başıma ve omzumada koyunca geliyo hatta kendini öptürüyoda dudadığından bile öptürüyo ısırma gibi alışkanlığı yok allahtan tek sorun hiç uçuyo salınca biyerde duruyo sadece sen eline alırsan sana geliyo öbür türlü insanada konmuyo ne yapmalıyıım?

merhabalar konuyu baştan sona okumadım belki sorularım sorulmuştur ama ben yine de soracağım
başlıyorum sorularıma
1- eş aldık ama eşleşmediler bi türlü.. biz de yıllarca besledik kuş ama böyle olmazdı hiç.:KK30:. kısırlaştırıyorlar mı anlamadım valla..:KK4:
2- bu ara kafesten midir anlamadım ama kuş sürekli ayağını kaşıyor. hızlı hızlı çarptıra çarptıra sallıyor.. kafesi değiştiriyorum bi süre sonra yeniden oluyor.. nedeni nedir?:44:

Son düzenleme:
Benim muhabbet kuşum 8 aylıktan büyük ona önceki evinde çok kötü davranmışlar arkadaşımdan aldım bende onu kardeşi kafesini yerlere falan atıyomuş kafasına falan vuruyomuş hayvancağızın..yaklaşık 20 gündür bizde.dediğim gibi 8 aylıktan büyük sadece hafif öpücükler ve çok az ıslık öttürüyo başka bişey yapmıyo.elimize geliyo hatta sadce bende duruyoda diyebiliriz.başıma ve omzumada koyunca geliyo hatta kendini öptürüyoda dudadığından bile öptürüyo ısırma gibi alışkanlığı yok allahtan tek sorun hiç uçuyo salınca biyerde duruyo sadece sen eline alırsan sana geliyo öbür türlü insanada konmuyo ne yapmalıyıım?
valla kuşun bu çektiklerine göre gene iyi geliyor eline onun üstüne gitme ev ortamına alışsın kafesin kapağını açık bırak tabi camı deyilkendi girip çıksın kafese onunla konuş sürekli bak sana nasıl alışacak benim iki tane mubişim var ikiside konuşur aklına gelen herşeyi söyler onlar benim canım onları çok seviyorum:KK16::KK16::KK16::KK16:

Arkadaşlar 2 yıl önce kuşumuz bizi terkedince 2 yıl sonra yeni bir tane edinmek istedik. Yeşil sarı bir kuş aldık fakat gagasında ve tırnaklarında siyah lekeler var tam uçlarına doğru gaganın ve tırnakların... Satıcı bize bunun doğum lekesi olduğunu söyledi acaba doğrumu böyle izler olurmu?Büyüyünce geçermiş... Yoksa başka bi rahatsızlık falanmı merak ettim yardımcı olurmsunuz:26:

piolin ben de dün 1,5 aylık muhabbet kuşu aldım onun da gagasının ucunda siyah bir leke var adam büyüyünce geçer dedi...

X