Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

selam kızlar, benim kuşum bizim eve geleli iki sene oldu, konuşmuyor, zaten hayat boyu beslediğim hiçbir kuş konuşmadı ama olsun.. o benim canım ciğerim ya türlü türlü huyları olan, eğer her gün öğlen saatlerine doğru kafesinin kapısını açmazsak arkasına dönüp bize küsen, salonda çekirdek yiyorsak kafesin içinde de olsa açın benii der gibi ciklemeye başlayan sonra da gelip çekirdek tabağının içine dalan.. vs vs

canım benim ya

aslında ben kedi aşığıyım ama apartmanda en üst katta olduğumuz için besleyemiyoruz, ki nankör şeyler ne zaman bağlansam bi kediye, beslesem büyütsem bi gün ansızın terk edip gidiyorlar

canım benm evde hem kedim hem kusum vardı kardes kardes yasıyorlarlar.kedim yıllarca yanımda kaldı ama bi gün dısarıya cıkmıs ben evde yokken annemde farketmemiş ve araba carpıp ölmüştü.günlerce ağladım o benm bi tanemdii.her gelen hayrandı kedime cok zekiydi.para vereyimde bana ver diyen bile olmustu . ama maalesef öldü :KK14::KK14:

ne güzel..beklerken sesini duymak bencede mükemmel oluyor..bende kuşun sesini duyayım bir kere ötsün diye nasıl sabırsızlıkla ve heyecenla beklemiştim unutmam:)alışır o gün geçtikçe daha çok..

bu arad benim kuş hergün yıkanmak istiyor..ya bu normalmi anlamadım..hava güzel evde sıcak yani kış değil yazda gibiyiz..kuş ondanmı istiyor ki..ben öncedende demiştim kuşun kocaman banyoluğu var.ona girip yuvarlanıyor,kanatlarını açıp yıkanıyor..diyelim bişey yiyorum yanımdada su bardağı var..hep gelir bardaktan o suyu içer birde derinliğe bakmaya çalışır..dün bardağa düştü zaten tek bacağı giriverdi içine suyun zor toparladı kendini..bende o banyoluğuna suyu döktüm ve yıkandı oynadı orda..yani ne yapmalıyım niye banyoluk olmazsa hergün bardağıma sokuyor kafayı anlayamadım...ya birde kendini elletmez asla,korkudan yani bardağın içine düşse çok kötü olur..ama bir yandanda komik ya bardakta kuş :))

komik ama başın dertte bir süre sonra çayın kolanın içinde bile yıkanmaya çalışacak.bnm kolayla banyo yapan kuşum var. hoş bende kuş çok her birinin türlü türlü huyu var ama kış aylarında dikkat et hasta olmasın.

Benimde 1 erkek kuşum var,yanına 2 hafta önce dişi aldım.Birbirlerini çok sevdiler:)Sabahtan akşama kadar öpüşüyorlar,birbirlerini kaşıyorlar:)
Yuvalık aldım,kafese taktım.İnşaAllah çiftleşirlerde dişi yumurtlar.Torun bekleyen nine gibi sürekli kontrol ediyorum:)

Herkese merhabalar, benim de 2 tane cennet papağanım var ve 4 tane yumurtladı dişi olan. Yavrular çıkınca ne yapacağımı bilmiyorum. Bu konuda deneyimi olan var mı acaba?

Benimde yavru bir muhabbet kuşum var alalı 1 ay kadfar oldu çok sevimli kafesin içinde durmadan taklalar atıyor. Kafesi açtığımda ellerimin arasından geçip dışarıya çıkmaya çalışıyor. Ama ne yazık ki son 1 haftasır çok sakin sessiz kafeste yerde duruyor sürekli kafesini açsamda dışarı çıkmıyor neden olabilir :KK14:

Kızlar,kuşuma eski sedef çubuklardan oluşan bilekliğimden oyuncak yaptım. parlak ve birbirine çarpınca ses çıkıyor falan baya sevdi ama fazla sevdi :KK43: oynarken kimseyi yaklaştırmıyor ve kusuyor.. Anlamadım var mı böyle örnekler.. Oynarken yerlere yemler dökülüyor :KK37: yavrusu gibi mi algılıyor,beslemeye mi çalışıyor hayır erkek benim kuşum... Bilen var mı nedir bu durum.. :26:

oyuncağı da bu:
$28012013806.jpg $28012013807.jpg

Kızlar,kuşuma eski sedef çubuklardan oluşan bilekliğimden oyuncak yaptım. parlak ve birbirine çarpınca ses çıkıyor falan baya sevdi ama fazla sevdi :KK43: oynarken kimseyi yaklaştırmıyor ve kusuyor.. Anlamadım var mı böyle örnekler.. Oynarken yerlere yemler dökülüyor :KK37: yavrusu gibi mi algılıyor,beslemeye mi çalışıyor hayır erkek benim kuşum... Bilen var mı nedir bu durum.. :26:

oyuncağı da bu:
Eki Görüntüle 625202 Eki Görüntüle 625203

anladığım kadarıyla eş istiyo senin kuşun

Hmmm bunu düşünmemiştim,kuşuma eş almak şart oldu yani... Teşekkürler :)

Mubişin erkek maşallah çok şeker.
Eş seçerken eğer imkanın varsa muhabbet kuşunu kafesiyle birlikte alıp sağlıklı muhabbet kuşu satan bi pet shopa götür ve dişilerin arasına bırak bir iki saat bekle kimle öpüşüp koklaşırsa onu al ya da pet shopla konuş eğer anlaşamazsa dişiyle değiştireceğini söyle. Aksi halde canım eşler birbirini beğenmediklerinde sonu ölüme kadar gidiyor dişi erkeğe saldırıyor çiftleşmek istemediğinde ya da dişi küçük erkek büyük oluyor dişinin henüz küçük olduğundan birleşmeyi bilmiyor erkek istiyor bu sefer erkek dişiyi dövüyor.

Biraz uzun oldu ama :) sonradan sorun yaşama

ömüğr boyu kafeste kuşların kalmasına gönlüm hiç razı olmaz. Gün içerisinde kafes dışında evde dolaşmasına bişey diyemem tabi.

Bence de kafese hapsetmek hiç doğru değil:KK20:
Benim şu an bi kuşum var 2 aylık, evde olduğum zamanlar kafes hep açık hatta yatarken bile açık bırakıyorum...
O da uçmak istediği zaman bi uçup geri giriyor zaten kafesine...
Bu hayvanları uçmaktan mahrum bırakmak çok yanlış, yazık doğasında var uçmak, hem de mutlu oluyolar uçunca ne güzel...
Tabii ki camı açık bırakmamak gerek bu arada

Son düzenleme:
benim kuşum dünden beri hiç susmuyo coşkulu coşkulu ötüyo başımı şişirdi sus diyorum kızıyorum o zaman bi susuyo dinliyo ben ne diyorum diye ben susunca yine başlıyo

benimde 2 muhabbetim 1de sultan papağanım var.aynı anda çeneleri düşerse başımız şişiyor.ama bir akşam ötmeseler hemen endişeleniyorum ne oldu niye sessizler diye.sürekli kafesleri açık acıkıp susadıkça griyorlar sonra yine dışarı.

kızlar selam dün bir tane muhabbet kuşu aldık birbuçuk aylık kadarmış .. ama dünden beri kafeste yer değişirmeden duruyo yem hiç yemedi sadece iki kere sesini duyduk ve pisliği tüylerinde kalmış hastamı acaba veya ufakta ondan mı böle geri göürüp biraz daha büyük bi muhabbetmi alsam karar veremedim :KK43:

kızlar selam dün bir tane muhabbet kuşu aldık birbuçuk aylık kadarmış .. ama dünden beri kafeste yer değişirmeden duruyo yem hiç yemedi sadece iki kere sesini duyduk ve pisliği tüylerinde kalmış hastamı acaba veya ufakta ondan mı böle geri göürüp biraz daha büyük bi muhabbetmi alsam karar veremedim :KK43:

eve alışana kadar öyle oluyo

Benim hatun geldiğinde iki gün cik demedi eşime diyordum bu kuş dilsiz diye ne yem yedi ne su tünekte kabara kabara tünedi :KK1:
sonra susturamadık bir ara sakinleşti ama belliymiş ne istediği :KK1::KK1:

Beyi gelince daha bir ötmeye başladı şimdilerde yerinden kalmakta zorlanıyor ee 3 evlat sahibi olunca ve 15 e yakın yumurta yumurtlayınca sanırım kalsiyum eksikliği başladı...

Merak etme eve alışınca sen bile susturamazsın :KK1:

Mürekkep balığı kemiği al tavsiye ederim...

Son düzenleme:
Benim hatun geldiğinde iki gün cik demedi eşime diyordum bu kuş dilsiz diye ne yem yedi ne su tünekte kabara kabara tünedi :KK1:
sonra susturamadık bir ara sakinleşti ama belliymiş ne istediği :KK1::KK1:

Beyi gelince daha bir ötmeye başladı şimdilerde yerinden kalmakta zorlanıyor ee 3 evlat sahibi olunca ve 15 e yakın yumurta yumurtlayınca sanırım kalsiyum eksikliği başladı...

Merak etme eve alışınca sen bile susturamazsın :KK1:

Mürekkep balığı kemiği al tavsiye ederim...

:))) öğleden sonra biraz açıldı bebem yerini değişirdim sanırım burayı sevdi .. sesi çıkmaya başladı yemliği öğrendi idip bi iki aldı gördüm dün aldığımızda reni beyaz sarı gibiydi bu ün mavi olmuş tüylerimiz sanki sanırım mavi sarı bi oğluşumuz olcak :))) ilerde bizde ona gelin alcaz inş.. biz çocuk çook severiz bi sürü bebe bekliyorum ondan .... gaaga aşı vermişi aldığımız petşhopdaki abisi aynı şeydir umarım

:))) öğleden sonra biraz açıldı bebem yerini değişirdim sanırım burayı sevdi .. sesi çıkmaya başladı yemliği öğrendi idip bi iki aldı gördüm dün aldığımızda reni beyaz sarı gibiydi bu ün mavi olmuş tüylerimiz sanki sanırım mavi sarı bi oğluşumuz olcak :))) ilerde bizde ona gelin alcaz inş.. biz çocuk çook severiz bi sürü bebe bekliyorum ondan .... gaaga aşı vermişi aldığımız petşhopdaki abisi aynı şeydir umarım

Evet çok dökülüyor tüyleri minik minik ...Benim yavrular 9 aylık oldular hala ana tüyleri dökülüyor...

Gaga taşı değil..

Bu mürekkep balığı kemiği
$dsc00380ne6.jpg

Son düzenleme:
X