Meslek değişimi ve sancılı süreç /Okul Öncesi Öğretmenliği

serotininevi

Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2023
134
76
Herkese merhaba,

Uzun yıllardır özel sektörde çalışan biriyim. Fakat her zaman öğretmen olmak istedim. Şartları ne kadar zor olursa olsun bu mesleği severek yapacağıma inanıyorum. Bu sebeple belli bir yaştan sonra üniversite okudum ve bitirdim. Şuan formasyon eğitimi alıyorum.

Aynı zamanda 5 yıldır çalıştığım işyerim var. Burayı seviyorum ve bağlıyım. Atanana kadar ayrılmayı hiç düşünmedim.

Şuan formasyon sürecindeyken staj yapmam gerekiyor. Haftada 1 gün home office çalışıyoruz ama staja o gün gitsem dahi bunu yöneticimle paylaşmam gerekiyor ama tedirginim. Neyi nasıl izah ederim bilmiyorum. Henüz atama durumum olmadığı için de kendilerine şuandan bir şey demek istemiyorum ama staj durumu için izin almam gerekiyor. Bu bölümü okuduğumu, okumuşken bitirmek istediğimi fakat staj zorunluluğu olduğunu yarım bırakmak istemediğimi söyleyeceğim ama daha iyi bir çözüm önerisi olan varsa yazarsa çok sevinirim.

Bunun dışında bir sorum daha olacak. Atanmış okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatlerini merak ediyorum. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?

Atandiginiz okul sabahci/ oglenciyse okullarin baslama saati degisken olabiliyor ama mesela 8-12:30 ya da 13-:KK15:30 calisiyorsunuz.Kulup dersleri de oluyor onlara da girebilyorsunuz tabi ek ders daha fazla.

Atandiginiz okul sabahci/ oglenciyse okullarin baslama saati degisken olabiliyor ama mesela 8-12:30 ya da 13-:KK15:30 calisiyorsunuz.Kulup dersleri de oluyor onlara da girebilyorsunuz tabi ek ders daha fazla.
Merhaba,
MEB de tam gün eğitim var mı ? Sanki öyle de var dediler. 9-3 arası. O bayağı fazla oluyor

yönetmelikte bir ders 50 dakikadır ve okulöncesi öğretmenin ders saati 6x50 dakika toplam 300 dakikadır. Ama yeni bir yönetmelik bekleniyor , okulöncesi de diğer branşlar gibi 40 dakika olabilir.

yönetmelikte bir ders 50 dakikadır ve okulöncesi öğretmenin ders saati 6x50 dakika toplam 300 dakikadır. Ama yeni bir yönetmelik bekleniyor , okulöncesi de diğer branşlar gibi 40 dakika olabilir.
Merhaba,

Bu durumda çalışmaları sabahçı ve öğleci olarak ayrılıyor sanırım. Tam gün eğitime geçilecek diyorlardı ama tam günden kasıt saat kaçtan kaça kadar acaba ? Şuan tam gün eğitim ile çalışan MEB anaokulu var mı acaba

Yarim gun calisayim oglen evime gideyim diyorsaniz ilkokula bagli anaokulu tercih edin.Bagimsiz anaokullarinda bir ihtimal kulup derslerine girme durumunuz olabilir cunku.

Tu
Calisma saati az oldugu icin okul oncesi cazip geliyor ama isin icine girince nereye düştüm ben oluyor.
Tuvalete bile gidemiyorsun rahat bir şekilde.Aklin hep çocuklarda oluyor.5 yaş ücretsiz olduğu için her şubede en az 20 öğrenci oluyor.Okula uyumu , kavga dövüş derken kafa kalmıyor.Bir de velilerin isteği bitmiyor.Arkadasi dizine yaşlandı diye okula konuşmaya gelen veli bile var.Cocugun dizi morarmış diyor ,morluk yok ama.Boyle cins insanlarla uğraşırım ben ,çocuklara da insan üstü sabır gösteririm diyorsa seçsin.

Simdi baktim da ayni konuyu temmuz ayinda da acmissiniz ve detaylica cevap verilmis.Neyi kafanizda tam oturtamadiniz anlamadim ? Daha onunuzde kpss,mulakat gibi kocaman iki buzdağı varken sabahci&oglenci mi tam gunse kac saat okulda kalicaz sorulari cok havada kaliyor sanki.Atandiginiz yer belki sadece servisle gidilen ücra bir köy olucak ve topluca gidip gelmeniz gerekecek.Sizin dersiniz bitmis olacak ama diger ogretmenleri beklemek zorunda kalacaksiniz.Benim anasinifci ev arkadasim bu sorunu senelerce yasadi mesela.Yani atanmadan bu planlari yapmak dogru degil.

Kuzenim devlette okul öncesi öğretmeni. Geçen velisi mesaj atmış gördüm bizzat"Çocuğum çok üzgün okula gelmek istemiyor mavi masaya oturmak istiyormuş gereğini yaparsınız."

Bir başkası da" kapıdan girerken tuvaletim var dedi bi bakıverin" gibi bi mesajdı.

Herkesin çocuğu kendine özeldir tabi ama, günümüz paşaları ve prenseslerin okul öncesi öğretmeni olmanın yanında onların analarının veliniz olması çok daha sıkıntılı.

Ayrıca ders saatleri kesintisiz 5 saat.

Tam gün genelde 9-14.00
Yarım gün arkadaşın okulu
Sabah 8.00-13.00
Öğlen 13.30-18.30 gibiydi.

İş yerinize durumunuzu bildirin sonuçta üniversite okumak formasyon almak zarar değil. Ülkemizde her saniye bir şeyler değiştiği için elinizde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Problem olacaksa da her staj gününüzü yıllık izninizden düşürürsünüz.

Tu

Tuvalete bile gidemiyorsun rahat bir şekilde.Aklin hep çocuklarda oluyor.5 yaş ücretsiz olduğu için her şubede en az 20 öğrenci oluyor.Okula uyumu , kavga dövüş derken kafa kalmıyor.Bir de velilerin isteği bitmiyor.Arkadasi dizine yaşlandı diye okula konuşmaya gelen veli bile var.Cocugun dizi morarmış diyor ,morluk yok ama.Boyle cins insanlarla uğraşırım ben ,çocuklara da insan üstü sabır gösteririm diyorsa seçsin.
1 tane kendi çocuğuna zor bakan bu insanların 20 çocuğa eğitim vermeye çalışan öğretmenden istekleri nasıl bu kadar yüksek oluyor anlamıyorum. Allah sabır versin.

1 tane kendi çocuğuna zor bakan bu insanların 20 çocuğa eğitim vermeye çalışan öğretmenden istekleri nasıl bu kadar yüksek oluyor anlamıyorum. Allah sabır versin.
Evde eline telefon verip saatlerce ilgilenmezler ama okulda öğretmenden özel 5 saat aralıksız ilgi beklerler.Aminnn

Tam gün çalışıyorum.9-14:00 arası.Toplam aralıksız 5 saat. Çalıştığınız kurum iyiyse okul öncesi öğretmenliğini önermem.Zor değil, veliyle birlikte çokkkk zor bir meslek
Merhaba,
Atanmış olarak mı çalışıyorsunuz yoksa özel sektör mü bu bahsettiğiniz çalışma saatleri

X