Meslek değişimi ve sancılı süreç /Okul Öncesi Öğretmenliği

Özel sektör olabilir mi ? Devlette böyle bir çalışma saati duymadım hiç

Bağımsız anaokulu dediğiniz tam olarak nedir ? Yani kpss ile atanan bir yer mi yoksa özel sektör mü ?
Bağımsız anaokulu tek bina olarak naokıkudır herhangi bir ilk ya da ortaokula bağlı değildir.

Bağımsız anaokullarında, çalışan veliler için kulüp sınıflarıyla birlikte çalışma saatleri 16 30 a kadar uzar.

Bağımsız anaokulu tek bina olarak naokıkudır herhangi bir ilk ya da ortaokula bağlı değildir.

Bağımsız anaokullarında, çalışan veliler için kulüp sınıflarıyla birlikte çalışma saatleri 16 30 a kadar uzar.
Merhaba,
Bu öğretmenin tercihi ile olabilecek bir şey değil mi ?

Yani o kadar saat çalışmak istemez ise böyle bir hakkı yok mu ? Ek ders ücreti istemeyerek.

Bağımsız anaokulu yaşadığım ilçede var güya ama hiç de bu saatlere uymuyor, orası da yarım gün eğitim veriyor

Bağımsız anaokulu yaşadığım ilçede var güya ama hiç de bu saatlere uymuyor, orası da yarım gün eğitim veriyor
Zorunlu değil zaten. Benim yaşadığım şehirde de 2 ya da 3 tane bağımsız anaokulunda var. Ve aşırı talep görüyorlar bu yüzden.

Veli açısından söyleyeyim bağımsız anaokulları kulüp dersleri için veliden ek ücret alır.

Şu an arkadaşımın çocuğunu gönderdiği kulüp sınıflı tam gün anaokuluna aylık 4500 lira ödeme yapıyorlar.

Merhaba,

Bu durumda çalışmaları sabahçı ve öğleci olarak ayrılıyor sanırım. Tam gün eğitime geçilecek diyorlardı ama tam günden kasıt saat kaçtan kaça kadar acaba ? Şuan tam gün eğitim ile çalışan MEB anaokulu var mı acaba
benim okulum ikili eğitim yapıyor .Sabahçılar 7.50-12.30 arası öğlenciler 13.10-17.50 . tam gün eğitim yapan arkadaşlar genelde 9-14.00 arası yapıyorlar.

Siz öğretmenliği daha az çalışmak için istiyorsunuz galiba ama o sadece hayallerde mesai dışında bile bir sürü işler olan bir meslek ve çok yorucu
Merhaba,
Aslında tam olarak böyle değil ama çocuk düşünüyorum. Çocuğum olursa ona da zaman ayırmak isterim. Bu maddiyattan daha önemli bir konu benim için. Bu nedenle çalışma saatlerini önemsiyorum. Çocuk fikrim olmasa hiç önemli değil. Yıllardır uzun saatlerde çalışmaya alışkınım zaten. Evde zaman geçirmekten sıkılırım.

Simdi baktim da ayni konuyu temmuz ayinda da acmissiniz ve detaylica cevap verilmis.Neyi kafanizda tam oturtamadiniz anlamadim ? Daha onunuzde kpss,mulakat gibi kocaman iki buzdağı varken sabahci&oglenci mi tam gunse kac saat okulda kalicaz sorulari cok havada kaliyor sanki.Atandiginiz yer belki sadece servisle gidilen ücra bir köy olucak ve topluca gidip gelmeniz gerekecek.Sizin dersiniz bitmis olacak ama diger ogretmenleri beklemek zorunda kalacaksiniz.Benim anasinifci ev arkadasim bu sorunu senelerce yasadi mesela.Yani atanmadan bu planlari yapmak dogru degil.
Çocuk düşünüyorum ve bu nedenle çalışma saatlerini önemsiyorum. Normal şartlarda önemsemem ve uzun saatler çalışmaya alışkınım keza. Sınava ve mülakata dair detayları biliyorum bu başka bir konu. Mesleğe dair merakıma dair sorular sormam bence gayet olağan. İlla sınavı kazandıktan sonra öğreneceğim diye bir kaide yok neticede. Belki de buradaki yorumlar çocuk sahibi olmayı düşündüğüm için bazı noktalarda vereceğim kararı etkileyecek. Bilgi almak doğal hakkım

Siz daha yolun başındasınız. Saatleri araştırmak için yani. Çünkü her yerde farklı olabilecek bir şeyi soruyorsunuz.

Mesela ben Bursadayım. Okul öncesi öğretmeni devlette çalışan arkadaşım va. Tam olrak belli olmamakla beraber genelde 9.00-15.30 çalışıyor. Ortalama haftada 18-20 saat oluyormuş çünkü kulüp dersleri varmış. Maaşı 14100 liraymış hatta 🙂sizin için sordum.
Bizim mahallenin devlet okulundaki öğretmen arkadaşım 13.00-18.30 şeklinde çalışıyor. Maaşı 12400 lira.

Oğlumun mezun olduğu özel anaokulundaki okul öncesi öğretmen tanıdığım ise 8.30-17.00 saatlerinde çalışıyor. Maaşı 27500 lira.

Şimdi bunlar benim büyükşehirden örneklerim. Siz nereye atanacaksınız belli değil. Belki köy okulunda öğretmenlik yapacaksınız,saatleri hiç belli olmayacak çünkü belki arabanız olmayacak,taşımalı eğitim vs olacak veya tek bir servis olacak sizin işiniz olmasa da onu beklemek zorunda kalacaksınız vs vs. Bir sürü farklılık. Hele önce bir okuyun,atanın,görev yerinize gidip hayırlısıyla başlayın. Sonra düşünürsünüz bunları.

Merhaba,
Aslında tam olarak böyle değil ama çocuk düşünüyorum. Çocuğum olursa ona da zaman ayırmak isterim. Bu maddiyattan daha önemli bir konu benim için. Bu nedenle çalışma saatlerini önemsiyorum. Çocuk fikrim olmasa hiç önemli değil. Yıllardır uzun saatlerde çalışmaya alışkınım zaten. Evde zaman geçirmekten sıkılırım.
Şöyle bi durum var okulda çok yorulup evde enerjiniz kalmayadabilir, ciddi anlamda çok efor sergilenen bir meslek, şu stajı yapınca daha net anlarsınız

Siz daha yolun başındasınız. Saatleri araştırmak için yani. Çünkü her yerde farklı olabilecek bir şeyi soruyorsunuz.

Mesela ben Bursadayım. Okul öncesi öğretmeni devlette çalışan arkadaşım va. Tam olrak belli olmamakla beraber genelde 9.00-15.30 çalışıyor. Ortalama haftada 18-20 saat oluyormuş çünkü kulüp dersleri varmış. Maaşı 14100 liraymış hatta 🙂sizin için sordum.
Bizim mahallenin devlet okulundaki öğretmen arkadaşım 13.00-18.30 şeklinde çalışıyor. Maaşı 12400 lira.

Oğlumun mezun olduğu özel anaokulundaki okul öncesi öğretmen tanıdığım ise 8.30-17.00 saatlerinde çalışıyor. Maaşı 27500 lira.

Şimdi bunlar benim büyükşehirden örneklerim. Siz nereye atanacaksınız belli değil. Belki köy okulunda öğretmenlik yapacaksınız,saatleri hiç belli olmayacak çünkü belki arabanız olmayacak,taşımalı eğitim vs olacak veya tek bir servis olacak sizin işiniz olmasa da onu beklemek zorunda kalacaksınız vs vs. Bir sürü farklılık. Hele önce bir okuyun,atanın,görev yerinize gidip hayırlısıyla başlayın. Sonra düşünürsünüz bunları.
Merhaba,

09.30-15.30 çalışan arkadaşınızın nasıl 18-20 saat olduğunu anlayamadım. Zaten 7 *5 =35 saat yapıyor ekstra bir şey yapmasa bile. Bu kadar uzun çalışılan bir devlet okulu hiç duymadım.

Söylemlerinizde haklı olabilirsiniz ama yukarıda da belirttim. Çocuk istiyorum ve çalışma saatlerini önemsiyorum bu durumda. Genel saatlere bakıp, ona göre karar vereceğim belki.

İdareye göre değişir bazı müdürler zorlar
Aynen oyle.Resen gorevlendiriyorum der mudur konuyu kapatir.Itiraz edersin tabi ozaman mudurunle ters dusersin daha da zitlasirsin ve isler sarpa sarar...
Konu sahibini anliyorum.Cocuk dusunuyormus ve az calisma saatleri olsun istiyor ve planini buna gore yapmak istiyor ama 15.yilimi calisiyorum.Mebde sizin kafanizdaki plan her zaman tutmuyor.Bunu anlatmak istiyorum ama ders saatilerine,sabahci oglenci tam gune takilmis durumda.Bunlar disinda sizi okula baglayacak cok etmen var demeye getiriyorum ama isin bu yuzunu bilmedigi icin ne demek istedigimizi anlamiyor.

Merhaba,

09.30-15.30 çalışan arkadaşınızın nasıl 18-20 saat olduğunu anlayamadım. Zaten 7 *5 =35 saat yapıyor ekstra bir şey yapmasa bile. Bu kadar uzun çalışılan bir devlet okulu hiç duymadım.

Söylemlerinizde haklı olabilirsiniz ama yukarıda da belirttim. Çocuk istiyorum ve çalışma saatlerini önemsiyorum bu durumda. Genel saatlere bakıp, ona göre karar vereceğim belki.
Günde 1 saat öğle molası yapıyormuş,kulüp dersleri de her zaman olmuyormuş. Demek ki bazı günler daha erken çıkıyor olmalı. Devlet okullarının hepsi aynı düzen çalışmıyor. Bazıları ikili eğitim yapıyor,bazıları bağımsız anaokulu olduğundan kulüp vs oluyor. Saatler bu sebepten değişkenlik gösteriyordur.

Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, atanacağınız okula göre değişir saatler. O yüzden size tavsiyem saate göre seçim yapmayın. Zira evdeki hesabınız çarşıya uymayacak. Belki köye atanacaksınız,oranın saatiyle sizin hesaplarınız da uymayacak.

Çocuğunuz olduğunda ücretsiz izin alırsınız olur biter. Herkes çocuk yapıyor,öğretmenlerin de çocukları var,bir şekilde hallediyorlardır herhalde yoksa memlekette bir tane kadın öğretmen kalmaz

X