Meslek değişimi ve sancılı süreç /Okul Öncesi Öğretmenliği

Kuzenim devlette okul öncesi öğretmeni. Geçen velisi mesaj atmış gördüm bizzat"Çocuğum çok üzgün okula gelmek istemiyor mavi masaya oturmak istiyormuş gereğini yaparsınız."

Bir başkası da" kapıdan girerken tuvaletim var dedi bi bakıverin" gibi bi mesajdı.

Herkesin çocuğu kendine özeldir tabi ama, günümüz paşaları ve prenseslerin okul öncesi öğretmeni olmanın yanında onların analarının veliniz olması çok daha sıkıntılı.

Ayrıca ders saatleri kesintisiz 5 saat.

Tam gün genelde 9-14.00
Yarım gün arkadaşın okulu
Sabah 8.00-13.00
Öğlen 13.30-18.30 gibiydi.

İş yerinize durumunuzu bildirin sonuçta üniversite okumak formasyon almak zarar değil. Ülkemizde her saniye bir şeyler değiştiği için elinizde bulunmasını isteyebilirsiniz.

Problem olacaksa da her staj gününüzü yıllık izninizden düşürürsünüz.
Birşeyleri seçme eğilimlerinin olduğu bir yaş dönemi.ki çocuğum var.İlk çocuğumda çok seçerdi.Kesinlikle okulda birşey seçme olayının olmadığını aşılayarak yolladım.Çünkü bende ögrermenim ve bu tarz durumların ögretmeni çok yıprattığını biliyorum.Bazı veliler kolaya kaçıyor,ögretmen halletsın ögrermen uğraşs
Çocuk düşünüyorum ve bu nedenle çalışma saatlerini önemsiyorum. Normal şartlarda önemsemem ve uzun saatler çalışmaya alışkınım keza. Sınava ve mülakata dair detayları biliyorum bu başka bir konu. Mesleğe dair merakıma dair sorular sormam bence gayet olağan. İlla sınavı kazandıktan sonra öğreneceğim diye bir kaide yok neticede. Belki de buradaki yorumlar çocuk sahibi olmayı düşündüğüm için bazı noktalarda vereceğim kararı etkileyecek. Bilgi almak doğal hakkım
Çocugunuzi en rahat büyüyeceğiniz meslek devlette öğretmenlik.Bende ögretmenim.Evet çok yorucu göründüğü gibi değil,yarım gün veya 2 de 3 de çıkmamız bazen 2 günlük yorgunluğa bedel oluyor.Heleki sınıflar kalabalıksa.Veliler,idare..tek çocukları eğitmekle bitmiyor.Mesleğimi çok seviyorum ama beni meslekten soğutan ögrencilerimde oldu.Sevdirende.
Kızım 1.sınıf.Küçük kızımı ise kreşe verdim.Epey zor zahmetli yollar aştık.
Aile desteksiz büyüttüm ikisinide.Doğum izinlerim dışında izin kullanmadım..İlk zamanlar bakıcılarla çalıştık,sonra kreş.
Ben branş ögretmeni olduğum için yeri geldi 15 saat ders aldım.Şuan 22 saat dersim var.Haftanın 1 günü boş.
Ama sizin böyle bir şansınız olmayacak.Bazı anaokulları 1.30 da bitiyor bazıları daha geç.Atama döneminde okulları arayıp çalışma saatlerini sorarsınız.
Hakkınızda hayirlisi olsun inşallah pişman olmazsınız.Ama tecrübelerim anaokulu veya sınıf ögrermenleri belli bir zaman sonra ya idareci olmak istiyor yada alan değişikliğine gidiyor yiprandiklari için

Aynen oyle.Resen gorevlendiriyorum der mudur konuyu kapatir.Itiraz edersin tabi ozaman mudurunle ters dusersin daha da zitlasirsin ve isler sarpa sarar...
Konu sahibini anliyorum.Cocuk dusunuyormus ve az calisma saatleri olsun istiyor ve planini buna gore yapmak istiyor ama 15.yilimi calisiyorum.Mebde sizin kafanizdaki plan her zaman tutmuyor.Bunu anlatmak istiyorum ama ders saatilerine,sabahci oglenci tam gune takilmis durumda.Bunlar disinda sizi okula baglayacak cok etmen var demeye getiriyorum ama isin bu yuzunu bilmedigi icin ne demek istedigimizi anlamiyor.
Dışardan iş tanımlarımiz çok net gibi geliyor insanlara , sürekli idarecilerle orta noktaya bulma cabamiz, ekstra işler . Velilerin alakasız saatlerde iletişim çabaları bir sürü şey var . Mebte 13. Seneden sevgiler :)

Siz daha yolun başındasınız. Saatleri araştırmak için yani. Çünkü her yerde farklı olabilecek bir şeyi soruyorsunuz.

Mesela ben Bursadayım. Okul öncesi öğretmeni devlette çalışan arkadaşım va. Tam olrak belli olmamakla beraber genelde 9.00-15.30 çalışıyor. Ortalama haftada 18-20 saat oluyormuş çünkü kulüp dersleri varmış. Maaşı 14100 liraymış hatta 🙂sizin için sordum.
Bizim mahallenin devlet okulundaki öğretmen arkadaşım 13.00-18.30 şeklinde çalışıyor. Maaşı 12400 lira.

Oğlumun mezun olduğu özel anaokulundaki okul öncesi öğretmen tanıdığım ise 8.30-17.00 saatlerinde çalışıyor. Maaşı 27500 lira.

Şimdi bunlar benim büyükşehirden örneklerim. Siz nereye atanacaksınız belli değil. Belki köy okulunda öğretmenlik yapacaksınız,saatleri hiç belli olmayacak çünkü belki arabanız olmayacak,taşımalı eğitim vs olacak veya tek bir servis olacak sizin işiniz olmasa da onu beklemek zorunda kalacaksınız vs vs. Bir sürü farklılık. Hele önce bir okuyun,atanın,görev yerinize gidip hayırlısıyla başlayın. Sonra düşünürsünüz bunları.
Maaşlar 24100 ve 22400 yazmak istediniz sanırım.

Bence o staja başlayın ve durumu ona göre değerlendirin. Stajda öğretmenliği çok sevende gördüm hiç sevemeyen nefret edende. Bende aynı yolda geçtim
ama okul öncesi gerçekten hem sorumluluğu yüksek hemde velilerin takıntılı davranışları yüzünden çekilmez hale gelebiliyor. Hele küçük yaş grubundaysanız işiniz kat ve kat daha zor. Ben bütün öğretmenlik stajlarımı 3 yaş grubunda yaptım bir sınıf hariç gerçekten bebek bakımı diyebilirim. Ama nedense çevremdeki herkes ne var bu meslekte bende yaparım çok kolay iş diyenlerle dolu. Gerçekleri bilen yok:)

Bunun yanında iyi yönü şu. Atandıktan sonra çocuğunuz olursa doğum izni artı ücretsiz izin alırsınız. Okul yaşına kadar bakıcı kreş idare edersiniz. Sonra kendi okulunuza yanınızda gelip gider bir yere bırakmak zorunda kalmazsınız. Çünkü bende aynı yolu izleyeceğim seneye. Çocuğu olan birisi için öğretmenlik en mantıklısı.

Tercih döneminde ise bağımsız anaokulu değilde ilkokul bünyesinde okul tercih ederseniz daha rahat edersiniz bence. Ben öyle yapmayı düşünüyorum. Hem uzun vadede çocuğunuz da hem anaokulu hem ilkokulu orada bitirir ve aynı saatlerde girip çıkarsınız yine.

Hayır aldığım bilgi yazdığım gibi. Bana söylenenler bu şekilde.
Yanlış söylemişler. O maaşı alan devlette memur bile yok bırakın öğretmeni.
Uzman olmayan öğretmenlerin maaşı bu şekilde malesef.
Olur mu öyle şey devlette en düşük memur maaşı 22 bin lira. Devletin kadrolu öğretmeni 14 bin maaş alamaz imkansız.

Ancak ücretliyse bu paraları alır.

Ben de devlette öğretmenim uzman da değilim. Maaşım 24 küsür.

Olur mu öyle şey devlette en düşük memur maaşı 22 bin lira. Devletin kadrolu öğretmeni 14 bin maaş alamaz imkansız.

Memur var mıdır bilemiyorum,rastgele 2 kişiye sordum sadece onlar da böyle cevapladı,bana yalan söyleme zorunlulukları yok ki.

Aslında öğretmen maaşları çok çok düşük bence. Ortaokul müzik öğretmeni teyzemin kızı var maaşı temmuz zammıyla 22bin olmuş daha yeni. Üniversitede çocuk okutuyor,kirada oturuyor ve eşi yok. Bundan eminim mesela sadece anaokulu değil diye örnek olarak yazmamıştım. Bu şartlarla bu kadın nasıl yaşasın yani.

Memur var mıdır bilemiyorum,rastgele 2 kişiye sordum sadece onlar da böyle cevapladı,bana yalan söyleme zorunlulukları yok ki.

Aslında öğretmen maaşları çok çok düşük bence. Ortaokul müzik öğretmeni teyzemin kızı var maaşı temmuz zammıyla 22bin olmuş daha yeni. Üniversitede çocuk okutuyor,kirada oturuyor ve eşi yok. Bundan eminim mesela sadece anaokulu değil diye örnek olarak yazmamıştım. Bu şartlarla bu kadın nasıl yaşasın yani.
Orası öyle zaten öğretmen maaşları en düşük maaşlardan biri. Yanlış dile getirmiş olabilirler bilerek yalan söylememişlerdir.
Düzeltmek için yazmıştım. Ben de 12.yılımı çalışıyorum ve maaşım temmuz zammıyla 24399 lira.

Orası öyle zaten öğretmen maaşları en düşük maaşlardan biri. Yanlış dile getirmiş olabilirler bilerek yalan söylememişlerdir.
Düzeltmek için yazmıştım. Ben de 12.yılımı çalışıyorum ve maaşım temmuz zammıyla 24399 lira.
Benim kuzenim mesela 23 yıllık müzik öğretmeni ama maaşı 22bin. Bilemiyorum etkisi var mıdır tabii kıdemin.

Eskiden herkesin maaşı farklı olurdu benim annemin çalıştığı dönemlerde. Hatta vergi dairesindeki düz memurlardan daha az maaş alan öğretmenler de vardı. Belki sonradan değişmiştir.

Herkese merhaba,

Uzun yıllardır özel sektörde çalışan biriyim. Fakat her zaman öğretmen olmak istedim. Şartları ne kadar zor olursa olsun bu mesleği severek yapacağıma inanıyorum. Bu sebeple belli bir yaştan sonra üniversite okudum ve bitirdim. Şuan formasyon eğitimi alıyorum.

Aynı zamanda 5 yıldır çalıştığım işyerim var. Burayı seviyorum ve bağlıyım. Atanana kadar ayrılmayı hiç düşünmedim.

Şuan formasyon sürecindeyken staj yapmam gerekiyor. Haftada 1 gün home office çalışıyoruz ama staja o gün gitsem dahi bunu yöneticimle paylaşmam gerekiyor ama tedirginim. Neyi nasıl izah ederim bilmiyorum. Henüz atama durumum olmadığı için de kendilerine şuandan bir şey demek istemiyorum ama staj durumu için izin almam gerekiyor. Bu bölümü okuduğumu, okumuşken bitirmek istediğimi fakat staj zorunluluğu olduğunu yarım bırakmak istemediğimi söyleyeceğim ama daha iyi bir çözüm önerisi olan varsa yazarsa çok sevinirim.

Bunun dışında bir sorum daha olacak. Atanmış okul öncesi öğretmenlerinin çalışma saatlerini merak ediyorum. Bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ?
Niye bu kadar geriliyorsunuz anlamıyorum. Yok derse basarsınız istifanızı güzelce ders çalışır atanırsınız. geçen yıllarda sınava merhaba diyen atandı. 7 bin alım oldu. Sizin yerinizde olsam sadece sınava odaklanırdım

Benim kuzenim mesela 23 yıllık müzik öğretmeni ama maaşı 22bin. Bilemiyorum etkisi var mıdır tabii kıdemin.

Eskiden herkesin maaşı farklı olurdu benim annemin çalıştığı dönemlerde. Hatta vergi dairesindeki düz memurlardan daha az maaş alan öğretmenler de vardı. Belki sonradan değişmiştir.
Orda bir hata var. Ben 19. Yılımı çalışıyorum. Uzman öğretmenim. 27.800 aldım en son. Derece kademesinde mi eksik var acaba. Düz lise mezunu mu, zorunlu hizmet yapmadı mı?

Okul grubundaki bordroya baktım şimdi, evet en düşük 22 binmiş. Ben raporluyum, bu sene okula gitmedim hiç. Aklımda temmuz öncesi maaşlar kalmış.

Orda bir hata var. Ben 19. Yılımı çalışıyorum. Uzman öğretmenim. 27.800 aldım en son. Derece kademesinde mi eksik var acaba. Düz lise mezunu mu, zorunlu hizmet yapmadı mı?
Üniversite mezunu. Zorunlu hizmet durumunu bilmiyorum ama hiç sormadım.
Bence herkesin maaşı farklı yine,eskiden de öyleydi mesela benim annemin emekli maaşı çoğu çalışan öğretmeninkinden fazladır şu an.

Üniversite mezunu. Zorunlu hizmet durumunu bilmiyorum ama hiç sormadım.
Bence herkesin maaşı farklı yine,eskiden de öyleydi mesela benim annemin emekli maaşı çoğu çalışan öğretmeninkinden fazladır şu an.
Herkesin maaşı farklı ama kıdemli olanın yüksek olması lazım. Yani 23 yıllık öğretmenin 22 aldığını duyan yeni başlayan 18 alıyor falan zanneder ama öyle değil

Herkesin maaşı farklı ama kıdemli olanın yüksek olması lazım. Yani 23 yıllık öğretmenin 22 aldığını duyan yeni başlayan 18 alıyor falan zanneder ama öyle değil
Evet doğru diyorsunuz.
Ama kuzenimin maaşından eminim,belgesini gördğm çünkü,oğlu için burs başvurusunda bulunmuştu evrak istemiştim,oradan biliyorum.

Siz daha yolun başındasınız. Saatleri araştırmak için yani. Çünkü her yerde farklı olabilecek bir şeyi soruyorsunuz.

Mesela ben Bursadayım. Okul öncesi öğretmeni devlette çalışan arkadaşım va. Tam olrak belli olmamakla beraber genelde 9.00-15.30 çalışıyor. Ortalama haftada 18-20 saat oluyormuş çünkü kulüp dersleri varmış. Maaşı 14100 liraymış hatta 🙂sizin için sordum.
Bizim mahallenin devlet okulundaki öğretmen arkadaşım 13.00-18.30 şeklinde çalışıyor. Maaşı 12400 lira.

Oğlumun mezun olduğu özel anaokulundaki okul öncesi öğretmen tanıdığım ise 8.30-17.00 saatlerinde çalışıyor. Maaşı 27500 lira.

Şimdi bunlar benim büyükşehirden örneklerim. Siz nereye atanacaksınız belli değil. Belki köy okulunda öğretmenlik yapacaksınız,saatleri hiç belli olmayacak çünkü belki arabanız olmayacak,taşımalı eğitim vs olacak veya tek bir servis olacak sizin işiniz olmasa da onu beklemek zorunda kalacaksınız vs vs. Bir sürü farklılık. Hele önce bir okuyun,atanın,görev yerinize gidip hayırlısıyla başlayın. Sonra düşünürsünüz bunları.
Devlette o saat aralıklarında çalışan bir öğretmenin asgari ücretin bin lira üstünü alması mümkün değil.

Devlette o saat aralıklarında çalışan bir öğretmenin asgari ücretin bin lira üstünü alması mümkün değil.
Bilemiyorum,bana söyleyenlerin yalancısıyım 😊belki kulüpler için ekstra ücret alıyorlardır. Bildiğim kadarıyla kulüpler için öğrencilerden ekstra para toplanıyor,elbet öğretmene de veriyorlardır.

X