Montignac Diyeti Deneyimlerimiz

Tuğçe BARAN yazısı...
TUĞÇE BARAN IN MONTİGNAC DİYETİYLE İLGİLİ YAZISI
Montigniac'ın "Yedikçe Zayıfla" kitabını Esasında yaptığım çok basit: Beyaz un, beyaz şeker ve de nişastayı hayatımdan TAMAMIYLA çıkardım. Bakın bu "tamamıyla" çok önemli. "Bir yudumdan bir şey çıkmaz" diye bir şey yok. Olay miktara bakmıyor! Olay kimyasal bir şey. Yemekten sonra yediğin bir kaşık sufle senin bütün kimyanı bozuyor, kan şekerin olması gerekenden fazla yükseliyor, pankreas daha fazla ensülin salgılıyor ve vücudun hem doymayı unutuyor hem de bu arada yağ biriktirmeye başlıyor.

.. Dolayısıyla tamamıyla demek "tamamıyla" demek... Anlaştık mı?

Ben nasıl beslendim? Sabah kahvaltısında en kepekli ekmekten (ben "Doygun" marka yiyorum. Halk Ekmek'in kepeklisi de iyi bir kepekli ekmek deniyor.) İSTEDİĞİM KADAR kızartıyorum. Üzerine zeytin ezmesi sürüyor, bir avuç doğranmış maydanoz ve bol miktarda domates koyuyorum ve yiyorum. Ekmeğin yanından hiçbir şekilde süt ve süt ürünü ile et ve et ürünü ve de yumurta ve yumurta ürünü (mayonez, krep, kek) YEMİYORUM.

Bu çok mühim! Ekmek karbonhidrat, diğerleri protein. Bunlar birbirine karışmayacak. Zeytin sevmeyenler başka bir şey bulsunlar.

Arada ÜÇ saat geçtikten sonra (arada bir sürü meyve yiyorum) herhangi bir şeyli salata yiyorum. Peynirli olabilir, tavuklu, etli, balıklı olabilir. Fakaaat salatanın içinde MISIR, HAVUÇ (Pişmiş) PATATES asla olmayacak. Zeytinyağı, limon serbest.

Ekmek yok!Yok salata yemek istemiyorsanız gidip karnıyank, etli etsiz türlü, taze fasulye, pirinçsiz ıspanak, pirinçsiz semizotu, tavuklu, etli, balıklı yemekler, mantarlı yemekler -istediğiniz kadar!!!- yiyebilirsiniz. Yeter ki içinde mısır, havuç, bezelye ve patates olmasın.

Etli, peynirli şeylerin yanında ekmek, pilav ve makarna yine yok! Pirinçsiz, bezelyesiz, patates ve havuçsuz zeytinyağlı yiyebilirsiniz ama şekersiz pişmesi gerek... Lokantalarda hep şekerli pişiyor

.Makarna istiyorsanız işiniz biraz zor. Kepekli makarna olacak. Domates veya sebze soslu kepekli makarna.. Bugüne kadar bir porsiyonu bitirebilmiş değilim çünkü gerçekten çok lezzetsiz. Makarnanın yanında protein yok. (Et, tavuk, balık, süt, yumurta)Ben bu rejime başladıktan sonra her akşam balık yedim. Tuzu kestiğim için (bunu yapmak size kalmış) tuz ihtiyacımı balıkla gideriyorum herhalde, deli gibi balık istiyor canım. Izgara olacak. Büyük, küçük fark etmiyor. Yanında ekmek elbette ki yok... Her öğünde -kahvaltı dahil!!!- salata yenecek. Bu önemli çünkü vücudun lif alması gerekiyor..

.Ve bütün bunları istediğim kadar yedim haberiniz olsun.çiğ havuç da serbest. Ancak pişmiş havuç yasak. Arada ne fark var diyeceksiniz değil mi şimdi.. Nişastalar pişince değişime uğruyor. Çiğ havuçtaki nişasta kan şekerini yükseltmezken pişmiş havuçtaki nişasta kan şekerini yükseltiyor.

Bu arada dün kepekli makarna serbest dedim ya... Onu da az pişirmeniz gerekiyor. Makarnayı ne kadar çok pişirirsen o kadar kan şekerini yükseltir hale geliyor. Bu arada kuru fasulye, nohut, mercimek de serbest. (Bakla değil! Dolayısıyla fava yasak. Mezecilere duyurulur!) Siz ne olur ne olmaz yanında kepekli de olsa ekmek, makarna ve pilav yemeyin... (Mercimek çorbası tabii ki unla terbiye edilmeyecek!)Köfte ne yazık ki yasak çünkü bildiğiniz üzre köfte harcında ekmek var.

. Rejimin en güzel tarafı şu. Böyle bol miktarda lifli şeyler yediğiniz için.. Çok affedersiniz... Bol bol "çıkıyorsunuz".. Bilhassa kronik kabızlık çeken kadınlar için çok ideal bir rejim. Yağı, yani zeytinyağını da kesmediğin için diğer kalori rejimlerindeki gibi tıkanıp kalmıyorsun.Diğer en şahane tarafı, ideal kilona düştükten sonra günde iki kadeh kırmızı şaraba müsaade etmesi. Söyler misiniz bana şaraba ve karnıyarıka müsaade eden başka bir rejim var mı?

Daha da şahane tarafı, antep fıstığı, yer fıstığı, ceviz ve bademe izin vermesi. Hatta kuru kayısı ve kuru incir bile yiyebiliyorsunuz. (Abartmayın tabii!) Kuru üzüm yok ama.. Üzümün kendisi de yok.Üzüm demişken.. (Alfa'cılar kesecek beni!) Karpuz da yasak! Yani bütün yaz karpuz, peynir yiyerek zayıflayacağınızı sanıyorsanız avucunuzu yalarsınız.. Karpuz ve üzüm kan şekerini yükseltiyor...(". Kan şekerini düşük tutacaksın.. Kan şekerini düşük tutmak için kan şeker göstergesi düşük yiyecekler yiyeceksin..

Beyaz un, şeker ve nişasta tümüyle yasak... Temel ilkelere tümüyle aykırı saçma soruların yanında bir de incelikli sorular da olmuyor değil. Bir tanesi mesela humusu sordu. Nohut serbest evet ama humus da serbest mi? Ne var içinde? Nohut ve tahin. Tahin neyden yapılır? Susamdan.. Hadi bakalım. Kitapta susamla ilgili bir şey yazmıyor...Bu rejimi daha önceden yapmış ve yirmi (20) kilo vermiş bir arkadaşım -o da benim gurum, ben de onu her öğün bunaltıyorum...- kahvaltıda tahinve dut pekmezi yemiş haftada bir iki kere... Ve zayıflamaya devam etmiş. Fakat tabii bu tahin konusunda pek de bilimsel bir kanıt sayılmaz değil mi?Bu durumda tek kural geçerli oluyor.

Emin olmadığın şeyleri yemeyeceksin! Ben tahinin kan şekeri değerini öğrenmeden humus yemeyeceğim mesela. Ama nohutu tabak tabak götürüyorum... Şekersiz, havuçsuz ve patatessiz barbunya ve kuru fasulyeyi de.. (Yatılı çocuk alışkanlığı... Hey gidi günler hey!) Tuğçe

bu kız kimse bu yazıyı iyiki yazmış aeben ömrümü yedin gı:)...
iyi yiyyimki aklına sok hayalll ....:jeyyar:

kıslar hafta sonu ben diyeti bozdum . nedeni gelince .tatlıya dayanamam degil reglden dolayı kilo almam benım moralimi ve şevkimi bozdu .bunu sizinle paylaşmak istedim çümkü menümü takıp eden arkadaşlar .kilo verip vermedigimi söylemem lazım ...a.s
çok şükür fazla töksemeden yeniden devam ediyorum ..biraz sıl baştan olacak benım için ama yılmıycagım yukada tugçe baran hanımın yaptıgı şekilde devam edicem ..birazdaha işi sıkı tutum ...

dünkü menüm sabah herzamanki gibiydi not almadıgım için ayrıntılı hatırlamıyorum .. akşamda balık ve salataydı ...

BUGÜNKÜ MENÜM .

Sabah 1 elma .. sonra kavaltı .
entegre ekmek zeytim ezmesi . çay .
domates maydonoz salatalık ..

öylen dünden kalan balık 2 kaşık mantar yemegi .yeşillik domates ..

az önce 1 bardak portakalve greyfurt suyu taze .5.6. kuru kayısı ..

akşamda meyve yemegi düşünüyorum . başka bişi yersem eklerim ...hihoyyyt

evet kıslar günü böylemeyveyle . kapadım .....

Son düzenleme:
günaydınlar . evet tekrar eski kilama dönmüş bulunuyorum kıslar 65.9... son hız devammm..

sabah 1 elma ..
kavaltım ..
entegre ekmek zeytın ezmesi
. domates salatalık maydonoz .... açık çay ..

öylen tobalıklı peynırli salata ....çorba .
ara 1 bardak taze greyfurtve portakal suyu

akşam 1 parça tavuk 1 kase cacık . 1 kase çorba .

yatarken bi bardek yagsız süt içmeyi düşünüyorum vede aktivya degişirse yazarım ...

Son düzenleme:
bende bunu yapmak istiyorum en aszından sağlıklı bir beslenme gib görünüoy yada beslenmeyi öğrenmek gibi kilo vermek değilde niyetim neyi neyle yeyip yiyemiyeçeğimi bilmek istiyorum ben
tam olarak inceleme şansım yok ama bu başlığa aboneyim artıkkk
en kısa zamanda bu şekilde beslenme düzenimi hayatıma sizinle başlıcam
kolay gelsinnnn hepimizeee

bekleriz kadisim ...

sabah sirkeli su . 1 elma .

10 gibi bi bardak greyfutsuyu spor yapıyodum ..

kavaltı geçikti 12 de yaptım . entegre ekmek . dogol katkısız bögürtlen ve elma . ezmasi kızlar reçel gibi bu ama . içinde meyveden başka bişi yok ..% 100.. açık çay . domates maydonoz ...

merhaba kıslar ...

malesef diyete ara verdim . evet hayalim ama bazı özel sebeplerden dolayı .. kızlar ..

ben bu diyeti araliksız 10 gün yaptım . ve 67 kilodan 65.2 gördüm sonra regl oldum ve kilom biraz arttı ve sonra malum yılbaşı girdi araya .. diyete uyamadım malesef ..ve şu an 66 kiloyum ..

. bunları yazıyorum çunkü okuyup diyetti uygulayanlara haber vermeyi bir borç biliyorum .. ama bu diyet okadar içime işlemişki diyet yapmasam bile ona göre yemeye çalişıyosun ..buda iyi bişi bence ..

ayrıca bu diyeti yapan arkadaşimiz lara hala tıkır tıkır kilo vermeye devam ediyor .pc sinin bozulması bizim için şanssızlık .... bu hafta 55.3. geldi .bunuda belirtmek istedim ..

bana gelince devam edicem tabi ama biraz ara vermek istiyorum ..çünkü diger bazı diyetlerin geçiçi çözüm yaratıgını var sonrasının kalıcı olmadıklarını biliyorum . deneyimlerimden ..ben yavaş ve kalıcı saglıklı kilo vermek istiyorum ....

son olarak şunu belirteyim diyete başlamadan iyce karar verin .ve başlayın . küçük bir lokma sekerli bi gidanın diyetinizi bozacagını ve sizi geriye götürecegini untmayın bu bende böyle ama larada 1 ayı geçipte diyet düzene girdiginde o abartılmamış küçük kaçamaklar ertasi gün tartıda yüzü güldürüyo ....bide şunu unutmamak lazım her bunye aynı degildir tabi ...

yardım edecegim bişi olursa buralardayım .... sora bilirsiniz ...

Son düzenleme:
evet ben tüm yazılanları okudum önemlileri kaydettim akşama okuyup sizlere sorularımı oracağım
kitaba bir ulaşsam çok daha ii olcak hafta sonu iii ce yiyip içip ptesi itibariyle başlamayı düşünüyorummm
ptesi görüşürüz kızlar
kadısim senı di.guruplardan tanıyorum canım . senın fazla bir kilon kalmadı ama bu diyet senı dengeler idaal kilona getirir canım .

kitabi oku canım . kavaltıya dikkat et kızlar ben meyve marmeletı yaptım . ve marketlerdede var . onlarıda evde yapmak münküm içinde mesela vişne va elma rendesi bereber pişirmişler . hiç katkı maddesi yok ne şeker ne tatlandırıcı . saf meyva ama tadı tıpkı recel okadar güzel yani . tavsiye ederim kavaltılarda .. ben kendimde yapıcam elma bol bu mevsimde . dippirizde vişnede var pişiricem ikisini ..oldu sana marmelet . tıpkı reçel tadı ..a.s bildigniz gibi ögünlerde meyve yok . aralarda ama pişmiş meyve serbest . gılisoid degeride oldukça düşük . 22 ..

Son düzenleme:
bugün

sbah kalvaltıda 3 tane kızarmış tam buğday ekmeği, üzerine light labne

öğlen ızgara tavuk salata ve yoğurt,

akşam ayşe kadın fasulye ve yoğurt

bugün

sbah kalvaltıda 3 tane kızarmış tam buğday ekmeği, üzerine light labne

öğlen ızgara tavuk salata ve yoğurt,

akşam ayşe kadın fasulye ve yoğurt
canım menun güzel ama meyve göremedim ben ç dogol şekeri alman için meyve yemen gerekli
bide ögünlerinde ne kadar yedin . bi tabak 2 tabak veye şu kadar yogurt ...birazdaha açarsan . miktarları diger yapan arkadaşlarada . örnek olur ..

bide sabah peynir . konuşunda kararsız kaldım ben ne kadar layt olsada .... ayrıca sabah ekmegin yanına domates salatalık gibi eklemeler gerekki ekmegin gılisoid oranını azalsın diye ay çok mu karıştım ne . pardon .....

canım menun güzel ama meyve göremedim ben ç dogol şekeri alman için meyve yemen gerekli
bide ögünlerinde ne kadar yedin . bi tabak 2 tabak veye şu kadar yogurt ...birazdaha açarsan . miktarları diger yapan arkadaşlarada . örnek olur ..

bide sabah peynir . konuşunda kararsız kaldım ben ne kadar layt olsada .... ayrıca sabah ekmegin yanına domates salatalık gibi eklemeler gerekki ekmegin gılisoid oranını azalsın diye ay çok mu karıştım ne . pardon .....

evet, meyve yemem lazımdı. ama evde pek birşey yoktu alışveriş yaptım akşam.
bu arada ekmekle peynir yenebiliyor, sana sayfa numarası vereyim oradan bak :)
zaten peynir yağsız olmak zorunda kahvaltıda :)

yoğurt ufak bir kase yedim, 4 kaşık falan eder herhalde.

71 sayfanın sonlarına ve 72. sayfanın başlarını oku. orada yazıyor.
fıstugum . kitabi hatmettim şeker . peynir konusunu oku sayfa 78..
ayrıca . peynir 0 yag olması gerek malesef o peyniri bulamassın layt peynirlerin içinde ki yagmiktarlarını bi oku istersen .... genelde laytlar yarım yaglı . sabahki peynırın 0 yaglı alması gerek onuda bulmak çok zor ..kavattıya önerdigim zeytın ezmesi ve sadece meyveden olusan marmalatlar . onları bula bilirsin yada kendin yapa bilirsin . inan reçelden hiçbir farkları yok . çok lezizler . kavaltıta ayrıca domates salatalıkta önemliki ekmegin gilisoid oanını düşürsün midede ...:1rolleyes:
bida 148 deki maya konsunu bi oku istersen .a.s

fıstugum . kitabi hatmettim şeker . peynir konusunu oku sayfa 78..
ayrıca . peynir 0 yag olması gerek malesef o peyniri bulamassın layt peynirlerin içinde ki yagmiktarlarını bi oku istersen .... genelde laytlar yarım yaglı . sabahki peynırın 0 yaglı alması gerek onuda bulmak çok zor ..kavattıya önerdigim zeytın ezmesi ve sadece meyveden olusan marmalatlar . onları bula bilirsin yada kendin yapa bilirsin . inan reçelden hiçbir farkları yok . çok lezizler . kavaltıta ayrıca domates salatalıkta önemliki ekmegin gilisoid oanını düşürsün midede ...:1rolleyes:
bida 148 deki maya konsunu bi oku istersen .a.s

okudum simdi :) kafam karıştı. ama o peynir konusunu ana yemek için söylüyor olmasın? çünkü kahvaltıda ekmeğin üzerine sürülebileceği yazıyor

dediğin gibi yağ oranı 0 olan bir peynir bulmak zor, yani kafam karıştı.

marmelat yaparım herhalde :) çünkü zeytin ezmesini pek sevmem :)

bugün menümü yazıcam yine :)

dünkü menüm

kahvaltı

greyfurt

30 dk sonra 3 tane tam buğday ekmek, domtis ve salatalık

öğlen, ızgara tavuk, salata ve yoğurt

akşam piyaz ve yoğurt (bu kesinlikle doyurmadı beni)

dünkü menüm

kahvaltı

greyfurt

öğlen, ızgara tavuk, salata ve yoğurt

akşam piyaz ve yoğurt (bu kesinlikle doyurmadı beni)

vavvv menun süper olmuş canım . tez zamanda tıkır tıkır gidecek kiloların ....delikafadulden:lepi:

yatarken bide 0 yaglı 1 bardak süt ekle ... süper ...

hadi bismillah ...

kavaltım ..
önce 4 çilek ..
2 dilim entegre ekmek .. meyve marmalatı ..
domates biber... 1 kupa açık çay ...tabiki şekersiz ..

kahvaltı

portakal

öğlen domatesli biberli menemen...2 yumurtaya

akşam da yeşil mercimek yicem

aebencim şu kuru kayısılı marmelatı hurmasız yapabilir miyim, koyulaşır mı sence kaynatırken?

aebencim şu kuru kayısılı marmelatı hurmasız yapabilir miyim, koyulaşır mı sence kaynatırken?
tabi canım ben onu hurmayı çogunlukta yapmıştım . ama bu hazır aldıklarımın içindeki meyveleri sulandırmak için elmayı kullanmışlar bolbol ... sende öyle dene bence bol elma rendele . içinede kuru kayısı pişir hatta seviyasan tarçında ek ...yerimseniben

bu günkü menüm . sabah 3 çilek .
kavaltı.. 2 .dilim ent.. ekmek . meyve marmelatı
domates biber . 1kupa çay ..

öylen ton balıklı salata . içinde 1 yumurtada vardı ...

akşam . hamsi . salata . ardından 1. aktıvya ...
yatarkende 1 bardak yagsız süt içmeyi düşünüyorum .. degişirse yazarım ...
iyi akşamlar ...

süt içmeyi unutmuşum maleseff ..

Son düzenleme:
kadısim senı di.guruplardan tanıyorum canım . senın fazla bir kilon kalmadı ama bu diyet senı dengeler idaal kilona getirir canım .

kitabi oku canım . kavaltıya dikkat et kızlar ben meyve marmeletı yaptım . ve marketlerdede var . onlarıda evde yapmak münküm içinde mesela vişne va elma rendesi bereber pişirmişler . hiç katkı maddesi yok ne şeker ne tatlandırıcı . saf meyva ama tadı tıpkı recel okadar güzel yani . tavsiye ederim kavaltılarda .. ben kendimde yapıcam elma bol bu mevsimde . dippirizde vişnede var pişiricem ikisini ..oldu sana marmelet . tıpkı reçel tadı ..a.s bildigniz gibi ögünlerde meyve yok . aralarda ama pişmiş meyve serbest . gılisoid degeride oldukça düşük . 22 ..

evet aebencim kitabı okumadım yani alamadım henüz
sıfır şeker olması beni çok korkutuyo evet kilom fazla kalmadı ama aldım 59.4 e inmiştim bayram öncesi artan şeker yeme isteğim ve bilakis yememle bugün bu durumdayım sengözlerimebaksanab

kitabı okumadan başlamayı pek tavsiye etmiyosunuz sanırım
örnek menülerr var anladığım kadarıyla sizde onlara göre besleniyosunuz demi
aslında bir dişete bağlı kalarak vermedim bu kadar kiloyu şimdi listeye bağlı kalmak çok okrkutuyo beni ve en önemlisi geri almak tüm verileleri

diyet bitince ben yine başlıcam tatlı yemeye beyaz unsuz şekersiz bir hayat çok zor değil mi sizce bunlar karıştırıyo aklımı
ve daha fazla kilo geri alınmaz mısenağlama

X