Otuzumdan sonra öğretmen olmaya karar verdim. Türkçe mi? Okul öncesi mi?

Ama normal kpss ile lisans, egitim ve alan kpss si ayni kesinlikle degil, normal kpss den puan almak cok zor degil ama ogretmenlikte zor gercekten yani bu puanla atanirdim faln diye dusumeyin
Orasini biliyorum ama matematik fen bolumlerinde oabt biraz daha zor oluyor o yuzden ilgi duydugum bolumleri dusundum

Atanmaya çalışan bir Türkçe öğretmeni olarak söyleyeyim iktisat mezunuymussunuz, sıkı bir şekilde çalışıp alanınızda atanacak puanı almanız öğretmen olarak atanmaktan çok daha kolay
Kendi bolumumu hic sevmiyorum alan dersleri cok sikici. Sadece p3 den atansam 87 civari almam gerek. 80 ustune cikmak cok zor kpss de. Acikogretim okudugum icin mülakatı sinavlarda zor benim için.

Bence bir hedef belirleyin ve ona yönelin . 1 yıl çalışacam sınava da hazirlancam olmazsa markette çalışsam kosgebe basvurcam falan bi sürü şey yazmışsınız. Ben de 28 yaşındayım dgs ye girdim puanım iyi gibi çok şükür okul öncesi öğretmenliğine devam edeceğim Allah izin verirse
Eger olmazsa anca markette is bulurum demek istedim. Ya da kosgebe basvurunca hibe çıkarsa belki is kurarim baska da alternatifim yok demek istedim ama ben bunlardan ziyade okumak istiyorum. Yani okursam firsat maliyeti açısından cok bi kaybim olmayacak demek istedimn ins okursunuz sizde.
Herhangi bir ogretmenligi kazanip okumanizda cok buyuk problemler olmaz gibi geliyor ancak sonraki süreç yorucu. Koylerde başlamak yaş ve çocuklar itibariyle sizin icin zor olabilir.
Ben kucuk yerlerde yasamaya alisigim atanayim keske raziyim ben de esimde raziyiz.

Konu sahibi hiçbir şey yapamazsam özelde çalışırım diyorsun ama o iş öyle değil. Özeller yaş faktörünü dikkate alıyor olabildiğince genç ve dinamik istiyor. Tecrübe istiyor. Sizi üzmek değil amacım ama size asıl masal anlatırsam üzmüş olurum çünkü ben de öğretmenim. Çok okumak istiyorsanız 1.siniftayken kpss ye çalışmaya başlayın. Öabt ye bakıp da "çözerim kolay ya" demeyin. Ben Ales gibi üst düzey beceri ölçen sınavdan 90 alırken kpss öabt den 75 bile alamadım evet gerçekleri konuşmak zorundayım. Çok çalışmak gerek başlayın 1.siniftan. Yerinizde olsam ogretmenlikten vazgeçer başka bir şey okurdum.
Zaten bizde oyle düşünüyoruz okul derslerini gorur gormez evde duzenli gununune caliscam. Nette oabt videolari var. O donemki dersleri youtobe da ki videolardan da dinleyerek iyice oturtup tam tesekkullu okumayi düşünüyorum hem okulda ki notlarima yansir hem de kpss icin 4 yil boyunca hazirlanmis olcam bi nevi. Oyle düşünüyorum yani bende okurken 4 yil boyunca kpss ye de hazirlanarak gitmk amacım. Siz ogretmen oldugunuz icin boyle dusunuyorsunuz ama en cok atama öğretmenlere oluyor her yil. Ogretmenlikten baska önü acik saglik bolumleri var baska da yok. Ben de saglik sektorunu sevmiyorum ve sayisalim cok da iyi degildir zaten. Baska ne okuyabilirim bana bi fikriniz var mi sağlık, öğretmenlik haricind sozek ve esit ağırlıktan alan?

Ben okul oncesi ogretmenligi diyiyorum, severek yapan icin guzel meslek. Kizkardesim severek yapiyor, seneler once 56 puanla bir koy okuluna atandi, tabi artik daha yuksektir atama puanlari ama hala en cok atamasi olan bolumlerden diye biliyorum. Esiniz de anneniz de destekliyorlarmis, ne guzel, hem kendinizi gelistirmis olursunuz, okumaktan hicbir zaman zarar gelmez. Kolay gelsin.

Eger olmazsa anca markette is bulurum demek istedim. Ya da kosgebe basvurunca hibe çıkarsa belki is kurarim baska da alternatifim yok demek istedim ama ben bunlardan ziyade okumak istiyorum. Yani okursam firsat maliyeti açısından cok bi kaybim olmayacak demek istedimn ins okursunuz sizde.

Ben kucuk yerlerde yasamaya alisigim atanayim keske raziyim ben de esimde raziyiz.
Inşallah ikimizde istediğimiz bölümü okur ve ataniriz hemencecik . Ben de takıyorum bazen yaşi üstelik şimdi hamileyim . Büyük ihtimal 2.donem okuyamam ama nasip. Er ya da geç olur önemli olan istediğimiz mesleği yapmak . Allah ömür verirse 60 yaşına geldigimizde geri dönüp keşke 30 umda okusaydım. 30 yıl boşa gitti dememek için gayret ...

Ben okul oncesi ogretmenligi diyiyorum, severek yapan icin guzel meslek. Kizkardesim severek yapiyor, seneler once 56 puanla bir koy okuluna atandi, tabi artik daha yuksektir atama puanlari ama hala en cok atamasi olan bolumlerden diye biliyorum. Esiniz de anneniz de destekliyorlarmis, ne guzel, hem kendinizi gelistirmis olursunuz, okumaktan hicbir zaman zarar gelmez. Kolay gelsin.
Tskr ederm peki belli yastan sonra bu mesleği yapmak zor olur mu?? Ben kendimi 55 yasina kadar bu meslegi rahatlıkla yapabileceğimi düşünüyorum ama yinede kaygilandim'

Inşallah ikimizde istediğimiz bölümü okur ve ataniriz hemencecik . Ben de takıyorum bazen yaşi üstelik şimdi hamileyim . Büyük ihtimal 2.donem okuyamam ama nasip. Er ya da geç olur önemli olan istediğimiz mesleği yapmak . Allah ömür verirse 60 yaşına geldigimizde geri dönüp keşke 30 umda okusaydım. 30 yıl boşa gitti dememek için gayret ...
Evet bende oyle düşünüyorum. Bundan 4 yil once ygs ye girmediğime pismanim simdi mezun olmus olcaktim. İns rabbim emeklerimizi bosa çıkarmaz.

Tskr ederm peki belli yastan sonra bu mesleği yapmak zor olur mu?? Ben kendimi 55 yasina kadar bu meslegi rahatlıkla yapabileceğimi düşünüyorum ama yinede kaygilandim'
Hayir zor oldugunu dusunmuyorum, ama soyle mesela benim icin uygun bir meslek degil cunku kendimi biliyorum ben yapamam, ama siz kendinizi tanirsiniz, ogretmenlik bol sabir, sevgi, ozveri isteyen bir meslek, bir suru cocukla ugrasmak da kolay degil. Yasa takilmayin, cok gencsiniz daha. Ben yurtdisindayim, oglumun kresdeki bir ogretmeni 50`li yaslarinda ve cok tatli birisi, hic ah ne kadar yasli ogluma bakamaz diye dusunmedim cunku yasam enerjisini hissedebiliyorsunuz. 33 yasindayim hala okuyorum, ogreniyorum.

Daha once unv mezunu oldugum icin muaf dersleri saydrp (kabul edilirse) yarim donem erken bitreblrm. Siz neden bu kadar olumsuz seyler soyluyorsunuz acaba siz atanamadiniz diye mi:rapci:
Bir kere Türkçe öğretmenliğini hiç düşünmeyin
"Acaba siz atanamadiniz diye mi"
Ne demek, nasıl bir cümle
Öyle enteresan bir acelecilik var ki sözlerinizde
İnsan bunu dile getirince, yol gosterince de saldırıyorsunuz sözlerinizle.

Zaten bizde oyle düşünüyoruz okul derslerini gorur gormez evde duzenli gununune caliscam. Nette oabt videolari var. O donemki dersleri youtobe da ki videolardan da dinleyerek iyice oturtup tam tesekkullu okumayi düşünüyorum hem okulda ki notlarima yansir hem de kpss icin 4 yil boyunca hazirlanmis olcam bi nevi. Oyle düşünüyorum yani bende okurken 4 yil boyunca kpss ye de hazirlanarak gitmk amacım. Siz ogretmen oldugunuz icin boyle dusunuyorsunuz ama en cok atama öğretmenlere oluyor her yil. Ogretmenlikten baska önü acik saglik bolumleri var baska da yok. Ben de saglik sektorunu sevmiyorum ve sayisalim cok da iyi degildir zaten. Baska ne okuyabilirim bana bi fikriniz var mi sağlık, öğretmenlik haricind sozek ve esit ağırlıktan alan?
Matematiğim iyi deseydiniz psikoloji tavsiye ederdim. Illa öğretmenlik olacaksa türkçe okul oncesi değil özel eğitim/sinif/ingilizce diyorum.sinif icin de biraz mat bilmelisiniz tabii. Bu arada kpss ile okul dersleri farklı hocadan hocaya still ve derinlemesine inilen konu değişiyor. Adamın alanı doktorası xdir hep ona yoğunlaşır mesela. Diğer şeyleri es geçer

Iktisat mezunsunuz neden formasyon alıp muhasebe öğretmenliği düşün müyorsunuz? Bir de tekrar üniv. Okumaktansa alese girip yüksek lisans yapıp okutman olmaya bile yönelebilirsiniz kendi alanızda.muhasebe öğretmeni olabilirsiniz yani.

Bazı unilerde ikinci üniversite kapsamında 4 senelik çocuk gelişimi bölümü var hem de uzaktan eğitim.

Yerinde olsam böyle yapardım.coluk çocuk ile okul zor olur.

Okulu bitirmek zor değil sonrası çok bunaltıcı.

Ben de çok şükür atanmis bi öğretmenim. Ama inan ciddi psikolojim süreçlerden geçtim herkes gibi.tarih ayrı eğitim ayrı coğrafyası eğitim bilimlerinden bir sürü ders ayrı

Son sene hem staj hem okul hem kpss.

Ay anlatırken bunaldim. Ben okul öncesine geleceğin mesleği olarak bakıyorum.zorunlu olacak çünkü.atama artacak.

Ama bi yandan da kriz var.bak benim bölümün en çok arama yapan 3 branştan biri.

Ben üniye başlarken 50 ile ataniyolardi.yani adını yaz cik.

Şu an 76 oldu taban puanımız.ve dünya kadar üniversite açıldı.mezun sayımız kaç katına çıktı.insanlar ataması olan bölümlere akin edip yığılmaya sebep oluyor.

Yani diyeceğim şu ki oku ama ille atanacam ümidi taşıma sonra yıpranırsın.

En kötü acarsın bi kreş.

Öyle oabt çalışayım okul dersime faydalı olur deme bazen okulda hiç gitmediğin konu oabt de çıkıyor.her hocanın işlediği ders kitabı farklı.bazen konular hiç tutmuyor.

Artı 4 sene bunları çalışmak seni çok yorar bunaltir

Bence meslek sahibi olmanız daha garanti olan bölümleri okuyun ya da bununla ilgili eğitim alın(kurs falan). İçimde kalmasın, 4 yılım boş gezeceğine okuyarak geçsin diye güzel sanatlar falan okunur bence. Öğretmenlik süreç için değil sonuç için okunacak bir bölüm çünkü. Mühendislik veya tıp vs gibi. Olayı sonucunda. Ben de mühendislik okudum sonucunda mühendis olmayacaksam okumazdım. Tamam üniversite hayatı falan güzeldi de siz üniversite mezunuymuşsunuz zaten. Sonuca gelirsek belediyelerin kursları oluyor moda tasarım okumuşsunuz oralarda çalışmaya veya okuduklarınız üzerine uzmanlaşmaya çalışın bence.

Iktisat mezunsunuz neden formasyon alıp muhasebe öğretmenliği düşün müyorsunuz? Bir de tekrar üniv. Okumaktansa alese girip yüksek lisans yapıp okutman olmaya bile yönelebilirsiniz kendi alanızda.muhasebe öğretmeni olabilirsiniz yani.
Muhasebeden hic anlamiyorum :KK43: acikogretim sistemine göre geçtim okulu bitirdim ama muhasebeden dogru duzgun hic anlamıyorum :KK43:

Merhaba benzer durumdayız. Bende ikinci üniversite okumaya karar kıldım ve kazandım. Çocuk Gelişimi. Yaşım 26. Geç kaldığımı düşünüyorum başlamasam mı diyorum hatta bazen ama sonra okumadığıma pişman olmak istemiyorum. 6 yıllık çakılı kadro için iyileştirme yapılacağı söyleniyor. Yeni MEB bakanı sanırım bunun üzerine inceleme yapıyor. Şansınız varsa türkçe okuyun çünkü ÖABT si daha kolay oluyormuş. Ben pek bilinçli tercih yapmadım diye bu bölümü yazdım. Ama madem ki 4 yıl öyle ya da böyle geçecek neden okumayasınız istediğiniz bölümü ? Ataması daha iyi bölüm okuyun demek isterim ama o da şuan sağlık bölümleri oluyor. Belli ki ilginiz yok benim gibi. İçinizde kalacağına okuyun bence. Ama 1 yıl kaybetmek mantıksız. Türkçeye yetiyorsa puanınız hemen onu yazın başlayın.Sevgiler.

merhaba hanımlar. 30 yaşında evliyim ve 2 yaşında bebeğim var. yeniden ünv okumak istiyorum daha doğrusu bu yaştan sonra öğretmen olmaya karar verdim eğitim fakültesi istiyorum. Eşim destekliyor okumamı. Kendide öğretmen. Bu yıl çok aşırı çalışamadan girdim sınava ve 353 puanım var sıralamam 54k ama istediğim bölüm gelmedi. Okul öncesi öğretmenliği istiyordum. 360 civarıyla kapatmış normal öğretimler. hesabıma göre 3-5 netle kaçırdım. Yazsam 3-5 yerde Türkçe öğretmenliği (Orta okul Türkçe öğr.) geliyormuş. 350 ile kapatmış sanırım. Bu yıl acaba ek kontenjandan açılırsa tercih edip gelirse Türkçe öğr mi okusam yoksa bu yıl iyi hazırlanıp seneye okul öncesi mi okusam( 1 yıl kaybetmiş olcam) Türkçe de diğer öğretmenlik branşları içinde ilgi duyduğum bi branş ama ben okul öncesine daha çok ilgiliyim bi de bu yaştan sonra atanma kaygısı taşımak istemiyorum. Gerçi Türkçenin de alımları okul öncesine yakın ama okul öncesi okur atanamazsam özel anaokulu ve kreşlerde çalışabilirim diye düşündüm. (Belki bazılarınıza bu yaştan sonra okumam tuhaf gelmiş olabilir ama malum öğretmenlikte atanma da yaş problemi yok ve ben öğretmen olmak istiyorum)
Türkçe öğretmenliğinin ataması sıkıntılı. Eğer öğretmenlik diyosan şu üçünden birini seç direk atanırsın: İngilizce öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği

Okusanız bile atanmanız çok kolay olmayabilir. Rehberlik falan düşünmez misiniz? Tabii o bölümün ataması nasıldır bilemem.

Türkçe öğretmenliğinin ataması sıkıntılı. Eğer öğretmenlik diyosan şu üçünden birini seç direk atanırsın: İngilizce öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, sınıf öğretmenliği

Din kültürü bölümünun konu sahibi okulu bitirene kadar ataması zorlaşır .cok fazla mezun var.hem ilahiyat hem uzaktan eğitim şimdi bir de sınavsız uzaktan eğitim kayıt hakkı verildi.

Ben bu konularda gercekciyim elbette okuyun ama bu yaştan sonra öğretmen olarak atanmanız cok zor. Bu sene hazırlanacaksınız 4 sene fakülte. E hadi hemen atandınız diyelim 6 sene de muhtemelen doguda sözleşmeli öğretmen olacaksınız . Hayatın dogal akışına aykırı bence bunlar
Niye Doğuda insan yaşamıyor mu kocası da oraya tayinini ister beraber yaşarlar Doğu diyorsunuz da sanki mağara da öğretmenlik yapacak yaa

X