panik atakmı kalp krizimi?

gizemligunler

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2023
873
1.650
34
Öncelikle okuyan, yardımcı olacak olan herkese çok teşekkür ederim.
Kısaca özet geçeyim;
Senelerce panik atak hastalarına inanmamış, gülmüş, insan nasıl kendine söz geçiremez demiştim. Galiba yaşıyorum, yada çok ciddi bir kalp hastasıyım.
iki sene önce kışın aniden annannemi kaybettim, çok rahat atlattım. sonra o sonbahar dedem yatağa düştü, yazın babamın kanser olduğunu öğrendik, o sonbahar dedem, kışında babamı kaybettik. bu üç kaybımada çok düşkündüm, özellikle babam hayatımdaki en önemli figürdü. annem bu sureçte çok yalnız kaldı. dik durmam lazım diyip gayet güzel bir şekilde atlattığimi düsündüm. herkes zorlanırım deliririrm sanırken ben gayet normale dönmüştüm.
buraya kadar hersey normalken, babamın vefatınfan bir hafta sonra işe dönmüş, normal hayatıma başlamışken. bir gun sabaha karsı telefon aldım. senelerce birlikte çalıştığım, babamın ortağı. patronum aile dostumuz kalp krizi gecirmiş 45 yaşında ve vefat etmiş. son 3 gundur bulantı ve kalp ağrısı sikayetiyle işe gelmemişti, dr görünmüş ama efor. ekg temiz cıkmıs. bu surecdede iyiydim, hatta ertesi gun herkes cenazeye gitti. psikolojik olarak en iyi bendim ve şirkette 2 3 gün yalnız basıma işleri toparladım. kendime hayret ederek.
Hala orda calısıyorum, ekimde senesi dolacak. cocuklarıyla birlikte idare ediyoruz.
Mayıs ayı gibi eşimle bebek yapalım dedik. ev borcumuz azaldı, bebek yapalım işten tazminat alayım ev borcu bitsin artık evimde bebegimle vakit geçireyim. yaşım 34 9 senelik evliyim.
Bu surecte bir iki test icin hastaneye gitmeye başladım.
haziran ayı gibi ağrılarım basladı. göğüslerimde, kalbimde, sırtım ve kollarımda. bir iki acillik oldum. bebek belirtisi sanıyorum ama yok. kanserim galiba diyip evham yaptım. en son agrılarıma cozum olmayınca emara girdim ve boyun fıtıgım cıktı. dr kol ve sırt agrılarının sebebi bu dedi. kardiyoloji dr gördü. kalbinde sorun yok dedi. ekg ve efor cekti. holter takmadı. malesef son bir haftadır aşırı bir iç huzursuzluki çarpıntı, ağrı, bulantıda başladı. artık işe ölü gibi gidip geliyorum, sürekli ölüyorum sanıyorum. baska kalp doktoruna randevu almak istiyorum. eşim zamanında yaşadığın acılar yeni yeni ortaya cıkıyor diyor. uykumdan korkarak uyanıyorum. surekli nefesimi dinliyorum. bazen panik atak diyorum, bazen gerçekten kalp hastasıysam diyorum. bunları yazarken bile öğürme hissi, çarpıntı delirecek gibiyim. psikiyatristen randevu aldım ama bebek istiyorum, ilaçsız ne yapabilirim. sizden ricam nefes vs egzersiz, yada caydır vs bu konuda destek olmanız.
tekrar kardiyolojiye gitmem gerekirmi sizce? kafam çok karısık, sizden destek istiyorum, sizi seviyorum. :KK200:

Başınız sağolsun çok zor zamanlardan geçmişsiniz. Yaşadıklarınız kolay şeyler değil. Kendinizi hissettiklerinizi baskıladığınız acınızı içsel olarak yaşadığınız için bedeniniz bu tarz tepkiler veriyor olabilir.
Bebekten ziyade önce kendinizi toparlayın tedavilerinizi ihmal etmeyin. Siz iyi olursanız eşinize bebeğinize faydanız olur. Şu durumda bebek planı yaparsanız hiç toparlayamazsınız.
Geçmiş olsun..

Birkaç gün önce aynı şeyleri ben de yaşadım doktor raporlarım tertemizdi panik atak olabileceğini söylediler. Eşin doğru söylemiş. Ne yazık ki geçmişte yaşadığımız şeyler bugünümüze etki ediyor ve psikolojik rahatsızlığa sebep oluyor aslında ben de her kötü olay yaşadığımda en sakin görünen kişi ben olurum ama aslında ister istemez o acıları içimizde yük haline getiriyoruz :KK43: sakinleştirici hapı verdiler mi? birde her ihtimale karşı tabi başka doktora gözükmekte yarar vardır mutlaka gidin.

Yasadiginiz seyler çok güç, başınız sağolsun öncelikle .. ama tedbir bizden diyerek ben olsam giderdim bir doktora daha devam ediyorsa pskolojik destek alinabilir babam 2 defa kalp krizi gecirdi hala zaman zaman banada olur etkilendm cunku kalbim agrir carpar sirtim kollarim boynum ... Dogustan ic boyun kemigim egri disaridan belli olmuyor ama bas agrsi vs birde 2 cocula ugrasinca agrilari buna bagliyorlar gidin gosterin derim iciniz huzurlu olsun bir arkadasmn ablasi da biyle oldu ölücem diye diye nabzini cok yukseltip hastanelik oldu pskolojik cikti ilac kullaniyor hala ve duzeldi ama direk yasadiklarinizdan deyip pskolojiye baglamak da olmaz tabi bir yere dha gosterin ona gore ilerlersiniz

Fiziksel değilse sorununuz psikolojiktir, bebek işini erteleyin psikolojik olarak iyileşene kadar.

Sonuçta bebek sahibi olduktan sonra da her şey çok kolay olmayacak, daha fazla zorlanabilirsiniz. Bence önce kendinize biraz zaman tanıyın terapi alın iyileşin.

çok geçmiş olsun
anlatışınıza göre herşeye dik durarak göğüs germeye çalışmışsınız
o da içinizde birikmiş ve patlama yapmış bence

önce kendi sağlığınız daha sonra bebiş
başınız sağolsun bu arada.. Allah rahmet eylesin

teşekkür ederim hepinize.
aksam eşim detaylıca konusalım dedi, önce tekrar bi kardiyoloji uzmanına gidelim arastırıp, o yine sorun yok derse direk psikiyatriye gideceğiz. gerekirse ilaç alırsın, takipte kalırsın düzelince bakarız gerisine dedi. yine detaylıca bi konusalım tabi dedi, ben ona yansıtmamaya calıstım ama halin keyfin yok sende bisiler var belli diyordu surekli.. en zor hastalıklardan birisi psikolojik olanlarmıs. başetmesi cok zor. keske zamanında ağlayıp dövünüp sağlam bi depresyona girseydim. bu şekilde olması mahvetti beni

Efor testine girmişsiniz temiz çıkmış. Bir problem varsa eforda çıkıyor artık kalp problemim mi var seçeneğini eleyin başka bir doktora görünmenize gerek yok eforunuz temizse problem yoktur. Bebek işini ertelemenizi öneririm yaşadığınız ağrılar stresten oluyor yoğun panik atak anksiyete yaşıyorsunuz. Gitmeniz gereken branş psikiyatri. Bende dediklerinizi yaşıyorum sizi anlıyorum o yüzden.

Efor testine girmişsiniz temiz çıkmış. Bir problem varsa eforda çıkıyor artık kalp problemim mi var seçeneğini eleyin başka bir doktora görünmenize gerek yok eforunuz temizse problem yoktur. Bebek işini ertelemenizi öneririm yaşadığınız ağrılar stresten oluyor yoğun panik atak anksiyete yaşıyorsunuz. Gitmeniz gereken branş psikiyatri. Bende dediklerinizi yaşıyorum sizi anlıyorum o yüzden.
Merhaba, efor dediğimiz beni yan yatırdı ultrasona benzer bir cihazla kalbimin çevresinde gezdi makinaya arkam dönüktü. Sadece vij vij sesler duydum, bir atışlar. O eformuydu?

Kısaca özet geçeyim;
Senelerce panik atak hastalarına inanmamış, gülmüş, insan nasıl kendine söz geçiremez demiştim. Galiba yaşıyorum, yada çok ciddi bir kalp hastasıyım.
iki sene önce kışın aniden annannemi kaybettim, çok rahat atlattım. sonra o sonbahar dedem yatağa düştü, yazın babamın kanser olduğunu öğrendik, o sonbahar dedem, kışında babamı kaybettik. bu üç kaybımada çok düşkündüm, özellikle babam hayatımdaki en önemli figürdü. annem bu sureçte çok yalnız kaldı. dik durmam lazım diyip gayet güzel bir şekilde atlattığimi düsündüm. herkes zorlanırım deliririrm sanırken ben gayet normale dönmüştüm.
buraya kadar hersey normalken, babamın vefatınfan bir hafta sonra işe dönmüş, normal hayatıma başlamışken. bir gun sabaha karsı telefon aldım. senelerce birlikte çalıştığım, babamın ortağı. patronum aile dostumuz kalp krizi gecirmiş 45 yaşında ve vefat etmiş. son 3 gundur bulantı ve kalp ağrısı sikayetiyle işe gelmemişti, dr görünmüş ama efor. ekg temiz cıkmıs. bu surecdede iyiydim, hatta ertesi gun herkes cenazeye gitti. psikolojik olarak en iyi bendim ve şirkette 2 3 gün yalnız basıma işleri toparladım. kendime hayret ederek.
Hala orda calısıyorum, ekimde senesi dolacak. cocuklarıyla birlikte idare ediyoruz.
Mayıs ayı gibi eşimle bebek yapalım dedik. ev borcumuz azaldı, bebek yapalım işten tazminat alayım ev borcu bitsin artık evimde bebegimle vakit geçireyim. yaşım 34 9 senelik evliyim.
haziran ayı gibi ağrılarım basladı. göğüslerimde, kalbimde, sırtım ve kollarımda. bir iki acillik oldum. bebek belirtisi sanıyorum ama yok. kanserim galiba diyip evham yaptım. en son agrılarıma cozum olmayınca emara girdim ve boyun fıtıgım cıktı. dr kol ve sırt agrılarının sebebi bu dedi. kardiyoloji dr gördü. kalbinde sorun yok dedi. ekg ve efor cekti. holter takmadı. malesef son bir haftadır aşırı bir iç huzursuzluki çarpıntı, ağrı, bulantıda başladı. artık işe ölü gibi gidip geliyorum, sürekli ölüyorum sanıyorum. baska kalp doktoruna randevu almak istiyorum. eşim zamanında yaşadığın acılar yeni yeni ortaya cıkıyor diyor. uykumdan korkarak uyanıyorum. surekli nefesimi dinliyorum. bazen panik atak diyorum, bazen gerçekten kalp hastasıysam diyorum. bunları yazarken bile öğürme hissi, çarpıntı delirecek gibiyim. psikiyatristen randevu aldım ama bebek istiyorum, ilaçsız ne yapabilirim. sizden ricam nefes vs egzersiz, yada caydır vs bu konuda destek olmanız.
tekrar kardiyolojiye gitmem gerekirmi sizce? kafam çok karısık, sizden destek istiyorum, sizi seviyorum. :KK200:

Cok zor surecler gecirissiniz oncelikle basiniz sag olsun. Benim tavsiyem tekrar baska doktora gidin iciniz rahat etsin. Bitkisel cay vs.onermeyi ben dogru bulmuyorum. Birine iyi gelen bir baskasina iyi gelmeyebilir bu sebeple en guzeli doktorlariniza danisarak ilerleyin derim. Cok gecmis olsun.

Kısaca özet geçeyim;
Başınız sağolsun başımdan hemen hemen anlattıklarınizin yarısı geçti benimde kalp ilr alakli ritim bozukluğu problemim vardı ayni zamanda da ciddi anlamda panik ataktim ilaclar va kullandım inanin hiç biri bir ise yaramadi. Hatta kullandığım ilaçlarin ciddi anlamda yan etkileri olyordu sonra birinin vasıtasıyla hacamat tedavisiyle tanıştım havamar olduğumdan bu yana hic boyle bi durum yaşamadım tavsiye ederim🌸

Merhaba, efor dediğimiz beni yan yatırdı ultrasona benzer bir cihazla kalbimin çevresinde gezdi makinaya arkam dönüktü. Sadece vij vij sesler duydum, bir atışlar. O eformuydu?
Yok hayır o ekokardiyografi. Efor testinde koşturuyorlar kalbi yorup durumuna bakıyorlar. O testi herkese yapmıyorlar genelde ama kesin sonuç verir. Ben sizin durumunuzun psikolojik olduğunu düşünüyorum o yüzden ağrılarınız oluyor zaten bu yaşta problem olma ihtimali düşük. İmkanınız varsa bir psikiyatriste gidin çok faydasını göreceksiniz ağrılarınızın çoğu gidecek. Bende yaşıyorum dediğiniz şeyleri hep stresten oluyor.

Yasadiginiz şey panik ataktan çok anksiyeteye benziyor, panik atak birden gelir ve kademeli cogalir kisi kendisini frenlemekte zorlanir. Cok zor seyler yasamissiniz o anlarda sakin kalmaniz muhtemelen bilinc altiniza itti simdide beyniniz ya bende hasta olursam ya bana da olursa diye anksiyete kaygi bozuklugu yapiyor size. Öncelikle kendinizi iyi hissetmebiz adina iyi bir kardiyologa gidin kalbinize usg ile baksin kan degerlerinizde trop ve bazi degerlere baksin bunlar kalp krizi durumlarinda bakilir ki belkide zaten bakmistir. Covit sonrasu her yasta kalp krizi vakasi cok arttigi icin atlamamaniz adina söyluyorum iciniz rahat olsun diye. Bunun yaninda size yüzlerce acil vaka gormus gibi olarak sunu diyebilirim ki acildede yatsaniz olacak olan oluyor, bu yuzden sizi tatmin edecek duzeyde tetkik yaptirin bunu kafanizdan silin. Hayatta her sey olabilir her an olabilir bu zamanimi neden zehir edeyim bu dusuncelerde diyerek kendinizi telkin edin. Sabah kalkin guzel bir banyo yapin sirkeli su icin negatif enerjiden arinin yeni bir gune baslayin iyi gelecek

Kan ver troponin normalse kalp krizi değildir.büyük ihtimal panik atak yaşıyorsun benim de nabzım 140 lara çıkıyor

Kısaca özet geçeyim;
Kardiyoloji EKG , efor çekti demişsiniz. Eko ya gitmedinizmi? Orda kalpte bir sorun varsa görülüyor

Konu paragrafını genel değerlendiriyorum ;
Bir panik atak hastası olarak panik atak yaşadığınızı düşünüyorum. Olaylardan her ne kadar başlarda etkilenmemiş gibi gözükseniz de bilinçaltına yerleşenleri yaşıyorsunuz. Size şuan bir şeyiniz yok desem de buna şuan inanmayacaksınız çünkü kendim yaşadım bizzat biliyorum kardiyoloji doktoruna inanmayıp başka bir kardiyolojiye gittiğimi bilirim hatta o da yetmeyip Kalp Damar Cerrahisine de gitmişimdir hatta ve hatta ultrason çeken insana bile ya göremediyse diye kendime korku yaşatmışımdır bunun sonu yok önce bilesiniz he içiniz rahat etsin derseniz kalp ritminizi ölçen bir akıllı saat alabilirsiniz ama o da çözüm değil isterseniz biraz spor yapın spora başlayın iyi gelebilir. Üstesinden gelemezseniz hemen ilaca başlamak yerine terapiste başvurun psikolog değil terapist tavsiye ederim.

Kardiyoloji EKG , efor çekti demişsiniz. Eko ya gitmedinizmi? Orda kalpte bir sorun varsa görülüyor
Efor değil EKO yapılmış. Başka mesajında düzeltmiş.

gizemligunler gizemligunler bu hisler olunca acil servise gidin direkt. Hemen bakarlar. Eğer kalple ilişkili değilse psikiyatriye randevu alın. İlkin tedavinizi olun ki bebeğe de ruh haliniz iyiyken sahip olun. Zaten hamile olsanız önerilecek çayları yine içemeyeceksiniz.

Günaydın, güzel bir gün olsun inşallah.
Ben karıstırdım odasında baktı, ekoymus o. efor testi olmadım.
Pazartesi şehir hastanesnde övülen bir doktora gideceğim. Ahmet Göktuğ Ertem. Çarpıntı ve ağrı, nefes sikayetlerimden bahsedeceğim. Umarım asistani vs yoktur ve hemen kendisi orda muayne eder.
Cuma günü içinde bir psikiatri randevusu aldım. Belkide terapiye yönlendirir.
Bir kere bir hastanenin kalp damar doktorunun kalp krizinden öldüğünü duymuştum. Sanırım bunlar bana olan olacaksa oluyor fikri veriyor, bir yandanda bu makinalar bilmiyor birşey düşüncesi veriyor.
Aile öykümüzde kalp yok, hiç kimse kalpten ölmemiş. sigara, alkol kullanmıyorum. 34 yaşındayım, hayvansal yağ tüketmem, vejeteryanım, hamurişi kızartma çok nadir. neden ben kalp krizi geçireyimki die soruyorum kendime. ama 87 kg yum, masa başı çalışıyorum. vs vs..
bide cidden öyle genc ölümler duyuyormki kalpten, yeni dogum yapmıs kadınlar, ilkokul çocukları, sporcular.
annem teyzemi 26 yaşında doktorların sebebini bulamadığı bir baş ağrısı ve bayılma hastalığından kaybetmiş. annemde o sıra 24 yaşındaymıs. sonra oda panik atak yaşamış. ileri dereceye gitmiş, size bisi yaparım die korkuyordum dedi. sık sk bayılma ve morarmada eslik etmiş. hiçbirşey iyi gelmedi, kendi kendime iyileştim dedi.
Hacamat konusunu dusundum, hemde sırt ağrılarıma iyi gelebilir. ama bildiğim bir alan deil, biraz şüpheliyim zararı vs olurmu? enfeksiyon gibi.
Verdiğiniz örnekler için, yardım ve destekleriniz için teşekkür ederim.
pazartesiye kadar kolumu ve kalbimi düşünmeyeceğm.
umarım iyi bir doktora denk gelirim.

Astım gibi rahatsızlığınız da olabilir mi? Belki aneminiz de vardır. Bende sırt ağrısı yok ama bazı akciğer hastalarında sırta ağrı vuruyormuş.

X