Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Sofika sen ne öğretmenisin? Duyaydın, Hlddenisko, ben de öğretmenim. Bu drler bazen can sıkıcı olabiliyor benim de ZEYNEP kAMİLDE 29 haftada 4 cm açılınca bugün doğar çamaşırını bile giyme demişlerdi. Yaşama yüzdesini de çok düşük vermişlerdi. Dedikleri olmadı. Bazen dedikleri gibi olmuyor..

Efulim ben sana giderken de yazmıştım rahim ağzı yetmezliğ dışında bence pıhtılaşmana ve lupus antikoagülan testine baktır...

Eylülgülü iğne yapabiliyor bazen...

Hiddenisko canım geçmiş sanırım lekeler maşallah...
Ben şu sonda yüzünden rahat hareket edemiyorum. Kalçalarım ağrıyor. Wcye bir kez kalkıyorum o zaman da bayılacak gibi fenalaşıyorum yemek de hala yiyemiyorum. Günde 4 kere 1000 mg ampisina ve 500 mg 500 mg flagly 2 kere, 200 lük progestan 1 kere, cleksan 0.6 iğne, elevit kullnıyorum...

canım ben ingilizce ogretmeniyim fakat hep yurt dısında calıstım,turkiyede daha ogretmenlik yapmak kısmet olmadı, YÖK denkligimi daha yeni aldım,insallah kuzularım azcık kendini kurtarınca donucem meslegime,kpss hazırlanıyordum ama bu ikinci gebelik surpriz olunca azcık saldım,nasılsa seneye calısmıycam daha diye.Grupta ogretmen cok masallah,bundan dolayı da galiba azcık arastırmanın sorusturmanın dozu daha fazla :) Sen ne ogretmeniydin canım bu arada?

o sonda isi cok sıkıntı oluyor gercekten de,Allah yardımcın olsun,az kaldı cıkacak insallah yakında.

Çarşamba sondam çıkacak. Kontrole gideceğim. Sezaryende mesane sezaryen dikişine yapışabiliyormuş bence normal doğum yapın kızlar...Benim bu aşamada normal doğum şansım var mıdır?? Dikişim alttan alınır mı bilmiyorum... İnşallah bu sorunu yaşayan arkadaşlar normal serklaj olur çok zormuş bu...

normal dogum her acıdan hem bebek hem de anne icin daha avantajlı elbet riskli durumlar haric,hakkımızda ve bebeklerimiz icin en hayırlısı olsun insallah.Benim ablam da sezeryan sonrası cok sorun yasadı ki 9 yıl sonra hala yasıyor,sezeryanı yapan doktor cok cok onemli.Benim okudugum kadarıyla senin serklajın dogumdan once alınmayacak,halıyle de normal dogum dusunebilir misin bilmiyorum ama elbette bunu Arda bey daha iyi bilecek sor bakalım kontrolde ben de merak ettim.Gerci hepsinden onemlisi bebekler,m,z,n saglıkla ve zamanında dogması,sezeryan olacaksa bile sıkma canını,hersey yolunda gidecek insallah.Sen su anda belki de gebeliginin en zor zamanlaranı yasıyorsun,gunden gune daha iyi olacak insallah.

Çarşamba sondam çıkacak. Kontrole gideceğim. Sezaryende mesane sezaryen dikişine yapışabiliyormuş bence normal doğum yapın kızlar...Benim bu aşamada normal doğum şansım var mıdır?? Dikişim alttan alınır mı bilmiyorum... İnşallah bu sorunu yaşayan arkadaşlar normal serklaj olur çok zormuş bu...

Allah yardımcın olsun canım ya cok zor günler geciriyosn insaallah sonu güzel olur bebegini kucagına alınca hepsini unutursn ben yazını gelince gördüm inan aklıma tahlilleri yaptırmk gelmedi her üniversite hastanesi yaparmı acaba ne diyip yaprtıra bilirm kac günde cıkar acaba bir bilgin var mı cok soru sordum kusura bakma ben bebegim yasıyo sadece rahmim acıldı diye önemsemedm ama yaptırmk lazım demekki

kisti böyle yok olanları görünce umutlanıyorm yada kiste ragmen hamile kalanları sofika gibi ... insaallah benimkide gecer beklemedigim bişey oldugu için cok üzüldm bide doktordn daha güzel şeyler duymayı isterdm sonucta özeline gittim; olmasa ama olmus bundan sonra önümüze bakalım iki kez dogal yolla hamile kalmıssın yine kalırsn' dese mutlu olacaktım ama demedi işte hangimz isterdik göz göre göre kaybetmeyi inan toparlanmayı cok istiyorm burada herkezin derdi var sürekli dert anlatıp yakınan insan olmak istemiyorm ama olmuyo işte beni anlayan bir sizler varsınz sizlerlede paylasmazsam dört duvar arasında delirecem rabbim beterindn korusn insaallah bir gün sevinç göz yasları dökeriz

Canım bak benim eşimin sperm hızı düşük çıktı, benim amh değerim 0.3 menopoz sınırı, eşimde genetik sorun çıktı pgt ile tüp bebekte sağlıklı embriyolarımın gelişimi durdu. NNeden diye düşündüm demek benim yumurta kaitem iyi değildi gelişimleri durdu kk dan bir dr ye sordum normal zor hatta tüpe bile çok ümit vermedi ben 2 ay sonra doğal hamile kaldım canını sıkma Allah istesin yeter ki... Her gün bu niyetle yasin okudum. Önce 3 kere estağfirullah, 3 kere elhamdülillah, bir kere selavat, sonra sağlıklı vakitlice doğacak bebek için niyet edip yasin okudum. Sonra yine selavat. 2 selavat arası edilen dua kabul olurmuş sürekli cevşen taşıdım ve nt den nazar kolyesi aldım hep taşıdım... Bir de bir arkadaş dua göndermiş 7 kere streçe sardım taşıyorum. İnşallah sağlıkla hepimizin yavruları olur...

canım ben ingilizce ogretmeniyim fakat hep yurt dısında calıstım,turkiyede daha ogretmenlik yapmak kısmet olmadı, YÖK denkligimi daha yeni aldım,insallah kuzularım azcık kendini kurtarınca donucem meslegime,kpss hazırlanıyordum ama bu ikinci gebelik surpriz olunca azcık saldım,nasılsa seneye calısmıycam daha diye.Grupta ogretmen cok masallah,bundan dolayı da galiba azcık arastırmanın sorusturmanın dozu daha fazla :) Sen ne ogretmeniydin canım bu arada?

o sonda isi cok sıkıntı oluyor gercekten de,Allah yardımcın olsun,az kaldı cıkacak insallah yakında.

normal dogum her acıdan hem bebek hem de anne icin daha avantajlı elbet riskli durumlar haric,hakkımızda ve bebeklerimiz icin en hayırlısı olsun insallah.Benim ablam da sezeryan sonrası cok sorun yasadı ki 9 yıl sonra hala yasıyor,sezeryanı yapan doktor cok cok onemli.Benim okudugum kadarıyla senin serklajın dogumdan once alınmayacak,halıyle de normal dogum dusunebilir misin bilmiyorum ama elbette bunu Arda bey daha iyi bilecek sor bakalım kontrolde ben de merak ettim.Gerci hepsinden onemlisi bebekler,m,z,n saglıkla ve zamanında dogması,sezeryan olacaksa bile sıkma canını,hersey yolunda gidecek insallah.Sen su anda belki de gebeliginin en zor zamanlaranı yasıyorsun,gunden gune daha iyi olacak insallah.
Canım inşallah üğretmenlik ataman olur bu sene 54 bin öğretmen alınacakmış sen uygun olursan gir yine de sınava... Ben edebiyat öğretmeniyim. 13 senem bitti meslekte. Evet bu forum gerçekten öyle Arda Bey bile sizi Doktorum programına çıkarmak lazım dedi :)) Yanındaki dr lere de diyor çok faydalı paylaşımlar yaptığımızı:))

Canım ben 8 sene önce oğlumu normal doğum yapacaktım dr makasları hazırlayın deyince indim masadan sezaryen oldum. Arda Bey sezaryenden değildir bu yapışıklık dese de acaba diyorun yine de. Sorayım canım acaba bana normal doğum yaptırılabilir mi? Gerçi normal doğumun saati de belli değil Arda Bey olabilir dese bile gelemez sanırım. bEN 2. GÜNÜ KALKMIŞTIM ÇOK da sorun yaşamamıştım bu daha betermiş. Normaal yatmak daha kolaymış sondalıdan...İnşallah geçsin bu zor günler hepimiz için...

Allah yardımcın olsun canım ya cok zor günler geciriyosn insaallah sonu güzel olur bebegini kucagına alınca hepsini unutursn ben yazını gelince gördüm inan aklıma tahlilleri yaptırmk gelmedi her üniversite hastanesi yaparmı acaba ne diyip yaprtıra bilirm kac günde cıkar acaba bir bilgin var mı cok soru sordum kusura bakma ben bebegim yasıyo sadece rahmim acıldı diye önemsemedm ama yaptırmk lazım demekki

Canım üniversite hastanesinde yaparlar çoğunu bir ayda ancak çıkıyor... Canım benim de 25 haftalık oğlum 4 gün yaşadı ama bende 2 değer sorunlu çıktı şu an iğne kullanıyorum. Paşamın da canlıydı bebekleri ama onda da sorun çıktı belli olmuyor...

Sofika şu an erken benim için ama karnın kaşınmasın çatlamasın diye ne sürüyorsun?

Elza vazelinin kakao kremi dei ama başka topikten biri paraben var demiş onda. Normal kakao yağı badem yağı saf zeytin yağı okudum bir yerlerde...

Bende normal dogumu cok istiyorum , ama Arda beye bazen ulaşmak cok zor oluyor ya dogum anında da öyle olursa, tabi durumum ne gösterir bilemiyorum belki de hiç yaoamayacaksin der, Allah hayırlısı ile o günlere gelmeyi nasip etsin de ...

Chnb ağrıların oluyor mu hala?
Birdebir mahsuru yoksa ameliyatın ne kadara mal olduogrenebilir miyim?
Gerçi senin ki ekstra bir işlemdisanirim

Bende normal dogumu cok istiyorum , ama Arda beye bazen ulaşmak cok zor oluyor ya dogum anında da öyle olursa, tabi durumum ne gösterir bilemiyorum belki de hiç yaoamayacaksin der, Allah hayırlısı ile o günlere gelmeyi nasip etsin de ...

Chnb ağrıların oluyor mu hala?
Birdebir mahsuru yoksa ameliyatın ne kadara mal olduogrenebilir miyim?
Gerçi senin ki ekstra bir işlemdisanirim

Canım bilmiyorum sezaryen sonrası vajinal doğuma(SSVD) ne der. Çoğu dr yapmıyor ama bence gelmez normal doğuma...Ama sormalı yine de...Ağrım oluyor mu çok belirgin değil benim zorum sondadan yatakta hareketimi engelliyor sonda... Evet 3 saat olduğu için daha fazla oluyor maliyet...

Sofika şu an erken benim için ama karnın kaşınmasın çatlamasın diye ne sürüyorsun?

Elza vazelinin kakao kremi dei ama başka topikten biri paraben var demiş onda. Normal kakao yağı badem yağı saf zeytin yağı okudum bir yerlerde...

ilk hamileligimde alman marka karısık bir yag kullanıyordum cogunlukla,sanırım icinde badem ve yasemin yagı da vardı ,gebelere ozel uretilmis bir seydi cok memnundum.Gunde bir defa surdum gobegime ve bacaklarıma ama popoma ve goguslerime surmek aklıma gelmedi,e birde goguslerime dokunmam bile yasaktı sancı yapacak diye,az da olsa goguslerim ve popom catladı :)) masallah karnımda en ufak catlak yok ki cok ama cok buyuk bir karnım vardı suyum fazla oldugu icin.Simdi ise bildigimiz bebe yagı kullanıyorum ama o da daha yurt dısından elimde kalan parabensiz bir markanın urunu.O bitmek uzere ve karnım da daha cok buyuyor ve daha ciddi nem istiyor.Kakao yagı dusunuyorum ben de,zeytinyagı da kullanabilirim,ki ilk hamileligimde de ara ara kullandım ikisini de.Pahalı ve markalı urunlere aldanmayın,klasik yaglar en iyisi ama kendi tecrubemden soyluyorum,nemlendirilmeyen yerler catlıyor,ve yag(herturlusu) ise yarıyor.Sen kendini toparlayınca surmeye basla,hic bir zaman erken degil canım.

Bella B Tummy Honey Butter

Ben bu ürünü denemek istiyorum, sizin fikriniz nedir?

Canım kutu küçük ve ücreti çok geldi. Nasipse ben badem, kakako, saf zeytinyağı karıştırayım istiyorum ilerki haftalarda kaşınıyor diye. Ender Saraçın aleovera yağı susam ve kayısı yağı formülünü kullanmıştım karıştırıp. Erken doğum yaptım aleoveranın böyle etkisi varmış gerçi bence neden değildir ama içime kurt düştü, Senin bu üründe de aleovera yazıyor...

ilk hamileligimde alman marka karısık bir yag kullanıyordum cogunlukla,sanırım icinde badem ve yasemin yagı da vardı ,gebelere ozel uretilmis bir seydi cok memnundum.Gunde bir defa surdum gobegime ve bacaklarıma ama popoma ve goguslerime surmek aklıma gelmedi,e birde goguslerime dokunmam bile yasaktı sancı yapacak diye,az da olsa goguslerim ve popom catladı :)) masallah karnımda en ufak catlak yok ki cok ama cok buyuk bir karnım vardı suyum fazla oldugu icin.Simdi ise bildigimiz bebe yagı kullanıyorum ama o da daha yurt dısından elimde kalan parabensiz bir markanın urunu.O bitmek uzere ve karnım da daha cok buyuyor ve daha ciddi nem istiyor.Kakao yagı dusunuyorum ben de,zeytinyagı da kullanabilirim,ki ilk hamileligimde de ara ara kullandım ikisini de.Pahalı ve markalı urunlere aldanmayın,klasik yaglar en iyisi ama kendi tecrubemden soyluyorum,nemlendirilmeyen yerler catlıyor,ve yag(herturlusu) ise yarıyor.Sen kendini toparlayınca surmeye basla,hic bir zaman erken degil canım.

Canım büyük oğlumda ne kullandım hiç hatırlamıyorum bile. Ama erken doğan oğlumda yazdım az önce sanırım bitkisel yağ kullanırım ...Kakao yağı çok iyi diyorlar...

Canım kutu küçük ve ücreti çok geldi. Nasipse ben badem, kakako, saf zeytinyağı karıştırayım istiyorum ilerki haftalarda kaşınıyor diye. Ender Saraçın aleovera yağı susam ve kayısı yağı formülünü kullanmıştım karıştırıp. Erken doğum yaptım aleoveranın böyle etkisi varmış gerçi bence neden değildir ama içime kurt düştü, Senin bu üründe de aleovera yazıyor...

Aaaaa aleovera yağı erken dogumami neden oluyormuş ,
Ay bunları hep araştırmak lazım aslında

guzel bir seye benziyor ama cok pahalı geldi bana,bunu bir de butun vucuduna uyguladıgını dusunursen 2 haftada bir alman gerek.İcerigi guzel,karısık faydalı yaglar var hep ama normal bir yag da aynı isi gorur gibi geliyor.

Eet haklısın ama ben yağı hiç sevmiyorum , kirliymisim gibi geliyor o yağları surunce, bana krem gibi olacak süreceksin hemen emecek :KK76:

Birde benim yurt dısında kuzenim var
Ona uyguna getirtiyorum böyle seyleri

Kızlar bir de birsey soracağım,
Allah biliyor ya gercekten önemi yok aslında ama merak iste, cinsiyet belirleme için idrar testleri var
Onları duydunuz mü hiç ?
Aranızda yapan yada yapanı duyan, tutan olmuş mü?

Organik Tatlı Badem Yağı - Cildi nemlendirirken doğal parlaklığını da korur, cildi besler.
Organik Zeytin Yağı - Cildi yeniler, yumuşatır.
Organik Kuşburnu yağı - Cildi yeniler, nemlendirir. Kuru cilde anında etki ederek ipeksi bir yumuşaklık verir.
Organik Jojoba Yağı - Cildi dış etkenlerden korur, yenilenmesini sağlar ve nemlendirir

En iyisi bu malzemelere kendimiz alıp kakao yağı eklemek...:KK1:

Sofika şimdi su durumun nasıl?

en son 21 mayısta bakıldı canım gayet iyiydi su durumu,ama her an tetikteyim cunku benim suyum birden arttı(resmen bir gecede)belki tesaduf belki degil ama bebegin cigerleri icin vuruldugumuz igne var ya(celestondu sanırım),onu vurulduktan hemen sonra oldu ve ani agırlık olunca da aşırı bel agrısı oldu, bel agrısı benim dogumumu baslatacaktı nerdeyse,nişanım geldi,rahim agzındaki sumuksu tıkac ayrıldı ve cok sukur yine de sasırtıcı bir sekilde 6 hafta sonra dogum yapmıstım.Su an icin cok sukur hala normal gibi gozukuyor,zaten suyum artınca ben kendim de ters giden bir sey oldugunu hissetmistim,asırı bir agırlık ve baskı oluyor.

Organik Tatlı Badem Yağı - Cildi nemlendirirken doğal parlaklığını da korur, cildi besler.
Organik Zeytin Yağı - Cildi yeniler, yumuşatır.
Organik Kuşburnu yağı - Cildi yeniler, nemlendirir. Kuru cilde anında etki ederek ipeksi bir yumuşaklık verir.
Organik Jojoba Yağı - Cildi dış etkenlerden korur, yenilenmesini sağlar ve nemlendirir

En iyisi bu malzemelere kendimiz alıp kakao yağı eklemek...:KK1:

evet guzel bir karısım yapılabilir aktardan ayrı ayrı alıp,kakao yagı da mutlaka olmalı dedigin gibi,ben haftaya yapayım bir iksir :))

Hidennisko, canım gerçi bitki çayları içinde zikrediliyor ama ben işkillendim bir kere...

Gebelikte Bitki Çayları Tüketin..

Hamileliğinizde, günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için siyah çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine, daha faydalı olduğunu bildiğiniz bitki çayları tüketmelisiniz. Uzmanlara göre hamileliğinizde içeceğiniz bitki çayları sizin için gerçekten faydalıdır, ancak bazı türlerinin erken doğum ve düşük riskini artırdığıda unutulmamalıdır.

Hangi Bitki Çayının Ne Faydası Var ?

Ihlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu, yeşilçey ve tüm meyve çayları gebelik döneminizde, sizin için çok faydalıdır. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca bitki çaylarını günde iki fincana kadar tüketebilirsiniz.

Gebelikte Ihlamur :Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Gebelikte Papatya Çayı :Sindiriminiz kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı iyi gelecektir.

Gebelikte Rezene Çayı:Bağırsaklarınızda gaz oluşmasını engelleyip, sizi rahatlatır ve sindiriminize zardımcı olur. İştahsızlık probleminize iyi gelir. Ayrıca emzirme döneminizde de süt veriminiz artırır.

Gebelikte Zencefil Çayı :Bulantılarınızı önler, şişkinlik hissinizi azaltır, hazımsızlığı düzeltir.

Gebelikte Kuşburnu Çayı :C Vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hastalıklarınızda vücudunuzdaki genel direnci sağlar. Ayrıca ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Gebelikte Yeşilçay :Yeşilçaydaki kafein, siyah çaya oranla daha az olduğundan tercih sebebiniz olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyici, soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Gebelikte Adaçayı :Bu dönemde rahim kaslarınızı uyarıcı ektisi bulunduğundan, gebeliğinizin son dönemlerinde adaçayı tüketmemelisiniz.

Keten Tohumu :Omega 3 açısından zengin olmasına rağmen kanama riskinizi artırır. Bu nedenle gebeliğiniz boyunca tüketmemeye özen gösterin.

Gebelikte Ahududu : C vitamini ve organik asitleri içeren bir çok hastalığa iyi gelir, ancak doğum kasılmalarınızı başlatıcı etkisi bulunduğundan gebeliğinizin son dönemlerinde tüketmenizi önermiyoruz.

Gebelikte Sinameki Çayı :Kuvvetli müshil görevi görür, bağırsaklarınızdaki vitamin, mineral emiliminizi azalttığından gebeliğiniz süresince tüketmeyiniz.

Fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kanturan, melisa yaprağı, aloe vera, karahindiba gibi bitki çaylarını da, hamilelik döneminizde içmeniz erken doğum, kana ve düşük riskinizi artırır. Bu nedenle tüketmenizi önermiyoruz.
Gebelikte Bitki Çayları Tüketin..

Hamileliğinizde, günlük sıvı ihtiyaçlarınızı karşılamak için siyah çay ya da kahve gibi içeceklerin yerine, daha faydalı olduğunu bildiğiniz bitki çayları tüketmelisiniz. Uzmanlara göre hamileliğinizde içeceğiniz bitki çayları sizin için gerçekten faydalıdır, ancak bazı türlerinin erken doğum ve düşük riskini artırdığıda unutulmamalıdır.

Hangi Bitki Çayının Ne Faydası Var ?

Ihlamur, zencefil, papatya, rezene, kuşburnu, yeşilçey ve tüm meyve çayları gebelik döneminizde, sizin için çok faydalıdır. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca bitki çaylarını günde iki fincana kadar tüketebilirsiniz.

Gebelikte Ihlamur :Bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Gebelikte Papatya Çayı :Sindiriminiz kolaylaştırarak, sizi ruhsal açıdan rahatlatır. Sakinleştirici etkisi bulunur. Uykusuzluk probleminiz varsa, papatya çayı iyi gelecektir.

Gebelikte Rezene Çayı:Bağırsaklarınızda gaz oluşmasını engelleyip, sizi rahatlatır ve sindiriminize zardımcı olur. İştahsızlık probleminize iyi gelir. Ayrıca emzirme döneminizde de süt veriminiz artırır.

Gebelikte Zencefil Çayı :Bulantılarınızı önler, şişkinlik hissinizi azaltır, hazımsızlığı düzeltir.

Gebelikte Kuşburnu Çayı :C Vitamini açısından oldukça zengin bir bitkidir. Hastalıklarınızda vücudunuzdaki genel direnci sağlar. Ayrıca ödem söktürücü özelliği bulunmaktadır.

Gebelikte Yeşilçay :Yeşilçaydaki kafein, siyah çaya oranla daha az olduğundan tercih sebebiniz olmalıdır. Kan dolaşımınızı düzenleyici, soğuk algınlığına karşı koruyucudur.

Gebelikte Adaçayı :Bu dönemde rahim kaslarınızı uyarıcı ektisi bulunduğundan, gebeliğinizin son dönemlerinde adaçayı tüketmemelisiniz.

Keten Tohumu :Omega 3 açısından zengin olmasına rağmen kanama riskinizi artırır. Bu nedenle gebeliğiniz boyunca tüketmemeye özen gösterin.

Gebelikte Ahududu : C vitamini ve organik asitleri içeren bir çok hastalığa iyi gelir, ancak doğum kasılmalarınızı başlatıcı etkisi bulunduğundan gebeliğinizin son dönemlerinde tüketmenizi önermiyoruz.

Gebelikte Sinameki Çayı :Kuvvetli müshil görevi görür, bağırsaklarınızdaki vitamin, mineral emiliminizi azalttığından gebeliğiniz süresince tüketmeyiniz.

Fesleğen, biberiye, yaban mersini, sarı kanturan, melisa yaprağı, aloe vera, karahindiba gibi bitki çaylarını da, hamilelik döneminizde içmeniz erken doğum, kana ve düşük riskinizi artırır. Bu nedenle tüketmenizi önermiyoruz.

Çin takviminde ne diyor? Bilmiyorum ben o testi canım. Niye bilmem ama senin de şehzaden olacak gibi doğuyor içime...:KK1: Bir de Rus takvimi varmış?:KK1:

X