Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
ben de çok bakamadım bugün. Az önce yatmadan bakayım dedim eşim masaj yaparken:)) Hayırdır niye gerginsin?
eşin masaj yaparkenn :)) aman nazar değmesin, vur tahtaya :)) :nazar::nazar:

kayınvalidemle kayınpeder burdalar, eşim gececi bugun evde yok, biri bıraktı oğlumu kucağıma namaza gitti, biride evde terafi kıldı, 3 saat sonra uyudu ,yordu beni afacan... kasiğim ağrımaya başladı, tedirginlik ve stres oldu işte...

BADE

Canim benim tup bebek oncesi genetik kan pihtilasmasi troid gizliseker yuklemesi ve aklima suan gelmeyen bircok test yapildi.ve u.u de dosyam var.dogumumda orda olmustu.
Benim bu sefer gidis amacim genel testleri yaptirmak ama durumumu anlattigimda gerekli olan testler varsa onlari yaptirmak.
Ve ismail beyinde fikrini almak.
Benim dondurulmus embriyo transferi yapilicak kismetse.zaten bastan gidecegim dr belli tabiki fikride.
Dr konusu biraz karisik.sofikanin soylediklerine katiliyorum.kendi dr muz kendimiz olucaz ilk basta.kendimizdeki en ufak bir degiskligi fark edicez.bahsettigin her iki dr da bizzat taniyorum.secim senin tabiki.benim suanki tercihim ismail beyden yana.
Benim fikrimi sorarsan tum tahlillerini yaptir ilk onceki ileride kafanda soru isareti kalmasin.

Bende önce tahlillerimi yaptırmak istiyorum zaten canım.Seninde işin rast gider inşallah bu sefer.Bu kadar bilinçlisin.Allahım emeklerinin karşılığını verir diye düşünüyorum.
İki doktoruda tanıyorum demişsin.Biraz bilgi verirsen sevinirim arkadaşım.internette okuduğum yorumlar çok iyi ama bazen tam terside çıkabiliyor.Anladığım kadarıyla iki doktorunda epey yaşı var.Birazda bu sebepten tecrübelerine güveniliyor herhalde.

Sofikacığım annen gelmiş gözün aydın dinlenmişsin.

Bade canım sigorta konusunu ne yaptın?

Canım sigortayı yaptırdık.allianz..hem yatarak hemde ayakta tedavi..masraflı oldu epey ama başka çaremiz yoktu..sigortacıyı bir arkadaş vasıtasıyla bulduk.Baya bilgi verdi ama bazı şeyler ilginç geldi.Şimdi mesela doğum yaptığım doktor 2 ay sonra kontrole gel dedi.Gittiğimde doktoruma diycekmişimki;adet düzensizliği yaz.Zaten poliçeyi yaparken erken doğum yaptığımı falanda yazmadı.Eğer yazarsa rapor isterlermiş detaylı.Serklaj oldum ya daha önce, bir dahaki sefere,sigorta yaptırmadan önce benim böyle bir hastalığım var diye sigorta serklajı karşılamazmış.bu sebepten gittiğim doktorlar doğum kontrolü falan yazarlarsa iş tehlikeye girermiş.Çok çetrefilli bir iş bu sigorta olayı.Ama diyor arkadaş bir çok doktor bunu bilir zaten.garip karşılamazlar dedi.Siz yaptırırken serklaj olayı falan yazıldımı.Hatırlıyormusun arkadaşım.

Hayırlı olsun canım çok iyi yapmışsın. Canım benim serklaj yapılmadı ama erken doğum ve düşüğü de yazmadık. İyi yapmışsın....

amin!

yok canım ya,benim fıstık 11 kilo,senin oglanla pek de buyuk fark yok anlayacagın :) Allah´a emanetiz evet,Allah´ım hepsini de korusun insallah
minyon musun sende? 11 kilo normal mi peki kız bebek icin 2 yaşında..bizim cocuk dr.u hemen multivit verdi 9 kilo çook zayıf toparlansın diye... bence hicte zayıf değil ama iciriyorm arada..

yene mi girdi prensesin yaşına, tickerda öyle görünüyor

feryal

merkez hormon testleri-tsh
tam idrar analizi
biyokimya-glukoz,ast,alt
hematolojik tetkikler
elisa-HBsAg,Anti-HBs,Toxo IgM,Rubella IgM
smear

canım bana ilk muayenede yapılan testler bunlar,sanırım bunlar zaten rutin yapılan testler,sadece elisa belki rutin degildir

insallah canım dogumumda da olursun,bu sefer 40 ı gorecegime inanıyorum Allah´ın izniyle,insallah ben de senin dogumunda olurum,badeninkinde de olurum,arkadan gelen bursalı arkadaslar olursa onlara da hepberaber destek oluruz insallah,sadece guzel seyler yazılsın ve okunsun bu topicte dilerim.Evet bazi seylerin onune ne de yapılsa gecilmiyor ama biz yine de daha bilincli olalım ve odevimizi calısıp oyle gecelim doktorların karsısına,kendisini onemseyen hastayı doktor da mecburen daha cok onemsiyor cunku.

minyon musun sende? 11 kilo normal mi peki kız bebek icin 2 yaşında..bizim cocuk dr.u hemen multivit verdi 9 kilo çook zayıf toparlansın diye... bence hicte zayıf değil ama iciriyorm arada..

yene mi girdi prensesin yaşına, tickerda öyle görünüyor

aslında minyon sayılırım,gebelik disinda kilom 50-55,boyum da 158
kızım zaten ufak dogdu ama gelisimni normal surdu,hep normalden daha zayıf oldu ama benim doktorlarım da tam tersi hep kilo karsıtı cıktı,hic bebegin zayıf diyen cıkmadı
hatta yurt disindaki doktorumun bir lafı cok hosuma gitmisti-kilo almakla buyumek aynı sey degildir diye,
senin cocugun buyuyor merak etme,sadece daha az kilo alıyor demisti
ilk 6 ay cok dikkat etmistim boy ve kilo gelisimine ama ondan sonra hepsi sadece goz kararı,gozume iyi gorundugu surece sorun yok
ekstra vitamin vs vermiyorum,sadece kısın ımmuzinc diye bir takviyemiz oluyor bagısıklıgı icin,bir de arada kan damlası profilaktik olarak
kızım 1 temmuz dogumlu,tam 2 yasında maşallah :nazar:

aslında minyon sayılırım,gebelik disinda kilom 50-55,boyum da 158
kızım zaten ufak dogdu ama gelisimni normal surdu,hep normalden daha zayıf oldu ama benim doktorlarım da tam tersi hep kilo karsıtı cıktı,hic bebegin zayıf diyen cıkmadı
hatta yurt disindaki doktorumun bir lafı cok hosuma gitmisti-kilo almakla buyumek aynı sey degildir diye,
senin cocugun buyuyor merak etme,sadece daha az kilo alıyor demisti
ilk 6 ay cok dikkat etmistim boy ve kilo gelisimine ama ondan sonra hepsi sadece goz kararı,gozume iyi gorundugu surece sorun yok
ekstra vitamin vs vermiyorum,sadece kısın ımmuzinc diye bir takviyemiz oluyor bagısıklıgı icin,bir de arada kan damlası profilaktik olarak
kızım 1 temmuz dogumlu,tam 2 yasında maşallah :nazar:

maşALLAH :nazar: RABBİM size bağişlasın...
doğuda olduğumu biliyorsun değil mi_?yurtdışındaki dr.lar ve güzel ülkemin şark dr.ları...kıyaslanabilecek derecede ki dr.u hem kendim hemde oğlum icin bulabilirim umarım...5,5 aylıkken 6 kalem iliç ve balık yağı yazan dr. vardı oğluma, şükür ki araştırıyorm da vermedim hepsini, cahil olup dr.dan iyi mi bileceğiz diyip hepsini iciren de coktur eminim :KK43:(

sende minyonsun, genetik zaten...bizimde öyle işte boy uzuyor ama az kilo alıyor..
neyse topic konusu dişina çıkmaktan rahatsızım ama sormadan gecemeyeceğim.. o yazdığın kan ilacını ilk kez duydum, tr.de var mı? ferro sanollardan farkı ne? immuzinc vitamin mi?

maşALLAH :nazar: RABBİM size bağişlasın...
doğuda olduğumu biliyorsun değil mi_?yurtdışındaki dr.lar ve güzel ülkemin şark dr.ları...kıyaslanabilecek derecede ki dr.u hem kendim hemde oğlum icin bulabilirim umarım...5,5 aylıkken 6 kalem iliç ve balık yağı yazan dr. vardı oğluma, şükür ki araştırıyorm da vermedim hepsini, cahil olup dr.dan iyi mi bileceğiz diyip hepsini iciren de coktur eminim :KK43:(

sende minyonsun, genetik zaten...bizimde öyle işte boy uzuyor ama az kilo alıyor..
neyse topic konusu dişina çıkmaktan rahatsızım ama sormadan gecemeyeceğim.. o yazdığın kan ilacını ilk kez duydum, tr.de var mı? ferro sanollardan farkı ne? immuzinc vitamin mi?

sadece doktor degil komple yaklasım farkı oluyor ulkeler ve gelenekler arasında ama ben de genel anlamda beslenme konusunda dikkatli olunması taraftarıyım,herkesin kisisel tercihi elbette,ben sismanlıgın temelinin bebeklikte atıldıgını dusunuyorum,yag hucreleri bir insanda ilk yıl olusur ve bu da o insanın butun hayatı boyunca kilo almaya musait olup olmamasını belirler
gelisim icin kan ilacı onemlidir,vitamin ve mineral alımı onemlidir(tercihen dogal yoldan),iletisimin kuvvetli oldugu bir aile ortamı onemlidir,ten teması ve kritik donemlrdeki dogru yaklasım onemlidir(meme bıraktırma,wc alıskanlıgı vs gibi),butun bunlar yapıldıgı takdirde o cocuk buyur,gelisir
ben hala balık yagına cesaret edebilmis degilim
kan ilacı bende ferrum damla kullanıyorum(profilaktik ilacın adı degil,sadece onlem amaclı manasında kullandım )ferro sanol kızım hic sevmedi
topic konusu dısına cıkmak da bazen islerin yolunda gittigine isaret,o yuzden sıkma canını :))

bu arada immuzinc bir cesit takviye-ben cok memunum,1 yasından sonra kullanabilirsin ihtiyac duyarsanız

İmmuzinc Şurup beta glukan, ekinezya, propolis, mürver, çinko ve C vitamini’nden oluşan bir şuruptur. İmmuzinc Şurup bağışıklık sistemini güçlendiren; vücudun enfeksiyonlara ve dış uyaranlara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olan bir üründür.

ne nakili Feryal? hamile değil misin sen tüp bebek desem?kusura bakma 3-4 gündür buradaym, konuyu bilmeyince merak ettim

Suan hamile degilim.yaklasik bir yil once ikiz bebeklerimi kaybettim 24. Haftada.erken dogum sebeiyle.

Ve onceki islemden
n dondurulmus embriyolarim var.nakil yaptiracagimiz.evet tup bebek.

bu arada annem memleketten o ilk gebeligimde kullandıgıum ve cok memnun kaldıgım yag karısımını getırmıs sagolsun,icerigini paylasmak istedim-bu sadece anne adayları icin uretilen bir alman urunu ama aranızda icerigindeki herhangi bir zararlı bitki vs bilen varsa uyarsın lutfen

soya,badem,zeytin,bugday yagları ve orman sarmaşıgı,centiyan,aslan pençesi,atkuyrugu otu,yosun,gotu kola ekstraktları iceriyor
kokusu cok guzel ama nedense beni hemen ilk gebeligime ve o zorlu gunlere geri goturdu,ne tuhaf,kokuların hafizası var

sinem gözün aydın inşallah tez zamanda evine getirirsin yavrularını benim kızımda 28 haftalık doğdu şimdi 10 aylık maşallahı var zayıf ama sorunumuz yok kilo meraklısı değilim zaten...herkese Allah kolaylık versin...
sofika iyiyim canım saol.. son ay sorunsuz olmaz tabi geçen gece bir acil yaptık aşırı baskı vermişti ama sorun yok dediler..yavaş yavaş ilaçları bırakıyorum..bu günümüze çok şükür..

Son düzenleme:
Bende önce tahlillerimi yaptırmak istiyorum zaten canım.Seninde işin rast gider inşallah bu sefer.Bu kadar bilinçlisin.Allahım emeklerinin karşılığını verir diye düşünüyorum.
İki doktoruda tanıyorum demişsin.Biraz bilgi verirsen sevinirim arkadaşım.internette okuduğum yorumlar çok iyi ama bazen tam terside çıkabiliyor.Anladığım kadarıyla iki doktorunda epey yaşı var.Birazda bu sebepten tecrübelerine güveniliyor herhalde.

Arkadasim kisaca sunlari soyluyeyim sen kendin yorumla.
OZER bey ilk tup bebek takibimi ve naklimi yapan kisi.
Ilimli guler yuzlu
Ben tup bebek icin gittigimden ve hamilelik takibi yaptirmadigimdan net birsey diyemiycem.cevremde memnun olan cok var ama hepsi normal gebelkk.

ZIYA Beye bizzat gittim.ve cok giden ganiyorum ne diyeyim ki memnjn olanda var olmayanda.kisaca onemli olan senin dr la iletisim kurabilmen.

günaydın kızlarrr :KK16: :KK16: :KK16:
akşam baya geç saatlere kadar kalmışsınız
bizde bahçede komşularla iftar yaptık 25 kişi kadar :)
keyifli bir geceydi
yorulmuşum herhalde bugun canım hep yatmak istiyor
kontrolüm yaklaştıkça heyecanım artıyor, umarım aklımdaki tüm soruların cevabını alırım

feryal

merkez hormon testleri-tsh
tam idrar analizi
biyokimya-glukoz,ast,alt
hematolojik tetkikler
elisa-HBsAg,Anti-HBs,Toxo IgM,Rubella IgM
smear

canım bana ilk muayenede yapılan testler bunlar,sanırım bunlar zaten rutin yapılan testler,sadece elisa belki rutin degildir

insallah canım dogumumda da olursun,bu sefer 40 ı gorecegime inanıyorum Allah´ın izniyle,insallah ben de senin dogumunda olurum,badeninkinde de olurum,arkadan gelen bursalı arkadaslar olursa onlara da hepberaber destek oluruz insallah,sadece guzel seyler yazılsın ve okunsun bu topicte dilerim.Evet bazi seylerin onune ne de yapılsa gecilmiyor ama biz yine de daha bilincli olalım ve odevimizi calısıp oyle gecelim doktorların karsısına,kendisini onemseyen hastayı doktor da mecburen daha cok onemsiyor cunku.

Sağol arkadaşım inşallah bizimde hamile olduğumuz günleri görücez.Ozaman tam desteğini bekliyoruz:)eminimde zaten destek vereceğine.Allah kalbini güzel yaratmış.Doğumunda bende ziyaretçin olucam tabiki.Allahın izniyle umudumuza umut katacaksın.Doğumdan önce mutlaka görüşelim.feryallede seninlede tanışmak isterim.

CHNB canım sana özelden msj yazdm ama gönderilmedi buraya yazmak istemedm cok alakasz oluyo herkezn yazdıkları aynı ben cok alakasz kalıyorm baska topiklerede yazdm ama cvp alamadm ben ovalasyon testini sipariş ettm yarın geliyo adetim bugün bitti içinde ayrıntılı bilgi mutlaka yazar ama sen biliyosn diye sendende bilgi alamak istedim salı günü gidecem doktor yumurtalıklarıma bakack hersey yolundadr insallah ozaman ovalasyon testlerine baslıcam adetlerim düzensz oldugundn 35 38 gün arası yani onun için erken baslıcam şimdi sorum şu;ovalasyon testlerini yaptıgım ilk günler yumurtlama günüm yakın degilse herhengi bir çizgi cıkmıcak bir kac gün içinde hafif kırmızı çizgi belirgin olacak ve sonra koyulasacak cizgiler aynı oldugu gün ilişkiye girmem gerekecek dimi???????????
2.sorumda sabahki idrarınızla yapmayın 4saatlık fazla sıvı tüketmediginz idrarınzla yapacaksınz yazıyoms sadece sahurda sıvı tüketmiş olacam sabah 10gibi uynadıgımdaki idrarımla mı yapmam dogru olur yoksa 1gibi namaz kılarkende lavaboya giderim ozamanki idrarımla mı yapsam???
3. ve sonuncu sorum çizgiler hiç bir zaman aynı koyulukta olmazsa bu benim yumurtlamadıgım anlamına mı gelir cok soru sordm kusura bakma salı günü memlekete gidecz orada net yok size ulasamıcamdn dolayı hepsini şimdi sorayım dedim cvplarsn cok mutlu olurum şimdidn cok sagol
baska kullanan arkadaş varsa cvplarsa sevinirim eylülgülüde kullanmıstı oda cvplarsa mutlu olurm

X