Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Zetay hos geldin cnm kaybin icin uzgunum:KK43:
Bende lokman hekime gittim orda nezih durmazlar var ama acil gitmistim eylem hanim bakti oda tatli bi bayan gercekten:))
Gecen beni aradi sasirdim nasilsin iyimisin diye ..
Ama ben ozgur derene gidiyorum tecrubeli dr tavsiye ederim daha iyisini bulursan banada haber ver:))
Benimde uc kaybim var bu dorfuncu cnm 28 i gectim sukur darisi herkese :))

evet eylem hanım çok ilgili beni aynı zamanda orad aki bilim danışmanı ferit hocada takip ediyor. ben şimdilik çok memnunum.inşallah da böyle devam eder.inşallah sağ salim kucağına alırsın bebeğini :)))

Mumudihaba ne diym ben bilmiyorumki canım...İnsan nasıl katil olurun cevabı şu yazdıkların..ne kadar pervasız ve rahat bu doktorlar..İşini kolayı..İnternetteki şeyleri okumayın..bana mı inanıyorsun tanımadığın insanlaramı...Buradaki arkadaşlar kafayımı yemiş...Fantazimi yapıyorlar..Herkesmi yalan söylüyor..İnsan niye yalan söylesinki bu kadar üzücü şeyleri yazsın..Enfeksiyonu nasıl takip ediyor?kan kültü vs..yapıldımı?
bende bılemedım cnm kıme neye inanacapız

ne kan nede kültür aldı enfeksıyon benım gundemımde doktor beyın değil
ben bu doktorları anlayamıyorum:KK31: burda yasanılanlar onlara göre gerçek dışı..ne denir ki..
sen elinden geleni yapıyorsun mumudihaba..bizlerde senin için cok dua ediyoruz herseyin iyi olmasını öle çok istiyoruzki.seni hiç tanımasam da her zaman aklımda dualarımdasın.

Allah yardımcı olacak bu güzel kalbin için.ne denir bilemiyorum senin için en iisini diliyorum.

ALLAH C.C RAZI OLSUN CNM

hıçbir dr ınanmıyorum bırbırlerıyle bıle aynı görüşte değiller

Arda beye giden kızlar:-) Arda bey in serklaj sonrası yaklasımı nedir, yani devamlı yatmayı mı oneriyor yoksa duruma gore mi değerlendirme yapiyor?

canım ben de kocaelideyim.kocaelinin neresine tayin isteyeceksin?

canım ailem Gölcük te yaşıyor. Açıkçası ilk isteğim gölcük veya değirmendere olsada yakın uzak bakmadan bütün kocaeli yi yazacağım. bu kadar uzakken hamilelik süreci çok zor geçiyor çünkü. Sanırım bir daha buna cesaret edemem. Yaşımda 30 a dayandı; artık biran önce aile olmak istiyorum.Sen nerede yaşıyorsun?

canım ailem Gölcük te yaşıyor. Açıkçası ilk isteğim gölcük veya değirmendere olsada yakın uzak bakmadan bütün kocaeli yi yazacağım. bu kadar uzakken hamilelik süreci çok zor geçiyor çünkü. Sanırım bir daha buna cesaret edemem. Yaşımda 30 a dayandı; artık biran önce aile olmak istiyorum.Sen nerede yaşıyorsun?

ben gebzedeyim canım.ama ilerleyen yıllarda kocaeli merkeze tayin isteriz muhtemelen.benim de yaş 30.ben ailemin yanına gidemiyorum,oraya tayin isteyebilmek için 20 yıl filan hizmet puanı toplamam lazım:KK43: o yüzden onlar sık sık yanıma geliyorlar.ben buralardayım yani en azından önümüzdeki 10 yıl.seni de bekleriz arkadaşım:)

Merra cnm normal diyor ama.dr suan dogsa dahi %90 yasar dedi bende o kadar takmiyorum dr benzedi huyum:/
Hep yatiyorum ilaclarimi iciyorum banyo dahi yapmiyorum yattigim yerden saclarimi yikiyorum o kadar insallah onceligim 30 sonra 32 sonra 34 insallah ondan sonra daha rahat ederim insallah cnm senin kontrol ne zaman??????
Merry cnm huyum kurusun :))
Mumu cnm Allah yardimcin olsun al bende de boyle bi dr var cok rahat sende boyle boyle 28 gececen cnm ben o zaman kafayi yiyecektim resmen
Ha bu arada cinsiyeti bellimi??

Merra cnm normal diyor ama.dr suan dogsa dahi %90 yasar dedi bende o kadar takmiyorum dr benzedi huyum:/
Hep yatiyorum ilaclarimi iciyorum banyo dahi yapmiyorum yattigim yerden saclarimi yikiyorum o kadar insallah onceligim 30 sonra 32 sonra 34 insallah ondan sonra daha rahat ederim insallah cnm senin kontrol ne zaman??????
Merry cnm huyum kurusun :))
Mumu cnm Allah yardimcin olsun al bende de boyle bi dr var cok rahat sende boyle boyle 28 gececen cnm ben o zaman kafayi yiyecektim resmen
Ha bu arada cinsiyeti bellimi??

gurbetciiii kızının iyi olmasına çok sevindim,geçmişi okurken gördüm iyi hbr var mı diye sabırsızlıkla sona geldim.28de olunca eminim daha rahatsındır,inşallah 37-38 olduğunu da yazarsın buraya.

canm burda açılmaya rağmen yatak istirahatiyle evlatlarını kucaklayanları gördük.umudunu kaybetme hep pozitif düşün allah ol dedikten sonra en olmayacak şeyler bile oluverir.
serviks uzunluğunun iyi olması çok güzel demekki açıklık kısalmaya neden olmamış.enfeksiyona karşı hijyene dikkat et çok sık iç çamaşırı değiştir,bol su iç.
inş. 36-38.haftaları görürsün

merracım,serviks uzunluğu normal ama açılma varsa yine de dikiş atıyorlar mı?yani benim anlamadığım önemli olan uzunluk mu açılma mı?

arkadaşlar inşallah ikizlerim olacak.tüp bebek ile hamile kaldım. bir yıl önce ikizlerimi erken doğum ile kaybettim 23+3 günlüktüler. yine aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum. pazartesi doktorum serklaja gerek var mı diye bakacak.ikiz annelerine de tüp bebek grubuna da yazdım ama kimse cevap yazmadı. iyi şeyler duymaya çok ihtiyacım var

başın sağolsun canım,allah yardımcın olsun,inşallah bu kez mutlu sona ulaşacaksın.erken doğum nedenin neydi bilmiyorum ama eminim dr.lar bu sefer daha temkinlidir.inşallah serklaja bile gerek kalmaz ki serklajla doğan pekçok ikiz var,çok zor biliyorum ama içini ferah tut,moral de önemli,sen üzülme ki bebişlerin üzülmesin.

Allah bagislasin... ne mutlu sana.. ne yazikki o mesaji attiktan sonra suyum geldi ve su an hastanedeyim...ikizlerim iyi simdilik ama oglumun suyu hic yok ve enfeksiyon kapma riski var.. rahim agzimda 2 cm acik.. Arda beyle tekrar görustum ama malesef sigortam kuvezi karsilamadigi icin Medical Park'a gectik ve artik Arda beyin takibinde degilim..

Doktorlar pek ic acici konusmuyorlar...benim tek istegim enfeksiyonsuz erken dogumsuz bi kac gun veya hafta daha yatmak... su an dogarlarsa yasamamalari yasamalarindan daha yuksekmisne olur dua edin benim icin...

çok geçmiş olsun canım inşallah haftalarca sağlıkla geçer zaman,allah bebişlerini de seni de korusun

11. ve 12. günü negatif çıkmıştı ve saatler sonra bile diğer çizgi görünmedi..
14.günü idrar testi yarım saat sonra çok çok silik bir çizgi çıktı.

gittim kan testi yaptım çok muallak değer çıktı :KK43:
6.87
ya var ya yok...
pazar günü tekrarlıycam :)

burçim hayırlısı olsun,inş hamilesindir,sağlıcakla yavruna kavuşacağın günler de gelir

aaa bende gölcük e gelin geldim...eşim değirmendere de çalışıyor...
benim burada hiç arkadaşım yok ailemde uzakta aryamiaya sormustum hemen gölcüktemisin die sana soramadan ögrendim sürpriz oldu:) çok sevindim...en azından aynı dderdi yaşamış olan bir arkadasım olur inşallah gelirsin canm:KK16::KK16::KK16:
Arda beye giden kızlar:-) Arda bey in serklaj sonrası yaklasımı nedir, yani devamlı yatmayı mı oneriyor yoksa duruma gore mi değerlendirme yapiyor?

canım o kişinin durumuna göre değişiyor.açılma olayına,serviks uzunluğuna..

hidennisko mesela ona çalısmasına bile izin verdi ama bazı arkadaslara kalkmadan yatacaksın dedi.
çok yatırmaktan yana değil anladığım ama durum tehlikedeyse kalkma diyor tabiki.

aaa bende gölcük e gelin geldim...eşim değirmendere de çalışıyor...
benim burada hiç arkadaşım yok ailemde uzakta aryamiaya sormustum hemen gölcüktemisin die sana soramadan ögrendim sürpriz oldu:) çok sevindim...en azından aynı dderdi yaşamış olan bir arkadasım olur inşallah gelirsin canm:KK16::KK16::KK16:

canım o kişinin durumuna göre değişiyor.açılma olayına,serviks uzunluğuna..

hidennisko mesela ona çalısmasına bile izin verdi ama bazı arkadaslara kalkmadan yatacaksın dedi.
çok yatırmaktan yana değil anladığım ama durum tehlikedeyse kalkma diyor tabiki.

mmery,kader arkadaşım,ikimiz de eylülde kaybettik bebeklerimizi.arda bey sana 2-3 ay sonra demişti dimi,ben de dün dr.a gittim,rahim ağzı yarası yüzünden vajinayı yıkadı,fitiller bitince gel dedi.ilaçla da geçebilir dedi,geçmezse yakarız sen çok istiyorsan dedi ama yakma dondurma gibi işlemler rahim ağzı yetmezliğini tetikleyebilir dedi.o yüzden pek yakma taraftarı değil.bu şekilde hamile kalmak istemiyorum deyince de bi dahaki gelişine yakarız o zaman dedi.kafam allak bullak oldu.belki 2-3 ay sonra beraber yaşarız hamileliklerimizi.inş. o günler de gelir.

merracım,serviks uzunluğu normal ama açılma varsa yine de dikiş atıyorlar mı?yani benim anlamadığım önemli olan uzunluk mu açılma mı?

doktordan doktora değişiyor canım.benim 3cm açıklığım vardı ama senden farklı olarak serviksde kısaydı 16.haftada acil serklaj yapılmıştı doktor çok az şans vermişti biz genede denemek istedik çok dayanmadı oğlum...
ama sen güzel örneklere bak benim durumum seninkinden farklıydı sende serviks iyiymiş
allah kucağına almayı nasip etsin cnm

mmery,kader arkadaşım,ikimiz de eylülde kaybettik bebeklerimizi.arda bey sana 2-3 ay sonra demişti dimi,ben de dün dr.a gittim,rahim ağzı yarası yüzünden vajinayı yıkadı,fitiller bitince gel dedi.ilaçla da geçebilir dedi,geçmezse yakarız sen çok istiyorsan dedi ama yakma dondurma gibi işlemler rahim ağzı yetmezliğini tetikleyebilir dedi.o yüzden pek yakma taraftarı değil.bu şekilde hamile kalmak istemiyorum deyince de bi dahaki gelişine yakarız o zaman dedi.kafam allak bullak oldu.belki 2-3 ay sonra beraber yaşarız hamileliklerimizi.inş. o günler de gelir.

ah canım benim evet kaderlerimiz aynı:KK5::KK5::KK5:
evet canım temmuz gibi görüşelim dedi.
yakmayla ilgili ii bir arastırma yapmalı..aslında artısı eksisi ii düşünülmeli..

sen enfeksiyon için yakılsın istiorsun ama yetersizligi tetiklerse daha büüyük sorun diye düşünüyor doktorlar demek.
zor durum:KK50:

inşallah canımmmm dönem arkadaşı oluruz..bu topicte hamile kalmayı bekleyende cok arkadasımız var senide hamilelik haberi bekleyen arkadaslara eklerim.inşallah kalabalık sorunsuz bir hamişler grubu kurarız:KK49::KK49::KK49:

canım mmery yazmış gerçi ama ben ilk bebeğimde serklajda hep çalıştım, doktorum arda bey değildi o zaman , yatmama gerek olmadığını söyledi
ikinci bebeğimde serklaj olmadım, hem de bana arda bey hiç yat demedi , son güne kadar hep gezdim, arda beyin söylediğine göre bende rahim azğı yetmezliği yokmu aslında..
ama melek 81 var, o da serklaj sonra aktif olarak hem çalışıyor hem de geziyor :)
sofika da ikinci bebeğinde yatmadı diye biliyorum
ama geneli yatarak geçiriyor

Kizlar biz geldik:))
Kizimin durumu iyi kilosu 1300 gr olmus masallah barekallah:))
Rahim agzim 19mm kisa dr dikis tutacak dikisde duruyor korkma boyle devam dedi ciger gelistirici vurunacagiz pazar ve pazartesi gunu iki ser dozdan dort doz...
Kalsiyum basladik :))
Nidilat yine yok:KK43:boyuda 35 cm:))
Kisa boylu olucak herhalde:KK43:(
simdi gel gelelim dr muhabbetimize ..
Beni gordugu gibi oooo seda daha sen dogurmadinmi diyor bana bende disimi sikiyorum insallah dogmayacak dedim..
Agrim saat 5 de basliyor 9 da bitiyor dedim esin gelince basliyor yani dedi..
Habu arada diyet yap.dedi cok kilo aliyorsun dedi bende hic bisey yemiyorum dedim yattigim icin aliyorum..
Sarjim bitecek sonra devam

gurbetçi maşallah canım, kaç haftalıksın şimdi???

arkadaşlar inşallah ikizlerim olacak.tüp bebek ile hamile kaldım. bir yıl önce ikizlerimi erken doğum ile kaybettim 23+3 günlüktüler. yine aynı şeyleri yaşamaktan çok korkuyorum. pazartesi doktorum serklaja gerek var mı diye bakacak.ikiz annelerine de tüp bebek grubuna da yazdım ama kimse cevap yazmadı. iyi şeyler duymaya çok ihtiyacım var

allah bağışlasın bebişlerini , inşallah sağ salim kucağına alırsın

Allah bagislasin... ne mutlu sana.. ne yazikki o mesaji attiktan sonra suyum geldi ve su an hastanedeyim...ikizlerim iyi simdilik ama oglumun suyu hic yok ve enfeksiyon kapma riski var.. rahim agzimda 2 cm acik.. Arda beyle tekrar görustum ama malesef sigortam kuvezi karsilamadigi icin Medical Park'a gectik ve artik Arda beyin takibinde degilim..

Doktorlar pek ic acici konusmuyorlar...benim tek istegim enfeksiyonsuz erken dogumsuz bi kac gun veya hafta daha yatmak... su an dogarlarsa yasamamalari yasamalarindan daha yuksekmisne olur dua edin benim icin...

kıyamam ya,
inşallah doktorların korktuğu gibi olmaz, 28 bitse en azından yaşam şansları yüksek olur
umarım annesinin karnında daha durur kuzular

DUN DR KONTROLUMUZ VARDI

sıkayetın neyse ona bakıyor dıkışım sankı dıkenlı telmış gıbı acıyordu vede çok kustuğum için gıttık

vajınal baktı dıkış ıyı olması gereken zaten dedırahım kronıkleşmiş yanı acılma baslamış dıkış atmak doğru karar olmuş dedı mıde bulantı ılaçmı değiştirdı geçmezse zofran verdı onu en son care verıyoruz ve o ilaçı içtiğimizde bır dha ömür boyu mıdemız bulanmıyacakmış

bebeğime hiç bakmadı blıe bır göremedım

ayyyyy kızlar dr söyledıklerıne hayretler içinde kaldım sasırdım formdan bahsettım nette yazan çoğu seye ınanma dedı bende alıntı yazı değil gerçek yasam hıkayelerı dedım ve basladık

rahım kısalığımı ölcermısınız dedım neden ölçeyım dedı eee dedım kısalmış mı dıye bakmayacaksınız hayır artık rahım kısalığını ölmeye gerek yok her ölçtüğümde 2 mm çıkacak çünkü

neden iki çıkacak çünkü 2 mm den dıkışın var altına düşmeyecek pekı form da arkadaşlarımın neden kısalıyor demekkı onların dr tam uctan dıkıyor rahıme bebek baskı yaptıkça kısalıyor aaaa çok çokkk sasırdım normalı budur dedı

pekı sız bana ilk görüşmemıde enfeksıyon dedınız durdunuz sımdı hıçbır önlem almıyorsunuz neden

sıkayeın olmadan neden ben senın vucuduna ilaç yuklemesı yapayım ama tedbır alalım ben korkuyorum korkulacak bırsey yok idrarında yanma yok yada ates basması gıbı sıkayetın yok demekkı enfeksıyonun yok o zaman iğne yapın aylık varya deposılın gerek yok dıyorum

20 gun sonra görüşelim dedı ben rısklı gebeyım benı 2 haftada bır çağırın dedım senı sık sık görmem olacak olan seyın önüne geçmez dedı

veeee çıktık geldık

mumucum okurken ben sinirlendim, seni tahmin edemiyorum
serklajını yapan dr mu bu?
aynı dr devam etmeyi düşünüyor musun??

aralıkta bebeğimi kaybettiğim için elimde 1 torba dolusu hıbor 3500lük iğne var...kim kullanıyorsa ona kargoyla göndereyim...yazık olmasın iğnelere....olaki yoksa içinizde hiç bi kadın doğumcuya göndereyim hastasına versin....yalnız ben kutularını atmıştım çok yer kaplıyor diğe..yalnız iğnelerin üstünde seri numarası felan var..eczaneden öğrenilebilir..yani son kullanma tarihi....aralıkta vuruluyodum daha geçmez 1-2 sene sanıyorum....

Merracim amiiin allah razi olsun.... dikis yok.. Arda beyIKIZLERDE önermiyorum dedii.. yatiyorum ama suyum geldi ve hastanedeyim su an.

Canım cok gecmis olsun Rabbim burda bir cok arkadasa mucizelerini gösterdi insallah sanada yaşatır . Allah yardımcın olsun . İnsallah . Kaygiliyiz , ama sana bir şey soyliyimmi drlar , serklajlar , ilaçlar hepsi hikaye aracı Rabb'imin izni olursa o cocuk dünyaya geliyor ama bizim bunu idrak etmemiz cok zor oluyor

Ben 20 hft dayım .
Sende 28 galiba .
Senin uzunluğun 19mm çıkmış

Serklaj atildiginda kacti ?
20 . Hft yada baska bir hft kacti ölçü?
Hep yattinmi? Yoksa yemeğini falan oturarakmi yedin?

Birde kızlar ben bu uzunluk meselesini araştırdım bir Dr kisaldiktan sonra uzamaz demiş , ama burda uzayanlar olmuş!offff napicam ben !

X