Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
bende çok merak ediyorum korkuyorumda ne zormuş yaa 9 ay bekle okadar sıkıntı yaşa sona gelincede bu kadar korku normalmi acaba yoksa tuhaflık bendemi gerçi bizlerin açılma daha kolay olur normal hamilelere göre galiba ama elimde değil çok korkuyorum doğumdan :18: hangimiz önce doğurcaz bakalım :emir_bebek:

kaybettiğim bebeğimle bu 3. doğumum olacak inan bende korkulu ve endişeliyim...
sanki yapamayacakmışım gibi geliyor..
ilk doğumum kolaydı ama kaybımdaki doğum ve sonrasındaki kürtaj feciiydi :KK14:
inan bu yaşananlar dolayısıyla normal doğumdan korkuyorum..tarifsiz acılar yaşadım Allahım yaşatmasın tekrar...

doktorumla konuşucam sırf korkumdan ve dayanamayacağım fikrinden dolayı epidural istediğimi söylicem..bakalım ne dicek..
aslında epidurali hiç istemiyorum ama oluşan fobimi yenerim belki böylece...

seninki daha aceleci gibi sen önce doğurursun bence..
belli olmaz ama benim kızın pek gelmeye niyeti yok gibi..kendimi dinliyorum ama bi işaret yok :KK9:

Son düzenleme:
Mulberry canm hatrladm sen yazmstn ama benm bebek bas asagi durdugu icin aci veriyo yatincada gecmiyo insaallah senin haftalara gelirmde biter skintilr ayrica dogmdn korrkmanz cook norml sonucta kotu seylr yasadk onlr bilinc altimzda aynen benm gibi yazmissin bende diyormki sanki ben beceremem gibi geliyodiyorm bakalm bizim durum ne olacck

kızlar doktorla telefonda konuştum zaten dün adet oldum. niye böyle oldu kimyasal gebelik mi dedim. tam olarak değil bir gel muayene edeyim adetin 4.günü dedi. canım çok sıkkın o gün eşim gebelik haberinden beridir ilk defa evdeydi ne hayaller kurduk. çok ağladım destek olmaya çalışıyor çok üzüldü kendi hayallerinden çok bana. kendini bırakıp bana üzülüyor. bende onun bana üzülmesine üzülüyorum...

kimyasal gebelikte 2 katına çıkmıyor sanırım değer ama benim çıkmıştı. ondan seval hanım kimyasal gebelik demedi heralde birde ben acaba bebek vardıda kan sulandırıcı yüzünden tutunamadı mı diye düşündüm onuda sorcam çarşamba gitçem...

Allahım sizin bebeklerinize ömür versin banada dua edin kızlar olur mu?

çok moralim bozuk teyzemin iki kızı önümüzdeki ay doğum yapçak gelinimiz hamile bende böyle hevesim kursağımda kala kala yaşıyorum.
eşime bir bebek vereyim çok istiyorum... :KK43:

Burcim üzme kendini; inşallah çok yakın zamanda bebek gelecek. Buna inan, biliyorum çok zor ama bu kadar kişi senin için dua ediyor emin ol. Rabbim en yakın zamanda hayırlısıyla senin de yüzünü güldürsün inşallah.

inan bu yaşananlar dolayısıyla normal doğumdan korkuyorum..tarifsiz acılar yaşadım Allahım yaşatmasın tekrar...

doktorumla konuşucam sırf korkumdan ve dayanamayacağım fikrinden dolayı epidural istediğimi söylicem..bakalım ne dicek..

belli olmaz ama benim kızın pek gelmeye niyeti yok gibi..kendimi dinliyorum ama bi işaret yok :KK9:

bencede benim cadı durmayacak gibi hayırlısı bakalım benim önce sezeryan sonra normal sonra tekrar sezeryana döndü ne yapacaklarını bilmiyo bu doktorlar belimde sorun var zaten açıkcası normalden korktuğum için bende sezeryan olsun istedim ama çokta para istiyolar kendi doktorum özel olduğu için hem ona hem hastaneye gücümüz yetmicek özel sigortada yok şimdi mecburen normal olacak izmirdeyim ben şifa hastanesine gittim 570 normal doğum dedi ama epidural isteyince fiyat ne olur diye sormak aklıma gelmedi çarşamba sorucam ssk karşılamıyomuş epidurali ama yinede çok fazla fark yoksa bende epidural istiyorum

kızlar doktorla telefonda konuştum zaten dün adet oldum. niye böyle oldu kimyasal gebelik mi dedim. tam olarak değil bir gel muayene edeyim adetin 4.günü dedi. canım çok sıkkın o gün eşim gebelik haberinden beridir ilk defa evdeydi ne hayaller kurduk. çok ağladım destek olmaya çalışıyor çok üzüldü kendi hayallerinden çok bana. kendini bırakıp bana üzülüyor. bende onun bana üzülmesine üzülüyorum...

kimyasal gebelikte 2 katına çıkmıyor sanırım değer ama benim çıkmıştı. ondan seval hanım kimyasal gebelik demedi heralde birde ben acaba bebek vardıda kan sulandırıcı yüzünden tutunamadı mı diye düşündüm onuda sorcam çarşamba gitçem...

çok moralim bozuk teyzemin iki kızı önümüzdeki ay doğum yapçak gelinimiz hamile bende böyle hevesim kursağımda kala kala yaşıyorum.

canım canını sıkma diyemem bu bizim içimizde var kardeşlerim benden sonra evlendi onların bebekleri var benim yok malesef :KK14::KK14:seni çok iyi anlıyorum rabbim sınıyor işte bizi allah yardımcımız olsn işşallah ne diyeyim :KK48::KK48:

saftunçcanım rabbim mayanı bek etsin işşallah bizde öyle derlerde:KK48::KK48:işşallah bebeklerin tutunur canım kızlar pc bozuk haber vermeye geldim :KK53::KK53:400 tane selatı tefdficiye verilmiş bana işşalah yarına okurum :KK53::KK53:şimdiden okunmuş bilin diyeyim didim :KK76::KK76:allah kabl etsin şimdiden:KK19::KK19:

demeyi unuttum kızlar:KK17::KK17::KK17:biz dün sabahlar olmasın didikte:KK17::KK17::KK17:temeli attık eşim sagolsun bana sormadan attı temeli herşey çok çabuk oldu:KK53::KK53:birde ymurtlama dönemim ya tutarsa:KK30::KK30:orucumu tutcam işşalah 3 gün kurbanımıda kesicem bebege hamile kalınca allahım sen hayırlı kıl işşalah diyeyim didim :KK17::KK17::KK17:

1 kere korunmadık bundan sonra korunucakmışım kocam öle diyor ya bir seferde ttarsa kızlar doktor kontürolünden sonra korunmayı bırakıcakmış beyfendi

Son düzenleme:
Kızlar cevaplar için teşekkürler.
Adetlerim düzenli sayılır 29-31 arası ama her ay tam aynı gün değil yani . Ben ilk hamileliğimde 4. ayımda hamile kaldım,o ayda tam 15. gün yumurtlama zamanı ayağımı çatlattım film çekildim diye sadece 10-12 ve14 te ilişki olmuştu ve kısmet hamile kalmıştım ve film çekildim diye o ay olmasın istemiştim aslında.(buradan birde şöyle bir sonuç çıkardım doğru mudur bilmem. Ayak çatlak olunca hareket kısıtlıydı belki ondan 14. gün ki spermler daha sonra işe yaradı) Doktora git diyenleriniz olmuş ama doktorlardan bıktım. 3 ay kadar deneyip olmazsa öyle bakalım ama inş gerek kalmaz. Tekrar cevaplar için sağolun.

kızlar,arda lembete gitmek için özel sağlık sigortası yaptıran vardır eminim aranızda.hangi sigorta?ne kadar ödeniyor?ilk 6 ay hamile olmamak mı gerek?yardım edin bişi söleyin bana.artık ben de bebiş istiyorum ama çok korkuyorum.eşimin bebekleri kucağında olan babalara bakarken nasıl içinin yandığını görmeye dayanamıyorum.sezeryanden sonra neredeyse 7 ay olmak üzere ama bu rahim ağzı yarasından dolayı yeni bebişe cesaret edemiyorum.zaten dikiş de atılması gerekecek.şu an regl dönemindeyim,bitince dr.uma gitcem.yara yüzünden düşük yapanlar filan da varmış.napıcam bilmiyorum.

demeyi unuttum kızlar:KK17::KK17::KK17:biz dün sabahlar olmasın didikte:KK17::KK17::KK17:temeli attık eşim sagolsun bana sormadan attı temeli herşey çok çabuk oldu:KK53::KK53:birde ymurtlama dönemim ya tutarsa:KK30::KK30:orucumu tutcam işşalah 3 gün kurbanımıda kesicem bebege hamile kalınca allahım sen hayırlı kıl işşalah diyeyim didim :KK17::KK17::KK17:

1 kere korunmadık bundan sonra korunucakmışım kocam öle diyor ya bir seferde ttarsa kızlar doktor kontürolünden sonra korunmayı bırakıcakmış beyfendi

hayırlısı olsun canım:)ya tutarsa:KK66:

Kızlar bir iyi haber daha smear pap testim yine iyi geldi hiiiç bir problem yok şükürler olsun Allahıma sağlık en büyük mutluluk şimdide inşallah bebiş gelirde mutluluğum tam olur,,çok çok teşekkür ederim sevimcimi sevinciniz yaptınız..

canım çok sevindim,inşallah kısa zaman sonra hamilelik hbrini paylaşırsın bizimle

canım ne mutlu sana.şurada 38.hafta yazısını görmek bile muhteşem.inşallah çok kolay bi doğumun olur,bebişin sağlıcakla gelir.

Metal canm bebeklern erken dogms kuveze girdilrmi herhangi bir skinti yasadn mi bebek kac haftadn itibaren dogarsa kuveze girmiyo acaba bilen varmi

Merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım. Forumu nasıl kullanacağımı da çok iyi bilmiyorum ama inşallah doğru yerdeyimdir. Ben de 3 ay önce bugün bebeğimi kaybettim 21 haftanın içindeydim. Çok zor geçirdim o günleri. Şimdi daha iyiyim bir an evvel tekrar hamile olup bu günleri unutmak istesem de yaşayacağım o günler için çok korkuyorum. Doktorum büyük ihtimal rahim ağzı yetmezliği demişti. bu hafta gideceğim tekrar. 3 ay sonra gel demişti. Neler olacak neler yapılacak çok meraktayım. Aynı şeyleri yaşamak zor. Ben ilk bebeğimi de 8. hafta da kalp atışları durduğu için kaybetmiştim. İki tane meleğim var yani benim.Kafamı karıştıran şeyler var. Hangi tahliller yapılmalı? Rahim ağzı yetmezliği teşhisi doğru mu ? Başka bir şey den mi acaba diye kendimi yiyorum. Sizler hangi tahlilleri ve testleri yaptırdınız arkadaşlar? Cevap verebilen olursa çok sevinirim. Eksik bir şey kalmasın istiyorum.

Canım öncelikle geçmiş olsun başın sağ olsun Allah cennette şefaatçi eylesin evlatlarını... dr nin dediği gibi 2 kaybının nedeni farklı bence. Benim de 3 kaybım var 2 si 8 haftalık biri 25 haftalık. ilki 8 haftalık ya genetikten ya da pıhtılaşmadan düştü(bende pıhtılaşma eşimde genetik sorun var)
2. bebeğim 25 haftalık erken doğdu rahimağzı yetmezliğinden
3. düşüğüm 8 haftalık büyük ihtimal genetik sorundan düştü çünkü erken öğrenip kan sulandırıcı iğne başlamıştım...

bunun için sen ve eşin preferi kanda kromozom analizi ve sen pıhtılaşma testlerini yaptırabilirsin...

Kızlar bir konuda yorumlarınıza ihtiyacım var
Kuzenimizin eşimin yumurtalarında çatlama sorunu varmış
Ben bu işleri pek bilmem
2 sene önce hamile kalmıştı ve 8 haftalık bebeğinin kalp atışları durdu
Şimdi Dr ona hamile kalamaZsın demiş
Aşılama ile şansın %20 tüp bebek ile %40 demiş çok üzgünler
Benim kafama takılan sonuçta bir kez bebişleri oldu, neden olmaz demiş
Rahim filmi falan çektirdi, testlerini yaptırdı bir başka Dr yakında hamile kalırsın demişti
Ama 2 senedir olmuyor :KK43:((

çatlama sorunundan mı hamile kalmazsın demiş belki o ara rezerv azalmıştır. bence başka dr ye gitsinler zaman kaaybeymemk gerek bu işlerde...

merracım okudum ben tefriciyeyide dün yazamadım çok ağrım vardı akşam üstü acile gittik nst de çok sancı çıkmadı dr doğum sancısı değil dedi bebek büyüdüğü için dikişleri çok zorluyomuş birazda yordum kendimi iş yapıcam diye kendi doktorum olmadığı için alttan muayene etmediler büyük bi ihtimalle başını doğum kanalına yerleştiriyo onun baskısıyla rahimde açılma oluyomuş ben dikiş verken açılma olmaz sanıyodum ama oluyomuş bu çarşamba dikişleri alacaklar bakalım sonra ne olucak

Oy oy oy mulbery ve sen sona yaklaştınız ne güzel maşllah...:nazar:

Yarım saat rötarlada olsa dr aşılamamı yaptı.2 gün yat dinlen dedi progeston verdi yalnız çarşamba başla progestona dedi neden acaba biraz stres yaptım ama geçti bitti dualarınızla güzel dileklerinizle yanımda olduğunuz için çk teşekkür ederim biraz karın ağrım var dinleniyrum kaynanam geldi sağolsun mutfakta şimdi çok sevindi yazık ya işte istiyolar garibim..

Çoookkkkk mutlu oldum...

Arkadaşlar bir şey sormak istiyorum.
Geçen haftalarda umudum1981 demişti kasıklarımda ağrı var diye sonra yumurtlamadandır demiştiniz. Ben de şimdi 3 gün kadar ağrı oldu ve geçti peki bebek için ilişki nezaman olsa bebek ihtimali daha yüksek olur acaba; ağrı sırasında mı yoksa ağrıdan hemen sonra mı ki? Ağrı sırasında acaba yumurta mı çatlıyor ki?

Benim çatlayınca lekem olur genelde ağrı döneminde çatlıyordur o ve bir gün önce ve sonrası iyi. Ben ovulasyon testi kullandım son 2 gebeliğimde...

Offf canım çok haklısın üzülmekte. İnşallha geçecek bu günler... genetik testi de yaptır canım..
cemil hoca yarene beyaz kan verdiriyordu yarene özelden mesaj yaz ya da ben ararım istersen telden...

Kızlar bir iyi haber daha smear pap testim yine iyi geldi hiiiç bir problem yok şükürler olsun Allahıma sağlık en büyük mutluluk şimdide inşallah bebiş gelirde mutluluğum tam olur,,çok çok teşekkür ederim sevimcimi sevinciniz yaptınız..

Ohhh maşlallah canım:))

Hadi hayırlısı :))

kızlar,arda lembete gitmek için özel sağlık sigortası yaptıran vardır eminim aranızda.hangi sigorta?ne kadar ödeniyor?ilk 6 ay hamile olmamak mı gerek?yardım edin bişi söleyin bana.artık ben de bebiş istiyorum ama çok korkuyorum.eşimin bebekleri kucağında olan babalara bakarken nasıl içinin yandığını görmeye dayanamıyorum.sezeryanden sonra neredeyse 7 ay olmak üzere ama bu rahim ağzı yarasından dolayı yeni bebişe cesaret edemiyorum.zaten dikiş de atılması gerekecek.şu an regl dönemindeyim,bitince dr.uma gitcem.yara yüzünden düşük yapanlar filan da varmış.napıcam bilmiyorum.

Canım ben yaptırdım ama femicalde geçmiyor memorialde yüzde 50 muayene indirimi oluyordu 132 tl ye muayene oluyordum memorialde. yataraktı benim sigortam 6 ay korunma süresi vardı 1500 tl civarıydı. ben 3. ayda hamile kaldım yatatrk da hastanede yüzde 50 indirim oldu ama şu var Arda beyin allianzla anlaşması yokmuş o yüzden ona farklı ödedik gerçi sağ olsun bize epey indirim yaptı:))

yapı kredi geçiyor ya da femicali incele hangileri geçiyor onların da çoğu 1 yıl hamile kalmama şartı koyuyor...

Sende pihtilasma da vardi di mi canim?bi de dr.un kimdi?ilki serklaja ragmen mi erken gelmeye karar verdi:)

Canım 2006 yılında birçok hamile gibi bende hem çalışıp hemde nornal hayatıma devam ediyordum. İşim mağazacılık benim ve temmuz ayı indirim ve yoğu ay çok yorulmuştum. 24+5 günlükken ağlamaya birlikte karnına ve belime ağrı girdi. Benim el ve ayaklarında sıcaktan alerji olduğundan sık sık soğuk suya tutuyordum ve üşüttüm sandım ve 3 gün sonra Dr gittiğimde rahim ağzında açılma rahim boyum 2,3 cm Di. Ben İzmit de oturuyorum buradaki Dr um beni Arda Lembet e gönderdi iki gün hastanede yattım ve 3. Gün oğlumun ayağı doğum kanalına girince acil serklaJ yapıldı. Ve 31+ 5 haftaya kadar sürekli sancı ve kasılmalarım devam etti. Nst günde 4-5 kere giriyordum.30. Haftaya kadar endol ve nidilat 39. Haftadan sonra sadece nidilat la durdurmaya çalıştılar fakat sancı araları sıklaştı ve şiddeti artınca rahim ağzıma zarar vermesin diye dikişim alındı ve doğum sezeyanls oldu.
İki gebeliğimden öncede pıhtılaşma testlerini yaptırmasının için bilmiyorum canım varmı. İki doğum arasında 8 . Hafta kalp atımı duran bi gebeliğim daha var. O yüzden bendede olabilir.
Her iki gebeliğimdede Arda Lembet serklajını ve takibimi yaptı.

canım ben Allianz yaptırdım.cünkü sadece o 6ay hamileligi yasaklıyordu ama Allianz Femical de gecmiyor.Femical sitesine girip anlaşmalı kurumlara bakabilirsin onlardan arastırıp kısa süreli yasaklayan varsa yaptırabilirsin ama ben sigorta olaylarından bişe anlamadım.Allianz da chnb nin yardımıyla Memorial Atasehirde gectigini ögrendim.Arda bey haftada üçgün orda çalısıyormus.olmazsa oraya giderim dedim.benmkı yatarak tedavi sınırsız muayenelerimde yüzde 50 indirim saglıyor.tabiki indirmi daha yüksek seceneklerde var ama fiyat artıyor herseferinde.ben düşündüm zaten ilk seneki sigortada hem gebelik hem dogum gercekleşmeyecek 6ay yasak oldugu için dedim 2.sene de daha çok indirimlisini alırım gebelikte.ama tabiki siz iyi bir sigortacı bulun tüm sigortaları anlatsın size.
Ak sigorta cok iyi yüzde 80 indirim saglıyor tahlilde muayenede v.b ama 1yıl boyunca hamileligi yasaklıyor öle olunca onu seçemedim ben.herseyin hayırlısı olsun...
(bu arada ikibin tlye yakın ödeme yaptık)

sigorta konusunda yardımlarım bukadar olacak:)

bencede benim cadı durmayacak gibi hayırlısı bakalım benim önce sezeryan sonra normal sonra tekrar sezeryana döndü ne yapacaklarını bilmiyo bu doktorlar belimde sorun var zaten açıkcası normalden korktuğum için bende sezeryan olsun istedim ama çokta para istiyolar kendi doktorum özel olduğu için hem ona hem hastaneye gücümüz yetmicek özel sigortada yok şimdi mecburen normal olacak izmirdeyim ben şifa hastanesine gittim 570 normal doğum dedi ama epidural isteyince fiyat ne olur diye sormak aklıma gelmedi çarşamba sorucam ssk karşılamıyomuş epidurali ama yinede çok fazla fark yoksa bende epidural istiyorum

işin garibi sezeryandan daha çok korkuyorum ben.
en iyisi normal benim için sanırım..
serklajımı yaptırdığım hasatanede fiyat normal 1200 sezeryan 1400tl idi..kredi kartı falan geçmiyor nakit isteniyor..
ayrıca doğuma prof. gelirse fiyat katlıyodu resmen..
dikişi yapan prof. konuştuk.durumumun normal devam ettiğini söyledi..başka ilçeden gelip gittiği için gece yada hafta sonu olduğunda doğuma gelemeyeceğini söyledi..kendi doktorunla devam edebilirsin dedi..
bende 30 haftadan sonra serklaj öncesi gittiğim doktorumla devam ediyorum şimdi..bu hastanede normal 600 sezeryan 800 tl ve kredi kartı geçerli...yoksa diğer hastane zorlıcaktı biraz...
ama bende sormadım epidural olursa fiyat farkı varmı diye..
gerçi doktorumla bu konuyuda görüşmedim kararsızım henüz...
cuma dikiş aldırmak için gittiğimde konuşucam...

çok fark olmazsa epidural isteyebilirim doktorumda onaylarsa...

hakkımızda hayırlısı olsun..bir avazda kurtarsın rabbim inşallah

canım ne mutlu sana.şurada 38.hafta yazısını görmek bile muhteşem.inşallah çok kolay bi doğumun olur,bebişin sağlıcakla gelir.
çok sağol arkadaşım..
inşallah en kısa zamanda sanada sağlıklı bir hamilelik nasip eder Allah..
38li haftalara ulaşırsın su gibi sıkıntısız inşallah....

chnb

sıra sibelle bize geldi hayırlısıyla...
bu günlere geldik ya hala inanamıyorum ben..
Allahım hepinize nasip etsin inşallahhh

Metal canm bebeklern erken dogms kuveze girdilrmi herhangi bir skinti yasadn mi bebek kac haftadn itibaren dogarsa kuveze girmiyo acaba bilen varmi

Canım büyük oğlum 31+5 de 2140gr doğdu ve 11 gün yoğun bakımda kaldı. Bunun iki günü oksijen desteği aldı ve pda sı vardı ( anne karnında açık olup doğunca kapanan kalpten vücuda kan taşıyan damarı küçük olduğundan kapanmayınca üfürümü vardı)
Küçük oğlum34. Haftası dolduğu gü doğdu ve 2714 gr dı ilk gece yanında kaldı ikinci gün yorulunca 3 gece yoğun bakımda sadece gözetim altında ve damardan streoitle beslenecek kaldı.

Bizlerin herzaman erken doğum yapma ihtimalimiz var canlar. O yüzden gebelik boyunca iyi beslenip yavrumuzdan kilosu ne kadar iyi olursa o kadar daha iyi oluyor.

Birde ilk oğlumda ciğer geliştirici 24+5 haftalıktan hastaneye ilk gittiğimizde 2 doz iki gün üstüste olmuştu. Doğum acil olunca ikinci kez yapılmadı. 2. Doğum da 28. Ve 32. Haftalarda 2 şer dz iki gün üstüste toplam 8 doz olduk. Dr da demişti ciğer geliştirici 48 saat sonra etkisini gösteriyor ve 15 gün devam ediyor diye.

X