Smearda HPV virüsü LSIL CIN 1 çıkan varmı

herkesin düşüncesi farklı olabilir.ben kendi adıma kendi vatandaşı olduğum ülkeminde yeterince uygar ve sosyal olduğunu düşünüyorum.çapadaki bir jino onkolog profun da söylediğini kayda değer bulurum.illede herşeyin iyisi doğrusu dışarıda aranacak olacak diye bir fikre katılmıyorum kesinlikle.özelliklede tıp konusunda.

Ne yazık ki HPV virüsü çok hızlı yayılıyor. Şu an için HPV virüsü nedeniyle ortaya çıkan rahim ağzı kanserinden her ii dakikada bir kadın ölüyor.
Tüm dünya devletleri bu oranın artmasından endişe ediyorlar. O nedenle de başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok çok ciddi kurum bu virüse karşı savaş açmış durumda.
Rahim ağzı kanserinden ve HPV virüsünün bazı türlerinden korunmak için tek yol rahim ağzı aşısı olmak.
Bu dünyanın her yerinde değişmeyen bir gerçek.

Benim fikrimce millet domuz gribi aşısı olmazken ben kanser yapan bir virusu kendime enjekte ettirmem.
Enazından çok mantıklı sebeplerle ikna edilmem gerek.Cunku bu virusu zaten kapmışım.Onemli olan kapmadan aşılanmak.Tetenoz olmuş birine tetenoz aşısı vurunca iyileşiyormu.

Benim fikrimce millet domuz gribi aşısı olmazken ben kanser yapan bir virusu kendime enjekte ettirmem.
Enazından çok mantıklı sebeplerle ikna edilmem gerek.Cunku bu virusu zaten kapmışım.Onemli olan kapmadan aşılanmak.Tetenoz olmuş birine tetenoz aşısı vurunca iyileşiyormu.

Sn rolle,
Mesajınızdan anladığım kadarıyla HPV virüsü, rahim ağzı kansei ve rahim ağzı kanseri aşısı konusunda bazı bilgi eksiklerinizi var. İzin verirseniz dilim döndüğünce anlatmaya çalışayım.

Eğer sizde HPV virüsü varsa bile rahim ağzı kanseri aşısının, bu lezyonu tetiklemesi gibi bir durum söz konusu değil. Çünkü aşının içinde canlı virüs (virüs DNA'sı) yok. Dolayısıyla başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok kuruluş aşıyı yaptırmadan önce smear testine gerek olmadığını da bu nedenle söylüyor. Eğer kanser lezyonu olan birine yapıldığında kanser tetikleniyor olsa, bu kuruluşlar da aşıyı olmadan önce mutlaka smear testi yaptırın derlerdi.

**
Virüsü taşıyan bir kişiye uygulanabilecek herhangi bir tedavi yok. Bu virüsü ya vücut kendiliğinden temizliyor ya da HPV tipine göre hastalıklardan birine doğru yol alabiliyor. Herhangi bir hastalık oluşursa tedavi ancak o zaman söz konusu oluyor. Ancak bugüne kadar bu virüsü aldıysanız, bu diğer tipleri de alma ihtimaliniz var anlamına geliyor. Bu nedenle, şu an sizde olmayan diğer tiplere karşı korunmak için aşı olmanız gerekiyor. Onun dışında sizde bulunan HPV türünün herhangi bir hastalığa sebep olup olmadığını düzenli smear testi yaptırarak öğrenebiliyorsunuz.

Umarım bu açıklamayala kafanızdaki soru işaretleri kaybolmuştur.

PinkFloyd açıklamanız için çok teşekkür ederim.Dediklerinizde haklı yönler olabilir ancak bu aşı 25 yaş altındaki kişileri kapsıyor.Yani bu asi denemeleri sirasinda Amerikadaki denekler 25 yas altiymis.Dolayisiyla 25 yas ustu icin ne gibi bir yan etkisi olabilir veya yan etkisi varmi kimse yuzdeyuz bir cevap veremez.Kaldiki gelismis ulkeler bircok asiyi oncelikle gelismemis ulkeler uzerinde denediğini duyuyoruz. Ben illa benim dedigim dogrudur veya yanlissiniz demiyorum.Soylediklerinizde dogruluk payi var ancak ya benim suphelerimdede dogruluk payi varsa? Ben yuksek riskli hpv tasirken birde bu asiyi olmaktan hakli olarak korkuyorum.Şu bir gercekki bu asinin 10-15 sene sonra ne gibi yan etkileri var veya olacak suan hicbirsey bilinmiyor.FDA veya hekimler bununda garantisini veriyormu?

Sevgili dostum, üzülerek görüyorum ki eksik bilgilerinizi tamamlamak bir yana yanlış bilgilere de sahipsiniz.
Bu aşı Avrupa ülkelerinde 45 yaşına kadar yapılabiliyor. Daha altı - yedi ay önce 45 yaş izni alındı ve 9 yaşından 45 yaşına kadar olan kadınlar, aşının kapsama alanına girdi.
Yazdıklarınızın neresine cevap vereyim diye düşünürken bir yandan da kalp kırmamaya çalışıyorum.
Benim size tavsiyem yeterince bilgili olmadığınız bir konuda, başka insanları olumsuz yönde etkileyebilecek açıklamalardan kaçınmanız olacaktır.
Çünkü yazdığınız mesajlarda bilgi anlamında elle tutulur hiçbir şey yok.
Lütfen daha dikkatli olun.
Ama isterseniz size adım adım cevap vermeye çalışayım.
  • "Dediklerinizde haklı yönler olabilir diyorsunuz. Emin olun tüm söylediklerim bilimsel gerçeklerdir.
  • "bu aşı 25 yaş altındaki kişileri kapsıyor" diyorsunuz. Yanlış biliyorsunuz.
  • "25 yas ustu icin ne gibi bir yan etkisi olabilir veya yan etkisi varmi kimse yuzdeyuz bir cevap veremez" diyorsunuz. Avrupa Topluluğu aşıyı 45 yaşına kadar onayladı. Yani yine yanılıyorsunuz.
  • "Kaldiki gelismis ulkeler bircok asiyi oncelikle gelismemis ulkeler uzerinde denediğini duyuyoruz." diyorsunuz. Doğrudur, böyle bir şehir efsanesi var. Ama ben bunun kanıtlandığını hiçbir yerde okumadım. Aksine gelişmiş ülkeler bu aşıyı zorunlu aşılar listesine aldılar. Yani her doğan insana yapılması gereken aşılardan bri olarak ilan ettiler.
  • "Ben yuksek riskli hpv tasirken birde bu asiyi olmaktan hakli olarak korkuyorum." diyorsunuz. Çok haklısınız. Bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız. Ancak teorik olarak şu gerçeği inkar etmemelisiniz. Eğer size bir türde HPV bulaştıysa, diğer türdekilerin de bulaşma ihtimali var demektir. Ve diğer türlere karşı korunmanız gerekir.
Bunları böyle madde madde yazmamın tek nedeni, bu başlığı okuyan, gelecekte okuma ihtimali olan insanları yanlış bilgiden korumaktır. Başka da bir niyetim yoktur.

Sevgili dostum, üzülerek görüyorum ki eksik bilgilerinizi tamamlamak bir yana yanlış bilgilere de sahipsiniz.
Bu aşı Avrupa ülkelerinde 45 yaşına kadar yapılabiliyor. Daha altı - yedi ay önce 45 yaş izni alındı ve 9 yaşından 45 yaşına kadar olan kadınlar, aşının kapsama alanına girdi.
Yazdıklarınızın neresine cevap vereyim diye düşünürken bir yandan da kalp kırmamaya çalışıyorum.
Benim size tavsiyem yeterince bilgili olmadığınız bir konuda, başka insanları olumsuz yönde etkileyebilecek açıklamalardan kaçınmanız olacaktır.
Çünkü yazdığınız mesajlarda bilgi anlamında elle tutulur hiçbir şey yok.
Lütfen daha dikkatli olun.
Ama isterseniz size adım adım cevap vermeye çalışayım.
  • "Dediklerinizde haklı yönler olabilir diyorsunuz. Emin olun tüm söylediklerim bilimsel gerçeklerdir.
  • "bu aşı 25 yaş altındaki kişileri kapsıyor" diyorsunuz. Yanlış biliyorsunuz.
  • "25 yas ustu icin ne gibi bir yan etkisi olabilir veya yan etkisi varmi kimse yuzdeyuz bir cevap veremez" diyorsunuz. Avrupa Topluluğu aşıyı 45 yaşına kadar onayladı. Yani yine yanılıyorsunuz.
  • "Kaldiki gelismis ulkeler bircok asiyi oncelikle gelismemis ulkeler uzerinde denediğini duyuyoruz." diyorsunuz. Doğrudur, böyle bir şehir efsanesi var. Ama ben bunun kanıtlandığını hiçbir yerde okumadım. Aksine gelişmiş ülkeler bu aşıyı zorunlu aşılar listesine aldılar. Yani her doğan insana yapılması gereken aşılardan bri olarak ilan ettiler.
  • "Ben yuksek riskli hpv tasirken birde bu asiyi olmaktan hakli olarak korkuyorum." diyorsunuz. Çok haklısınız. Bu konuyu doktorunuzla konuşmalısınız. Ancak teorik olarak şu gerçeği inkar etmemelisiniz. Eğer size bir türde HPV bulaştıysa, diğer türdekilerin de bulaşma ihtimali var demektir. Ve diğer türlere karşı korunmanız gerekir.
Bunları böyle madde madde yazmamın tek nedeni, bu başlığı okuyan, gelecekte okuma ihtimali olan insanları yanlış bilgiden korumaktır. Başka da bir niyetim yoktur.

aceliker arkadasim siz Avrupa'da 45 yasinda bu asiyi olmus birini bulup getirin
ben denek olarak hepsini olurum bir saniye dusunmem.Oncelikle lutfen yazdiklarimi iyi okuyun.Ben kimseye asi olmayin demedim.Yalnizca ben asi olmayi tercih etmedigimi ve suphelerimi belirttim.Ancak bu ve diger birkac forumda birkac arkadas doktor edalarinda bana niyeyse sert bir tavirla akil ve ders vermeye kalkmasini anlayamadim.Siz asi oldunuz diye herkezin asi olmasi gerekmez.Ben olmadim diyede insanlarin asi olmamasi gerekmez.Bu bir tercih meselesi.Dolayisiyla olmamakta benim tercihim.Yazdiginiz suclamalar icin benden ozur dilemelisiniz cunku kimseyi etkileyici veya yonlendirici bir soz soylemedim.Ben bu hastaliktan 4 senedir muzdaribim ve doktorlarin katildigi seminer ve toplantilara dahi gittim.Yazdiklarimda yalan veya yanlis bir bilgi olmadigini biliyorum.Hakli suphelerimi burda paylasmak bir sucsa ozaman forum olmasin.Herkez tek tip ayni seyi dusunsun sorgulamasin,soru sormasin kimse farkli birsey yazmasin.
Tum kadinlara tavsiyem asi olacaklarsa guvenilir iyi hekimlere gidin.Herhangi bir forum veya tanimadiklari insanlardan değil doktorlarin tavsiye ve yonlendirmesiyle hareket edin.
Herkeze acil sifalar dilerim.

Peki isz Avrupa'da veya dünyanın herhangi bir yerinde rahim ağzı kanseri aşısı olan 45 yaşında bir kadın olmadığı konusunda nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz.
Yapılan açıklamalar diyor ki 9 ve 45 yaş arasında bu aşı olunabilir.
Siz bu açıklamalara karşı çıkıyorsunuz.
Üstelik bazı insanları yanlış yönlendirebileceğinizi bile bile bunu yapıyorsunuz.
Bence açıklamalarınızdaki mantık suçunuzdan daha büyük.
Lütfen insanların ölümüne neden olabileceğinizi unutmayın.
Lütfen bu hastalığın çok tehlikeli olduğunu unutmayın.
Lütfen sizin yaptığınız hatayı başkalarının tekrarlamasına izin vermeyin.

Ben ispat edilmiş tıbbi gerçeklere inanmaktan yanayım.
Nedir bu gerçekler? Aşı 9 yaşından 45 yaşına kadar yapılablir.
Tek gerçek budur.

aceliker siz ne yazılanı okuyorsunuz nede anlatılanı anlıyorsunuz.Hayretler içinde size daha fazla birşey diyemiyeceğim.

Hurafelere de, hurafeleri yayanlara da inanmam.
Tek gerçek bilimsel olandır.
Arada bir hekimin çıkıp "bilimsel şüphecilik" kisvesi altında insanların hayatlarıyla oynamasına ise sadece gülerim.
Bu kulaktan dolma, yanlış bilgileri satmaya çalışanlara ise sadece gülerim.
Bence de tek gerçek tıbben kanıtlanmış olandır.

Ben ispat edilmiş tıbbi gerçeklere inanmaktan yanayım.
Nedir bu gerçekler? Aşı 9 yaşından 45 yaşına kadar yapılablir.
Tek gerçek budur.

O nedenle tüm kadınları rahim ağzı kanseri aşısı olmaya davet ediyorum.
Hatta çok geç olmadan cahil doktorlara inanmayı tercih edenleri bile:KK66:

kızlar merhabalar ben 25 yaşındayım evliyim bi tane de kızım var smear yaptırmayı düşünüyorum ama size sorum olucak kaç yaşında başladınız smear yaptırmaya bi rahatsızlığınız varmıydı bunları öğrenebilirmiyim merak ettiğim bu virüsün vücuda girdiğini gösteren belirtiler varmıdır

nisotum; merhaba ben kendi adıma konuşayım düzenli olarak bu testi doğumdan sonra yaptırmaya başladım.2 çocuğum var 27 yaşında başladım şuan 32 yaşındayım doktorum tavsiye etmişti.her 3 ayda bir düzenli olarak yaptırıyordum.şuan rahim ağzı kanserinin başlangıç evresindeyim düzenli olarak kontrollerimi yaptırıyorum.hpv çok ilerlemeden belirti vermiyormuş.bende hiçbir belirti vermemişti.smear ve biopsi sonucunda ortaya çıktı.sana tavsiyem düzenli olarak en azından 6 ayda bir bu testi yaptır.doktorlarda bunu tavsiye ediyorlar.

Sn nisotum,
Yılda en az iki kere smear testi yaptırmannız öneriliyor. Bu sayede başta HPV olmak üzere birçok genital rahatsızlığı erken teşhis yöntemiyle tespit edebilirsiniz.
Sn burcudua'nın da belirttiği gibi ne yazık ki HPV ileri safhalara ulaşmadan belirlenemeyen bir virüs. Yani çok sinsi bir virüs.
O nedenle bence smear testini düzenli olarak yaptırmaktan çok daha önemli bir şey rahim ağzı kanseri aşısı olmak. Böylece işi erken teşhise de bırakmayıp tamamen korunabilirsiniz.
Sn burcudua, size de geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşursunuz.

Kızlar çok gecmis olsun tekrar tekrar bakalım bende kontrol amaçlı yaptircam smear ama benim anlamadığım şey doktorlar bu sadece cinsel yolla bulasir temasla falan bulaşması imkansız diyor ozaman tek esli kisilerde olmaması gerekmezmi kadın olmak nekadarda zormusss

Kızlar çok gecmis olsun tekrar tekrar bakalım bende kontrol amaçlı yaptircam smear ama benim anlamadığım şey doktorlar bu sadece cinsel yolla bulasir temasla falan bulaşması imkansız diyor ozaman tek esli kisilerde olmaması gerekmezmi kadın olmak nekadarda zormusss

Doktorunuza bugünkü Milliyet gazetesinin Cadde ekini okumasını önerin. Orada tek bulaşma yönteminin cinsel temas olmadığı açık açık yazıyor.

Merhaba Bende Smear Testi ve kolposkopi Yaptırdım ve CIN1 cıktı. Leep tedavisi önerdiler. Ve bu sitede gördüğüm kadarıyla bir çok kişi benim geçtiğim yollardan geçmişler, benim şuan kafam çok karışık ve moralmen sıfırım bana bi önerisi olan varmı ne yapmalıyım leep tedavisi ne kadar işe yarar ? ve benim çocucuğum yok bu tedavi ileride benim çocuk sahibi olmama engel olurmu. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

merhabalar bende de ayni sorunlar var hic moralini bozma. cin 1 cikinca hemen ameliyat onermedi benim doktorum kendiliginden gecebilir dedi, gercekten de oyle oldu cok iyi beslenme ve stresten uzak durarak bu hastaligi yenebilirsin, onemli olan bagisiklik sisteminin guclu olmasi. 3 ay sonra kendiliginden duzeldi. ama yine de her uc ayda bir kontrollerimi duzenli olarak yaptiriyorum. gecmis olsun.

Teşekkr ederm bu aralar iym fazla düşnmemeye başldm ama can sikicı br durm sen hangi hstneye gdyrsn benm gitdm doktr ve sordğm doktrlar leep öneryr cnm ya

X