Yeni ev ve kiracı

avukata danışmak daha iyi olacak dediğiniz gibi.

biraz suyuna gitmek gerekiyor sanırım kiracının, çok ılımlı biri değil ama biz eve bakmaya gittiğimizde ben de ev bakıyorum demişti.
Belli ki eski ev sahipleriyle araları iyi degilmiş.
Huyuna gidin biraz.
Bizim kiracı ılımlı haliyle bile canımızı sıktı baya.
En son 12 bin tl gibi bir para verdik çıkışını hızlandırsın diye.
Evi boyatmadı, eve verdigi zararı bile tahsil etmedik.
Yeter ki çıksın dedik.

Belli ki eski ev sahipleriyle araları iyi degilmiş.
Huyuna gidin biraz.
Bizim kiracı ılımlı haliyle bile canımızı sıktı baya.
En son 12 bin tl gibi bir para verdik çıkışını hızlandırsın diye.
Evi boyatmadı, eve verdigi zararı bile tahsil etmedik.
Yeter ki çıksın dedik.
yok ev sahibiyle konuştuk bugün, onların arası iyiymiş ama biraz yumuşak konuşmak gerekiyor dediler.
bu arada kadın eve çok iyi bakmış, ben eve girdiğimde hayran kalmıştım temizliğine düzenine.

Kiraci iki aydır oturuyor olsa ve ev satılsa kontratı bitecek miydi,tabi ki hayır.

Üzgünüm ama Temmuz'a kadar 4000 ile oturacaklar muhtemelen.Sizin krediniz ve kiranizin ne kadar olduğu ile ilgilenecek lerini sanmıyorum.Dua edin de Temmuz da çıksınlar uğraştirmadan.
o ılımlı olmazsa ben de noterden ihtar çekerim yasal sürem dolmadan maalesef.

avukata danışmak daha iyi olacak dediğiniz gibi.

biraz suyuna gitmek gerekiyor sanırım kiracının, çok ılımlı biri değil ama biz eve bakmaya gittiğimizde ben de ev bakıyorum demişti.
Söz uçar yazı kalır bunun yasal şekli böyle evi resmen aldıktan sonra bir ay içinde noterden ihtar çekmek zorundasınız yoksa geçmiş olsun.
o ılımlı olmazsa ben de noterden ihtar çekerim yasal sürem dolmadan maalesef.

Evi aldıktan belli süre içinde ihtar cekmezseniz kontrat uzuyor diye biliyorum. Avukata danışmakta fayda var

merhabalar herkese,

bugün bir ev satın aldık, içinde şu an kiracı var, biz de kirada oturuyoruz ve başka evimiz yok.
kiracı 4,5 yıldır oturuyormuş, eve bakmaya gittiğimizde "benim kontratım temmuza kadar, o zamana kadar vaktim var çıkmak için" demişti, bizde yardımcı olmaya çalışırız elbette demiştik.
tabii tapu bize geçtiği için onun kontratı bitti şu an.
öncelikle evi siz aldınız diye kiracının kontratı bitmiyor
dediği gibi aynen temmuz ayına kadar devam eder
temmuza kadar da eski ev sahibiyle anlaştığı kirayı öder geçer

biz yardımcı olmak istiyoruz kendisine, kadın ve 5 yaşındaki oğlu birlikte yaşıyorlar, mağdur etmek istemiyoruz.

bizim isteğimiz şu yönde, kiracı ev bulana kadar hem kira hem kredi ödeyeceğimiz için kiracının bize ödeyeceği kiranın bizim kiramızla aynı olmasını istiyoruz.
sizin ödemekte olduğunuz kira, kiracınızı ilgilendirmiyor
bu konuda tecrübesi olan varsa benimle paylaşabilir mi..
nasıl bi yol izlemeliyiz?
2-3 aylık kira sözleşmesi yapabilir miyiz?
bize artıları eksileri ne olur? vs. vs.
siz evi yeni aldınız ve o evde oturmak istiyorsunuz
doğru mu algıladım ?
o halde kiracıya , vakit kaybetmeden konuyla alakalı ihtar çekin
6 ay içerisinde evi boşaltma süresi var yasal olarak
6 ayın sonunda boşaltmazsa tahliye davası açmanız gerekir
kimsenin, şu gün çıkıcam bugün çıkıcam sözlerine güvenip de iş yapmayın
o sözler genelde unutuluyor tutulmuyor
o yüzden yasal süreleri kaçırmadan gereken resmi adımları atmak lazım
bi avukata danışarak hareket edin mutlaka o sizi yönlendirir
kiracı şu durumda 2-3 aylık bi sözleşmeye aslaa imza atmaz bu arada ben olsam hiç uğraşmam onunla
benim bildiklerim bu şekilde

merhabalar herkese,

bugün bir ev satın aldık, içinde şu an kiracı var, biz de kirada oturuyoruz ve başka evimiz yok.
kiracı 4,5 yıldır oturuyormuş, eve bakmaya gittiğimizde "benim kontratım temmuza kadar, o zamana kadar vaktim var çıkmak için" demişti, bizde yardımcı olmaya çalışırız elbette demiştik.
tabii tapu bize geçtiği için onun kontratı bitti şu an.
biz yardımcı olmak istiyoruz kendisine, kadın ve 5 yaşındaki oğlu birlikte yaşıyorlar, mağdur etmek istemiyoruz.

bizim isteğimiz şu yönde, kiracı ev bulana kadar hem kira hem kredi ödeyeceğimiz için kiracının bize ödeyeceği kiranın bizim kiramızla aynı olmasını istiyoruz.

bu konuda tecrübesi olan varsa benimle paylaşabilir mi..
nasıl bi yol izlemeliyiz?
2-3 aylık kira sözleşmesi yapabilir miyiz?
bize artıları eksileri ne olur? vs. vs.
Siz her türlü çıkması için ihtar çektirin her ne olursa olsun. Daha sonrasında anlaşırsanız yeni bir kontrat yaparsınız.

emlakçı ev size geçtikten sonra 45 gün süresi var dedi ama emin olamıyorum, o yüzden araştırıyorum.

olur çünkü muhitler yakın, ve aldığımız ev daha iyi bi yerde.

emin değilim.

avukattan önce burdan bi fikir edinmek istedim.

siz bu konuda yetkili birine benziyorsunuz 😅

biz şu an oturduğumuz evde geçen ay 5 yılımızı doldurduk, ev sahibi rayiç bedele çekmenin b.kunu çıkardı.. 3500 tl olan kirayı 25-30 bin arası istiyorum dedi, civardaki yeni kiralar 15 bin civarı olmasına rağmen. biz de 10 bin tl ödeyip geçtik, aslında niyetimiz 12 bin de anlaşmaktı.. ev bulup çıkacağız dedik, süre konuşulmadı..

şu an yeni evdeki kiracı 4 bin tl ye oturuyormuş, evi satın aldığımız kişiler bu kiranın ev için çok az olduğunu ama uğraşmak istemedikleri için sattıklarını söylediler.
45 günlük süre mi olur yanlış bilgi vermiş emlakçı.

Eğer evde oturacaksaniz tapuyu aldıktan sonra 30 gün içinde ihtarname çekmeniz gerek sizin oturacaginiza dair ve kiraciya 6 ay süre verilir evden çıkması için.

1 ay icerisinde ihtar cekin. 1 ay icinde cekmezseniz sozlesme sartlarini kabul etmis olursunuz.
Siz ihtar cektikten sonra kiracinin cikmasi icin 6 ay suresi var. Bu sure icinde cikmazsa tahliye davasi acabilirsiniz. Sizin kiraniz ile onun kirasi ayni olur mu bilemiyorum boyle bir hak olduğunu sanmiyorum. Ben de ayni durumu yasadim. Odedigim kira satin aldigim evdeki kiracinin kirasindan bir miktar yuksekti. Yillardir zam yapilmamisti esitlemek istedim kiralari. Esitlemedi. Zar zor ciktilar neyse ki cok ugrastirmadan.

Sozlesme sonlanmiyor aynen devam ediyor cikarmak icin ihtar cekmek gerekiyor. İs daha uzarda mahkemeye falan giderse mahkemede sizin baska oturacak eviniz olmadigini ispat etmenizde gerekiyor. Sikintili bir surec. Benim bildigim sozlesme bitmeden 3 ay evvel ihtar cekilmesi gerekiyordu evi bosaltmalari icin.

öncelikle evi siz aldınız diye kiracının kontratı bitmiyor
dediği gibi aynen temmuz ayına kadar devam eder
temmuza kadar da eski ev sahibiyle anlaştığı kirayı öder geçer

sizin ödemekte olduğunuz kira, kiracınızı ilgilendirmiyor

siz evi yeni aldınız ve o evde oturmak istiyorsunuz
doğru mu algıladım ?
o halde kiracıya , vakit kaybetmeden konuyla alakalı ihtar çekin
6 ay içerisinde evi boşaltma süresi var yasal olarak
6 ayın sonunda boşaltmazsa tahliye davası açmanız gerekir
kimsenin, şu gün çıkıcam bugün çıkıcam sözlerine güvenip de iş yapmayın
o sözler genelde unutuluyor tutulmuyor
o yüzden yasal süreleri kaçırmadan gereken resmi adımları atmak lazım
bi avukata danışarak hareket edin mutlaka o sizi yönlendirir
kiracı şu durumda 2-3 aylık bi sözleşmeye aslaa imza atmaz bu arada ben olsam hiç uğraşmam onunla
benim bildiklerim bu şekilde

Siz her türlü çıkması için ihtar çektirin her ne olursa olsun. Daha sonrasında anlaşırsanız yeni bir kontrat yaparsınız.

45 günlük süre mi olur yanlış bilgi vermiş emlakçı.

Eğer evde oturacaksaniz tapuyu aldıktan sonra 30 gün içinde ihtarname çekmeniz gerek sizin oturacaginiza dair ve kiraciya 6 ay süre verilir evden çıkması için.

1 ay icerisinde ihtar cekin. 1 ay icinde cekmezseniz sozlesme sartlarini kabul etmis olursunuz.
Siz ihtar cektikten sonra kiracinin cikmasi icin 6 ay suresi var. Bu sure icinde cikmazsa tahliye davasi acabilirsiniz. Sizin kiraniz ile onun kirasi ayni olur mu bilemiyorum boyle bir hak olduğunu sanmiyorum. Ben de ayni durumu yasadim. Odedigim kira satin aldigim evdeki kiracinin kirasindan bir miktar yuksekti. Yillardir zam yapilmamisti esitlemek istedim kiralari. Esitlemedi. Zar zor ciktilar neyse ki cok ugrastirmadan.

Sozlesme sonlanmiyor aynen devam ediyor cikarmak icin ihtar cekmek gerekiyor. İs daha uzarda mahkemeye falan giderse mahkemede sizin baska oturacak eviniz olmadigini ispat etmenizde gerekiyor. Sikintili bir surec. Benim bildigim sozlesme bitmeden 3 ay evvel ihtar cekilmesi gerekiyordu evi bosaltmalari icin.
Detayları öğrendik, şimdi bizim noterden ihtar çekmemiz gerekiyor, kirayı artırma talebinde bulunurum fakat artırmazsa da ısrarcı olmam. 6 aydan kısa süre içinde çıkması için de ılımlı olacağız.

zaten niyetimiz asla kadını zor durumda bırakmak değil ama aynı hassasiyeti ondan da bekliyoruz haliyle.

biz de şu an kiracıyız nihayetinde, ev sahibimizin 5 yılı doldurduğumuz için istediği rakamı kabul etmedik, en kısa sürede çıkacağımızı söyleyip, %186 zam yaptık, 3.500 TL den 10.000 TL ye çıkardık.. ev sahibi 3.500 TL den 25-30.000 e çıkarmak istemişti 😅

Acaba bizim şu an kirada olmamız ve tek evimizin bu yeni ev olması sürelerde bi değişiklik yaratır mı?

X