ZAYIFLAMA ARAYIŞIM DEĞİŞEN YÖNTEMLERİM VE İRADEMLE OLAN SAVAŞIM

B grubu sebzeler: Bir değişimi 7 gram karbonhidrat, 2 gram protein içerir ve 36 kalorilik enerji sağlar.
Yiyecek Adı
Ortalama Ölçü
Miktar (gram)
Havuç
1 orta boy
100
Şalgam
1 orta boy
150
Bezelye
4 yemek kaşığı
100
Pırasa
4 yemek kaşığı
150
Bakla
4 yemek kaşığı
100
Enginar
1 orta boy
100
Balkabağı
100
Yer elması
75
Meyve Değişimi (Bir porsiyon meyve yerine geçen gıda maddesi)Bir meyve değişimi 12 gram karbonhidrat ile 48 kalorilik enerji sağlar. Meyveler vitamin, mineral ve posa yönünden zengin yiyeceklerdir. Posa bağırsak hareketlerini olumlu yönde etkiler. Meyvelerin içerdikleri vitamin çeşitleri ve miktarları farklıdır. Turunçgil grubu meyveler (limon, portakal, greyfurt vb.) ve çilek C vitamininden zengindir. Kayısı, muz, portakal ve elmada yüksek miktarda potasyum vardır. Meyveleri meyve suyu olarak değil taze olarak ve kabuğuyla yemek posa alınması açısından yararlıdır. Posadan zengin besinler kan şekerinin yükselmesinin daha yavaş olmasına neden olmaktadırlar. Kurutulmuş meyveler enerji değerleri yüksek olduğu için daha az tercih edilmelidirler.
Yiyecek Adı
Ortalama Ölçü
Miktar (gram)
Ahududu
½ su bardağı
100
Armut
1 orta boy
100
Ayva
¼ orta boy
100
Böğürtlen
½ su bardağı
90
Çilek
12 adet
175
Dut
½ su bardağı
60
Elma
1 küçük boy
100
Erik (kırmızı)
5 adet
100
Erik (yeşil)
8-10 adet
100
Erik (mürdüm)
3-4 adet
100
Greyfurt
1-2
125
İncir
1 adet
80
Karpuz
1 ince dilim
200
Kavun
1 ince dilim
175
Kayısı
3 adet
100
Kiraz
12 adet
75
Kivi
1 adet
100
Limon
1 orta boy
100
Mandalina
1 büyük boy
100
Muz
1 küçük veya ½ büyük
50
Nar
½ adet
80
Portakal
1 orta boy
100
Şeftali
1 orta boy
100
Üzüm
15-20 adet
80
Vişne
15 adet
80
Yenidünya
6 adet
80
Kuru incir
1 adet
20
Kuru kayısı
4 adet
20
Kuru erik
5 adet
20
Kuru üzüm
1 yemek kaşığı dolusu
20
Portakal suyu
1 çay bardağı
100
Greyfurt suyu
1 çay bardağı
100
Yağ Değişimi (Yağ yerine geçen gıda maddesi)Yağ değişimi 5 gram yağ içerir ve 45 kalorilik enerji sağlar. Yağlar en yoğun enerji kaynaklarıdır. Aşırı miktarda yağ tüketimi şişmanlığa, kalp ve damar hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden diyabetliler aldıkları yağı kısıtlamalıdırlar.
Yiyecek Adı
Ortalama Ölçü
Miktar (gram)
Zeytin
5 adet
15
Zeytinyağı
1 tatlı kaşığı
5
Bitkisel sıvı yağ
1 tatlı kaşığı
5
Margarin
1 tatlı kaşığı
5
Kaymak krema (az yağlı)
2 yemek kaşığı
30
Mayonez (az yağlı)
1 tatlı kaşığı
5
Ceviz içi
2 adet
8
Fındık içi
5-6 adet
10
Ay çekirdeği
1 avuç
10
Ev Dışında Yenilebilecek Gıdalar TablosuEv dışında yenilen yiyeceklerin değişim karşılıklarını hem kan şekerinizi hem de kilonuzu dengede tutmak için bilmeniz faydalı olacaktır.
Yiyecek Adı
Ortalama Ölçü
Değişim miktarı
Izgara köfte
3 yumurta büyüklüğü
3 Et
Et şiş
7-8 parça
3 Et
Tavuk şiş
7-8 parça
3 Et
Döner
1 porsiyon
3 Et, 1 Yağ
Lahmacun
1 orta boy
2 Ekmek, 1 Et,1 Yağ
Etli Pide
1 adet
4 Ekmek, 2 Et, 1 Yağ
Peynirli pide
1 adet
4 Ekmek, 2 Et, 1 Yağ
Hamburger
1 adet
2 Ekmek, 2 Et, 1 Yağ
Whopper
1 porsiyon
3 Ekmek, 3 Et, 5 Yağ
Whopper peynirli
1 porsiyon
3 Ekmek, 3 Et, 6 Yağ
Chicken Royal
1 porsiyon
3,5 Ekmek, 2 Et, 6 Yağ
Big Mac
1 porsiyon
3 Ekmek, 2 Et,6 Yağ
Cheeseburger (McDonalds)
1 porsiyon
2 Ekmek,1 Et, 2 Yağ
Pizza (karışık)
14 cm çapında
2 Ekmek, 2 Et, 2 Yağ
Tavuklu sandviç
1 adet
3 Ekmek, 2 Et, 2 Yağ
Dönerli sandviç
1 adet
3 Ekmek, 2 Et, 1 Yağ
Ev Dışında Yenilebilecek Gıdalar Tablosu
Yiyecek Adı
Ortalama Ölçü
Değişim miktarı
Sosisli sandviç
1 adet
3 Ekmek, 1 Et, 1Yağ
Tost (kaşarlı)
1 adet
2 Ekmek, 1 Et, 1 Yağ
İzmir köfte (patatesli)
1 porsiyon (3 köfte, 1 patates)
1 Ekmek, 3 Et, 2 Yağ
Terbiyeli köfte
7-8 adet
1 Ekmek, 3 Et, 2 Yağ
Sebzeli köfte
5-6 adet
1 Sebze, 2 Et, 1 Yağ
Kızarmış patates
1 küçük boy
1 Ekmek, 5 Yağ
Mercimek köftesi
3 adet
1 Ekmek, 1 Et, 1 Yağ
Kısır
4 yemek kaşığı
2 Ekmek, 2 Yağ
Poğaça (peynirli/kıymalı)
1 adet
2 Ekmek, 1 Et, 1 Yağ
Mantı
6 yemek kaşığı
2 Ekmek, 1 Et, 1Yağ
Etli kurubaklagil yemeği
6 yemek kaşığı
1,5 Ekmek, 1 Yağ
Piyaz
6 yemek kaşığı
1,5 Ekmek,1 Yağ
Kıymalı sebze yemeği
5 yemek kaşığı
1 Sebze, 1 Et, 1 Yağ
Yumurtalı ıspanak(1 yumurta)
4 yemek kaşığı
1 Sebze, 1Et, 1 Yağ
Sebzeli börek
½ adet
2 Ekmek, 1 Sebze, 1 Et, 1 Yağ
Etli kabak dolması
1 büyük boy
1 Sebze, 1 Et, 1 Yağ
Etli biber dolması
1 orta boy
½ Sebze, 1 Et, ½ Yağ
Zeytinyağlı biber dolması
1 orta boy
½ Sebze, 1 Et, 1 Yağ
Zeytinyağlı yaprak sarması
3-4 adetorta boy
1 Ekmek, 1 Et, 1 Yağ
Kıymalı börek
½ yufka ile
2 Ekmek, 1 Et, 1 Yağ
Zeytinyağlı barbunya
6 yemek kaşığı
1 Ekmek, ½ Yağ
Simit
1 adet
4 Ekmek, ½ Yağ
Kaynak:1) Prof. Dr. Hasan İlkova, Prof. Dr. Volkan Yumuk ve Uzman Diyetisyen Nermin Akdeniz. Şeker Hastaları için Beslenme Önerileri. Lilly İlaç Tic Ltd. Şti. Diyabet Servisi 2002.

slm diyetiko ve sevgili arkadaşım canczım

sbah: 1 dilim ekmek 1 kk az yağlı peynir 1 yumurta domates salatalık semizotu 1 su bardağı süt

ara: yok

öğlen: 150 gr semizotu yemeği 1 su bardağı yarım yağlı yoğurt 90 gr tavuk göğüs ızgara yağsız salata

ara: 50 gr leblebi 1 su bardağı süt

akşam: 90 gr tavuk göğsü ızgarası eklenmiş yağsız salata 300 ml ayran

ara: 50 gr leblebi 20 gr kuru üzüm

spor:30 dk koşu 15 dk ip atlama

merhaba diyetiko diyet arkadaşım hiç uğramamış bugün yoğun herhalde inşallah diyetini bozmamaıştır
ben bugün gayet iyi gittim
uyanınca:3-4 kuru kayısı

sabah: 1 dilim ekmek 2 kk lıght peynir 1 zeytin

öğlen: mangal yaptık ve ben 90 gr tavuk göğsüyle közlenmiş patlıcan ve biber yedim.:nazar:irademi koruduğuma inanamıyorum. tabi yanında da 400 gr ayran

ara: 50 gr beyaz leblebi 20 gr kuru üzüm

akşam: 150 gr ıspanak yemeği 90 gr tavuk göğsü 1 bardak ayran

ara: 20 gr beyaz leblebi 20 gr kuru üzüm

sıvı : 3 lt su 4 fincan bitki çaylarından

spor: 1.5 saat yürüyüş yarım saat koşu en az 20 dk lık da ip atlıyciiim haftaya artık şu 60 ı ucundan da olsa görmek istiyorum :KK37::KK37::KK37:

merhaba diyetiko diyet arkadaşım hiç uğramamış bugün yoğun herhalde inşallah diyetini bozmamaıştır

öğlen: mangal yaptık ve ben 90 gr tavuk göğsüyle közlenmiş patlıcan ve biber yedim.:nazar:irademi koruduğuma inanamıyorum. tabi yanında da 400 gr ayran

spor: 1.5 saat yürüyüş yarım saat koşu en az 20 dk lık da ip atlıyciiim haftaya artık şu 60 ı ucundan da olsa görmek istiyorum :KK37::KK37::KK37:

canım merhaba bu aralar o kadar yoğunum ki zaman ne ara geçiyor gündüzüm gecemi karıştırdım dün bu arada buluşma berbat geçti şekkerim her şey nasip vallah bugün düzene girmem lazım bu okul işleri hayatın ritminde kayboluyorum ben hıımmm bu arada tartım bozulmuş her çıkışta farklı rakam gösteriyor o nedenle haftaya cumartesi diyetisyenin tartısında her şeyi öğreneceğim dün dikkat etmeye çalıştım ama misafir ve dışarda olunca diyet yapamadım bugün dikkat edeceğim ya ben bu diyeti yaparım da hayatımdaki koşuştırma beni bana bıraklmıyor şu işler bitsede kurtulsamm :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37: seni merak ediyorum kaç oldun diye şeker ben de bu cumartesi diyetisyene gideceğim :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:
okuldayım akşama kadar kursum var diyorum benim hayat tempoma bir baksan kafayı yersin şu 23 NİSANI DA atlatsam bakalım :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37:

günaydın diyetikom sil baştan başlıyorum cancağız

sabah
08.40
bir domates,5 zeytin ,1 kk peynir,2 dilim ekmek ve yeşil çay

canım merhaba bu aralar o kadar yoğunum ki zaman ne ara geçiyor gündüzüm gecemi karıştırdım dün bu arada buluşma berbat geçti şekkerim her şey nasip vallah bugün düzene girmem lazım bu okul işleri hayatın ritminde kayboluyorum ben hıımmm bu arada tartım bozulmuş her çıkışta farklı rakam gösteriyor o nedenle haftaya cumartesi diyetisyenin tartısında her şeyi öğreneceğim dün dikkat etmeye çalıştım ama misafir ve dışarda olunca diyet yapamadım bugün dikkat edeceğim ya ben bu diyeti yaparım da hayatımdaki koşuştırma beni bana bıraklmıyor şu işler bitsede kurtulsamm :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37: seni merak ediyorum kaç oldun diye şeker ben de bu cumartesi diyetisyene gideceğim :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:
okuldayım akşama kadar kursum var diyorum benim hayat tempoma bir baksan kafayı yersin şu 23 NİSANI DA atlatsam bakalım :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37:
merhabalar canım olsun bakalım hayırlısı :KK3::KK3:az kaldı tatlım 23 nisanı atlattıktan sonra rahatlarsın inşallah ben de bi değişiklik yok canım hiç anlamıyorum neden hala 61.8 aslında diyetisyene gittiğimdn beri hiç yasak bişi yemedim ölçülere de harfiyen uyuyorum bilmiyorum nie böyle bende cumartesi gitcem kız diyetisyene ahh ahh benim vücudun yerinde başka biri olsa bu kadar spora bu kadar diyete erir tükenirdi veremeyince beni çok kötü etkiliyor yaa bakalım perşembeye ne olacak :26:

günaydın diyetikom sil baştan başlıyorum cancağız

sabah
08.40
bir domates,5 zeytin ,1 kk peynir,2 dilim ekmek ve yeşil çay
afiyet olsun canım yeni başlangıç ve giden kilolar bence cumartesiye 61.0 görcen tatlım ama dikkat et artık dışarda ile olsan salatayla geçiştir tatlım bu hafta :KK31::KK31:olacak inşallah yaa benim umudum varsa bu kaplumbağa halimle seninde olmalı :KK34::KK34::KK34:

merhaba diyetikocum ve sevgili arkadaşım görüşemez olduk yahu şu 23 nisan bi geçse bende seni az özleesem:KK16::KK16::KK16:
bugün ev işlerimi bitirince biraz hareketli bir gündü öğle yemeğinde dışardaydık ama sorunsuz atlattık sanırım lıght dondurma yedim ama içinde hem şeker yok yağı da %50 azaltılmış herhalde sorun olmaz o da neyse menüme geçeyim

sabah: 1 dilim light ekmek 1 yumurta 1 kk peynir domates salatalık semizotu

ara: yok ,

öğlen: tavuklu salata ayran

ara: 2 top lıght sade dondurma

ara: 1 çay bardağı leblebi 20 gr kuru üzüm

akşam: 150 gr ıspanak 90 gr hindi göğüs 1 su bardağı yoğurt salatalık domates 1 kepçe tarhana çorbası

ara: 1 su bardağı süt 1 çay bardağı leblebi 20 gr kuru üzüm

sıvı: 3 lt su 1 yeşil çay 1 rezene

spor: 1 saat koşu 1 saat yürüyüş

Merhabalar ben yeni katılıyorum aranıza :) boyum 1.64 ve 59ile 60kilo arasında gelip gidiyorum ilk kez 60ı gördüm çok sağlıksız beslenmemden kaynaklanıyor sanırım:/

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

günaydın diyetiko ve sevgili diyet arkadaşım sonunda yine pazaretsi ve yine düzenli hayat 6.30 da kalktım kahvaltımı yaptım öğle yemeğimi de hazırladım yaşasın düzenli hayat :21:

Merhabalar ben yeni katılıyorum aranıza :) boyum 1.64 ve 59ile 60kilo arasında gelip gidiyorum ilk kez 60ı gördüm çok sağlıksız beslenmemden kaynaklanıyor sanırım:/

Hosgeldin canim diyetisyene baslamani öneririm ya da menulerimizi inceleyip kendine uygun sağlıklı bir program oluşturarak bu işe baslayabilirsin her gün yediklerini yazarsan biz de yorum yazariz böylelikle hem senin hem de bizim motivasyonumuz artar :KK66:

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Haftanın iki günü spora gidiyorum bugün tartıldım. 59.3 kg yavaş yavş olcak galiba:)) size bi sorum var çayı şekrli içiyorum şekersiz içmek istiyorum nasl yapıcam?

günaydın diyetiko ve sevgili diyet arkadaşım sonunda yine pazaretsi ve yine düzenli hayat 6.30 da kalktım kahvaltımı yaptım öğle yemeğimi de hazırladım yaşasın düzenli hayat :21:
günaydın tatlım ve diyetikom canım sen de bu cumartesi diyetisyene gidiyorsun değil mi tatlım yanlış hatırlamıyorsam canım ben seni bünyeyi çözemedim :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37: ama dikkat edersen canım tuzu azalttığın zaman gayet iyi vermiştik :26::26::26::26::26::26::26::26::26::26::26::26:

bitanem bu hafta kendimi oldukça düzene girmeye sokacağım bakalım vallah ben de tartıda bozuk şekerciğim :KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37::KK37: ama herkes göbeğimin kalmadığını söylüyor sanırım o da yoğurt tüketmeme bağlı yoğurt karın yağlarını gidermede birebir tatlım :KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

canım bu hafta diyete çok dikkat edelim sıkma bitanem yavaş da olsa zayıflıyoruz ve bu hafta güzel geçecek bence senin şu tuzlu leblebi kuru üzüm bana biraz kilo vermeni engelliyor mesela benim diyetisyen bana hayatta böyle bir şey vermez o hep süt yoğurt ve meyve ile dengeyi kuruyor belki değişken listeleri yok ama burada herkesi zayıflatıyor öyle değişim yazmıyor ne vermişsem onu yiyeceksin diyor ideal kilona gelince sana alternatifleri her şeyi söyleyeceğim dedi telefonda bana :26::26::26::26::26::26::26::26:

bu arada sana su içimini soracağım şeker suyu yemekte tüketiyor musun bak bu çok önemli sen cevabını yaz belki bildiğin doğru yanlışları vardır şekerim :26::26::26::26::26:

Haftanın iki günü spora gidiyorum bugün tartıldım. 59.3 kg yavaş yavş olcak galiba:)) size bi sorum var çayı şekrli içiyorum şekersiz içmek istiyorum nasl yapıcam?

hoşgeldin canım ,canım direk kes ben öyle yaptım ayrıca çayı çok açık iç zaten bitki çaylarına yönel siyah çayı azalt bitanem :KK20::KK20::KK20::KK20:

Teşkkrler:)) Aslında çayla pek aram yoktu oklda ders aralrında içer oldum dediğinz gibi yapabilirim bitki çaylarına yönelebilirim

kahvaltım: 07.15
bir domates bir salatalık 2 zeytin maydonoz 1 kk yarısı peynir 2 dilim ekmek yeşil çay

ara öğün: 10.10
bir armut

X