Almanyada yasayan arkadaslara...

sessizgemi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Eylül 2007
10
0
merhaba arkadaşlar, benim bir sorum olacak sizlere.
Almanyada doğmuş büyümüş yetişmiş bir kız ile Türkiyede doğmuş büyümüş bir erkeğin evliliğinde ne gibi sorunlar yaşanıyor. hem kız icin hemde erkek icin yazabilirmisiniz. cevaplarınız için teşekkürler...
not: erkeğin yabancı dili yok,işi yok lise mezunu, kız almanyaya götürecek,ne kadar sürede ve hangi şartlarda Almanyaya gidebilir erkek orada hemen iş bulabilirmi? l

selam canim ben almanyada dogdum büyüdüm ve burdan biriyle evlendim ama cevremde cok tr de evlenip burya kocalarini getiren,en yakin arkadasim 4 senelik evli kocasi halen oturum alamadi ve is bulamadi gerci insanin icinde istek olduktan sonra caba gösterdikten sonra isde bulunu dilde ögrenilir ama su bir gercek türkiyeden gelenler buraya hemen alisamiyor

Canim artik Türkiye´den e$ getirmek eskiye nazaran biraz daha zorlasti. Duymussundur belki,yeni göc tasarisi cikti. Gelecek olan gelinin ve ya damadin bir yerde derdini anlatabilecek kadar Almanca bilmesi gerekiyor. Bunun icin özel bir sinavdan geciyorlar. Ayrica getirten tarafin ne vatandasi oldugu da büyük rol oynayabiliyor. Türk vatandasi olan birisinin getirtmesi cok daha uzun zaman alabiliyor,her seyi arastiriyorlar.. Alman vatandasi olan kisiden beklentiler cok daha az. Ayrintili bilgiyi sana konsolosluklar mutlaka verir bir arastir istersen...
Is bulmaya gelince.. Etrafimda iyi örnekler de var kötü örnekler de.. Bir tanidigimin kocasi kuaför idi, ve haliyle buraya gelince is sorunu yasamadi,gelir gelmez basladi. Baska bir tanidigin kocasi da a$ciydi. Bir cok kez is yerni degistirdi fakat hic issiz kalmadi..
Almanca bilmesi cok önemli bence buraya getirecegin kisinin. Dil bildikten sonra burda meslek yapmasi cok daha kolay olur...

sessiz gemi cok samimi olarak söylemek istiyorum eger yakin bir arkadasin ya da kardesin ise valla söyle ona otursun oturdugu yerde.ben 11 yildir zorlandim bir bayan olarak evdeyim de fazla etkilemedi diyorum ama tabiki etkiliyor illaki.erkegin almanyaya gelip dil yok,is yok cok zor .hadi dil kursuna gidecek diyelim is bulmak cok zor benim esim burda dogdugu halde 6 yildir issizdi daha yeni calisiyor.ben zaten evlenipte buraya gelen erkeklere cok kiziyorum,esimin öyle iki tane arkadaslari var,cok sikinti yasiyorlar.ama esleri iyiyse onu asabilirler.ayrica burda yetisen simdiki nesil cok kötü benim gördügüm cevre böyle lütfen baskalari üzerine alinmasin.en yakinimda esimin teyzesi türkiyeden evliydi,kadin hem ev isi,hem disarida calisiyor,hem esinin tercümanligini yapiyor ilk basta iyi,ama sonra eslerde bunalima giriyor.adam resmen hastalanmisti.ben tavsiye etmiyorum.

cevaplarınız için teşekkürler,
aslında mesele şu,
erkek Almanyaya gitmek için orda yaşayan bir kızla nişanlandı.aşk filan yok görücü usulü. yani aşk yok . doğrusunu isterseniz adamda almancayı öğrenipde is bulabilecek kapasitede yok. neyse sonra bu nisan atılıyor ve oğlan trden zengin bir kızla evleniyor. bir tartısmada trdeki kıza yani adamın karısına kaynanası olacak kadın diyorki; oğlumun Almanyaya gitmesine de mani oldun. simdiiii tedeki kız bundan ne mana cıkarmalı. ve bu kadına ne cevap vermeli.

merhaba arkadaşlar, benim bir sorum olacak sizlere.
Almanyada doğmuş büyümüş yetişmiş bir kız ile Türkiyede doğmuş büyümüş bir erkeğin evliliğinde ne gibi sorunlar yaşanıyor. hem kız icin hemde erkek icin yazabilirmisiniz. cevaplarınız için teşekkürler...
not: erkeğin yabancı dili yok,işi yok lise mezunu, kız almanyaya götürecek,ne kadar sürede ve hangi şartlarda Almanyaya gidebilir erkek orada hemen iş bulabilirmi? l

merhaba canim bende ailemden bir örnek vermek istiyorum
esimin kizkardesi türkiyeden esini getirdi gözlerinden hafif sakatligindan dolayi calismiyor kendisi kocasinida getiremiyordu cocuk yaptilar otomatikman alman vatandasi oldugu icin getirebildi esini,yaklasik 3senedir burda damat inanmicaksiniz belki ama ehliyetini aldi almancasini super ilerletti hemde kurs olmadan görümcem sayesinde arabasinida aldi simdide ev almak istiyor bir ise girdi damat sanirim yakinda isinde kalici olucak ev almak icin is yerinde kalici olmayi bekliyor ve 3 ay sonra kalabilcek is yerinde,ve bu ehliyet almanca ögrenme bunlari tam 2sene icinde yapti ayrica görümcemde calismiyor hersey damatin elinden geciyor
bu erkek icin ilk örnegimdi
sira geldi bana =)
bende iki sene doldu bu dokuzuncu ayda buraya geleli
türkiyede moda tasarim bitirdim tekstil yani almanca kursuna gidiyorum halen tam bir sene oldu baslayali almanlarla konusabiliyorum ehliyetimide alicam insallah yakinda isede gidiyorum tekstil firmasinda calisiyorum isede girebildim hersey guzel gidiyor
yani olmayacak birsey yok bence bir tek ölüme care yok su fani dünyada sevgiler canima.s.a.s.

cevaplarınız için teşekkürler,
aslında mesele şu,
erkek Almanyaya gitmek için orda yaşayan bir kızla nişanlandı.aşk filan yok görücü usulü. yani aşk yok . doğrusunu isterseniz adamda almancayı öğrenipde is bulabilecek kapasitede yok. neyse sonra bu nisan atılıyor ve oğlan trden zengin bir kızla evleniyor. bir tartısmada trdeki kıza yani adamın karısına kaynanası olacak kadın diyorki; oğlumun Almanyaya gitmesine de mani oldun. simdiiii tedeki kız bundan ne mana cıkarmalı. ve bu kadına ne cevap vermeli.

oglunu ben kurtardim cadi kaynana daha ne istiyorsun demeli is aramaktan dil ogrenmekten kurtardim bak kurtardim demeli:Roflol::Roflol:

yatsin kalksin dua etsin gelinine oglu yaninda en azindan gurbetlik cekmiycek cani isteyince görecek,ama evlenseydi bu seferde diger gelinede oglumu aldin götürdün gurbet ellere yüzünü göremiyoz derdi herhalde.

benim yasadigim yer kücük bir kasaba is bulmak cok zor burda , sehir olsa is bulabilir.bende 7 sene önce lmanca kursuna gidiyordum,ögretmenim benden cok memnundu hatta meslek okuluna gitmemi istedi ama esim göndermemisti,simdi bana calis diyor ama simdide ben istemiyorum.

Sana aman diyim canim...

Kiz ve erkek icinde cok zor..Bi kere farkli kültürler de büyümüsler.Kiza normal gelen birsey,erkege cok ters gelebilir veya tam tersi.Bi kere almancasi yok.E dil olmayinca zaten digerleri is vs.hepsi etkileniyo.Bir süre sonra erkek karisi altinda ezilmeye basliyo,bu da kavgalara yol aciyor.Ve sonuc hüsran...

Zor bir durum..

Arkadaşlar, benim size nacizane tavsiyem şudur ki , Türk kültüründe yetişen bir Türk ile Alman kültüründe yetişen bir Türk arasında dağlar kadar fark var. Herkes eşini veya arkadaşlarını kendi yetiştiği kültürde seçerse daha az pürüz yaşar. Ben döneli nerdeyse 20 yıl kadar oluyor, orada yetiştiğim için hala insanlarla zaman zaman düşünce ve bakışaçısı farklılıkları yaşayabiliyorum. Ben ve benim gibi kesin dönüş yapmış olan lise ve üniversite arkadaşlarım aynı sorunu yaşıyoruz. Bence Türkiye'de yetşimiş olan bir erkek ile Almanya'da yetişmiş, orada okumuş olan bir bayan Almanya ortamında uzun vadede anlaşamaz ama Almanya'da yetişmiş olan bir bayan Türkiye'ye dönerse burada yetişmiş bir Türk erkeğine uyum sağlayabilir, mutlu da olabilirler. Ama bayanın bir yanı kendi öz kültüründe hep yabancı kalır. Akraba veya arkadaş olarak Almanya'ya götürmek evet ama evlilik için hayır derim. Çok zor.

benim arkadaslarimdan kocalarini buraya getirenler var...cok zorlandiklarini biliyorum... iki kiz kardes ayni tarihte dügün yaptilar yazin sonra onlar almanyaya geldiler esleri almanca kurslarinda almanca ögrendikten sonra geldiler.. sonra burda evin kirasi evi düzmek hep kizlar üzerindeydi hem calis hem adamla ilgilen adamin isi yok ev kira falan kocalari cok zorlandi bunalima girdi.. kizlarda öyle sonra hamile kaldi arkadasim.. derken evin kirasini ödeyemediler geldiler baba evine.. bi evde 9 10 kisi yasamak zorundaydilar anne baba iki kizkardes ve esler ve diger 3 kücük kardes ve kiz hamile ama baba evinde.. hemde calisiyor.. galiba aralarida bozulacak gibiydi cok zorlandilar.. ama simdi kendi evlerine gectiler kiz tek basina evini düzdü anne babadanda yardim hic yok sayilir kendilerine hayirlari yok gibi bisey.. sonra kocasida türkiyede berbermis burdada baska ise baslamis falan iste.. son durum böyle.. diger damatda elektrik mühendisi türkiyeden üniden mezun ve burda tekrar okuyo... bence erkek buraya gelirse esler ikiside cok yipranir helekide erkekler evde durup eli kolu bagli karisininda calisip kendi maasiyla evi gecindirmesinin gururlarina yediremezler bi erkek bunu kaldiramaz bence... bende evlenicem ama bi z anlastik ben türkyeye gidecem ikimizi icinde zannedersem en dogrusu bu.. hatta arkadas öyle pisman olmuslarki.. keske bizde senin gibi yapsaydik dediler

bu herkes için geçerli değil. eğer azmi varsa almancada öğrenir işede girer ama azmi yoksa ona yapacak birşey yok... benim eşim alman. bende yeni geldim sayılır. geldiğimde almancam hiç yoktu çünki eğitim boyunca ingilizce gördüm.. önce türkiyede almanca sitelerine ve aldığım almanca kitaplarına çalıştım..1 yılda kendi kendime çok şey öğrendim. a1 sınavını başarıyle geçtim. şimdi almanyadayım ve b1 almanca kursuna başladım. yani arkadaşım. eğer istekle bir işe başlarsa insanın yapamayacağı şey yoktur. kursları bitirip almancamı iyice ilerlettikten sonra kendi mesleğim olan muhasabeciliğim için meslek kursuna gideceğim. ve enfazla 1 yıl sonra inşallah herşey iyi olur diye düşünüyorum. dil olmadan ancak vasıfsız işlerde çalışabilir herhalde... bunu bilmiyorum

X