Hamilelikte hurma yemenin faydaları yapılan araştırmalar sonucunda oldukça faydalı olduğu kanıtlanan bir durumdur. Kuran’da pek çok ayette geçen ve cennet nimetleri arasında sayılan hurmanın faydaları saymakla bitmemektedir. Hamilelik sürecinde de birçok faydası bulunan hurma hem bebek hem de annenin sağlığı için olumlu etkiler oluşturmaktadır. Hamilelikte hurma yemek hadis-i şerifte şu şekildedir;

 • Resülullah Efendimiz şöyle buyurmuştur; “Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz. Kim loğusalığında hurma yerse onun çocuğu akıllı ve ağırbaşlı olur. Çünkü hurma Hz. Meryem’in loğusalığındaki yiyeceği idi. Şayet (loğusa için) hurmadan daha iyi bir yiyecek olsa idi Allah (c.c.) Onu Meryem’e ikram ederdi.”
Hamilelikte Hurmanın Faydaları İle İlgili Araştırma
Yapılan bilimsel araştırma gösteriyor ki; hamilelik sürecinin son 4 haftasında günde 6 adet hurma tüketen kadınların sancı çekme süresi azaltmaktadır. Yapılan araştırmada hurma tüketen hamile kadınların sancı süresinin ortalama 8,5 saat olduğu, tüketmeyenlerin ise ortalama 15 saat olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada tespit edilen hurmanın hamilelikte sağladığı faydalardan diğerleri şu şekildedir;

 • Hamilelik sürecinde hurma tüketilmesi suni sancıya ihtiyaç olmadan doğumun kendi kendine başlamasını sağlamaktadır.
 • Hamilelik sürecinde hurma tüketilmesi rahim ağzı açıklığını arttırmakta ve bu sayede daha kolay doğum yapılmasını sağlamaktadır.
hamilelikte_hurma_yemek-1-600x319.jpg


Hurmanın İçeriği İle Hamilelik Döneminde Sağladığı Faydalar
Hurma sahip olduğu zengin içerik sayesinde hamilelik döneminde birçok fayda sağlamaktadır. Hamilelikte hurma faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Hurmanın içerdiği şeker sayesinde hamilelik döneminde vücudun enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Hurma doğal şeker içerdiği için hamilelik döneminde hissedilen yorgunluk ve halsizliği de önler.
 • Hurma içerdiği protein sayesinde hamilelik döneminde hem annenin hem de bebeğin vücudunun ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bebeğin uzuvlarının sağlıklı gelişimini destekler.
 • Hurma içerdiği lif sayesinde sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • Hurmanın içeriğinde bulunan folik asit, yeni hücrelerin oluşmasını sağlamasının yanı sıra gebelikte sık yaşanan kansızlığı engellemek konusunda etkili sonuçlar göstermektedir.
 • Hurmanın içeriğinde bulunan K vitamini bebeğin kemik gelişiminin sağlıklı olması için etkilidir.
 • Hurmanın içerdiği demir, metabolizmanın kuvvetlenmesi için fayda sağlamaktadır.
 • Hurmanın içerdiği potasyum, kan basıncını korumaya yardımcı olmaktadır. Hamilelik döneminde su dengesinin korunmasını sağlamaktadır.
 • Hurmanın içerdiği magnezyum, hamilelik döneminde sıkça yaşanan kas kasılmalarını engellemek konusunda oldukça etkilidir.
Hamilelikte Elma Yemenin Faydaları Zararları Nelerdir? Tıklayın !

Hamilelikte Greyfurt Yemenin Faydaları Zararları Nelerdir? Tıklayın !


Gebelikte Mandalina Yemenin Faydaları Tıklayın !

Hamilelikte Folik Asit Alabileceğiniz 7 Yiyecek Tıklayın !

Hamilelikte Süt İçmenin Faydaları Tıklayın !