Bir anne adayının hamilelik testinde iki çizgiyi görür görmez izlemeye başladığı ilk şeylerden biri diyetidir. Gerekli beslenme arayışı şu sorulara yol açar: sebzeler hamileliğe iyi gelir mi? Ve bunun cevabı kocaman bir 'Evet'!

Sebzelerin Gebelikte Önemi​


Hamilelik sırasında, sağlıklı bir diyet sürdürmek önemlidir. Bunun için doğru besin türünü seçmeli, doğru miktarda ve doğru zamanda yemelisiniz. Sağlıksız herhangi bir şey zarar verebilir ve hem anne hem de bebek için komplikasyonlara neden olabilir. Sebzeler açısından zengin sağlıklı bir diyet, çok ihtiyaç duyulan lifin yanı sıra beta karoten, C vitamini ve folik asit gibi vitaminleri içerdiğinden, gebelik diyabeti ve beslenme yetersizliği gibi komplikasyonların önlenmesine yardımcı olabilir. Sebze yemek ayrıca bebeğin sağlıklı bir doğum ağırlığı geliştirmesine yardımcı olur, anemi riskini azaltır, kan basıncını kontrol eder ve annede sağlıklı kilo alımına yol açar.

Hamilelik sırasında beslenme alışkanlıklarını izlemek önemlidir çünkü hamilelik sırasında aldığınız kiloları vermenize yardımcı olacaktır.


Hamilelikte Yenilmesi Gereken 8 Sebze​

hamilelikte_yenmesi_gereken_sebze_listesi.jpg
Vücudunuzun uzun ömürlü bir besin kaynağı almaya devam etmesini sağlayan birçok sebze vardır. Hamilelikte alınması gereken sebzelerin listesi şunları içerir:
 1. Tatlı Patates - Bunlar mükemmel A , B ve C Vitamini kaynaklarıdır.
 2. Pancar – Pancar vitamin ve lif bakımından yüksektir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olurlar.
 3. Dolmalık biber – Vitamin ve diyet lifi bakımından yüksektir.
 4. Brokoli – Yüksek C vitamini , K ve folat, ayrıca kabızlığı hafifletmek için de faydalıdır.
 5. Bezelye - C ve K vitamini ile lif açısından zengindirler.
 6. Koyu yapraklı yeşillikler – Yüksek lif, karotenoidler ve folat.
 7. Maydanoz – Protein, E Vitamini ve riboflavin bakımından yüksektir.
 8. Domates – C ve K vitamini ve biotin açısından zengindir.

Hamileler Ne Kadar Sebze Yemeli?​


Hamileler, hızlı büyüyen bir fetüse besin sağladığı için normalden daha fazla aç hissetmesi muhtemeldir. Açlık hissi yaşamamak için küçük porsiyonlarda yemek yemeniz önerilir. Sık sık küçük porsiyonlar yemek, hamileliğin yaygın bir belirtisi olan sindirim sorunlarının giderilmesine de yardımcı olur. Konserve sebze tüketiminden kaçının; Sadece mevsiminde olanları tercih edin.

Günde 2,5 ila 3 bardak (yaklaşık 500 gram) sebze tüketmeniz önerilir. Çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilirler. Sebzeler zengin bir enerji, vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. Vitamin takviyesi alınabilir, ancak lif ihtiyacı vitamin takviyesi ile karşılanamayacağı için sebzelerin yerini yalnızca haplar alamaz.

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra, egzersiz yapmanız ve iyi uyumanız da önemlidir.

Diyetinize Sebze Eklemek İçin Basit İpuçları​

hamilelikte_sebze_yemenin_faydalari.jpg
Sebzeleri daha ilginç ve lezzetli hale getirmek için diyetinize dahil edebileceğiniz birkaç yöntem:

 • Sevdiğiniz sebzeleri, sevmediklerinizle karıştırıp pişirin ve dilediğiniz sosu dökün.
 • Baharatlı yiyecekleri seviyorsanız, sebze körileri en iyi seçeneğinizdir. Baharatlar bebeğe zarar vermediği için yemeğinizdeki baharat miktarı tercihlerinize bağlıdır; ancak mide ekşimesi yaşıyorsanız, baharat seviyelerini düşük tutmanız tavsiye edilir. Domates veya ıspanaklı makarna da iyi seçeneklerdir.
 • Soslu kuru fasulye yapmayı deneyebilirsiniz.
 • Sebzeler fırınlanarak sos ile tüketilebilir.
 • Ev yapımı sebze çorbaları da daha fazla sebze yemek için iyi bir seçenektir.
 • Sebzeleri çiğnemek midenizi bulandırıyorsa havuç, balkabağı, domates vb. içeren bir çorba yapmayı deneyin. Bu çorbalar lezzetli ve besleyicidir, bu yüzden onları diyetinize ekleyin.
 • Tatlı patates ve Çin lahanası gibi çok çeşitli sıra dışı sebzeler mevcuttur. Onlara bir şans verin; kim bilir, sonunda onlardan hoşlanmaya başlayabilirsin. Bununla birlikte, hamilelik sırasında herhangi bir yeni yiyecek tüketmeden önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.
 • Pişmiş sebzeleri sevmiyorsanız, pişmemiş/çiğ sebzeleri deneyin. Rendelenmiş havuç, lâhana salatası (rendelenmiş lahana ve havuç ile). Ancak, yıkanmamış meyve ve sebzelerin hem anne hem de bebek için zararlı bir parazit olan Toxoplasma tarafından kontamine olabileceğini unutmamak önemlidir.
 • Meyve ve sebzelerin iyice yıkandığından ve tercihen tüketilmeden önce kabuklarının soyulduğundan emin olun.
 • Bu süre zarfında zevklerinizin değişeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle, yeni sebzeler denemek günlük diyetinizdeki yiyecek çeşitliliğini artıracaktır.
 • Lezzetlerini arttırmak için sebzelerinizi kızartın veya ızgara yapın ve fesleğen, kekik, kişniş gibi otlar ile baharatlayın.
 • Yumuşak peynir ve küflü peynirin, doğmamış bebek için sağlık sorunlarına neden olabilecek bir bakteri olan listeri içerebileceğini unutmayın, bu nedenle bunlardan kaçının.

Hamilelik Diyetinize Ekleyebileceğiniz Diğer Bazı Gıdalar​


Yukarıdaki sebzelerin dışında, farklı yiyecekleri diyetinize eklerken dikkatli olunmalıdır. Her ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bazı yiyecekler olsa da, aşağıdaki yiyecekler hamileliğiniz sırasında faydalı olabilir:

 • Yoğurt gibi süt ürünleri hamilelik sırasında yemek için harika bir seçimdir. Protein ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olurlar. Probiyotikler, bakteriyel vajinoz ve hazımsızlık gibi komplikasyonları azaltmaya yardımcı olur.
 • Baklagiller folat, lif ve diğer birçok besin açısından zengindir. Folat, doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olduğu için hamilelik için gerekli bir besindir.
 • Somon yağ asitleri DHA ve EPA içerir. Büyüyen bebekte göz ve beyin gelişimi için önemlidirler. Aynı zamanda doğal bir D vitamini kaynağıdır.
 • Yumurtalar besleyicidir ve genel besin tüketimini artırabilir. Beyin sağlığının gelişimi için gerekli olan kolin içerirler.
 • Yağsız et protein açısından çok zengindir. Demir, kolin ve B vitaminleri açısından da zengin olan sığır eti, hamilelik sırasında alınması gereken önemli besinlerdir.
 • Balık yağı, önemli miktarda omega-3 yağ asitleri, Vitamin A ve Vitamin D sağlayabilir. Bu, deniz ürünleri tüketmeyen kadınlar için faydalı olabilir.
 • Avokado, yüksek miktarda tekli doymamış yağ asitleri, lif, folat ve potasyum içerir.
 • Kuru meyveler de besin değeri açısından oldukça yüksektir.

Besin değeri yüksek yiyecekler yemek çok önemliyken, su tüketimi de bir o kadar önemlidir.

Hamilelik sırasında tükettiğiniz yiyecekler, bebeğinizin sağlığının yanı sıra enerjinizi ve refahınızı da etkiler. Bu nedenle tükettiğiniz besinlerin besin değeri açısından zengin olması önemlidir. Vitamin, mineral ve lif açısından zengin sebzeler, hamilelik diyetine önemli bir katkı sağlar. Ayrıca hamilelik sırasında sağlıklı bir kilo almanızı sağlarlar.

hamileler_icin_sebze_corbasi_tarifi.jpg

 • Beğen
Reactions: Catlak-kurabiye