Obezite, dünyanın birçok ülkesinde önde gelen sağlık sorunlarından biridir. Kardiyovasküler hastalıklar, tip 2 diyabet, böbrek sorunları, karaciğer sorunları, fazla kiloluysanız karşılaşabileceğiniz sorunlardan bazılarıdır. Kilo vermek için kuru meyve tüketmek, hem besleyici hem de sağlıklı kilo vermenize yardımcı olan atıştırmalıklar şeklinde mükemmel bir katkı olabilir.

Atıştırmayı seven ve metabolizma hızı düşük biriyseniz, kuru meyveler mükemmel bir seçenek olabilir. Sağlıklı kilo kaybı için atıştırmalıkları kuru meyvelerle nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin!

kuru meyve kilo verme

Kuru Meyveler ve Kuruyemişler Sağlığınız İçin İyi mi?​


Kuru meyvelerdeki besin içeriği, lif ve antioksidan alımını artırarak onu sağlıklı bir atıştırmalık seçeneği haline getirir. Kuru meyveler, taze meyvelerde bulunan tüm besin maddelerini içerir, ancak yalnızca yoğunlaştırılmış haldedir.

Bu antioksidanlar kan basıncını, sindirim sağlığını ve diğer birçok sağlık durumunu iyileştirmeye yardımcı olur. Folat gibi günlük önerilen vitamin ve minerallerin büyük bir yüzdesini bir porsiyon kuru meyvede bulabilirsiniz.

Kuru Meyveler: Kilo Alma veya Kilo Verme​


Kurutulmuş meyveler, özellikle kalori alımını izlemeden onları yerseniz, hızlı kilo alımına neden olan doymuş yağlar ve kaloriler içerir. Kurutulmuş meyvelerdeki su içeriği çok yoğun olduğu için şeker içeriği ve kalorileri yüksektir ve fazla yenildiğinde kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle, kilo vermek istiyorsanız, sağlıklı kilo vermek için besleyici gıdalar ve az miktarda kuru meyve ekleyin.

Kilo Kaybı İçin Kuru Meyve Yemek İçin En İyi Zaman​


İşte kilo vermek için kuru gıdaları ne zaman tüketebileceğinize dair detaylı bilgiler:

Sabah: Besinler açısından zengin olduğu ve vücudunuzu olumlu yönde etkileyerek sağlığınızı güçlendirdiği için güne Badem ile başlayın.

Akşam: Antep fıstığı, kaju fıstığı ve çam fıstığı, bağışıklığınızı ve dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olarak onları iş sonrası mükemmel bir atıştırma seçeneği haline getirir.

Gece: Yüksek oranda çözünür lif, ceviz, hurma ve kuru erik gece atıştırmaları için mükemmel bir seçenektir. Bu kuru meyveler sizi şişkinlik veya kabızlıktan korur.

Geceleri lezzetli tüketilen kaju fıstığı hazımsızlığa neden olsa da; gece boyunca tüketmekten kaçının.

Kilo Kaybı için En İyi 13 Kuruyemiş ve Kuruyemiş Listesi​


Kilo kaybı için diyetinize dahil edebileceğiniz bazı sağlıklı kuru meyvelerin bir listesi:

1. Fındık:​


Fındık, gereksiz atıştırma dürtüsünü kontrol ederek uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Fındıktaki sağlıklı yağlar ve yüksek lif içeriği, vücudunuza gerekli besinleri sağlar ve onları kilo vermek için en iyi kuru meyvelerden biri yapar.

2. İncir:​


İncir, yüksek lif içeriğinin yanı sıra bol miktarda besin içeren en iyi kuru meyvelerden biridir. Ficin adı verilen bir sindirim enzimi vardır; sindirim sistemindeki diğer enzimlerle birleştiğinde hızla kilo verirsiniz. Bu meyveyi tükettiğinizde şeker isteğini azaltır ve bu da metabolizmayı hızlandırır. İncir, kalorisi düşük olduğu için sağlıklı bir atıştırmalıktır.

3. Pekan Cevizi:​


Pekan cevizi, karşı konulmaz bir tereyağlı tada sahip ceviz ailesi ile ilgilidir. Birçok yağ içermesine rağmen, oleik asit varlığı sizi tok hissettirerek açlığı uzak tutar. Ayrıca vücudumuzun metabolizmasını hızlandırır ve sindiriminizi ve kalp sağlığınızı kontrol eder. Bu kuru meyvenin yaşlanma karşıtı, iltihap önleyici faydaları bağışıklığınızı etkili bir şekilde artırır.

4. Çam Fıstığı:​


Çam fıstığı, pinolenik asit içerdiğinden iştah kesici olarak harika bir şekilde çalışır. Bu kuru meyveler yağ açısından zengin olduğundan, onları ölçülü tüketmek onları kilo vermek için en iyi kuruyemişler yapar. Çam fıstığı size enerji artışı sağlar ve yaşlanmayı geciktirme gibi birçok sağlık yararı sağlar.

5. Siyah Frenk Üzümü:​


Antrenman öncesi bir atıştırmalık arıyorsanız, siyah frenk üzümü mükemmel bir seçenektir. Kuru üzüm kilo kaybı için en iyi kuru meyve seçimidir. Diyet lifi ve düşük şeker içeriği, onları özellikle çocuklar için mükemmel bir atıştırmalık yapar. Tatlı ve ekşi tatlarda mevcut olan bu kuru meyveler besin değeri yüksektir. Antioksidanlarda yüksek olduğu için obezite, kalp sağlığı vb. gibi çeşitli sağlık sorunlarına da yardımcı olur.

6. Antep Fıstığı:​


Antep fıstığı, düşük kalorili ve yüksek lifli olduğu için kilo vermeye yardımcı olan en iyi kuru meyvelerden biridir. Bu kuru meyvedeki sağlıklı yağlar, kilo vermeye karar verdiğinizde mükemmel atıştırmalıklardan biri olabilir. Özellikle küçük porsiyonlarda alındığında uzun süre tok kalmanızı sağlar. Küçük miktarlarda alındığında, açlığı frenlemenize yardımcı olur.

7. Kuru Kayısı:​

Kuru kayısı, iştahınızı bastırarak hedef kilonuza verimli bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olacak az yağlı bir atıştırma seçeneği olarak kabul edilir. Bu lezzetli kuru meyveler, besinler ve diyet lifi ile dolu olduğu için tüm ekstra kiloları atmanıza yardımcı olur. Kuru kayısı kalorisi düşük olduğu için yanınızda kolayca taşıyabileceğiniz mükemmel bir atıştırmalık seçeneğidir.

8. Badem:​

Bu kuru meyvenin kabuğu, bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek kilo vermenize yardımcı olan zengin bir lif kaynağıdır. Ayrıca magnezyum ve E Vitamini ile kan şekerini dengede tutarak vücut ağırlığınızı sağlıklı bir seviyede tutmanıza yardımcı olur.

9. Hurma:​


Hurma karbonhidratlarla dolu olsa da, bu kuru meyveler ölçülü alındığında etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Hurma iyi bir protein kaynağı olduğu ve doymamış yağ asitleri içerdiği için kilo alma şansını azaltır. Hurma ayrıca metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenizi hızlandıran liflerle doludur.

10. Kaju Fıstığı:​


Kaju fıstığı, sizi daha uzun süre tok tutan bir diğer popüler kuruyemiştir. Metabolizmanızı hızlandıran protein ve lifle yüklü olduğu için tüm bu ekstra kiloları atmanıza yardımcı olurlar. Bu işlem, kendinizi uzun süre tok hissettiğiniz için yağ yakmanızı sağlar. Aklınızda bulundurmanız gereken tek şey, kilo almanıza neden olabileceğinden fazla yememektir.

11. Kuru Erik:​


Kuru erik, kabızlıkla mücadelede yaygın olarak kullanılan popüler meyvelerden biridir. Bu kurutulmuş meyvedeki lif içeriği, bağırsak hareketlerinizi iyileştirerek vücudunuzdaki toksinleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda, metabolizma hızını verimli bir şekilde artırarak, onu mükemmel bir yağ yakan kuru meyve haline getirerek, ağırlığın sorunsuz bir şekilde azaltılmasına yardımcı olur.

13. Ceviz:​


Bu sert ama lezzetli cevizleri kim duymadı? Bu kuru meyvelerde bulunan sağlıklı yağlar cildinizde ve saçınızda harikalar yaratır ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Vücut, ihtiyaç duyduğu tüm besinleri omega 3 yağ asitlerinden alır ve açlık sancılarını bastırarak en iyi karın yağlarında çalışır.
  • Beğen
Reactions: ojelimmm