İlköğretim Yorum ve Soruları 2014 Eylül anneleri ilkokul konusu.

sadece_ben

Guru
Kayıtlı Üye
2 Eylül 2009
940
1.895
2014 Eylül doğumlu bir kızım var. Bu yıl ilkokula gitmesi lazım yönetmeliğe göre. Ama ben göndermek istemiyorum. Çok küçükmüş gibi geliyor. Ayrıca daha alaturka tuvaleti bile hiç kullanmadı. Benim gibi olanlar ne yapacak acaba? Ram dan rapor alabiliyormuşuz diye duydum ama tam emin olamadım. İnternette bu konuyla ilgili bir bilgi yok...

Benim de oğlum 2014 eylül doğumlu ilkokul yaşı geldi göndereceğim InsaAllah. Tuvalet işini de biraz destekle halledebilir bence akisina birakin aşırı korumacılık çocuğun yararına değil.Seneye birakmayin cocuk 8 yaşında olacak sınıfta yaşıtlarından büyük olacak bu durumda da farklı zorluklar ortaya çıkar.

Benim de oğlum 2014 eylül doğumlu ilkokul yaşı geldi göndereceğim InsaAllah. Tuvalet işini de biraz destekle halledebilir bence akisina birakin aşırı korumacılık çocuğun yararına değil.Seneye birakmayin cocuk 8 yaşında olacak sınıfta yaşıtlarından büyük olacak bu durumda da farklı zorluklar ortaya çıkar.
Aslında doğru diyorsunuz kızım 2 yıl ana sınıfına gitti. Okulu hep sevdi. 3. Yılda sıkılır gibi geliyor ana sınıfından. Ama bir yandan da ezilir mi diyorum. Arkadaşlarından küçük olacağı için 😣

Aslında doğru diyorsunuz kızım 2 yıl ana sınıfına gitti. Okulu hep sevdi. 3. Yılda sıkılır gibi geliyor ana sınıfından. Ama bir yandan da ezilir mi diyorum. Arkadaşlarından küçük olacağı için 😣
Arkadaşlarından küçük olmayacak. Seneye okula başlayacak çocukların hepsi 2014 doğumlu sonuçta. Ben sınıf öğretmeniyim. Bu sene 2013 doğumlular başladı. Hatta bu sene benim 2014 mart doğumlu 3 öğrencim var. Yani seneye kızınız tam okul yaşında olacak, küçük değil.

Eski tönetmeliğe göre 60 aylık başlanıyordu. Bu sene kızınız tam 6 yaşında olacak. Benim kızım da 2014 ağustos doğumlu. Göndereceğim okula. Bir sonraki seneye geç kalınmış olur. 2 yaşından beri kreşe gidiyor. Bu sene ilkokula hazırlık eğitimleri görüyorlar. Bir sene daha uzatır yollamazsam aynı dersleri tekrar görecek ve tekrar aynı kitapları vs alacağız, aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak sıkar.

2014 Eylül doğumlu bir kızım var. Bu yıl ilkokula gitmesi lazım yönetmeliğe göre. Ama ben göndermek istemiyorum. Çok küçükmüş gibi geliyor. Ayrıca daha alaturka tuvaleti bile hiç kullanmadı. Benim gibi olanlar ne yapacak acaba? Ram dan rapor alabiliyormuşuz diye duydum ama tam emin olamadım. İnternette bu konuyla ilgili bir bilgi yok...
Erteletebilmeniz için çocuğun fiziksel gelişiminde bir sorun ,süregelen bir hastalığı veya farklı gelişen bir çocuk olması gerekiyor.Doktordan alınan rapor istenen başka evraklarla (fotoğraf,kimlik vs) rehberlik araştırma merkezine götürülüp eğitsel karara dönüştürülüyor.Yani cocuk raporda yazan tanıya göre kaynaştırma öğrencisi olarak e-okula işleniyor.

Erken değil, tam zamanı. Çocuğu sırf bir sene geç okula göndermek için engel mi işleteceksiniz kayıtlara?
Geç başlatmak daha büyük sıkıntı doğurur. Gereksiz yere bir yıl daha anaokuluna gidecek, sıkılacak, bunalacak, okuldan soğuyacak. Bilişsel ve motor becerileri sınıf arkadaşlarından her zaman daha ilerde olduğu için sorun yaşayacak muhtemelen dışlanacak. Fiziksel olarak sınıf arkadaşlarının önünde olduğu için dalga geçilecek, istenmeyecek. Okul hayatı bunlarla mücadele içinde geçecek ve akademik başarısı düşecek muhtemelen.

Benim kızımda eylül 2014 dogumlu ben göndereceğim bence ertelemeyin üstelik iki sene gitmis anasınıfına bence yeterli 3 sene aynı şeyleri neden görsün
Eğer bir problem yoksa yollayın

Fikir veren herkese teşekkür ederim. Kızım gelişmesinde bir problem yok ama minyon ve çocuksu biraz. Yani bazı çocuklar çok cevval olur ya öyle değil. O yüzden bu kadar düşünüyorum.

Çocuğunuzu okula bir sene geç göndermek demek, onun hayata bir sene geç başlaması demek.
Ayrıca küçük görünüyor diye çocuğu niye okula göndermiyorsunuz anlamadım. Fizikselden daha çok çocuğun zihinsel olgunlaşması önemli.

Arkadaşlarından küçük olmayacak. Seneye okula başlayacak çocukların hepsi 2014 doğumlu sonuçta. Ben sınıf öğretmeniyim. Bu sene 2013 doğumlular başladı. Hatta bu sene benim 2014 mart doğumlu 3 öğrencim var. Yani seneye kızınız tam okul yaşında olacak, küçük değil.

Öğretmenim birşey sorabilir miyim?
Çocukları bir sene geç başlatmak daha iyi diyen bir grup var.(2014 Ekim doğumlu kızım) soyut işlem döneminde zorlanıyormus. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben yollayacağım inşallah

Çocukları bir sene geç başlatmak daha iyi diyen bir grup var.(2014 Ekim doğumlu kızım) soyut işlem döneminde zorlanıyormus. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bana sormamissiniz ama yine de ben cevap vereyim. Ben o geç başlaması daha iyi diyen gruptayim. İlkokulda rehber öğretmen olarak çalışıyorum. Önce öğrenciye okul olgunlugu testi uygulr, aile görüşmesi yapar aile ile birlikte karar alırım ama genelde 72-73-74 ay başlayanlarda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazen 78 aya kadar gidebiliyor. Ayrıca sınıfında kendinden neredeyse bir yaş büyük çocuklar olacak. Bu da sosyalleşme anlamında sıkıntı çıkarıyor.
Erteleme şansı varsa değerlendirmek lazim. Ama konu sahibinin böyle bir şansı yok görünüyor Ram raporu olmadan

Bana sormamissiniz ama yine de ben cevap vereyim. Ben o geç başlaması daha iyi diyen gruptayim. İlkokulda rehber öğretmen olarak çalışıyorum. Önce öğrenciye okul olgunlugu testi uygulr, aile görüşmesi yapar aile ile birlikte karar alırım ama genelde 72-73-74 ay başlayanlarda sıkıntı yaşanıyor. Hatta bazen 78 aya kadar gidebiliyor. Ayrıca sınıfında kendinden neredeyse bir yaş büyük çocuklar olacak. Bu da sosyalleşme anlamında sıkıntı çıkarıyor.
Erteleme şansı varsa değerlendirmek lazim. Ama konu sahibinin böyle bir şansı yok görünüyor Ram raporu olmadan

Çok teşekkür ederim. Çok ikilemde kaldım. Hani benim için iki şans vardı ya anaokuluna gidip sıkılacak yada okula gidip zorlanacak. Hakkında hayırlısı olsun insalah

Fikir veren herkese teşekkür ederim. Kızım gelişmesinde bir problem yok ama minyon ve çocuksu biraz. Yani bazı çocuklar çok cevval olur ya öyle değil. O yüzden bu kadar düşünüyorum.
Bu okula geç başlatmak için geçerli bir gerekçe değil.
Bazı beceriler mizaç kaynaklıyken,
bazıları da yetiştirilme/sosyal çevre faktörleri
ile ilgili.
Kızınız bir yıl sonra daha mı cevval olacak?
Herkes kendi bakış açısına göre okula başlama tarihi belirlemesin diye MEB zorunlu başlama yaşı ve raporla ertelenebilecek doğum tarihlerini zaten belirlemiş.
Gelişimsel bir geriliği yoksa kızınızı ilkokula başlatmanızı tavsiye ederim çocuklarla çalışan bir uzman olarak.

Oğlumun sınıfında 2009 Ekim 2009 Aralık 2010 Eylül 2010 Ekim ve 2010 Aralık doğumlu çocuklar var

20 kişilik sınıfta biri diğerinden 14 ay büyük biri 12 ay büyük vs

ama farklı özellikler nedeni ile farklı durumlar olsa da eylül doğumlu olanlar diğerlerinden geri değil mesela

6 ya da 7 yaşında çocuk soyut işlem dönemine henüz gelmemiştir zaten. Daha somut işlemler dönemindedir.
Okuldaki öğretmeni de biliyor onu.

Dersleri hep onun hazirbulunusluk düzeyine göre unitelendiliriyor.

Devlet bize ne diyorsa onu uygulamak zorundayız.

Ben de öğretmenim.

Vakti geldiği halde okula göndermemek doğru değil.

Neticede çocuk kaynaştırma öğrencisi sayılmazken neden rapor alalım ki?. Akranları neyse o da odur.

X