İlköğretim Yorum ve Soruları 2014 Eylül anneleri ilkokul konusu.

6 ya da 7 yaşında çocuk soyut işlem dönemine henüz gelmemiştir zaten. Daha somut işlemler dönemindedir.
Okuldaki öğretmeni de biliyor onu.

Dersleri hep onun hazirbulunusluk düzeyine göre unitelendiliriyor.

Devlet bize ne diyorsa onu uygulamak zorundayız.

Ben de öğretmenim.

Vakti geldiği halde okula göndermemek doğru değil.

Neticede çocuk kaynaştırma öğrencisi sayılmazken neden rapor alalım ki?. Akranları neyse o da odur.

Soyut işlem dönemi 11-12 yaşında başlıyor zaten. 11 yaşa kadar bekleyecekler mi çocuk soyut işlem dönemine geçsin diye?

2011 eylül doğumlu oğlumu gönderdim kisaca zorundaydım devlet 30 eylüle kadar zorunlu tutuyor. Fark var mi var tabi 2011 ocak doğumlu ile eylül doğumlu bir olur mu hic. Ama sorun yaşamadık açıkçası 2 sene kreş bir sene okul öncesi zamanı gelmişti. 2017 aralık doğumlu bir oglum daha var onu göndermeyi düşünmüyorum 1 sene geç gidecek kismetse

2014 Eylül doğumlu bir kızım var. Bu yıl ilkokula gitmesi lazım yönetmeliğe göre. Ama ben göndermek istemiyorum. Çok küçükmüş gibi geliyor. Ayrıca daha alaturka tuvaleti bile hiç kullanmadı. Benim gibi olanlar ne yapacak acaba? Ram dan rapor alabiliyormuşuz diye duydum ama tam emin olamadım. İnternette bu konuyla ilgili bir bilgi yok...
bu kadar korumacı davranmayın pısırık yaparsınız, kendi zamanında kendi yaşıtlarıyla gitsin.arkadaşlarıyla her şeyi keşfeder

Oğlumun çok kısa bir anaokul macerası olabilidi malesef, virüsten dolayı.
Onda da oğlum 44 aylık olarak sınıfta en küçüktü.

Ona yaşı en yakın olan sanırım 56 aylık vardı, diğerleri daha da büyüktü.
Biz bile bir sorun yaşamadık yaşla ilgili.
Tabi başlangıçta ki adaptasyon surecini saymıyorum.

Yani fiziksel olarak mınyon diyorsunuz ya o yüzden özellikle yazmak istedim.
Ben olsam ertelemezdim.

6 ya da 7 yaşında çocuk soyut işlem dönemine henüz gelmemiştir zaten. Daha somut işlemler dönemindedir.
Okuldaki öğretmeni de biliyor onu.

Dersleri hep onun hazirbulunusluk düzeyine göre unitelendiliriyor.

Devlet bize ne diyorsa onu uygulamak zorundayız.

Ben de öğretmenim.

Vakti geldiği halde okula göndermemek doğru değil.

Neticede çocuk kaynaştırma öğrencisi sayılmazken neden rapor alalım ki?. Akranları neyse o da odur.

Yok zaten birinci sınıf için demedim daha ilerde 3. Sınıf ve sonrasında zorlanıyormus dedi bazi öğretmen arkadaşlar. Ben zaten vaktinde yollayacağım.
Zaten bende atanamamis bir ogretmenim

Eylül zaten zorunlu oluyor. Minyondan kastımız nedir çok mu kısa? Yada zayıf? Anasınıfına gitmişse zaten okula bir aşinalığı vardır.

Kızımda 2014 Eylül doğumlu iki sene anaokuluna gitti bu sene biraz yarım kaldı gibi oldu ama okula aşina.Eylül de okullar açılırsa nasipse göndereceğim.

Kasım doğumluyum. Çok miniktim, 1metre boyum varmış. Sınıf birincisiydim hep, ama liseye kadar. Lisede çok zorlandım. Bence erteleme şansı olan ertelesin. Sınıfın küçüğü zorlananı olmasın.

Benim kızım da 2015 ocak doğumlu geçen sene kreş teklif etti bu sene anaokulu, seneye 1.sınıf ister misiniz başarabilir diye. İstemedim, biraz daha oyun oynasın. Okula başlayınca zaten çok uzun bir yol olacak önünde.

Benim oğlum da 2014 Temmuz doğumlu. Geçen yıl taşınmadan dolayı 2. Dönemi tamamlayamadı. Bu yıl da virüsten dolayı okula devam edemedi. Masallah 4 basamaklı sayıları okuyabiliyor . Kavramları güzel öğrendi yazması da fena değil. Fakat uyum sorunu var. Arkadaşları etkinlik yaparken o yapmıyormuş basına buyruk davranıyor dedi öğretmenimiz. 1. Sınıfta çok zorlanır bu şekilde demişti. Rehberlikle görüştük çocuk psikiyatrisinden randevu almıştık fakat virüsten dolayı iptal oldu.

Ben bu yüzden acaba 1 yıl daha mi gitse diye düşünüyorum. Öğretmeniyle görüşüp ona göre yol almayı düşünüyorum açıkçası.

Öğretmenim birşey sorabilir miyim?
Çocukları bir sene geç başlatmak daha iyi diyen bir grup var.(2014 Ekim doğumlu kızım) soyut işlem döneminde zorlanıyormus. Siz ne düşünüyorsunuz?

Ben yollayacağım inşallah
Bence vaktinde başlatmak gerekli. Oğlum 2014 mart doğumlu. Bu sene başlatma hakkımız vardı ama başlatmadık biz. Başlasaydı sınıfın en küçüğü olacaktı, hiç gerek yok. Önümüzdeki sene tam zamanında başlayacak inşallah. Bence zamanında gönderilmeli; erken ya da geç değil.

Eskiden bunun zamanı 7 yaştı. Bence çok saçma oldu böyle. Yok 60 ay, yok 66 ay, 72,84 vs vs. Eskiden 7 yaşındaki herkes başlardı, olay biterdi. Bana çok komik geliyor , daha sırada otururken ayakları yere değmeyen çocuklar okula başlıyor. İlkokul 1,2 ler anasınıfı gibi oluyor çevremde gördüğüm kadarıyla. Her çocuk ayrıdır, siz çocuğunuzun yapamayacağını düşünüyorsanız ertelersiniz. Okula gidip yapamadığında da okul fobisi oluşabilir. Bir rehber öğretmenle görüşün bence bakarsınız duruma göre sonrasında

Bence vaktinde başlatmak gerekli. Oğlum 2014 mart doğumlu. Bu sene başlatma hakkımız vardı ama başlatmadık biz. Başlasaydı sınıfın en küçüğü olacaktı, hiç gerek yok. Önümüzdeki sene tam zamanında başlayacak inşallah. Bence zamanında gönderilmeli; erken ya da geç değil.

Yani bende zamanında başlamalı diye düşünüyorum. Ama bazı öğretmenler ve anneler geç başlatmak daha iyi diyor. İnsanın aklı karsiyir. Ama zaten okula kayıt yaptiridik bile.hayirlisi olsun kuzulara

Aslında doğru diyorsunuz kızım 2 yıl ana sınıfına gitti. Okulu hep sevdi. 3. Yılda sıkılır gibi geliyor ana sınıfından. Ama bir yandan da ezilir mi diyorum. Arkadaşlarından küçük olacağı için 😣
İyi de hepsi 2014 doğumlu olmayacak mı çocukların? Niye küçük olsun? Kasteddiginiz Eylül ayında doğduğu içinse tüm sınıf Ocak Şubat doğumlu olmayacak sonuçta.

Benim oğlumda ekim doğumlu, alaturkayı kullanamıyordu, alıştırabilirsiniz daha çok var, aynı endişeleri bende yaşadım hatta birçok anne yaşıyor, anaokulu öğretmeni sizi doğru yönlendirecektir ama altından kalkabilir bence, 3. yılda anaokulundan sıkılmaz mı hem

Fikir veren herkese teşekkür ederim. Kızım gelişmesinde bir problem yok ama minyon ve çocuksu biraz. Yani bazı çocuklar çok cevval olur ya öyle değil. O yüzden bu kadar düşünüyorum.
Seneye biranda atak geçirip büyümeyecek muhtemelen, belkide hep minyon kalacak. Bu okula başlatmamak için kriter olamaz. Eylüle daha kaç ay var, eksik gördüğünüz yanları destekleyin okullar açılana kadar düzene sokarsınız.

Bende annelerin bu çocuğum ezilir mi, minnoş tavırlarına uyuz oluyorum açıkçası. Kurallar belli tek sizin çocuğunuz yok yani kurallar herkes için.
Ayrıca ram den herkes rapor alamıyor. Benim kızım 600 gram doğdu aşırı minyon ona bile vermediler herhangi bir sağlık sorunu olmadığı için. Wc sorunu falan tabiki bizde de vardi ama cocuklar bizden güçlü hepsini aşıyorlar. Ramdan rapor alan çocuklar özel öğrenci statüsünde oluyor okulda özel eğitim alıyorlar ayrıca bu durum raporlaniyor.

Eskiden bunun zamanı 7 yaştı. Bence çok saçma oldu böyle. Yok 60 ay, yok 66 ay, 72,84 vs vs. Eskiden 7 yaşındaki herkes başlardı, olay biterdi. Bana çok komik geliyor , daha sırada otururken ayakları yere değmeyen çocuklar okula başlıyor. İlkokul 1,2 ler anasınıfı gibi oluyor çevremde gördüğüm kadarıyla. Her çocuk ayrıdır, siz çocuğunuzun yapamayacağını düşünüyorsanız ertelersiniz. Okula gidip yapamadığında da okul fobisi oluşabilir. Bir rehber öğretmenle görüşün bence bakarsınız duruma göre sonrasında
Aynen ben de öyle düşünüyorum. 7 yaştan öncesi bana göre kesinlikle erken. İlkokulda sayfalar dolusu ödev veriliyor. Anne baba beraber yapmalarına rağmen zor yetiştiriyor. Tabi bütün öğretmenler aynı değil ama kimisi tonlarca ödev vermenin iyi öğretmenlik olduğunu düşünüyor ve 6 Yaş bence bunun için çok erken daha oyun çocukları. Ben 7 yaşında başlamam rağmen zorlandım. Öğretmen bir sey izletirdi bir noktadan sonra kopardım dersten. Bilemiyorum ilkokul ana okulu gibi de değil ve şu salgın sürecinde iyice koptu okuldan

X