İlköğretim Yorum ve Soruları 2014 Eylül anneleri ilkokul konusu.

2014 Eylül doğumlu kızım var gelişimsel sorunu yok 2 sene ana okuluna gitti tbi bu sene yarım gitmiş oldu malum korona yüzünden bu sene de hastalık yüzünden göndermek istemiyor babası korona dan korkuyoruz ya orada dikkat edemezse diye bu sene erteleyip seneye versek cok mu geç kalmış oluruz acaba ilerde sorun yaşarmıyız C Cevizlipeynir
Malasef ay itibariyle 72 aylık olacağı için ram raporu olmadan erteleme yapamazsıniz. Ki ram raporu almak istemezsiniz sanırım. Ya mecbur başlatacaksiniz, ya gayriresmi olarak kabul edecek anasınıfı/kreş vs. bulacaksıniz, ya da evde kalacak.

Malasef ay itibariyle 72 aylık olacağı için ram raporu olmadan erteleme yapamazsıniz. Ki ram raporu almak istemezsiniz sanırım. Ya mecbur başlatacaksiniz, ya gayriresmi olarak kabul edecek anasınıfı/kreş vs. bulacaksıniz, ya da evde kalacak.
Evde kalınca ceza vermiyorlar mı tam bir bilgim yok o yüzden size soruyorum şu virüs yüzünden hiç biyere göndermek istemiyoruz açıkcası

Eğer covid-19 olmasaydı tabii okula gönderecektik sadece şu aşamada göndermek istemiyoruz
Anlıyorum ama yönetmelik olarak mecburi eğitim çağına girmiş çocuğu, size bir tercih hakkı verilmemisken nasıl 1.sinifa baslatmayacaksiniz ?

Anlıyorum ama yönetmelik olarak mecburi eğitim çağına girmiş çocuğu, size bir tercih hakkı verilmemisken nasıl 1.sinifa baslatmayacaksiniz ?
Bende onu soruyorum zaten var mı böyle erteleme gibi bir şansımız dye cezası falan var dye de duymuştum aslında hiç istemiyorum yaşıtlarıyla okumalı fikri daha agır basıyor tel düşüncemiz hastalık yoksa sorun yoktu

Bende onu soruyorum zaten var mı böyle erteleme gibi bir şansımız dye cezası falan var dye de duymuştum aslında hiç istemiyorum yaşıtlarıyla okumalı fikri daha agır basıyor tel düşüncemiz hastalık yoksa sorun yoktu
Çocuk kaynaştırma eğitimine alınmadığı sürece erteletmek mümkün degil.Önce çocuk doktorundan çocuğunuzun yaşıtlarına paralel gelişmediği ne veya engel durumuna yönelik sağlık kurul raporu alıyor sonra Rehberlik araştırma merkezinden 1.sinifin ertelenmesi karari çıkartıyorsunuz ..su an ancak bu şekilde oluyor

Teşekkür ederim cevaplarınız
Çocuk kaynaştırma eğitimine alınmadığı sürece erteletmek mümkün degil.Önce çocuk doktorundan çocuğunuzun yaşıtlarına paralel gelişmediği ne veya engel durumuna yönelik sağlık kurul raporu alıyor sonra Rehberlik araştırma merkezinden 1.sinifin ertelenmesi karari çıkartıyorsunuz ..su an ancak bu şekilde oluyor
[/QUOTE
Teşekkür ederim cevaplarınız için

Evde kalınca ceza vermiyorlar mı tam bir bilgim yok o yüzden size soruyorum şu virüs yüzünden hiç biyere göndermek istemiyoruz açıkcası
Evet bir miktar para cezası var ama uygulandığından çok emin değilim açıkçası. Miktar da ödenmeyecek birşey değil diye hatırlıyorum. "Okulsuzluk" yapanlar var sonuçta. Ben de kendim çalışmıyor olsam ya da home Office imkanım olsa çocuğumu kesinlikle okula göndermem

Kaynaştırma eğitimde sınıf erteletme olmaz.Kaynaştırma çocuk direk sınıf geçer sınıfta bırakılmaz. Ancak 1.sınıfa başladıktan belli bir süre sonra sınıf öğretmeni ve okul idaresi tarafından oluşturulan kurulla çocuk gelişim açısından anasınıfına yönlendirilebilir.Zaten bunlara pek gerek kalmayacak önlemler bu şekilde devam ettiği sürece okullar biraz zor açılır gibi.Bende bu yıl 1.sınıfları okutacağım maalesef hiç açılmayacakmış gibi facebook ve instagram üzerinden yeni velilerimi okuma-yazma konusunda bilgilendiriyorum. Herşeye hazırlıklı olmak lazım.

[/QUOTE]
Kaynaştırma eğitimde sınıf erteletme olmaz.Kaynaştırma çocuk direk sınıf geçer sınıfta bırakılmaz. Ancak 1.sınıfa başladıktan belli bir süre sonra sınıf öğretmeni ve okul idaresi tarafından oluşturulan kurulla çocuk gelişim açısından anasınıfına yönlendirilebilir.Zaten bunlara pek gerek kalmayacak önlemler bu şekilde devam ettiği sürece okullar biraz zor açılır gibi.Bende bu yıl 1.sınıfları okutacağım maalesef hiç açılmayacakmış gibi facebook ve instagram üzerinden yeni velilerimi okuma-yazma konusunda bilgilendiriyorum. Herşeye hazırlıklı olmak lazım.
konu hakkında araştırma yaparsanız cocuk doktoru,çocuk psikiyatristi raporuyla 72-79 ay araligindaki çocukların 1.sinifa baslamalarinin 1 yıl erteletebildigini ,doktor raporundan sonra rehberlik araştırma merkezine basvurmak gerektiğini ,orada da özel eğitim kurulu tarafından çocuğun "kaynaştırma eğitimine alındığını" e okul sisteminde de çocuğun bu listede gozuktugunu görürsünüz

konu hakkında araştırma yaparsanız cocuk doktoru,çocuk psikiyatristi raporuyla 72-79 ay araligindaki çocukların 1.sinifa baslamalarinin 1 yıl erteletebildigini ,doktor raporundan sonra rehberlik araştırma merkezine basvurmak gerektiğini ,orada da özel eğitim kurulu tarafından çocuğun "kaynaştırma eğitimine alındığını" e okul sisteminde de çocuğun bu listede gozuktugunu görürsünüz
[/QUOTE]
Sayenizde araştırmaya gerek kalmadı 🙋🏻‍♀️

Sayenizde araştırmaya gerek kalmadı 🙋🏻‍♀️
[/QUOTE]
Surekli değişen bir akış var..bazen ben de velilerimden duyuyorum mevzuattaki yeni duzenlemeleri😂

Merhaba sanırım Sınıf öğretmenisiniz. Oğlum da bu sene 1. Sınıfa başlayacak kısmetse. Okuma yazmayı öğrettim. Ancak ilerisi için yönlendirilmeye ihtiyacım var.rica etsem instagramda sizi takip edebilmem için isim verir misiniz? Paylaştıklarınızı merak ettim.

Bence vaktinde başlatmak gerekli. Oğlum 2014 mart doğumlu. Bu sene başlatma hakkımız vardı ama başlatmadık biz. Başlasaydı sınıfın en küçüğü olacaktı, hiç gerek yok. Önümüzdeki sene tam zamanında başlayacak inşallah. Bence zamanında gönderilmeli; erken ya da geç değil.
Merhaba.. Nasıl erteleyebildiniz okulu??

Merhabalar benim oğlum da eylül/2014 doğumlu ben 1. sınıf kaydını yaptım hatta bu pazartesi, yani dün online eğitime bile başladı özel okul.
Benim covid olmadan önce de göndermeli mi göndermemeli mi diye çekincelerim vardı.
Fakat çocuğumu gözlemlediğimde 3 senelik okul öncesi eğitimi var, ses farkındalığı var, kesme yapıştıma, kalem tutmada sıkıntı yaşamıyor ve 20 ye kadar toplam veren sayıları toplayabiliyor, çıkartma yapabiliyor biz başlattık.

Şimdi göndermek istemeyenler için bu bir seçim ve bunun yolları araştırılabilir
Yollardan biri RAM raporu almak ve bu rapora göndermemenize neden olacak bir tanı yazıyorlar ok. Ama bu çocuğun siciline işlenir diye bir şey yok
Meb raporları senelik bazda kullanılıyor bu sene aldığın raporun bir sonraki seneye geçerliliği yok.
Bu şimdilik böyle ileride değişir vs diye benim de güven duyduğum bir yöntem değil
2. yol kaydının çıktığı devlet okuluna çocuğu kaydettirmek ve devamsızlıktan bırakmak.
Hiç yollamamak değil 1. sınıf kaydı olacak ama gitmediği için kalacak bu durumda sene tekrarı istenebiliyor.
Bence en uygulanabilir olanı bu yol.
Aynı sitemi kolejlerle anlaşıp 1. sınıf kaydı yaptırıp anasınıfına yollayarak yapanlar da varmış okul kabul edip risk alıyorsa yapılabilir.
Bu arada okula gitmeyen çocuk için ceza falan deniliyor ama henüz ödeyen yok. çok zorda kalınırsa sağlık ocağından rapor bile alınabilir.
Hele de normal olmayan şu günlerde online eğitim neredeyse kesin gibi dururken tüm yollar düşünülebilir.

X