2020 Şubat Anneleri

Evde 4 kisiyiz 4umuzunde ustunden geciyo kaan tek basina yani 1 ordu insan olsa kaanla anca basedebilir.
Dogdugundan beri hareketli daha 3 4 aylikken yere basar 2 elini tutturur evde surekli gezdirtirdi kendini, kucagimizda tutunca yay yutmus gibi deli gibi ziplardi hatta 5 aylikken zip zip almistim belki hatirlarsin cok fazla koymadim tabi.
Bu kadar harekete nasil acikmiyo nasil gece uyumuyo inan bende anlamiyorum. Yani bi insan bikmaz mi gece 11 saat uyuyo ilk uykusundan 40 dk sonra uyaniyo sabaha kadarda 1 saat arayla uyaniyo 11 kez uykusunu boluyo ve bu 4. Aydan beri boyle.
Teyzem ananem falan gormek istiyo kaani inan onlara bile gitmiyorum kaanla bir yere gitmek iskence cunku.
Bir seyi yapma diyince inadina ve gozunun icine baka baka yapiyo nerede zararli bir sey var biliyo ve onu yapmak icin yirtiyo kendini. Algilari cok acik her gordugunu yapiyo ve taklit ediyo evdeki kedinin bile bagirma tonlarinin farkina varip ona gore ses cikariyo kardesimin kedisi kisir degil ve suan kizginlik doneminde evde surekli bagiriyo aksamlari daha kaba bi sesle bagiriyo kaan bafi nasil miyavladi diyoruz yuksek sesle bagirdiysa o da onun gibi miyavliyo vs
Yemek yemiyo ama yerde kedinin kumunu gorsun 1 tane koca halidan onu buluyo gidip hemen agzina atiyo ve bunun yapilmayacagini biliyo sonrada hemen kacip saklaniyo agzinida acmiyo.
İnadina yasiyo cocuk resmen. Yaptigi seyler zararli olmadikca kisitlamiyorum kesfetmeye calisiyo ogrenmesi lazim diyorum birakiyorum ama cılkını cikariyo kaan.
Bir de her seyin tersini cevirmeye calisiyo. Bu berjer olur orta sehpa olur kendi aktivite masasi olur ilk adim arabasi olur akliniza gelebilecek her seyi bacaklarindan tutup tersini ceviriyo ilginc bir cocuk.
Annemde bende 2 tane buyuttum tamam sizde yemiyodunuz ama kaan gibi hareketli yaramaz degildiniz diyo yani kaanin hareketinin herkes farkinda cocukta bitmek tukenmek bilmeyen bir enerji var.
Enerji deposu. Ne diyim bilemedim inş kolaylaşacağı günler gelir çünkü zor çocukları olan annelere Allah gerçekten ekstra güç sabır versin.

Bugün markette önümde ikiz bebek arabası var biri ortalığı inletiyor sonra daha ilerde başka bir çocuk arabası Allahtan o uyuyordu. Kasiyer şaşkın bakıyor Allah yardımcısı olsun diyor bende üçü de mi onun dedim evet dedi. Halime şükrettim o anda. Çünkü tekli arabadaki onlardan biraz büyüktü ve bu hanımefendi muhtemelen onları büyütmek için büyük çabalar göstermek zorunda. İnsanları onlara bakarken görüyorlar rahatsız oldu bayan.! Pandemi olmasaydı yardımcı olmayı çok isterdim.

Kızlar bizim yemek iptal oldu gideceğimiz ailenin çocuğunun öğretmeni pozitif çıkmış 😱
Bu arada bime çay seti oyuncağı gelmiş gittim aldım deniz şimdi bize çay ikram ediyor halbuki öyküye almıştım 🤣 melamin tabak aldım üç gözlü onu da deniz istedi gidip öyküye bir daha alacağım.

Kızlar bizim yemek iptal oldu gideceğimiz ailenin çocuğunun öğretmeni pozitif çıkmış 😱
Bu arada bime çay seti oyuncağı gelmiş gittim aldım deniz şimdi bize çay ikram ediyor halbuki öyküye almıştım 🤣 melamin tabak aldım üç gözlü onu da deniz istedi gidip öyküye bir daha alacağım.
İyi ki gitmemissiniz.
Bende kaana oyuncak utu supurge falan almayi dusunuyorum cunku sadece onlarla oynarken mutlu oluyo elektrikli kablolu seyler cok hosuna gidiyo

İyi ki gitmemissiniz.
Bende kaana oyuncak utu supurge falan almayi dusunuyorum cunku sadece onlarla oynarken mutlu oluyo elektrikli kablolu seyler cok hosuna gidiyo
Gitsek değişiklik olacaktı ama olmadı 🤷‍♀️

Bizimkiler çok sevdi çantası ev şeklinde. Öykü fincanları eline alıp dolaşıyor hatta dışarı çıktık eline almış. Çocuklara uğraşacakları oyuncaklar lazım. Deniz ilk çayları üzerimize attı nerdeyse 🤣 Ama sonra daha dikkatli taşımaya başladı. Komşuculuk oynuyoruz seviyorlar. Öykü de içiyormuş gibi yapıyor.

Gitsek değişiklik olacaktı ama olmadı 🤷‍♀️

Bizimkiler çok sevdi çantası ev şeklinde. Öykü fincanları eline alıp dolaşıyor hatta dışarı çıktık eline almış. Çocuklara uğraşacakları oyuncaklar lazım. Deniz ilk çayları üzerimize attı nerdeyse 🤣 Ama sonra daha dikkatli taşımaya başladı. Komşuculuk oynuyoruz seviyorlar. Öykü de içiyormuş gibi yapıyor.
Bizimkisi oyuncak sevmiyo sorun orda 😕
Evde burada babannesinde bi dunya oyuncak var yuzune bakmiyo nerde supurge gorsun vuuu vuu diyo alana kadar yirtiyo kendini alincada bir mutlu oluyo ki gorme saatlerce nefes nefese saclarindan ter akana kadar oynuyo onunla diyorum ya degisik bir cocuk 😅

Sıkıntılar benzer diliyle ittirmeye başladı taneli yemekleri istemeyince
Eşyaları ters çevirmeye bayılıyoruz özellikle yendiği tabakları
Azı dişi çıkıyor sürekli huysuzluk ağlıyor herşeye istemedi şeylere
Anneci oldu iyice
Yürümüyor hala ama beni yürüt diyor sürekli emeklemek istemiyor
Mutfağa bayılıyor kızım mutfaktan çıkarınca bağırıyor ağlıyor
Gündüz uykusu öğlene doğru oluyor genelde birde akşama doğru şekerleme yapıyor kaçta yatarsa yatsın 7 de kalkıyor
Mama istiyor sürekli yemekleri şaklabanlık yaparak yiyor oda zorla kaşık istemiyor kendi yemek istiyor
Alt değiştirmek gittikçe zorlaşıyor
Çekmece hastası tüm çekmeceleri boşaltıp tekrar topluyor
Konuşması yok hala anne gel hadi diyor birde kendi kendine bol bol kendi dilinde konuşuyor
Tam bir taklitçi
Bu aralar kafasını biryerlerde vurmayı ve eliyle kafasına vurmayı çok seviyor çok eğleniyor
Çok ağlak oldu gittikçe zorlaşıyor

🤣🤣

Bizimkisi oyuncak sevmiyo sorun orda 😕
Evde burada babannesinde bi dunya oyuncak var yuzune bakmiyo nerde supurge gorsun vuuu vuu diyo alana kadar yirtiyo kendini alincada bir mutlu oluyo ki gorme saatlerce nefes nefese saclarindan ter akana kadar oynuyo onunla diyorum ya degisik bir cocuk 😅
Bizimkisinde hem ağlıyor süpürgeyi görünce hemde merak ediyor yanına gidiyor 🤣🤣

Kızlar bu çocuk taneli şeyler yemiyo direk diliyle dışarı çıkartıyo artık bunaldım kahvaltı falan yapmıyo sadece çorba içiyoruz
Bizimkide cok fazla yemek secer. Sebze ve et yemeklerini asla yemez. Sehriyeli tarhana corbasi pirincli yogurt corbasi yada sehriyeli tavuk suyu corba falan yapiyorum surekli. Birde peynirli pankek sever yer. Muzlu muhallebi yer. Bizim yedigimiz yemeklerden ne zaman sevipte yiyecek merak ediyorum 😔 en cokta sebze ve et yemedigine uzuluyorum.

Eklentiler

• 1614441947784.png
    1614441947784.png
    88,8 KB · Görüntüleme: 7
Bizde 12,5 aylık elinden tutunca gidiyor çokda hevesli aslında ama,yürümüyor çok üzülüyorum bu duruma
Bende üzülüyordum ama gerçekten yersiz bir üzüntüymüş nasılsa yürüyecek boş yere çünkü sürekli yok neden yemiyor neden yürümüyor konuşma dönemi gelince geç de konuşabilir bunun gibi bitmeyen bir endişe olacak ve bu çok stresli ve yorucu gelmeye başladı
Bıraktım o yüzden ne zaman isterse o zaman yürür diğer gelişimleri iyiyse yazık harap eme kendini çünkü bunun sonu yok ☺️ Annelik işte 🤣

Kizlar bebekleri yurumeyenlere bi tavsiyede bulunayim. Benim bebegimde yeni 10 gundur yuruyor. Bebeginizin sirtini kanepeye yaslayin ve elinize bir oyuncagi alip cagirin. Arada 1 adimlik mesafe olsun. Benim bebegimde yurumekten korkuyordu. Elimi tutup gezerdi hep. Sonra bu sekilde 2 gun cagirdim. Ilk adimi attiktan sonra bi anda korkusunu yendi. Ilk adimini attiginda o kadar hosuna gittiki. Dahada durmadi her gecen gun daha fazla yurudu. O ilk korkuyu atmak cok onemli bence.

Daha yaşını yeni doldurmuş bir bebeğin yürümediğine üzülmek çok gereksiz.
Endişe anneliğin önemli bir parçası tabi ama abartıya kaçmamak gerekir.
Ortalama 15.aya kadar zamanı var. Sonrası için gecikmiş denebilir. 18 aydan sonra yürümezse nörolog muayene ediyor.

Kizlar bebekleri yurumeyenlere bi tavsiyede bulunayim. Benim bebegimde yeni 10 gundur yuruyor. Bebeginizin sirtini kanepeye yaslayin ve elinize bir oyuncagi alip cagirin. Arada 1 adimlik mesafe olsun. Benim bebegimde yurumekten korkuyordu. Elimi tutup gezerdi hep. Sonra bu sekilde 2 gun cagirdim. Ilk adimi attiktan sonra bi anda korkusunu yendi. Ilk adimini attiginda o kadar hosuna gittiki. Dahada durmadi her gecen gun daha fazla yurudu. O ilk korkuyu atmak cok onemli bence.
Hayırlı olsun koştuğu günleri de görürsünüz inş.
Aynen dediğiniz gibi oldu bizim sürecimiz. Kanepeden destek alıp dengesini kendi kurdu. oyuncakları aşağıda tutmamak lazım bizimki hemen emeklemeye geçiyordu. Şimdi baya hızlandı evde iki küçük çocuk biri fişek gibi koşuyor diğeri de onun peşinde onlara çarpışmamaları için yer ve yol açmakla geçiyor günümüz.

X